Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi Beril inploid.com'da 3 soru sordu, 23 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Haziran 2015

Beril bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de olması gerekenden fazla üniversite yok mu? Her ilin neredeyse üniversitesi var artık. Üniversiteli olmak artık çok basit sıradan bir şey haline gelmedi mi?

İstanbul Üniversitesi kuruluş tarihi olan 1453 ile en eski üniversitemiz olma özelliğini taşıyor. 1984 senesinde Türkiye’deki ilk vakıf üniversitesi kuruldu Cumhuriyet döneminde ilk üniversite, Cumhuriyetin kuruluşundan on yıl sonra, 1933’de kurulmuştur.
Şuanda ise 108'ü devlet üniversitesi, 73'ü vakıf üniversitesidir. 985 meslek yüksekokulu vardır.

Hindistan
8.407
A. B. D
5.758
Filipinler
2.060
Arjantin
1.705
Listede çok altlardayız gördüğünüz gibi (MYO) dahil değil
e haliyle bilm ve teknikde neden bu kadar geri olduğumuzu gösteriyor ayrıca matbaanın anadoluya icadından 250 300 yıl sonra gelmesi de etkisi çok fazla

Haziran 2015

Beril bu yanıtı beğendi:

Üniversite tercihi yaparken en çok yapılan yanlışlar nelerdir?

1. En büyük hata "puanım boşa gitmesin" diye öğrencinin okuyamayacağı, hiç ilgisini çekmeyen bölümler yazmasıdır. Doktorluk yapamayacak birinin makine mühendisliği istemesine rağmen tbba girmesi gibi.

2. Bölümü umursamadan okul, şehir seçmektir. İstanbul'da veya Boğaziçi'nde okumak için çok büyük bir ilgi gerektiren fizik bölümlerini seçmek gibi.

3. İşin içinde olmayan kişilerden, kulaktan dolma bilgilerle, iki-üç örnekle edinilmiş bilgilerle meslek seçimi yapmaktır. Komşu teyzenin istemeden girdiği matematik bölümünden altı yılda mezun olmuş, kendini hiçbir alanda geliştirmemiş oğlundan hareketle "matematikçiler iş bulamıyor" bilgisini kesin kabul etmek gibi. Veya tam tersi, çok çok çalışıp kendini çok iyi yetiştirmiş bir makine mühendisliği öğrencisinin daha okurken 5000 lira maaşla iş bulduğunu duyup, herkesin böyle olduğunu düşünmek gibi.

4. İnsanın kendini bilmemesidir. Hayvanları sevmeyen, korkan birinin veterinerlik yazması gibi.

5. Yatay geçiş gibi hayallerle okunamayacak bölümler yazmaktır. Birçok öğrenci yatay geçiş yapar ama bu düşünceyle girenlerin çok çok büyük bir çoğunluğu yapamaz ve girdikleri bölümde kalırlar. Sonra gelen büyük bir depresyon ve bitemeyen bir okuldur. "İlk yıl çok çalışır, iyi notlarla yatay geçiş yaparım" çok çok zor bir iştir. Yeni, serbest bir ortamda olacaksınız. Ayrıca üniversite derslerinde iyi notlar almak, lisede ve üniversite sınavı hazırlıklarında edinilen bilgi üretme, değerlendirme ve sunma alışkanlıklarından çok farklı alışkanlıklar edinmenizi gerektirir. Bu da herkesin hemen yapabileceği bir iş değildir. Bunun sonu yine "kendini bilmek" konusuna dayanıyor. Yüksek ortalamayı ilginizin olmadığı bir bölümde yapmanız zaten imkansıza yakındır.
Haziran 2015

Beril bu yanıtı beğendi:

Lise 3'e geçtim ve dil bölümünü seçtim tavsiyeleriniz nelerdir?

İngilizce senin dünyaya açılan kapın olacaktır. Dünyanın önde gelen gazetelerinden haberler okumak, teknolojiyi gündemi ilerden takip etme fırsatı verecektir. Ayrıca yabancı dil öğrenen insanların olaylara bakışlarında perspektif, düşünce, empati ve yorum farklılıkları olduğu bir gerçektir. Bu yüzden bir dil bir insan iki dil iki insandır.
Şimdi gelelim senin sorunun cevabına. İngilizce 2 aşamadır. Giriş ve çıkış diyoruz. Giriş, yani okuma ve dinleme ne kadar fazla olursa çıkış, yani konuşma ve yazma becerileri de o derece gelişir. Bu yüzden mümkün olduğunda dilin beynine girişine izin vermelisin. Bu bilinçli ya da bilinçsiz olabilir. Mevcut dil seviyenin, bir derece üzeri, yani anlayabileceğin kadar zor metinler okuyup dinlemen gerekir. Anlamakta zorluk çeksen bile bahsettiğim seviyede kitaplar okuyabilir, metinler dinleyebilirsin. Bunlar kısa vadede sonuç vermez fakat ilerde düzgün bir sesletim ve doğru grammar kurallarıyla dili kullanmana yardımcı olur. Doğrudan dilin grammar kurallarını öğrenmek yerine yazılı yada sözlü metinlerin beynine girişini sağlarsan bu esnada kuralları hem etkili hem de kolay öğrenmiş olursun. Dil öğrenmek kolaydır, bir çocuğun çince japonca gibi dilleri öğrenebiliyor olması insan beyninin buna elverişli olduğunu gösterir. Eğlenceli şekilde öğrenmeyi başarabilir ve bunu sürekli hale getirirsen çok iyi bir yabancı dil yetisine sahip olabilirsin.

Bahsettiğim girdileri sağlamak için androidde umano news uygulamasını öneririm. Her sabah buradan 10 dakikalık haber dinlemen 1 sene sonra müthiş bir aksana sahip olmanı sağlayabilir. Onun haricinde yabancı şarkıları sözlerini takip ederek dinlemen iyi olabilir. Unutma ki bu bir süreçtir ve azim ister. Lakin sonunda düzgün bir aksanla akıcı ingilizce konuşabildiğini gördüğünde kendini çok farklı hissedeceksindir. Bu süreçte başarılar dilerim. .
Haziran 2015

Beril bu yanıtı beğendi:

Erasmus ile yurtdışına gitme veya burada yarı zamanlı bir işe girip bir yandan da dil kursuna devam etme seçeneğim var. Mezun olduktan sonra hangisi bana daha fazla avantaj sağlar?

Aslında bu sorunun cevabı bölüme, okulun kaçıncı yılında olunduğuna, part-time işin şartlarına göre değişir. Fakat ben zannetmiyorum ki dil kursu, bir erasmus deneyimi kadar etkili olabilsin dilin edinimi ya da geliştirilmesinde. Erasmus hem yaşatacağı unutumaz tecrübelerle, hem de teorik yabancı dil bilgisini pratiğe dökme fırsatı sunmasıyla kaçırılmaması gereken bir fırsat bence. Dil kursu hep var, iş hep var. 
Şubat 2015

Beril bu yanıtı beğendi:

21. yüzyıl öğrencileri için en gerekli yetenekler nelerdir?

Bilgiye bu kadar kolay ulaşılabilen bir çağda bilgi kirliliği de en büyük sorundur bence bunları seçme, ayrıştırma ve doğru, yararlı bilgiye ulaşabilme yeteneği hepsinin üstündedir
Şubat 2015

Beril bu yanıtı beğendi:

Beş dil öğrenmek istiyorum (Almanca, İngilizce, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca). İngilizce'yi zaten biliyorum. Sizce dilleri tek tek mi öğrenmeliyim yoksa her gün hepsine ayrı zaman ayırarak aynı anda öğrenmeye mi çalışmalıyım?

Tavsiyem önce İngilizce'yi iyi bir seviyede öğrenmeniz. Sonrasında İspanyolca'ya başlayın. İspanyolca öğrendikten sonra Portekizce zaten iyi kötü anlayabilir durumda olacaksınız. Az zaman harcayıp onu da tamamen öğrenebilirsiniz. Son olarak Fransızca ve Almanca'yı bırakın derin. Aynı anda çalışmak pek mantıklı değil. Ben de İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Almanca sırasıyla öğrenmiştim, benzer diller oldukları için rahat oldu Almanca biraz sıkıntı oldu hiç bir zaman tam öğrenemedim. :)
Ekim 2014

Beril bu yanıtı beğendi:

İyi bir üniversitede okumak devlet yönetimine karşı olmayı tetikler mi?

  1. Hayır. Sadece bilinçli olup daha çok sorguluyorsun. En iyisini istiyorsun.
  2. Daha çok okuyup daha çok farkı kişilerle fikir alış verişi olunca kaliteli bir ortamda ve kaliteli kişilerle. O yüzden de eleştirince devlet yönetimine karşı algısı oluşturuyor bu durum.
Ekim 2014

Beril bir yanıta alt yorum yaptı

Aman çok şükür insanların ölmesi durdu görüyoruz nasıl durmuş. Ayrıca Kürtler insan kesiyor mu diyorum ben söylediklerimi anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz. Her Kürt teröristtir hiçbiri Türkleri sevmez gibi görmüyorum merak etmeyin. Ayrıca yamyamlarla barbarlarla Kızılderilileri aynı şeyde görüyorsanız, Türkler Kürtleri böyle böyle görüyor diyorsanız asıl ırkçı sizsiniz. Birazcık zahmet edip yazdıklarımı okuyup düşünseniz kendi hatalarınızı göreceğinize eminim. Kürtçe yoktur Kürtçe konuşulmaz konuşanın dili kesilsin dediğim de yok.
Şöyle anlatmaya çalışayım bir de: Lazlara bakın Türkçe biliyorlar, anlıyorlar ama dillerini de yaşatıyorlar. Bunu neden Kürtler de yapamasın? 7 yaşınıza gelene kadar Türkiye'de yaşayıp Türkçe öğretmemeleri ailenizin suçu. Türkçeyi yabancı dil olarak küçük yaştan öğrenin o zaman. Hatay'da yaşayan arkadaşım oradakilerin hem Türkçe hem de Arapça konuştuklarını söyledi. Bunu siz de yapabilirsiniz. 1 dil fazladan bilmek sizden hiçbir şey eksiltmez. Batıda verilen eğitimin yarısını almamanız ise devletin suçu. Ona da bir çözüm bulmaları lazım ancak bu verilmeyen imkanlar da şu an konumuz değil.
Tamam bakın anlıyorum biz zaten bildiğimiz dili okuyup yazmayı öğrenirken siz sıfırdan başlıyorsunuz bu özellikle de bir çocuk zor bir şey ama anadilde eğitime izin verilmesi bu ülkeyi daha da karıştırır. okullar teker teker burası Kürtçe burası İngilizce burası Fransızca burası Lazca burası bilmem nece öğretiyor diye ayrılsa devletimizi birliğimizi ayakta tutan en önemli unsur kaybolur. Mesela Diyarbakır'da Kürtçe konuşulsa İstanbul'da da Türkçe, İstanbul'dan birisi oraya gittiğinde kimle nasıl anlaşsın? Resmen Bir Türkiye içinde bir kaç ülke olmuş olur. Böyle bir durumda bir ülke olarak kenetlenmek söz konusu bile olamaz.
Doğuda medeniyet adalet tabi ki vardır ona lafım yok ben anlaşma konusunda takılıyorum. Eğer anadilde eğitim olursa çocuklar durduk yere niçin Türkçe öğrensin ki? O yaştaki bir çocuk zaten dil öğrenmenin önemini bile tam kavrayamamıştır. Hayatlarını yalnızca Kürtçeyle devam ettirmeye devam ederler. Ben Kürtçe bilen çocuklara Türkçe konuşarak İngilizce nasıl öğreteyim?
Bağımsızlık istemiyoruz Türk bayrağı bizimdir dediğiniz için sizi ayrıca tebrik ediyorum ancak her Kürt de sizin gibi düşünmüyor. Doğuda yakılan bu kaçıncı bayrak kırılan kaçıncı Atatürk büstü.. (Doğuda dediğime bakmayın Batıda da oluyor böyle şeyler tabiki ama daha çok Doğuda olduğu için genelleme yaptım çok hoş olmasa da..)
Tabiki sizin açınızdan düşününce sizin de haklı olduğunuz yanlar var ama bir de genel olarak bu ülke ve geleceği açısından düşünmelisiniz.
Bakın ilk olarak kesinlikle ırkçı bir insan değilim herkesin eşitliğini savunan biriyim. Öz dil, haklar maklar tamam ama Türkiyede yaşıyorsanız Türkçe konuşmalısınız kesinlikle bunu savunuyorum. O zaman okullarda Japonca eğitim de verilsin Lazca eğitim de verilsin Yidce (google translate den saçma bir dil aradım resmen) eğitim de verilsin. Çok afedersiniz ama Kürtlerin bu isteklerini çok bencilce buluyorum. Öz dilimiz, ırkımız diye savunup Türkiye içinde başka bir ülke kurup kendi diliniz kendi yasanızı kurma hakkını buluyorsunuz. Diğer ırklarda olan kişilerin hiç böyle bir sorun yaşadığını görmedim yalnızca Kürtler bunu savunuyor ben de bunu anlayamıyorum. Madem dil dil diyorsunuz çocuğunuz 7 yaşına gelene kadar hem Türkçe hem Kürtçe öğretin ilkokulda İngilizce, lisede Almanca dersleri veriliyor. Hop! 4 dil cepte. Gelecekte her yerde çok rahat iş bulabilir. Bir de bu yandan düşünseniz?
Ekim 2014

Beril bir yanıta alt yorum yaptı

Bunu da oynardım ama malesef demeye çalıştığım bu değil. Tam olarak hatırlayamıyorum ama böyle oyun hep siyah tonlarındaydı. :D
Adını hatırlayamadığım bir oyun var 80lerden sonra da olabilir bilmiyorum ben küçükken ataride oynardım uzay gemisi gibi bir şeydik sürekli ilerlerdik karşımıza çıkan şeylere ateş atıp öldürürdük.
Ekim 2014

Beril bir yanıt verdi.

İngilizce çeviri yapabileceğim güvenilir bir site önerebilir misiniz?

Sana önerebileceğim tek şey "İngilizce çeviriyi bir site üzerinden yapma" hele ki bir ödev çevireceksen öğretmenler daha ilk cümleden anlıyor. -ki anlaşılmayacak gibi değil-
İlle de internetten çevirmek istiyorsan yalnızca bir kelime ve phrasal verb'leri çevir tüm cümleyi çevirme daha sonra cümlenin zamanına da dikkat ederek aklında anlamlı bir cümle kur. Ancak kelimenin ilk anlamına göre de çeviri yapma bazen o da mantıksız oluyor bir kelimenin yan ve mecaz anlamlarını da göz önünde bulundur.
Ekim 2014

Beril bu yanıtı beğendi:

İngilizce çeviri yapabileceğim güvenilir bir site önerebilir misiniz?

Herhangi bir site çeviri yapamaz, çeviri çok ciddi bir iştir. Siteler sadece çeviri yapana yardımcı olabilir o kadar.
Ekim 2014

Beril bir yanıt verdi.

İngilizce'yi speaking-reading-writing anlamında üst seviyelere çıkarma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Reading için en basit tavsiye kitap okumak olur bunun dışında internetten bir şey araştıracağında arama motoruna ingilizce yaz ve ingilizce sayfalardan öğrenmeye çalışabilirsin film/dizi izlerken ingilizce alt yazılı izleyebilirsin telefonunun dil ayarını ingilizce yapabilirsin
Writing için günlük tutabilirsin ya da blog yapabilirsin yine yabancı arkadaşlar edinip onlarla konuşabilirsin eğer yaratıcı biriysen kısa hikayeler, şiirler, şarkılar yazabilirsin

Speaking için ben fazla bir şey yapamamıştım ancak internet üzerinden yabancı arkadaşlar edinip konuşabilirsin bunun dışında listening yapmak da speaking i acayip geliştiriyor bunu kendimde gördüm konuşacak kimsem yoktu ancak o kadar çok ingilizce şey dinlerdim ki şu an pronunciation um sınıftaki bir çok kişiden daha iyi
Bonus olarak da Listening için diziler filmler tabiki de 1 numara ama ben youtuberları çok fazla izliyordum en çok da onların sayesinde geliştirdim yine yabancı arkadaş edinip onunla sesli konuşursan bu da senin listening ini geliştirir şu son zamanlarda podcast leri keşfettim bu da güzel oluyor üniversitede öğretmenlerimiz de British English pronunciation öğrenmenin en iyi yolunu BBC izlemek/dinlemek olduğunu söylüyorlar bu ara audible da çok revaçta sesli kitapmış heralde ben denemedim ama bunu da deneyebilirsin.
Ağustos 2014

Beril bir yanıt verdi.

Okul derslerinde başarısız olmak gelecekte de başarısız biri olacağımızı mı gösterir? Başarısız öğrencinin sorunu nedir?

Bence kesinlikle değildir bunun en iyi örnekleri ise Einstein ya da Stephen Hawking olabilir. Hatta ben okul derslerindeki başarıya pek önem göstermem çünkü öncelikle okullarda verilen eğitim tek kelimeyle berbat, öğrenci adını ezberci diye değiştirmek lazım. Ayrıca emin olun gelecekte en iyi üniversiteyi kazanan ve en kötü üniversiteyi kazanan aynı işleri yapacak yalnızca diploma farkı olacak. Ama en önemli şey insanın kendini geliştirmesi.
Bunun yanında okul derslerinde gerçekten başarısız olduğunu düşünen ve geleceğini bu konuda yönlendirmek istemeyen bir kişi başka şeylere de yönlenebilir. Meslek kavramı her insanın düşündüğü gibi öğretmenlik, mimarlık, doktorluk, avukatlık gibi dar bir konu değildir. Ben her insanın içinde farklı konularda bir cevher, yetenek olduğuna inanırım önemli olan bu cevheri bulup sonuna kadar geliştirmek. Hatta bunu meslek edinirsek sevdiğimiz işi yaparak birçok insandan daha da mutlu olabiliriz.
Ağustos 2014

Beril bir yanıt verdi.

Minecraft adlı oyun hakkında ne düşünüyorsunuz? Minecraft oynuyor musunuz?

Başta çok eğlenmiştim hele arkadaşlarla online oynama keyfi çok başka : D ancak gözüne bakmadığında bir şey yapmasalar da enderman in varlığı beni o kadar gerdi ki bir de araknofobi olunca hele bir de online oynarken arkadaşların beni trolleyip yer altında bana mezarlık yapıp içini örümceklerle doldurup beni oraya ışınlamaları sonucunda dayanamadım sildim : D
Ağustos 2014

Beril bir yanıt verdi.

Bilgisayarınızda hangi oyunları oynuyorsunuz? En çok ne tür oyunlar oynuyorsunuz?

Sanırım hayatımda en çok oynadığım oyun The Sims serisidir (Simsler ek paketleriyle güzel sadece ana paket başta eğlenceli gelse de sonra çabuk bıktırıyor) ancak normalde simülasyon oyunlarından nefret etmem durumu çok ilginç yapıyor : DO oyunlara ne deniyor bilmiyorum ama belli bir karakter olup görev yapılan oyunları daha çok seviyorum bkz: GTA'ler , Remember Me, Tomb Raider'lar, Watch Dogs, Freedom Fighters, BloodRayne (son iki oyun oynadığım ilk oyunlar çok nostajik : D)
Arada strateji güzel oluyor: Age of Mythology Titans Expansion, bir şey daha vardı adını unuttum google dan bulamadım : D köy olarak başlayıp çağ atlamalı yine son çağda uçaklar uçak savarlar bir de atom bombası gibi bayağı etkili bir bomba falan vardı
Bir de arada sıkıldığımda oynamalık kısa random oyunlar da fena değil: Guitar Hero Legends of Rock, Icy Tower, Hamsterball
Online olarak da L4D2
Ağustos 2014

Beril bir yanıt verdi.

Sizce en iyi oyun hangisidir?

Yeni istersen Watch Dogs, adı fazla duyulmamış olsa da çok sevgili oyunum Remember Me;
Biraz nostaljik olarak istersen Age of Mythology Titans ve GTA Vice City
Ağustos 2014

Beril bir yanıt verdi.

1980'lerin bilgisayar oyunlarını hatırlıyor musunuz?

Adını hatırlayamadığım bir oyun var 80lerden sonra da olabilir bilmiyorum ben küçükken ataride oynardım uzay gemisi gibi bir şeydik sürekli ilerlerdik karşımıza çıkan şeylere ateş atıp öldürürdük.
Ağustos 2014

Beril bu yanıtı beğendi:

1980'lerin bilgisayar oyunlarını hatırlıyor musunuz?

En sevdiklerim bunlardı:
Pacman

80'ler

Galaksian

80'ler

Tank 90

80'ler

River Raid

80'ler

Tetris

80'ler

Street Fighter

80'ler

Süper Mario

80'ler

Ne oynardık be! : )
Daha Fazla