Bilmek istediğin her şeye ulaş

Benal Mutlu, 

İnşaat Teknikeri

İnşaat Teknikeri Benal Mutlu inploid.com'da 0 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Şubat 2013

Benal MutluSdn S. Er Yetkin kişisini takip etmeye başladı

Sdn S. Er Yetkin, Çevre Ve İş Güvenliği Uzmanı, @sdns

mücadele güzel şey. barış daha karmaşık. hikâyesini anlatmak kolay

Şubat 2013

Benal MutluHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Şubat 2013

Benal MutluSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Ocak 2013

Benal Mutlu bir yanıt verdi.

Ev satın alırken evin 'toprak tapulu' olması gelecekte bir sorun yaratır mı? 'Toprak tapulu ev'in anlamı nedir?

Kısaca, mülkün (daire, villa v.b.) tapusunun olmadığı ve mevcut olan tapunun sadece arsadaki hisse bölümünü göstermektedir.

  1. Evi satmaya kalkıştığınızda banka kredi vermeme ihtimali yüksek hatta kesindir.
  2. Alacağınız mülkün tapusunun olması hem mülkün yeni olduğunu hemde son yönetmeliklere uygun yapıldığını ifade edebilir... (bir ihtimal-projesine uygun yapılara verilir mülk tapusu).
  3. Şöyle bir şey de söz konusudur, yapı yeni yapılmış veya yapılmaya devam ediyordur ve müteahhit elindeki mülkleri satmak isterse arsada ki hisse bölüm yaparak daireleri satar fakat alıcılar sözleşmesinde yapının tüm imalatları bittiğinde kat mülkiyeti veya iskan alınmasını istemesi durumunda müteahhit bunu yapmak zorunda yoksa alan alıcılar tüm yapının kat mülkiyeti tapusunu veya iskanını kendileri almak ve uğraşmak zorundalar (müteahhit bu tapuyu alıcılara vermez ise bunun masrafları hesaplanır ve satış bedelinden düşmelidir.)
Ocak 2013

Benal Mutlu bir yanıt verdi.

90-100 m2, 2+1 kaba inşaat halindeki bir daireyi orta kalite malzemeler ile döşemenin maliyeti ortalama ne kadardır?

Soruyu biraz düzeltmek gerekiyor. Konut tipi yapıların m2 maliyeti nedir? Denirse buna cevap vermek daha kolay olur.

m2 maliyet Türkiye geneli için Bayındırlık bakanlığı tarafından açıklanan rayiçlerde küçük sapmalar (kişisel isteklerin öne çıkması ile) ortaya çıkabilir fakat bu ortalama değer genel anlamda doğru çıkmaktadır.

Konut Yapımı ile ilgili Resmi Gazete'den temin edebileceğiniz "Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2012 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliği" III. Sınıf, B Grubu Yapılar m2 maliyeti 560.00 TL'dir bunu rant bölgelerine göre %10 veya %15 arttırarak yaklaşık sapması az bir sonuç elde etmeniz mümkün olacaktır.


Umarım bu bilgi yeterli olacaktır sizin için...
Aralık 2012

Benal Mutlu bir yanıt verdi.

Evde rakı, şarap, bira vs alkollü içki nasıl yapılır?

Çok basit bir şekilde bu kadar detaya girmeden rakı kaynatılır fakat kaynattığın rakı damıtılması gerekmektedir. Ayrıca kaynatma işlemleri sırasında her tarafa koku gideceğinden basılma ihtimalin çok çabuk ola bilir. Ufak miktarda ocak üstü yapılması gereklidir. 1 defada 5 kg rakı çıkarsanız baya bi yeter size. ayrıca anason katmayacağınız için su katılarak içilmeyecektir ( boğma rakı) yapmış olurusnuz :) En basiti bağ bozumu zamanı üzüm alıp şarap yapmak.Not: tüketeceğiniz alkollere kesinlikle şeker atmayınız, ciddi baş ağrısı yapar.


Kolay gelsin, afiyet olsun.

Kasım 2012

Benal Mutlu bu yanıtı beğendi:

Tekniker kimdir ve görevleri nelerdir?

İş dünyasının Astsubaylarıdır. Ama sağolsun Mimarlar ve Mühendisler odaları bize pasta'dan pay vermedikleri için ezilen, çok çalışan, az kazanan, her fırsatta çok haklısınız hakkınız yeniyor denilen, ama derdini bir türlü kimseye anlatamayan ara elemandır.
Temmuz 2012

Benal Mutlu bir yanıt verdi.

Bir binanın sağlam olup olmadığını dıştan bakarak nasıl anlarız?

Bir binanın dıştan bakılarak sağlamlığını anlama ihtimaliniz çok düşüktür. Ancak deprem sonrası durumunu ilk elden görmeniz durumunda oluşan çatlakların tespitlerindeki tecrübeyle kanat getirilebilir, fakat daha doğru veya sağlıklı bir tespit için uzman bir kişinin gelip binayı baştan aşağı inceleyip vede binadan karotlar "beton numuneleri" aldırarak karotların basınç testinden çıkan sonuçları değerlendirmesi sonucu kesin bir sonuç ortaya çıkabilir.

Bunun haricinde konu ile ilgili söylenebilecek tüm hususlar suya yazı yazmaktan başka bir şey değildir. Bu değerlendirmeleri yapabilecek kişilere İnşaat Mühendisleri odasından ulaşabilirsiniz ya da odadan yardım talep edebilirsiniz.
Daha Fazla