Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bülent Sakarya, 

İşletmeci

İşletmeci Bülent Sakarya inploid.com'da 2 soru sordu, 13 soru yanıtladı ve 11 takipçisi var.

Nisan 2015

Bülent Sakarya bir yanıt verdi.

Kredi Kartı BIN numaralarını ve bu BIN numaralarına denk gelen kart markalarını nasıl bulabilirim?

Sanırım iyzico böyle bir şeyi github hesabında paylaşmıştı. Bir bakın derim.
Ocak 2015

Bülent Sakarya bir yanıt verdi.

Bilgisayar destekli muhasebe kursuna gitmeyi düşünüyorum. Endüstri Mühendisliği okuyorum bu eğitim sizce benim için faydalı olur mu?

Eğer elimde sertifika olsun mezun olduğumda işime yarayabilir diye düşünüyorsan git tabi. Bizim zamanımızda MEB onaylı sertifikalar işe yarıyordu. Şimdi durum ne bilmiyorum. Eğer zamanın varsa bölümünle alakalı veya alakasız çeşitli kurslara katılman yararlı olur. Tabi ekonomik olarak kendini fazla zorlamadan yap bu işleri.
Kasım 2013

Bülent Sakarya bir yanıta alt yorum yaptı

Uzaktan çalışma ülkemizde tam anlamıyla anlaşılan ve uygulanan bir olgu değil. Çok sıkıntı yaşayabilirsiniz.
İnsan kaynağı karşınıza büyük bir sorun olarak çıkabilir. Projenizde çalışacak yetkin eleman bulmak büyük şehirlerde bile dert olurken, küçük bir şehirde daha fazla sorun olur diye düşünüyorum
Ekim 2013

Bülent Sakarya bu yanıtı beğendi:

E-Ticaret girişimlerinin yol kat edebilmesi için reklam ve pazarlama anlamında neler yapılabilir/yapılmalıdır?

 1. Sosyal Medya
 2. Apps ile desteklemeli ve mümkünse insanları oyalayıcı şeyler tercih etmelisin ve ilgili ürün veya içeriğe doğrudan geçiş sağlatacak şekilde düzenlemelisin (şiddetle iPhone, Blackberry ve facebook için yapılmalıdır).
 3. Günlük belli bir miktar bütçe ile (ki şuan google adwords için 75$ değerinde hediye kupon alabilirsin şu linkten kesinlikle reklam vermelisin: services.google.com/fb/forms/yourbusiness/
 4. SEO kesinlikle uygulatmalı ve takip etmelisin.
 5. İçeriğine uygun kaliteli içerikler ve önemlisi kullanıcı getirebilecek sitelerden link almalısın.
 6. Blog kurup devamlı olarak özgün içerikler yayınlamalısın.
 7. Kesinlikle ürünlerinin veya hizmetinin fiyatını düşürmeden (ürünün değerini kaybettirmeden) kullanıcıya alışveriş karşılığında yükseldikçe fiyat düşüşü sağlayacağını hissettirecek kupon kodları vererek alışverişe teşvik sağlamalısın.
 8. Site içeriğinde kesinlikle devamlı olarak subliminal mesajlar vererek ürünün avantaj ve kazançlarını içine işletmelisin/bahsetmelisin.
Bunlar genel anlamda benim ana başlıklarımdır. Geliştirilebilir ve düzenlenebilirler. Umarım başarı sağlarsın.
Ekim 2013

Bülent Sakarya bu yanıtı beğendi:

İnternette kullanılan "capsli" ne anlama gelir?

Caps olayını ilk olarak incisözlük'te duydum. Genelde komik olayları altına resmi açıklayacak bir yazı yazarak(genelde argo) yayınlarlar ve buna 'caps' derler. Misal:

İnternet Terimleri
Ekim 2013

Bülent Sakarya bu yanıtı beğendi:

E-ticarette 'conversion rate, IPO vs.' gibi terimler, metrikler nelerdir?

 • Affiliate ve Affiliate Marketing: Affiliate marketing ne demektir?
 • B2B (Business to Business - Şirketten Şirkete): Genel olarak şirketlerden şirketlere yapılan işlerin genel tanımıdır. Yani müşteriniz son kullanıcı değil, diğer şirketlerdir.
 • B2C (Business to Consumer - Şirketten Son Kullanıcıya) : Müşterileriniz son kullanıcılar ise bu alanda iş yapıyorsunuzdur. Şirketten Son Kullanıcıya anlamında kullanılır.
 • Banner (Tabela : ) ) : Web sitelerinde gördüğümüz reklam kutucuklarındaki reklamlara verilen genel ad. Hareketli veya hareketsiz reklam içerebilir.
 • Click-Through: Online reklama tıklanarak reklam verenin sitesine yönlenme eylemi.
 • Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) : Web sitenizde istediğiniz eylemi gerçekleştiren kullanıcıların yüzdesi. Bunu değişik eylemlere atfedebilirsiniz. Siteye reklamla gelip alım yapan müşterilerinizin yüzdesi ya da sitenize gelip üye olan kullanıcıların yüzdesi gibi.
 • Cookie (Çerez) : Kullanıcının bilgisayarında web siteleri tarafından bırakılan ve daha sonra da erişilebilir olan küçük dosya parçacıkları. Kullanıcı davranışlarını takip etmek için kullanılan en yaygın yöntemin ana aracıdır.
 • Cost-per-click (Tıklama-başı-maliyet) : Reklam verdiğinizde reklamınızı ilgi çekmesi ile birlikte reklama tıklayan kullanıcıların size tıklama başına maliyetidir. Reklamı verdiniz 1000 kişi gördü ve bunun 10'u da tıkladı. Bu 10 tıklamanın her birinin size maliyeti.
 • Impression (Görüntüleme, Etki) : Online reklamınızın görüntülenme sayısı.
 • Pay-per-click (Tıklama-başı-ödeme) : Daha çok arama motoru tabanlı aramalarda (veya reklam verdiğiniz mecralarda) kullanılır. Reklama tıklayan her kullanıcının reklamı yayınlayan tarafından maliyetlendirmesinin türünü belirtmek için kullanılır. Reklama tıklayarak sitenize gelen her kullanıcı için tıklama başına ücretlendirme yapılırken kullanılır.
 • Spiders (Botlar) : İnternette oluşturduğunuz her içerik arama motorlarına ait botlar aracılığı ile taranır ve indekslerine eklenir. Örümcek ağı gibi hızla dallandığı için bu ismi vermişler sanırım.
 • Unique Visitor (Tekil Ziyaretçi) : Web sitenizi belirli bir zaman dilimi içerisinde en az 1 kez ziyaret eden birbirinden farklı her kullanıcıyı genel olarak tanımarken kullanılır.
 • IPO (Initial Public Offering - İlk Halka Arz) : Bizdeki borsaya açılmanın karşılığı. Önceden hisse senetleri ile borsada işlem görmemiş şirketin bu eylemi ilk kez gerçekleştirmesi eylemi diyebiliriz. Başarılı bir IPO genelde tüm hissedarları zengin eder ve şirketi büyütür (oldukça hem de : ) ) .

En genel hali ile herkesin kulalndığı terimler bunlar.
Ekim 2013

Bülent Sakarya bu yanıtı beğendi:

E-ticarette 'conversion rate, IPO vs.' gibi terimler, metrikler nelerdir?

Conversion Rate dönüşüm oranı demektir. Web sitesine gelen kişilerin sizin yapmasını istediğiniz eylemleri gösteren yüzdedir. Örneğin, gelen ziyaretçi/Alışveriş yapan müşteri gibi.
Ekim 2013

Bülent Sakarya bu yanıtı beğendi:

Ülkemizdeki ücretli e-ticaret sitesi yazılımlarının fiyatları nedir?

Bu konuda google'da yaptığım "e-ticaret yazılım" arama sonucunda yer alan 20 e-ticaret yazılım şirketinin ürün fiyatlarını yan yana getirip ortalamasını aldığımızda fiyatlar 900 liradan ile 3600 lira arasında değişiklik göstermektedir.
Nisan 2013

Bülent Sakarya bir yanıt verdi.

En iyi Linux işletim sistemi dağıtımı hangisidir?

Açıkçası GNU/Linux dağıtımlarında en iyiyi seçmek gibi bir durum yoktur. Çünkü GNU/Linux dağıtımları çeşitli ihtiyaçlar için ortaya çıkmıştır. İhtiyaçlarınızı ve kullanacağınız donanımları göz önünde bulunarak dağıtım seçmeniz size en iyi sonucu verecektir.

Tabi ki kullanılan dağıtımlar arasında bir popülerlik sıralaması mevcut. Distrowatch sitesi üzerinde bir liste bulabilirsiniz. Orada da görebileceğiniz gibi Mint ve Ubuntu dağıtımları diğer dağıtımlara göre daha popüler. Ancak bu dağıtımlar yine en iyi dağıtım olduğunu göstermez.
Mart 2013

Bülent Sakarya bir yanıt verdi.

Türkiye'de ya da Türkler tarafından geliştirilen açık kaynak projeler neler?

Benim bulduklarım..

 1. PisiLinux - Pardus kullanıcılarının oluşturduğu yeni GNU/Linux dağıtımı
 2. Tekir - Özgür Yazılım A.Ş. tarafından geliştirilen muhasebe sistemi. Devam ediyor mu emin değilim.
 3. SambaPOS - Windows sistemlerde çalışan açık kaynak restoran programı.
 4. Herkobi - İçerik yönetim sistemi
 5. PrimeFaces - Java platformu için ön yüz çözümleri sunuyor.
 6. Virüs Avcısı - Windows sistemlerde çalışan antivirüs programı
 7. TilPark - Ön muhasebe ve stok takip otomasyonu. Devam ediyor mu emin değilim.
Mart 2013

Bülent Sakarya bu yanıtı beğendi:

CDN - İçerik Dağıtım Ağı (Content Distribution Network) nedir?

CDN, özellikle büyüyen internet siteleri için oldukça faydalı bir yapıdır. Adından da anlaşılacağı üzere içeriğin belirli sunucular vasıtası ile dağıtıldığı yapılardır.
Herhangi bir internet sitesinde sitenin sayfaları kullanıcıya gösterilirken sayfanın içerisinde;
 1. Sürekli değişen kısımlar (dinamik kısımlar)
 2. Uzun süre değişmeden kalan kısımlar (statik kısımlar)

birlikte kullanıcnın bilgisayarına sunulur. Dinamik olanlar çoğunlukla o anda sayfanın bağlı olduğu değerleri içeren Veri Tabanı sunucusundan anlık olarak çekilerek gösterilirken diğer içerik sunucudaki belirli bir klasör/statik alandan servis edilir.

Bizlerin bilgisayarlarının dünyada bulunduğu yerden dolayı internet sayfalarından bizlerin önüne gelen içeriğin internet sayfasının bulunduğu sunucuya olan mesafesi -malesef- önem taşımaktadır. Milisaniyeler mertebesinden saniyeler mertebesine kadar değişen bu du gecikme süreleri CDN sistemleri sayesinde -çoğunlukla statik içerik için- düşürülebilmektedir.


Teknoloji

CDN olmayan (üst soldaki resim) ve olan (üst sağdaki resim)


CDN sistemine sahip işletmeler kullanıcılara gösterdikleri içeriği -çoğunlukla statik olanlarını- dünyanın farklı noktalarında kurdukları sunucu üslerine atarak. Kullanıcılar sayfalarındaki statik içeriği istediklerinde kulanıcının bilgisayarına en yakın sunucudan bu statik verinin sunulmasını sağlamış olur. Böylelikle saniyeler mertebesindeki erişim süresini bu kez milisaniyeler mertebesine indirmiş olur.


Teknoloji


Mart 2013

Bülent Sakarya bir yanıta alt yorum yaptı

Wave benim gözümde başarısız bir proje değil. Hatta işlerimi oldukça kolaylaştıran bir sistemdi. Google, Wave'i kapatmakla kullanıcılarına bana göre en büyük kazıklarından birini attı, gelen Google Reader kapatma kararı ile buna da devam ediyor.
Evet bence kesinlikle var ;

Google Wave

Google


Google Wave, internet üzerinden iş arkadaşlarınız, ya da dostlarınızla ayrı bir platforum oluşturabileceğiniz bir alandı. E-posta, anında mesajlaşma, ofis amaçlı dosya paylaşımları, bir proje üzerinde birlikte çalışma, ajanda gibi hizmetler sunuyordu ama pek tercih edilmedi.

Google Audio Ads

Google

Sesli reklam sistemi. Bu sistemle google radyolara sesli reklam dağıtımı yapmayı amaçladı ancak hedeflediği ölçümü yapamadığı için bu projeyi bitirdiler.


Google Search Wiki

GoogleBana sorarsanız ben zaten bundan hiç bir şey anlamadım. Spam içeren sonuçları siliyormuşsunuz da bir daha karşına çıkmıyormuş. Ben gibi bir çok kişi de bu özelliği kullanmamayı tercih etti.

Dodgeball

Google

bu servis ise cep telefonunuz üzerinden SMS ile bağlantı halinde olduğunuz kişilere nerede olduğunuzu bildiriyordu. bu projede google başarısız oldu ancak proje sahibi 2007 de şirketten ayrıldıktan sonra Foursquare'i kurdu.

Google VideoGoogleBiliyorsunuz youtube 2006 yılında Google tarafından satınalındı. 2006 yılına kadar Google video bir türlü istediği çıkışı yakalayamadı ve çareyi youtube'ı satınalmakta buldular. Ödedikleir rakam 1,6 milyar dolar!!

Google Notebook

GoogleGoogle aramalarında karşınıza çıkan görselleri ve yazıları kaydetmeniz için geliştirilen bir sistemdi ama çalışmadı.

Jaiku

GoogleBugünki twitter'ın yerini alabilirdi, Google jaikuyu satın aldı ancak bir türlü popülerlik kazanamadı. Blogger'ın kurucusu Willams 2004 de Google dan ayrılarak twitter'ı kurdu.


Google Page Creator

Google

Blogger ve WordPress’in yükselişi ile bu hizmet çok önemsiz hale geldi.
Mart 2013

Bülent Sakarya bir yanıt verdi.

Yüksek hitlerde performanslı, az kaynak tüketen ücretli/ücretsiz hangi CMS'yi önerirsiniz?

En çok kullanılan CMS'ler Wordpress, Drupal, Joomla, Typo3 ve Plone'dur. Ancak hangi CMS'yi kullanacağınız sitenizle direk alakalıdır.

Şöyleki;

Eğer sadece içerik yönetim panelinden kendiniz içerik girip yayınlayacağınız bir sistem arıyorsanız Wordpress'i tercih edebilirsiniz, ancak Wordpress sitenizde trafik artışı ne kadar çok ise sorunlarınız o kadar artabilir. O yüzden ilk başta cache eklentilerini iyi kurup sistemi optimize etmeniz gerekmektedir.

Kod bilginiz varsa, temanızın functions.php'sine ekleyeceğiniz kodlarla da gereksiz alanların yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede daha hafif dosya boyutuna sahip tema dosyalarınız olur.

Ayrıca Wordpress'i kullanacaksanız tema geliştirme bilginizin olması da artı sağlayacaktır.

Sitenizde üyelerinizin de rahatlıkla içerik girebileceği, ve standart içerik türleri dışında (başlık, içerik, resim vb.) özel yapılara ihtiyacınız varsa Drupal'i tercih etmenizi öneririm.

Ancak Drupal'in en büyük handikapı tema yapısının alışılmışın biraz dışında olması, o yüzden öğrenme eğrisi biraz yüksektir. Ama bir defa öğrendiğiniz mi, sonrası çorap söküğü gibi gelir.

Son olarak Drupal'de CCK ve Views (özellikle Views) eklentilerinin kullanımını iyi bir şekilde öğrenmeniz oldukça rahat hareket etmenizi sağlar.

Joomla, eklenti yönünden güçlü ve kullanımı nispeten kolay bir içerik yönetim sistemidir, esnektir ama benim gözlemlediğim geliştirme yapısında bazı sorunlar yaşıyorlar. Şuan 3.0 sürümünü yayınladılar, ama ben yeni site yapacaklara 2.5 sürümünü öneririm.

Joomla'ya alışmak için Wordpress'ten fazla ama Drupal'den daha az zaman geçirmeniz gerekir. Eklentilerinin bir bölümü ücretlidir ve istediğiniz yapıyı bu eklentiler sağlıyorsa seçim yapmak tamamen sizin ekonomik durumunuza bağlıdır.

Çoklu dil desteğine sahip sitelerde kullanımı oldukça yüksektir, tema yapısına alışırsanız göze oldukça hoş gelen temalar geliştirebilirsiniz.

Typo3 ise kendine has özel bir kodlama yapısı olan bir CMS'dir. Sadık ve güçlü bir topluluğu vardır. İstediğiniz yapıda bir site kurmak sorun değildir ama o siteyi kurana kadar geçireceğiniz süre ömrünüzden ömür götürebilir.

Gelişmiş içerik, içerik türü ve kullanıcı yönetimine sahiptir.

Plone ise diğer 3 içerik yönetim sisteminden ziyade Python dili ile geliştirilmektedir. Oldukça etkin bir topluluğu vardır ve eklenti yönünden gelişmiştir. Ancak daha önce Wordpress veya Joomla kullanmış birisine karmaşık gelen yönetim paneli vardır. Birde sisteminize özel bir eklenti geliştirmek isterseniz dili python olduğu için geliştirici bulmanız diğerlerine göre nispeten daha zordur.

Yukarıda ki ve diğer tüm CMS'lerin geliştirilmesinin özel bir nedeni vardır. Misal Wordpress ile bir blog oluşturabilirken, Drupal ile üyelerinizin kendi bloglarını oluşturabileceği bir yapı kurabilirsiniz. Bu yüzden seçiminizi tamamen ihtiyaçlarınız belirleyecektir. İhtiyaçlarınızı iyi analiz edip ona göre bir seçim yaparsanız ilerde daha rahat edersiniz.

Ücretli sistemler de piyasayı vignette ve opentext domine ediyor diye biliyorum. Ancak o sistemleri kullanmadığım için bir şey söyleyemem. Ayrıca .net sistemleri de test etmedim.
Mart 2013

Bülent Sakarya bu yanıtı beğendi:

Herhangi bir bilgisayara Chrome OS (Google'ın yeni işletim sistemi) nasıl kurulur?

makeuseof.com%2ftag%2fdownload-google-ch... nasıl kurulduğunu bu linkte detaylı olarak bulabilirsiniz.
Mart 2013

Bülent Sakarya bir yanıt verdi.

Şirketlerde Linux kullanımını destekliyor musunuz?

Kısa bir süre sonra şirketimde tamamen GNU/Linux dağıtımlarından birine geçeceğiz. Ancak sistem testi için Windows sistemlerde bulunacak ama işler Linux sistemler üzerinden yürütülecek.
Mart 2013

Bülent Sakarya bir yanıt verdi.

Linux'u sıfırdan öğrenmek için hangi kaynaklardan faydalanabilirim?

Virtual Box gibi sistemine ek işletim sistemleri kurabileceğin bir yazılımla sistemine bir GNU/Linux dağıtımı kurabilirsin ve tamamen deneme yaparak, karşılaştığın sorunları çözerek rahatlıkla öğrenebilirsin.
Daha Fazla