Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2015

Sadık Dereköy

Üniversitemizde Sağlık ve Bilişim sektörünün bir arada olduğu bir etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ülkemizde bu 2 sektörü de kapsayan, bu alanlarla ilgili çalışmalar yapan, ürün geliştirmiş ve konferans verebilecek olan şirketler var mıdır? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

7-9 Mayıs tarihleri arasında Halic Kongre İstanbul'da Sağlık Bilişim Zirvesi adı altında bir fuar olacak. Çok güzel bir etkinlik olacağını düşünüyorum isterseniz oradan aradığınız isim yapmış kişilere veya kuruluşlara ulaşabilirsiniz.
 • 2 Yanıt
Temmuz 2014

Sadık Dereköy

Yazılım üzerine bir platform oluşturduk. Öğrenciler olarak yazılımın gelişmesi ve tüm Türkiye'de bu konuda farkındalık oluşması için daha neler yapabiliriz?

Şahsi fikrimi söylemek isterim
Ülkemizde tabiri caizse zehir gibi olan bir sürü genç yazılımcımız var ve bunların çoğu gerek maddi gerek manevi desteği bulamıyorlar.İnsanlara ortak çalışma alanı sunmanızda bir fikir olabilir (sourceforge.net/) gibi
Kendi programlarını koyarlar güncellemeler olur bug lar çözümleri bu fikir daha gelişir gider.
Ayrıca büyük sponsolar bulunur site kendini tanıtmaya başlayınca en iyi programlar zaten sponsor altına girer belki satın alınır
 • 4 Yanıt
Temmuz 2014

Sadık Dereköy

Youtube üzerinden C#, Java, vb. üzerine online eğitimler vermeyi planlıyoruz. Online eğitim verirken nelere dikkat etmemiz gerekir? Youtube üzerinden canlı yayın yapan var mı?

Eğitimin ne üzerine olduğunu/olacağını açıklasanız daha net yanıtlar alabilirsiniz diye düşünüyorum.
 • 5 Yanıt
Temmuz 2014

Sadık Dereköy

Türksat'ın uydularında kullandığı yazılımlar hangileridir?

Bildiğim kadarıyla C/C++ kullanılır. Uydu ve uçak sistemlerinde kodun determinist olması (işlemi yalnızca doğru yapması değil, önceden öngörülen zamanda ne eksik ne fazla yapması) . Java, C# gibi diller buna uygun değildir. Windows Linux gibi bizim kullandığımız işletim sitemlerinin tümü de bunu bozar. Örneğin Linux fırsat bulduğunda process işleme zamanını artırmaya çalışır. Bu yüzden, bu tür sistemler RTOS (Gerçek-zamanlı işletim sistemi) üzerinde C/C++ ile yazılır genellikle.
 • 1 Yanıt
Temmuz 2014

Sadık Dereköy

Elektronik Seçim yöntemini nasıl karşılıyorsunuz? Türkiye'de yapılmaması için sebepler nedir?

Elektronik seçim ve oy kullanımı belli bir zaman aralığında istenilen bi yerde yapılabilmelidir ve yapılamlıdır. Herkes 2 şekilde de mutlaka oyunu kullanmalıdır yoksa oy geçersiz sayılmalıdır. Bütün partiler sonuçlara istediklerinde anlık, online ulaşabilmelidir. Böylece 2 li kontrol mekanizmasıyla doğru ve kolay oy sonuçları elde edilebilir. Buradan seçim kuruluna sesleniyorum böyle yapsınlar:))
 • 6 Yanıt
Haziran 2014

Sadık Dereköy

"İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar" Steve Jobs'un bu sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Henry Ford'un da buna benzer güzel bir sözü var.. "İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden atlar üretirdim" diyor. Bu sözden de anlaşılabileceği üzere insanlar sadece, ellerinde bulunanların daha iyisini istiyorlar ya da sadece görebildikleri şeyleri hayal edebiliyorlar. İnsanlar ne istediklerini bilmiyor, çünkü artık hayaller dört duvar arasına hapsolmuş durumda.. Kısaca steve abinin bu sözü hakkında şunu düşünüyorum. Hayallerin varsa duvarlarını yıkıncaya kadar devam et.
 • 5 Yanıt
Haziran 2014

Sadık Dereköy

Fırat Üniversitesi önümüzdeki dönem Adli Bilişim Mühendisliği bölümüne öğrenci alımlarına başlayacak. Adli Bilişim Mühendisliği ve bu disiplinin üniversitelerde bölüm olarak açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adli bilişim kısmı ülkemizde henüz tam olarak bilinmeyen bir alandır. Bu konu teknik ve normal bir hukukçunun bu alanda uzmanlaşmadığı sürece başarılı olamayacağı bir alandır. Her teknik işin olduğu gibi adli bilişim'in de mühendislik bölümünün açılması faydalı olacaktır.
 • 1 Yanıt
Haziran 2014

Sadık Dereköy

Siber savaş; kara, deniz, hava ve uzaydan sonra 5. savaş alanı olarak belirlenmiş. Geçmişten günümüze olan siber savaşlar hakkında örnekler verebilir misiniz?

Siber Savaşın aslında ilk temelleri 1943'te atılmış. 1946'tılara kadar tam neticelere ulaşamamıştır. Siber savaş teknolojiyle, elektrik ve elektronikle birlikte gelişen dinamik bir kavramdır. Şuan Modern Teknolojinin Mimarı Sn. Adolf HİTLER dir. İlk siber savaş İngiltere ve Nazi Almanyası tarafından gerçekleşmiştir. Yıllarca bu iki ülke birbirlerinin telefon hatlarına ve çeşitli iletişim araçlarına sızmış ve yapacakları planlardan haberdar olmuştur. Aslında kayda değer ilk Siber Savaş yada kısacası Hackleme Soğuk savaş yıllarında Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birlği'nde geçmiştir. Siber savaş sadece ülkeler arası değil etnik gruplar arasındada son zamanda yaygınlaşan bir eylem türü olmuştur. Bkz: Türk Hack Team, Red Hack vs.

Hufff. Bu kadar yazdım accık beyenin garii.
 • 1 Yanıt
Haziran 2014

Sadık Dereköy

"Gün gelecek donanımlar yazılımın yanında bedavaya verilecek" (Bill Gates). Yazılımın önemine vurgu yapan bu sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hiç yakıştıramadım Gates'e. "Gün gelecek yazılımın donanım ihtiyacı öyle artacak ki bilgisayarı soğutmaya harici fanlar da yetmeyecek" demeliymiş. Şaka bir yana doğruluk payı da var aslında. 2500$'a aldığınız üst segment bir bilgisayarda çalışırabileceğiniz bir inşaat hesap programı 25-30000$ fiyatlarına. Makinedeki tüm yazılımlar lisanslı olunca 40000$ gibi bir fiyata gelirsiniz ki yanında süper makineniz için ödediğiniz 2500$'ı zaten pazarlıkla yazılım fiyatlarından çıkartabilirsiniz. Bazı sektörlerde öyle açık yazılım falan gibi kavramlar işlemiyor. Zaten pahalı olan kısım da işletim sistemleri değil. Uzman yazılımları para ediyor ki arkasındaki kalifiye mesaiyi düşününce hak da ediyorlar o kadar parayı.
 • 8 Yanıt
Mayıs 2014

Sadık Dereköy

Microsoft'un Skype için geliştirdiği Translator hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gerçekten çok geç kalındığını düşünüyorum, ancak ne kadar verimli olur onu bilemem, Demo test videosunu izledim gayet başarılı idi ama İngilizce ve Almanca da gramerleri hemen hemen aynı olduğu için sorun olacağını düşünmüyorum ama Türkçe tam tersi, bu yüzden sıkıntılar yaşanacağını düşünüyorum translator da .
 • 2 Yanıt
Mayıs 2014

Sadık Dereköy

Üniversitelerdeki öğrenci topluluklarında olması gereken özellikler nelerdir?

Öğrenci topluluğu, herhangi bir üniversitede bir grup öğrencinin
 • Çeşitli hobilerle uğraşmak
 • Belirli bir konu üzerine tartışmak veya araştırma yapmak
 • Belli bir siyasi görüşü savunmak
 • Öğrencilere veya insanlara yardım etmek
 • Kişisel gelişimi sağlamak vb.
gibi amaçlarla bir araya gelerek oluşturdukları bir kuruluştur. Üniversitelerde bulunan bu topluluklara ar-ge toplulukları, halk bilimi toplulukları, dil toplulukları, siyasi ideoloji toplulukları ve müzik toplulukları örnek olarak verilebilir. Bir öğrenci topluluğu herhangi bir konuda ortak ilgi alanına sahip kişiler tarafından kurulur ve sürdürülür. Öğrenci toplulukları hedeflerine ulaşmak için çeşitli etkinlikler düzenler.

Öğrenci topluluklarının, öğrenci topluluğu adını kullanabilmesi için belirli koşulları sağlıyor olması gerekir. Bunun için üniversiteler kendi öğrenci toplulukları yönergelerini yayımlarlar. Öğrenci toplulukları kar amacı gütmeyen kuruluşlardandır.
 • 6 Yanıt
Mayıs 2014

Sadık Dereköy

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de yazılım sektörü dediğiniz zaman sadece yazılım ticareti zannediliyor. Halbuki yazılım üretmek daha önemliyken bizde değeri çok az.
 • 8 Yanıt
Daha fazla göster