Bilmek istediğin her şeye ulaş

Grafiker & Front-end Developer Sinan Asil inploid.com'da 2 soru sordu, 12 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Haziran 2015

Sinan AsilYiğit Bekir Kaya kişisini takip etmeye başladı

Yiğit Bekir Kaya, Veri Bilimci, @yigitbekirkaya

InvenTogether.com Kurucusu | Python ve MongoDB sözcüsü | Six Sigma Yeşil Kuşak

Haziran 2015

Sinan Asil bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Replay (Tekrar) ve öğrendiğini paylaşmak, öğrendiğini de gerekirse tartışmak. . .
Ağustos 2014

Sinan Asil bir yanıt verdi.

Mart 2013

Sinan AsilAlparslan Demir kişisini takip etmeye başladı

Alparslan Demir, İnternet Girişimcisi, @alparslan

Aralık 2012

Sinan AsilSumeyye Kose kişisini takip etmeye başladı

Sumeyye Kose, İthalat İhracat Uzmanı, @skose

Aralık 2012

Sinan Asil bu yanıtı beğendi:

Kurmayı planladığımız market ve e-ticaret sitesi için yatırımcı arıyoruz? Neler yapmalıyız?

Bence projeniz henüz başlangıç aşamasında ise ve e-ticaret sitesi olarak şu anki e-ticaret modellerinden farklı bir yaklaşımı yoksa, kendi paranızı kazanmaya çalışın yada bir miktar borca girin. Bunu şu sebeple söylüyorum; e-ticaret işi direk nakit akışı sağlayabilecek bir iştir. Yani, işiniz yolunda giderse bir kaç ay içinde fatura kesmeye başlarsınız ve daha sonrasında iş hacmine göre maliyetlerinizi karşılayabilecek başa baş noktasına gelmeniz çok uzun sürmeyebilir.

Ancak, projenizin tutunması için piyasada çok fazla rekabet olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Çünkü, yenilikçi bir yaklaşımınız yoksa ya da niş bir pazara giriş yapmıyorsanız, sizin yaptığınızı hali hazırda yapan onlarca rakibiniz var ve sizden epey ilerdeler.


Eğer ürünleriniz mevcut rakiplerinizde bulunmayan ürünlerse 2 şeye ihtiyacınız olacak:

  1. Fiyat avantajı
  2. Müşteri Memnuniyeti (Güven Oluşturmak)
Eğer bu eşsiz ürünleri iyi fiyatlarla satabilmeli ve sattığınız ürünleri müşterilerinizin gözünde sizin markanız olarak güven oluşturarak sunabilmelisiniz.


Eğer ürünleriniz ile bir farklılık yaratamıyorsanız, oluşturduğunuz modelin bir avantajı olmalı. Sadece fiyat avantajı yeterli olmayabilir. Unutmayın ki, müşteriler sadece ucuz olduğu için bir ürünü almazlar; ucuzsa ve güvenilirse ürünleri alırlar.


Eğer yukarıda bahsettiğim noktalar konusunda farklılıklarınız varsa, bir değer yaratma potansiyeline sahipsiniz ve dolayısıyla bu değeri yaratacağınızı farkeden ve anlayabilen her yatırımcı sizin potansiyel yatırımcınız olabilir.


Yatırımcılara erişmek konusunda çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim, aslında girişimcilik biraz da bu noktada kendini göstermeye başlıyor. Büyük yatırımcılar zaten bilinirler, internette küçük bir araştırma ile onlara kurumsal olarak erişme şansınız olur. Daha küçük çapta veya melek yatırımcılar ise yine bilinen insanlardır ve onlara erişmeniz çok daha kolaydır, seminerleri, toplantıları, girişimcilikle ilgili organizasyonları takip etmeniz yeterli. Rahatlıkla yüzyüze konuşup, tanışıp randevu alabilirsiniz. Bunlar dışında ise Türkiye'de artık bazı köprü görevi gören e-tohum gibi kanallar da mevcut.


Projenizde başarılar dilerim.

Aralık 2012

Sinan Asil bu yanıtı beğendi:

Bir girişim sıfırdan başlayarak nasıl hayata geçirilir?

Bu konuda bir çok akademik makale bulabilirsiniz, ancak gerçek hayat makalelerdeki gibi değildir. Herkes kendine göre bir sıra belirleyebilir ancak genel kabul görmüş sıralamayı yapmam gerekirse, benim tecrübelerim olayların genellikle şu sırayla geliştiğini gösteriyor:


Fikir & Heyecan

Fikrinizin ilk ortaya çıkışı ve bundan büyük bir heyecan duyma.


Fikre Saldırı & Tamam veya Devam

Fikrin zayıf yanlarının yada açıklarının sorgulanması. Fikrinizin etrafınızdaki insanlarla ve bu konuda bilgili insanlarla model olarak paylaşılması ve birlikte durmadan fikre saldırma & araştırma durumu. Bu aşamada fikirden vazgeçebilirsiniz.


Planlama ve İşe Koyulma

En genel hali ile yapılacakların küçük bir listesi yani bir iş planının oluşturulması (Genellikle 1-2 sayfayı geçmez). Bir taraftan işe koyulurken diğer taraftan sonraki adımların kaba biçimde tasarlanması ve oluşabilecek engellerin kendini teorik olarak belli etmeye başlaması.


Çalış & Çalış & Çalış & Test & Fix & Çalış

Artık fikir projeye dönüşüyor, bu aşamada artık çalışmaya ivedilikle başlanmalı ve çok kaba bir planlama ile çalışma planı izlenmeli. Zaten iş planı kendi kendini şekillendirmeye başlayacaktır. Yapılacak işlerin kaba olarak başlıkları genellikle şu şekildedir (internet girişimleri için); Veritabanı tasarımı, Grafik tasarım, Kodlama, Test & İyileştirme.


Beyin Fırtınası & Denemeler

Yukarıdaki "işe koyulma" aşamasından itibaren sürekli paralel yürütülmesi gereken işlerden biri de budur. Bununla alakalı bir diğeri ise "İş Geliştirme"dir. Sürekli olarak işi nasıl geliştireceğinizi, engelleri nasıl aşabileceğinizi düşünmeli ve bunun üzerine çok abartmadan kafa patlatmalısınız. Çok abartırsanız ilk prototipi asla çıkaramazsınız.


İlk Prototip

Projenin ilk canlı kanlı versiyonudur ve üzerinde yapılacak daha çok fazla iş vardır mutlaka. Ancak, modelinizin çalışıp çalışmadığını test edebilmeniz ve başından bu yana projenize aradığınız ilk yatırımı elde edebilmeniz için geçmeniz gereken ilk çizgidir. Bu yüzden çok önemli bir aşamadır, çünkü artık elinizde bir ürün adayı vardır ve bu aday ile para arama aşamasına yavaş yavaş geçebilirsiniz. Çünkü artık paraya gerçekten ihtiyaç duymaya başlayacaksınız; sunucu masrafları gibi gerçek masraflar artık belirginleşmeye başlamalıdır.


Private Beta (Kapalı Testler) yada Beta ve İletişim

Türk internet kullanıcıları bu aşama için bulunmaz bir fırsattır. Çünkü, Türkiye'de internet kullanıcıları yaptığınız ürünü öylesine farklı biçimlerde kullanmaya çalışırlar ki, projeye başlarken ön görmediğiniz sayısız noktayı görmeye başlarsınız. Sizin nerede başarılı, nerede yetersiz olduğunuzu açıkça önünüze sererler. Tabii ki kullanıcılarınızla iletişiminizi çok iyi ve çift yönlü tutmalısınız, yoksa hiçbir işe yarar geri bildirim alamazsınız.


Saldırıya Geçin & Saldırın

Artık projenizi büyütmek ve kitlelere ulaştırabilmek için işin en zor bölümüne geliyorsunuz; öngörülerinizin sesini dinleyin ama çok dikkatlice. Projeniz sizin çocuğunuz gibidir, ama zayıf taraflarını objektif biçimde görmeli ve elden geçirmelisiniz. Geleceği ile ilgili kararlarınızı netleştirmeye başlamalısınız. Büyük kitlelere modelinizi ulaştırabilmek için nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ve bu esnada geliştirmeyi sürekli sürdürmelisiniz. Para arayabilirsiniz, yatırım alabilirsiniz, işi büyütebilirsiniz. Tabi bunların hepsi bu aşamada kimlere gideceğinize, ne isteyeceğinize, nasıl kararlar alacağınıza göre değişir. Bu sebeple, bu aşama pek ön görülemez, sadece yaşanabilir türdendir.


Bundan sonrası artık çeşitli şekillere dönüşebilir. Ancak, ben iyi olasılığı dikkate alarak devam edeyim;


Yatırım & Konumlandırma & Büyüme

Projenize yatırım almanızın size çok önemli üç faydası vardır. Bunlardan bir tanesi işinizi daha hızlı büyütmenizi ve adımlarınızı hem daha hızlı, hemde daha büyük atmanızı sağlayacak olan paradır. Para, işiniz için güçlü bir araçtır, bir kısayoldur. Onu iyi kullanırsanız hedefinize daha çabuk ulaşırsınız, rakiplerinizi alt edebilirsiniz, yada rakipleriniz ortaya çıktığından sizi yakalamaları daha zor olur. İkinci büyük fayda ise; yatırımcılarınızın sağlayacağı erişim ve iletişim gücüdür. Size hakkında hiç bir şey bilmediğiniz konularda birinci elden ve çok önemli bilgiler alabilirsiniz ve yönünüzü çizmekte zorlandığınız anlarda onların fikirleri size güç verebilir. Üçüncü önemli fayda ise; yatırım sizi çok farklı bir yere getirir, çok şey öğrenirsiniz. Sizi olgunlaştırır ve düşünce tarzınızın, ufkunuzun gelişmesine yardımcı olur. İyi değerlendirilmiş bir yatırım, sizi ve işinizi daha iyi bir yere açılan kapı yada kapıların önüne kadar getirebilir. Projenizi artık konumlandırmaya başlamış olursunuz tüm bu süreç boyunca.


Bundan sonrası yine çok değişken, ön görülemez ve yaşanır bence. Bence, her girişimci kendi sesini takip etmeli, gereken çalışmayı yapmalı, sonucunu ölçmeli ve sürekli sonraki adımları planlamalıdır.

Ekim 2012

Sinan Asil bu yanıtı beğendi:

Web tarayıcı olarak hangi yazılımı kullanıyorsunuz? Neden?

Opera ile 9.25 sürümünde aldığım bir teknoloji dergisinde tanışmıştım. Onun öncesinde "Flock 1.0 Beta" kullanıyordum oldukça memnundum, taa ki operanın ayrıntılarını öğrenene kadar. Şuan opera 12.00 Alpha sürümünü kullanıyor, geri bildirim yapıyor gelişmesine katkı sağlıyorum. Bilmenizi isterim ki Opera şuan günümüzdeki bir çok tarayıcıdan çok daha ileri seviyede bir tarayıcıdır. Hatta ona tarayıcı demek bazen hakaret gibi olabiliyor.  Zira içerisinde; E-posta okuyucu, Not tututucu, P2p paylaşımcı, torrent, messenger ve bir çok şey bulunuyor.


Bunlardan ziyade opera ile alakalı mac.Appstorm.net üzerinden çevirdiğim/derlediğim makaleyi okumanızı tavsiye edebilirim; turkerinanmaz.com/apple/opera-bu-harika-tarayiciyi-neden-kimse-kullanmaz

Ekim 2012

Sinan Asil bu yanıtı beğendi:

Türkiye'den dünyaya açılma şansını yakalamış girişimler hangileridir?

İlk adımı atayım ve listeyi oluşturmaya başlayalım bakalım :). Aşağıdakilerden bazıları tamamen yurtdışında faaliyet gösteriyor, bazıları ise satın alım ve yatırımlarla operasyonlarını yurtdışında büyütüyor:
Ekim 2012

Sinan Asil bir yanıt verdi.

Nargile Türkiye dışındaki ülkelerde kullanılıyor mu ve varsa hangi ülkeler? İlk nargile kim tarafından nasıl bulunmuş?

Almanya ve Fransa' da çook olmasıyla beraber diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika'da da çok içiliyor. Onun dışında zaten söylememize gerek olmayan; Suriye, İran, Mısır,Yemen,Katar vs.. vs... diye gidiyor. İlk Nargileyi Hintliler buluyor ama zamanla İranlılar ve oradan da Osmanlı'ya geliyor. Osmanlıya geldikten sonra şu an günümüzdeki nargile şeklini alıyor..
Ekim 2012

Sinan Asil bir yanıt verdi.

Ekim 2012

Sinan Asil bu yanıtı beğendi:

Photoshop'u en sık hangi amaç ile kullanıyorsunuz?

Ben senelerdir photoshop u para kazanmak amacıyla kullanıyorum
Ekim 2012

Sinan Asil  bu yazıyı beğendi:

Girişimcilere Tavsiyeler

Bugun sizlerle okuyup beğendiğim bir yazının temel hatlarını paylaşıyorum. Tavsiyem hepsini asıl siteden okumanız.


Rf:muratcandemir.com/cok-girisimci-gormus-adamdan-girisimcilere-tavsiyeler.htmlİŞİNİZİ TUTKUYLA YAPIN: Üzerine çok fazla saatler harcamaktan erinmeyeceğiniz bir işiniz olsun. Sabahlara kadar çalışmaktan keyif alın hatta. Kontrolümüz dışındaki faktörleri bir yana bırakırsak odaklanma problemi yaşamayacağınız işi yapın, tutkuyla yapın.


SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN: Diğer yandan da aşırı çalışarak sağlığınıza zarar vermeyin. Beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat edin. İmkanınız varsa spora vakit ayırın. Sabah ofise yürüyerek gitmek bile olabilir. Unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.


HOBİ EDİNİN: Kendinizi mutlu hissedeceğiniz, derdinizi sıkıntınızı unutabileceğiniz, mümkünse sağlıksız olmayan bir hobi edinin. Biriken negatif enerjinizi atın, yenilenin. Hobiler size sadece bedensel ve zihinsel rahatlama değil aynı zamanda yeni fikirler bulma, yeni insanlarla tanışma fırsatı da verecektir.


ODAKLANIN: Yaptığınız işe, uzmanlık alanınıza odaklanın, bölünmemeye çalışın. Diğer yandan birçok konuda fikir sahibi olun ancak bir konuda muhakkak uzman olun. Farklı disiplinlerin birlikte çalışmasını gerektiren bir fikriniz varsa, güvenilir partnerler ya da profesyoneller bulmaktan çekinmeyin.


KENDİNİZİ ve EKİBİNİZİ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİN: Sadece ürünü değil kendinizi ve organizasyonunuzu da geliştirmeye devam edin. Çok okuyun, çok dinleyin. Bilgiyi paylaşın, yayın. Sorumluluk alın, sorumluluk verin. Ekibinize güvenin ve onları yetiştirin, yetki verin.


KOLAYA KAÇMAYIN AMA PRATİK DÜŞÜNÜN: Emeğini vermediğiniz işte kalıcı başarılar yakalamanız mümkün değil. Kolaya kaçmayın, emek verin. Bir işi yapmanın birçok metodu var, pratik olun. Hem zamandan, paradan kazanır hem de ayrı bir keyif duyarsınız.


İNSANLARI ANLAYIN, ONLARA DEĞER VERİN: Herşeyden önce insanları anlamaya çalışın ve muhakkak onlara değer vermeyi öğrenin. Kimseyi kalıplar içinde incelemeyin, önyargılarınızdan mümkün olduğunca kurtulmaya çalışın. Sizi başarıya götürecek en büyük faktör iç ve dış çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizdir. Fayda sağlamaya başladıkça, herkesten birşey öğrenebileceğinizi ve kendinize de fayda sağlayacağınızı göreceksiniz.


AÇIK OLUN, PAYLAŞIN: Kendinizi geliştirmek için bir güzel yöntem de açık iletişim. İnsanlarla konuşun, onlardan öğrenin ayrıca bildiklerinizi paylaşın. İnsanların sizi anlamasını beklemeyin, siz onlara kendinizi doğru şekilde anlatın. Ancak kendinizi birşey ispatlamak zorunda hissetmeyin, ego savaşına asla girmeyin. “Ben bunu yaptım” ile başlayan cümleleri ne kadar az kullanırsanız o kadar iyi. Konuştuğunuzdan daha çok dinleyin, sorular sorun, karşınızdakilerin anlatmasına izin verin. Kendilerini daha iyi hissedeceklerdir.


KAPALI OLMAYIN: O müthiş fikriniz yüzde 90 ihtimalle ya başarılı bir örnekten alıntıdır ya da duyduğunuz, gördüğünüz işlerin bir kombinasyonudur. Vesveselere girip “fikrimi paylaşmam, anlatmam” triplerine girmeyin. Sizin görmediğinizi muhakkak bir gören vardır, daha en başında ölümcül hataları yapmaktan kurtulabilirsiniz.


FİKİR ÖNEMLİ, UYGULAMA DAHA ÖNEMLİ: 100 fikrin en fazla 10 ‘u eşsiz fikirdir, ondan da sadece 1 tanesi çığır açar, devrim yapar. Başarılı olmak için eşsiz ya da eşli her fikrin muhakkak doğru şekilde uygulanması gereklidir. Eşi benzeri olmayan bir fikir bulmaya çabalamak yerine uygulama aşamasında size maksimum esnekliği sağlayabilecek ve çevrenize değer sağlayacak fikri bulmaya çalışın. Bu arada farklılaşabilmek çok önemli.


ÇEVRENİZİ GENİŞLETİN: Çevre genişletmek, daha çok insan tanımak bir proje değildir, bir yaşam biçimidir. Çevre yapmaya başlamaya bir projeye başladığınızda başlamayın. Sosyal olun ve yeni insanlarla tanışın. Ancak sakın küçük hesaplar peşinde koşmayın. Kimse sağımlık inek değil, kimse sizden daha az akıllı değil. İnsanlarla muhabbet etmekten, vakit geçirmekten, paylaşmaktan keyif alın. İnsanlara destek vermekten mutlu olun ki onlar da ihtiyacınız olduğunda sizlere destek vermekten mutlu olsunlar. Ve tekrar söylüyorum sakın küçük hesaplar peşinde koşmayın.


MARKALAŞIN: Hem şahsınız, hem de ürününüz için geçerli. Kabaca kendinizi ya da ürününüzü size has ve değer yaratan birşey ile özleştirin ve insanların sizi onunla hatırlamasını sağlayın. İsimler, kıyafetler bile çok önemli, hepsi sizi ve mesajınızı anlatıyor. Kitlelerinin algısını yönetebilmek önemli, başarıya daha kolay ulaşmanıza yardım edecektir. Ancak sakın yalan söylemeyin, olmadığınız gibi görünmeyin, nerden geldiğinizi unutmayın. Tanınmak, sevilmek zehirli bir bal gibidir. İsminizin, ürününüzden daha ünlü olması durumundan kaçının. Bireysel tatminlere kapılıp işinizi riske atmayın.


TASARRUF EDİN: Hiç bir zaman har vurup, harman savurmayın. Milyar dolarlık şirketler bile her zaman verimliliği arttırıp, tasarruf etmeyi ve karlılığını arttırmayı hedeflerler, siz de bu düsturu kendi organizasyonunuzda yaşatın.


DETAYLARA TAKILMAYIN: Mükemmeliyetçi olmak ile takıntılı olmak arasında ince bir çizgi var. İşinizi kaliteli yapın ama detaylara kapılıp fırsatları kaçırmayın. Bir ürün her zaman sonradan geliştirilebilir ve hataları sonradan düzeltilebilirdir.


ATILGANLIK GİRİŞİMCİLİK DEĞİL: Her işin sonunda muhakkak kazandıklarınız ve kaybettikleriniz olacaktır. Sonunda başarısız olsanız bile kaybettiklerinizden dersler çıkarabilir ve bir dahaki sefer doğru yapıp başarılı olabilirsiniz. Ancak çok sayıda başarısız olma hakkınız yok. Kaynaklarınızı hevesleriniz uğruna boşa harcamaya, kendinizi ve etrafınızdaki insanları yormaya hakkınız yok. Planlı olun. İç ve dış çevrenizi iyi analiz edip, tehditlerden uzak durmaya, fırsatları yakalamaya çalışın. Verimli bir şekilde yönetemeyecekseniz birden fazla iş yapmayın.


HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN, TUTAMAYACAĞINIZ SÖZLER VERMEYİN: Birçok dostluklar, ilişkiler bu yüzden bozuldu.


GİRİŞİMCİLİK ÇÖZÜM İŞİDİR, BAHANE TÜRETMEYİN: Faydalar faydasız, imkanlar imkansız demeyin, bir çaresi bulunur elbet deyin. Kendinize dürüst olun, objektif bakabilmeyi öğrenin. Bir iş o yöntemle çözülmüyorsa ısrar etmeyin, çözebilmek için gerekirse çılgınlaşın, radikalleşin ama ahlaksızlaşmayın. Kutunun dışında düşünün, zihninizi özgürleştirin. Doğru insanlara danışmaktan ve bunun için para harcamaktan çekinmeyin.


HAREKETE GEÇİN, ATALET KÖTÜDÜR: Yapmanız gereken şeyleri yapmak için güdülenemeyeceğiniz ve motivasyonunuzu kaybedeceğiniz zamanlar olacak. Yapmanız gereken şeyi yapmak için içinizden gelmesini beklemeyin, kendinizi zorlayın, beyninizi programlayın.


KENDİNİZE İNANIN: İnanmıyorsanız bile inanır gibi yapın, muhtemelen ilk başarısızlığınızda yine dipsiz bir kuyuya düştüğünüzü hissediceksiniz. Siz yine de inanır gibi yapmaya devam edin, küçük zaferler kazandıkça kendinize gerçekten inanmaya başlayacaksınız. Bir de etrafınızda size inanan, sizi destekleyen insanlar varsa ne âlâ.


DİKKATLİ OLUN, SABREDİN: Mümkün olduğunca fazla doğruyu yapın sonra da şartların gelişmesini ve ödülünüzü toplayacağınız vaktin gelmesini bekleyin. Başarı biraz da kısmet işi ancak siz dikkatli olun, fırsatları kovalayın. Doğru zamanda, doğru yerde olabilmek geliştirilebilir bir yetenektir.

Ekim 2012

Sinan AsilAhmet Faik kişisini takip etmeye başladı

Ahmet Faik, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @AhmetFaik

Mvc hayranı, Extjs meraklısı, Proje üretme hastası

Ekim 2012

Sinan Asil bir yanıta alt yorum yaptı

colorschemedesigner.com u bilmiyordum. kuler den daha başarılı bence thanxx ;)
Adobe tarafından geliştirilen kuler işinize yarayacaktır. kuler.adobe.com/

Gözünüze bir renk kestirin ve o renk ile uyumlu olabilecek değerleri görebilirsiniz.


Kuler iyi güzel hoşta flash bu derseniz (Flash apple sistemlerde ram düşmanı görevini üstlenerek makinayı ısıtıyor) yine kulere benzer bir web sitesi; colorschemedesigner.com


"Yok ben kendim oluşturarak vakit kaybetmek istemiyorum. Bunun yerine daha önceden oluşturulmuş birşeyler var mı?" şeklinde bir sorunuz varsa hemen cevap vereyim. Olmaz mı? Siz yeterki isteyin! colourlovers.com

Ekim 2012

Sinan Asil bu yanıtı beğendi:

Web tasarımında kullanılacak renklerin diğer renkler ile uyumları hakkında bilgi alabileceğim kaynaklar nelerdir?

Adobe tarafından geliştirilen kuler işinize yarayacaktır. kuler.adobe.com/

Gözünüze bir renk kestirin ve o renk ile uyumlu olabilecek değerleri görebilirsiniz.


Kuler iyi güzel hoşta flash bu derseniz (Flash apple sistemlerde ram düşmanı görevini üstlenerek makinayı ısıtıyor) yine kulere benzer bir web sitesi; colorschemedesigner.com


"Yok ben kendim oluşturarak vakit kaybetmek istemiyorum. Bunun yerine daha önceden oluşturulmuş birşeyler var mı?" şeklinde bir sorunuz varsa hemen cevap vereyim. Olmaz mı? Siz yeterki isteyin! colourlovers.com

Ekim 2012

Sinan Asil bir yanıt verdi.

Web sayfamdan gönderdiğim emaillerin tasarımları tüm mail programları ya da web sayfalarında neden farklı görünüyor?

email-standards.org/

adresine bakarsan daha detaylı bilgiye ulaşacaksın. Malasef mail servisleri ve programları (yahoo, hotmail, gmail, windows live mail, outlook vs...) da tarayıcılar gibi. Bazı dikkat edilmesi gereken şeyler var. Onlara bakarsanız daha düzgün olacaktır...
Daha Fazla