Bilmek istediğin her şeye ulaş

redkit, 

Mühendis

Mühendis redkit inploid.com'da 0 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Ekim 2014

redkit bir yanıt verdi.

ODTÜ'de mühendislik kazanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Aşağıda ayrıntısını okuyun lütfen.

Bunu nasıl yapacağına geçmeden önce sormam gereken ilk soru mühendislik eğitimi almayı neden istiyorsun? İyi bir maaş, veya sosyal etiketi olduğu için mi? Yoksa gerçekten merak duyduğun, bir meslek olarak uzun yıllar sürdürmek istediğin için mi? Kısaca bu mesleği seçmeyi gerçekten istiyor musun? Cevabın evet olduğunu varsayarak asıl soruna cevap vermeye çalışayım. ODTÜ gibi okulların mühendislik bölümlerini kazanmak için gerçekten çok yüksek puan gerekiyor bildiğin gibi. Bu da hem kişisel kapasite hem de sistematik düzenli bir çalışmayla başarılabilecek bir durum. Kapasite sorunu yoksa bir yıl boyunca (son sınıfta olduğunu varsayıyorum) kelimenin tam anlamıyla kampa girmen ve sosyal hayatın ertelemen gerekecek. Bu zamanı ezbere kaçmadan konuların özüne inerek çalışarak ve bol soru çözerek geçirmen şart. Test teknikleri ve zaman yönetimi açısından dersaneyi de tavsiye ederim. Kazandıktan sonra mezun olmak da ayrı bir süreç. Onu ayrı bir soruda anlatırım. Ancak şimdiden tavsiyem, bu yoğun tempo ardından başka bir yoğunluğa hemen girmemek için İngilizcen yeterli olsa da hazırlık okuman. Bu yolla geçen bir yılda aksattığın sosyal hayatı telafi eder, 1. Sınıfa da zinde girmiş olursun. Bol şans, o da gerekiyor.
Mayıs 2014

redkit bu yanıtı beğendi:

40 yaşındayım ve 18 yaşında sevgilim var. Çevre tarafından eleştiriliyorum, aslında bana çok normal geliyor. Sizce anormal bir durum mu?

Bence eleştiriler değil iki kişi arasındaki yoğunluk ve memnuniyet esas ancak; bazı açılardan da düşünmeniz gerekir kanısındayım. Kız arkadaşınıza yakın yaşlarda bir kız kardeşim var ve daha yaşı 20 üniversitede hayatta ne yapacağını hangi yöne gideceğini bilemediği ve en çok değişiklikleri yaşadığı dönemde, hayata karşı sünger gibi verilen her bilgiye her öğretiye heyecanla baktığı bir dönemde bazen haddinden fazla emin, olgun bazen ürkek ve küçük bir çocuk. Günü gününe değişken genç ergen. Yaşıtları olan yahut yakın yaşlardaki insanlar ile kurduğu diyalog sayesinde duyduğu kaygıların aynı olduğunu ve zorlukları normal bileceği bir algı sahibi olabilir ancak; yaş olarak hayranlık ve aşkı karıştırabilir bir yaş dönemi olduğunu düşünüyorum. Sizin gibi 40 yaşında bir insanın etkisi heyecanları bakış açısı nedeni ile olması gereken yaştan farklı büyük davranma isteği ileride bugün yaşını yaşamamasının verdiği dezavantajları getirmemesi için dikkatli olmak gerekir. Normal değil demiyorum ama sizden deneyimlerinizden alacağı pek çok heyecan belirli yaşa geldiğinde farklı görünebilir. Aynı olgunluğa yaş ile oda vardığında sizin için yahut kendisi için çok başka bakış açıları getirebilir. Bu neden ile olduğu yaş gibi olması konusun da rahat olmasını sağlayın benim önerim. Ve sosyal ortamı kendi yaşıtlarıyla da devam etmeli. Kişilerin kendini tanıyamadan yapılan Erken evlilikler, birliktelikler verilen yanlış kararlar oluyor sonunda ve şimdiki ayrılık yada boşanmaları getirir. Dikkat edilmeli paralel büyümeli yahut gelişilmeli ama hesaba katılamayan çok faktör olduğu unutulmamalı. Sizinde ortak yahut yakın geçmişten insanlarla olabilecek ortak alanlar sizin sohbet ve keyif ortamlarınızı yaratır, anlamak ve anlaşılmak daha kolaydır. Bu iki farklı kuşak arasında benzer geçmiş arayışınız olmaması gerekir . 18 yaş ile kuşak farkı çok yoğun özellikle dönemsel bakıldığında; hızlı değişti dönemler malum internet ile doğan çocuklar ile bir olamayız kanısındayım. Bence çok yönlü tatmin olamaz bu tür ilişkilerde. Ama iki tarafı tatmin eden başka egolar var ise olabilir... Biraz sıkı bağ patalojik etkenler olmalı. (yaşlanmaktan korkmak adam, kızın baba arayışı vsvsv.) umarım birlikte istediğiniz gibi gider ilişkiniz.

sorunuzu inploid de sorulacak kadar açık olduğunuz için, açık görüşlü olduğunuza inanarak fazla hadsiz bir yorum olmadı kanısındayım. Bayan yaşı 25-30 siz 40- 45-50 olsanız daha güvenli bir birliktelik olurdu en azından birey olarak bayan tarafı da seçim algısının bilinci daha net olurdu kanısındayım.

hatta bu tür aşklar ile ilgili pek çok film vardı...
imdb.com/media/rm400596480/tt0064598? Re... , imdb.com/title/tt0974554/? ref_=nm_flmg_... .
Mayıs 2014

redkit bir yanıt verdi.

Dayanıklılık (fizikteki) mühendisliklerde nasıl kullanılır?

Bir malzemenin dayanımı uygulanan yüke karşı gösterdiği dirençtir. Malzemeler genelde uygulanan yükle doğru orantılı şekil değiştirirler (deforme olurlar) . Ancak bu doğrusal bölgede yük kaldırılınca malzeme şekli ilk haline döner (elastik deformasyon) bu yük belli bir düzeyi aştığında ise oluşan şekil değişimi doğrusallıktan uzaklaşmaya başlar ve yük kaldırıldığında cisim artık ilk şekline geri dönmez (plastik deformasyon) . Artan kuvvetle birlikte bir noktada da malzeme kopar/kırılır. Elastik-plastik deformasyon geçişi ve kopma/kırılma kuvvetleri malzemenin fiziksel (kalınlık) ve kimyasal özelliklerine bağlıdır. Şimdi sorunun cevabı şu: mühendislikler genelde yeniden kullanılabilen ürünleri geliştirmeyi hedeflediklerinden idealde sadece elastik deformasyona izin verileek şekilde malzeme tipi ve kalınlığı belirlemeyi hedeflerler. Buna yapısal tasarım da diyebiliriz.
Mayıs 2014

redkit bir yanıt verdi.

Elektronlar, ivme enerjisini nereden alırlar?

Elektronların sahip olduğu açısal ivmeye sebep olan kuvvet çekirdekteki nötron ve protonlarla arasında yer alan kütle çekimidir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.