Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sadık Dereköy, 

Yazılım Mühendisi

Yazılım Mühendisi Sadık Dereköy inploid.com'da 14 soru sordu, 116 soru yanıtladı ve 28 takipçisi var.

Ağustos 2018

Sadık DereköyPardus konu başlığını takip etmeye başladı.

Pardus

YÖNLENDİR Pardus (işletim sistemi)

Aralık 2017

Sadık DereköyBankacılık İşlemleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Bankacılık İşlemleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2017

Sadık Dereköy bir yanıt verdi.

Türkiye'de kullanıcılarına en iyi internet bankacılığı hizmeti sunan banka hangisidir?

Bu soruya yanıt vermek veya en azından kıyaslama yapmak için ülkedeki bankaların internet bankacılığı sistemlerinin çoğunu kullanmış olmak ve deneyimlemek gerekiyor. Bu da yetmiyor sürekli takibini yapmak gerekiyor çünkü bilişim sistemleri hızla değişiyor ve kurumlar da sistemlerinde buna göre güncellemelere gidiyor.
Mobil bankacılıkta kıyas yapmak daha kolay diyebilirim. İlgili uygulama marketlerinde kullanıcı yorumları ışık tutabilir.
Aralık 2017

Sadık DereköyBankacılık konu başlığını takip etmeye başladı.

Bankacılık

Banka, faizle para alınıp verilebilen, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve bunun dışı...

Temmuz 2017

Sadık Dereköy bir yanıt verdi.

Temmuz 2017

Sadık Dereköy bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de yazılım sektörü dediğiniz zaman sadece yazılım ticareti zannediliyor. Halbuki yazılım üretmek daha önemliyken bizde değeri çok az.
Temmuz 2017

Sadık Dereköy bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Geçen yılın verilerinden yola çıkarak Türkiye'de 11 milyar dolarlık bir yazılım sektörü olduğunu söylüyorlar. Bu da Türkiye'nin geçen sene ki bütçesinin 1/40'na denk geliyor. Muazzam bir sayı fakat bu kadar para servislere, lisans ücretlerine, outsource işlere, bakımlara vs gidiyor çünkü ortada adam gibi bir ar-ge göremiyorum. Firmaların ezici çoğunluğu ürünü customize ederek kullanıyor, sıfırdan yazmak yok. Bazı durumlarda elbette sıfırdan yazılması mantıksızdır ama siz aylık bir kaç milyon dolar ciro yapıyorsanız ve hazır bir ürünü customize edip kullanıyorsanız, yarın öbür gün ürünün yeni versiyonu çıktığında güncelleme yapamazsınız çünkü customize ettiğiniz yerleri ne yapacaksınız? Bu durum Türkiye'de ki kurumsal firmaların hepsinde var deseniz çok yanılmazsınız. Ar-ge yok, kendi geliştirme yok.

Türkiye'de kaç kişi test kodu yazıyor? Yazmıyorlar çünkü iş kültürümüzde yok. İngiltere'de ki bir firmaya başvuruyorsun adam sana şu şu testleri biliyor musun diyor listenin sonu yok. Biz de unit test yazan test konusunda tanrı oluyor çünkü yazan sayısı 100 programcıda 5 falandır belki daha az. Adamlarda test yaklaşımlarının yanında test ekibinin kullandığı araçlar oluyor. Senin kodunu alıyorlar tool'a veriyorlar, tool'da işte burdaki fonksiyonu şu şekilde daha iyi yazabilirdin, şu şu variable'lar gereksiz gibi çıktılar veriyor. Onlarla aramızda resmen uçurum var.

Adamlar şu problem için go dilini kullanmışlar, bu problem için jpyhton kullanmışlar diyosun, el cevap: Adamlar heyecan arıyor abi! Neden böyle çünkü derinlemesine öğrenme yok. Framework programcılığı var bizde.

C# yada java'nın herşeye yetebileceğini düşünüyorlar çünkü hep vasat işlerle uğraşıyoruz. Halbuki C# ve java ikisi de imperative stilde programlama dilleridir. Imperative, declarative,functional paradigm'daki dillerden bir tanesi bilmenin yanı sıra diğerlerinin de en azından hangi sorunlara çözüm olarak geliştirildiğini bilmek gerekir.
Aralık 2016

Sadık Dereköy  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kanban iş akışının devamlılığını ve sürekli teslimatı, çıktıyı vurgulamaktadır. Anlık olarak sürecin bir adımıyla ilgili yapılan işlerin sayısını kısıtlayarak akışın tıkanmamasını sağlamaya çalışır. Organizasyonlarda süreçleri görsel hale getirerek , israfı önleyerek üretkenliği artıran 2. nesil çevik (Agile) yöntem olarak da adlandırabiliriz... sadikderekoy.com/2016/12/yazlm-gelistirm...

Yazılım Geliştirme Yöntemi Olarak Kanban ve Kullanılma Sebepleri | Sadık Dereköy

description
Ekim 2015

Sadık Dereköy bir yanıt verdi.

Beynin %10'unun kullanıldığı iddiasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kapasite ile ilgili yüzdelik bir dilim vermek yanlış olur. Hafıza ise apayrı bir şeydir. Herhangi bir ölçüm yapılmaz. Kapasitenin sınırsız olduğuna inanıyorum.
Mayıs 2015

Sadık Dereköy bu yanıtı beğendi:

"İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar" Steve Jobs'un bu sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Henry Ford'un da buna benzer güzel bir sözü var.. "İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden atlar üretirdim" diyor. Bu sözden de anlaşılabileceği üzere insanlar sadece, ellerinde bulunanların daha iyisini istiyorlar ya da sadece görebildikleri şeyleri hayal edebiliyorlar. İnsanlar ne istediklerini bilmiyor, çünkü artık hayaller dört duvar arasına hapsolmuş durumda.. Kısaca steve abinin bu sözü hakkında şunu düşünüyorum. Hayallerin varsa duvarlarını yıkıncaya kadar devam et.
Mart 2015

Sadık Dereköy bu yanıtı beğendi:

Kullandığınız sosyal paylaşım sitelerinin en sevdiğiniz özellikleri nelerdir?

* Youtube; izleyelim görelimin en pratik hali, bol sirkulasyon, daha fazla tık, geçmişte izlediğim videoya kolay erişim..
* Vimeo; Youtube'un kalabalığından sıyrılıp buraya geçiyoruz beyler. Sektörel yönlendirme.
* Twitter ; güncel haber takibi, hızlı etkileşim, pratik bilgi ve içerik paylaşımı..
* Linkedn ; bir nevi kartvizit.
* Facebook; artık bağımızı koparmaya çalışsakta hala en çok kullanılan sosyal medya uzvu olduğu için pratik ve kısa yollu içerik paylaşımı ve etkileşim. (Aile büyüklerine selamlar.)
* Tumblr; "aslında aklımda böyle de bir şey var" diyebilmek için fikir alışverişi. * İnstagram; e-ticaret vitrini, gezi-gözlem anılarında anı yakalama aracı, yaşam biçimlerine üstünkörü bir bakış, ben bunu daha önce neden fotoğraflamadım ki..
* Blogger/ blogcu/ wordpress (ki kişisel yayın sitelerini de sosyal paylaşım sitesi olarak kabul ediyorum) ; ekmek teknesi, beyin fırtınası, ben fikrimi belirteyim, bu da şurada bulunsun diyebilmenin, uzun uzun yazmanın, yazılanı okumanın en kolay ulaşılabilir yolu olduğu için sempatik platformalar.

Severek tükettiğim ama şu an aklıma gelmeyen sosyal paylaşım sitelerine, kurucuları, geliştiricileri, içerik destekçileri ve çalışanlarına saygılarımla. . :)
Şubat 2015

Sadık DereköyElif Hilal Taş kişisini takip etmeye başladı

Elif Hilal Taş, Yazılım Mühendisliği Öğrencisi, @elifhilaltas

Şubat 2015

Sadık Dereköy  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2015

Sadık Dereköy  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3265 Kişi   564 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

Öğrencilik

2363 Kişi   123 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Bulut Bilişim

131 Kişi   47 Soru

Yazılım Güvenliği

548 Kişi   17 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Yazılım Performansları

81 Kişi   4 Soru

Yazılım Şirketleri

74 Kişi   8 Soru

Öğrenci Bursları

98 Kişi   9 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

Adli Bilişim

9 Kişi   4 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Ölüm

550 Kişi   125 Soru

Zeka

911 Kişi   94 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Korku Filmi

39 Kişi   14 Soru

Vizyondaki Filmler

26 Kişi   7 Soru

Film Önerileri

116 Kişi   25 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Kuran-ı Kerim

189 Kişi   59 Soru

Veritabanı

96 Kişi   40 Soru

Veritabanı Yönetim Sistemi

30 Kişi   14 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru