Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ocak 2014

Cemal Tekin

Bir web sayfasının tekil gösterim sayısı istatistiğini nasıl bir algoritma ile saklayabilirim?

Varsayım değerler ile örneklendirecek olursak;
$yazarid = Yazarın id'si
hit = makale tablosunda ki tekil gösterim sayısı sütunu

< ? Php
$topla = mysql_fetch_array(mysql_query("SELECT SUM(hit) AS hits FROM makalewhere yazarid = '$yazarid'") ) ;
$toplam = $topla[hits];
echo 'Yazarın makaleleri '. $toplam . ' kez okundu';
? >

Eğer sorunuzu yanlış anlamadıysam bu şekilde yapabilirsiniz.
 • 3 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Bir arkadaşınız maaşınızı sordu ama siz ona söylemek istemiyorsunuz tabi alınmasınıda istemiyorsunuz. Ne şiş yansın ne kebap, ne dersiniz?

Şiş de kebap da yanmayacaksa pembe yalanın zamanı gelmiş demektir; artık saklamak istediğinizin ne olduğuna bağlı olarak maaşınızı bir miktar yükselterek ya da alçaltarak söylersiniz de maaşınızı bile söyleyemediğiniz kişiye nasıl arkadaş dediğinizi aslında merak ettim. Bende onlar tanıdık kategorisinde ve zaten maaşımı sormaya cüret edemezler. Arkadaşlarıma da maaş gibi yüzeysel bir şeyi rahatça söylerim.
 • 4 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Köşedeki beta işaretinin siteye avantajı dezavantajı nedir?

Kısaca şu demektir: "Bir sıkıntı çıkarsa ne bileyim gönder butonu çalışmazsa, site bir süreliğine açılmazsa, ertesi gün geldiğinde hesabının ve onur puanlarının yerinde yeller esiyorsa 'Hacı kusura bakma beta sürümüydü, daha her şey yerine oturmamıştı, hallediyoruz sırayla, sen de az anlayışlı ol idare ediver. ' demektir. "

Önceden uyarmış olursun muhtelif sorun hakkında. Bir dezavantajı var mı bana sorarsanız Gmail 5 sene betada kaldı bir sıkıntı olmadı kendisi için.

Bir avantajı da şu olabilir: "Bak bu kadarını yaptık, betadan çıkalım sen şekli o zaman gör. " demek te olabilir.
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Bulut bilişimle yeni tanışan ve yönetmeyi bilmeyen biri bu sistemi ne sürede ve nasıl öğrenir?

Sorunuzun tam cevabı mıdır bilmiyorum ama burada (turkcell.com.tr/akademi) bir giriş eğitimi daha var.

Sevgilerle... .
 • 3 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Amerika'daki kullanıcılar için yapılacak internet girişiminde Amerikan lokasyonlu sunucu mu kiralanmalıdır? Türk bir şirket bu durumda nereden hizmet almalı, nasıl bir yol izlemelidir?

Sunucunun yanit verme hizi iyi oldugu surece hangi ulkede oldugu sandiginiz kadar onemli degil. Sunucunun yanit verme hizi derken islemci ve bellek kadar internet baglanti hizi, disk hizi gibi seylerin de onemli oldugunu vurgulamak lazim.

Yani sunucuyu o ulkede nereye koydugunuz (hangi firmadan hizmet aldiginiz) sunucunun hangi ulkede oldugundan daha onemli. Paraya kiyin, duzgun bir yerden hizmet alin, ulke farketmez. Turkiye'den 100 liraya alacaginiz hizmetin iki kati iyisini Amerika veya Avrupa'dan 50 liraya alacaginizi unutmayin.

Tabii bunlar genel-gecer seyler, her zaman gecerli degil. Turkiye'den 100 liraya cok guzel hizmet alabileceginiz yerler de var.
Ben soyle dusunuyorum. Insanlar yemege ve sigaray ayda 500-600 lira vermeyi goze aliyorlar. Ama sunuculara ayda 100 lira vermeye gelince cok pahali diyorlar. Bu onyargidan kurtulmak lazim.

Bence gonul rahatligiyla Amerika'dan alabilirsiniz. ; )
 • 4 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Web sitesini değerli kılan faktörler nelerdir?

Bir web sitesini değerli kılan öncelikle hizmet etmeyi amaçladığı hedef kitleye istenen bilgiyi; nitelikli bir şekilde sağlıyor mu sorusunun cevabıdır. Diğer unsurlar sitenin gelir modelleri, uygulanan seo stratejisi, kullanılan yazılım ve tasarımın stabil olarak çalışması, tasarımın kullanıcı dostu olması, iletişim kurulan dilin üslubu, dijital pazarlamayı kullanılabilirliği, ilerleme stratejileri, sosyal medyadaki aktifliği, geri dönüş çabukluğu ile belirlenir.

Bir girişimin başarıya ulaşmasında ana unsur hedef kitledir. Kullanıcılarına verdiği hizmeti kusursuzlaştırmaya çalışan her girişim başarı yolunda daha hızlı yol alacaktır.

Sevgilerle... .
 • 4 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

ekle.com hakkkında ne düşünüyorsunuz?

İçerik, yazılım, kullanılabilirlik açısından kesinlikle inploidin seviyesine ulaşamayacağını düşündüğüm bir girişim olmuş. Hitap ettiği seviye ve çalıştığı ana mantık inploid gibi görünse de çok daha altında diye düşünüyorum.

Sevgilerle... .
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Facebook ilk çıktığında yapılan yorumları merak ediyor musunuz? İnsanlar ilk neler söylediler?

Cemal Tekin (@sampitt) bey o açıdan bakılırsa o zaman bütün vCard temaları da birbirine benzemektedir ama içerik ve sunuş o siteyi önemli kılar. Yine inploid.com'da goo.gl/EkpHLV adresindeki Facebook çalışanları tarafından oluşturulan siteye ya da Yahoo Answer (goo.gl/sgQPgh) 'da benzemektedir. Ancak inploid.com'u Türkiye'de o sitelerden ayıran arayüzünün Türkçe olması, soru soranın ve cevaplayanın baskın çoğunluğu Türkiye'dendir. İçerik te aynı şekilde Türkçe'dir. Benim tercihimi Quora'dan ayıran etkenler bunlardı.

Şimdi sizin goo.gl/RfV3Jh adresinde sorduğunuz soruda ayırt edilebilecek bir fark yok bu durumda da üzerine konuşulabilecek bir şey de yok. Sizin sorunuzu örnek vermek amacıyla abartırsak benim şöyle bir soru sorduğumu varsayalım: "Bir site yapacağım, insanlar birbirine soru sorabilecek, tartışmalar düzenli bir şekilde yapılabilecek, diğer insanlar da bu sorulara cevap verebilecek, cevaplar da oylanacak. İnsanlar daha fazla oy alabilmek için daha çok soru cevaplar. " o zaman bana ne dersiniz?

Peki bir de söyle dersem: "Bir site olacak, davetiye usulü üye alacağız. Üyelerin çoğunluğunun mesleği ya da ilgi alanı bilgisayar ve yazılım üzerine olacak. Sorular bu alanlar üzerinde olursa kabul edilecek. Soruların yanında büyük bir çoğunluğu kod bloğu içereceği için kod tahtası denen bir alan olacak. Örnek kod o alanda yazacak ama herkes bunun üzerine deneme yapabilecek ve tabi ki bu kodlar ne dil ile yazıldığı fark etmeden goo.gl/Hf9a0B adresindekine benzer bir yöntem ile çalıştırılacak. Tabi kodun aslının ve versiyonlarının kaybedilmemesi için her biri Wikipedia'ye benzer bir şekilde kaydedilecek. En doğru ve düzgün kod oylanacak" dersem ne dersiniz?

Lütfen bunları düşünerekten bir önceki mesajımı değerlendiriniz.
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Girişimciler güvendikleri projeye neden yatırım arıyorlar da kredi çekmiyorlar? Zaten para getirecek bir proje ise kredi neden olmasın?

Bahsettiğiniz şey çoğunlukla söz konusu olmuyor, ancak bu durum yaptığınız işe göre değişir. Yani eğer 20.000-30.000 TL gibi bir sermaye size yetiyor ise ve banka size kredi veriyor ise ve de işiniz ile kredi ödemelerinizi yapabilecek durumda iseniz çekebilirsiniz. Ancak gerçekte durum çoğunlukla böyle değildir.

Bir internet projesi kurmak için ihtiyaç duyacağınız para da çok değişkendir. Eğer bir e-ticaret işi kuruyor iseniz çok ciddi paraya ihtiyacınız olacaktır. Diyelim ki e-ticaret işinizi kuracak, duyuracak, satışlara başlayacak ve başa baş noktasına gelebilecek süreye kadar 200.000 TL'ye ihtiyacınız var. Böyle bir parayı size hangi banka kredi verir? Eğer bankalardan bu kadar kredi alabiliyor iseniz bir nakit akışınız vardır, hatta belki de o kadar krediye bile ihtiyaç duymaya bilirsiniz.

Girişimciler çok yüksek oranda, parası projesine yetmeyen kişilerden oluşur. En azından Türkiye'de durum genellikle böyle. Yatırım ve para bu sebeple gereklidir esasen. Para işinizi daha hızlı büyütmeniz, daha hızlı sonuca gidebilmeniz için bir araçtır. Yani, 1 yılda kendi başınıza alacağınız yolu, bir yatırım ile 6 ayda alabilirsiniz ve bu çok büyük avantajdır. Kısaca durumun özeti böyle.
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Torrent sitesi nasıl oluşturulur, kaynak kodu olan bir torrent sitesi var mı?

Torrent sitesi nasıl oluştulur bilmiyorum ama benim torrentleri indirdiğim site: kickass.to
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Sitelerin kendileri için özelleştirilmiş veritabanı ve framework olayı nedir? Nasıl özelleştiriyorlar?

Nesne yönelimli programlama tekniği size problemleri kendi tasarladığınız nesneler hiyerarşisi içinde çözmenizi ve nesnelere kendi tasarladığınız çözüm yöntemlerini/kurallarını uygulamanıza olanak verir.

Kendi ürettiğiniz çözümleri tekrar kullanılabilir bir şekilde paketlediğinizde kendi çözümlerinizi üretmiş ve kendi kütüphaneninizi yazmış olursunuz.
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Microsoft'un gücüne kıyasla alexa'daki ilk 100 sitenin neredeyse hiçbirinde .net kullanılmamış, buna anlam veremiyorum?

Büyük sitelerin sunucu masrafları büyük bir maliyettir... Bir ara facebookun sunucularının elektrik maliyeti 500 bin doları bulmuştu ve facebook bu sunucuların elektrik ücretlerini ödemekte zorlanıyordu... (Reklamsız facebook dönemleriydi) Yüzlerce sunucunun içine birde yazılım maliyetleri katarsanız... Örneğin
 • İşletim Sistemi
 • Veri tabanı
 • Yazılım araçları
Gibi maliyetler devreye girince büyük sistemler için büyük meblağlar ediyor... Ufak çaplı projelerde bunu hissedemezsiniz ama büyüdükçe lisans ücretleri sizi zora sokabilir...

Tabi sadece bununla kısıtlı değil... Örneğin facebook php, C++, Java, python, Earlang dillerini kullanıyor çok farklı programla dillerinide kullanabiliyorlar... Tek dil büyük projelerde çoğu zaman yeterli olmuyor...

Girişimcilik ruhu içeren insanlar platform dayatmasını kabul edemezler bu yüzden her platformda çalışan programlama dillerini seçerler.

Büyük sitelerin kullandıkları programlama dilleri için burayı inceleyebilirsin...
websaati.com/yazilim/buyuk-siteler-ve-ku... .
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Resmi popup ile açan özellik nasıl yapılır?

Dün akşam uzunca yazmıştım ama "Yanıtı Yorumla" butonuna tıkladığımda internetimin kopmuş olması gibi bir talihsizlik oldu. Şimdi dün akşam ki kadar uzun olmasa da yine de işinize yarar bir şekilde anlatmayı deneyeyim.

O sitede yapılan aslında sayfanın tamamını kapsayacak bir lightbox olayı. Işıklı kutu diye ceviren bazı arkadaşlar var ne yazık ki uzun süredir bu işlerle uğraşan arkadaşlar tarafından alay konusu oldular. Siz de lightbox olarak bilin yeter.

LightBox nedir? LightBox web sayfası içerisindeki bir resimin, dökümanın ya da başka bir sayfaya giden bağlantının içeriğinin o sayfa içerisininde sanal bir pencere oluşturularak gösterilmesidir.

LightBox nasıl yapılır? Eğer Wp ya da Joomla gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) kullanıyorsanız oldukça kolay bir şekilde sisteme entegre edilebilen eklentileri mevcuttur. Eğer kendi projeniz içine gömmek istiyorsanız jacklmoore.com/colorbox adresinde bulabileceğiniz eklenti işinizi görebilir.

$('a#login').colorbox();
şeklinde nesneyi bağlayabilirsiniz.
 • 3 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Yazılımda kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz? Hangi kaynaklardan ve hangi web sitelerinden faydalanıyorsunuz? Kitap veya herhangi etkili yöntemleriniz nelerdir?

Ben kitapları daha çok seviyorum.
Her zaman elimin altında belli bir konuda bir indeks olmasını önemserim ve kitaplardan çalışırken de şu konuyu hallettim anladım diyebilecek şekilde ilerlerim.
Bir teknoloji hakkında en az 2 kitap bitirmeden içim rahat etmez.
Kitaplardan çalışmaya devam ediyorum yerli yabancı.

Microsoft cephesinde en önemli kaynak MSDN. Bence dünyada hala o destek seviyesine erişmiş bir topluluk yok. .NET dışında bir teknoloji ile uğraşırken karşılaştığım en önemli problem destektir. MSDN bu konuda bence lider.
MSDN'de ilgilendiğiniz platformda en alt seviyeden sizi yönlendirecek şekilde tutoriallar var. Bunları öneririm.

Kişisel gelişim konusu hiç bitmeyecek bir süreç. Uygulama geliştirme ile gelişim beraber ilerliyor. Kişisel gelişim için sürekli yazılım geliştirme faaliyetinde bulunmak, çok okumak çok araştırmak ve hevesi kaybetmemek gerekiyor.
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Cemal Tekin

Kendinizi zeki buluyor musunuz? Buluyorsanız hangi özelliğinizden dolayı?

IQ testlerine bakacak olursak zekamdan şüphe etmemem gerekiyor. Mantıklı düşünebilme konusunda da "epilepsi" olan insanlarin güvenirligi de bilimsel olarak fena sayilmazmis, bu da fena degil. Ama duygusal zeka konusunda açık söylemek gerekirse safın önde gideniysem, pek de zeki oldugumu düşünmüyorum hayir.
 • 11 Yanıt
Daha fazla göster