Bilmek istediğin her şeye ulaş

Seçkin Çetin, 

Gıda Mühendisi

Gıda Mühendisi Seçkin Çetin inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Ocak 2016

Seçkin Çetin bu yanıtı beğendi:

Yoğurdu yapan bakteriler yoğurt mayalanırken belli bir sıcaklıkta iken aynı zamanda üreyip sayıları çoğalır mı?

Eski sınıflandırmada Lactobacillus bulgaricus (laktobasilus bulgarikus) olarak bilinen Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus ve Streptococcus thermophilus (streptekokus termofilus) . Bu iki bakteriye ait koloniler, yoğurt kültüründe "simbiyoz" olarak yaşamakta, yani ikisi birbirinin yaşam şartlarını desteklemektedir. Lactobasiller adından da anlaşılacağı üzere hareketsiz, uzun ve kısa çomaklar şeklindedir. Streptokoklar ise genelde hareketsiz, ikili ve zincir şeklinde dizilen koklardan oluşur ve gelişmeleri için mutlaka karbondioksitli bir ortama ihtiyaç duyarlar.
Kaliteli bir yoğurt elde etmek için burada önemli olan bakteri dengesinin gerektiği şekilde sağlanmasıdır. Bu dengeyi de Streptecoccus thermophilus / Lactobacillus bulgaricus şeklinde belirtecek olursak 1/1 ve 2/1 olması gerektiği denemelerle belirlenmiştir. Bu arada bu mikroorganizmalar için en ideal gelişme sıcaklıkları 41 ile 43 ° C olduğundan daha aşağı derecelerde tam olarak faaliyet gösteremeyecek, yukarı derecelerde canlılıklarını yitirebileceklerdir. Gerekli şartlar tamamlandığı anda, bu mikroorganizmalar 1 mol glukoz ve 1 mol galaktozdan oluşan süt şekeri laktozun, özellikle glukoz birimlerine etki edip onları laktik asite çevirmeye başlarlar. Sütte aslında bu mikroorganizma çoğalması için hızlandırıcı olan peptidler ve aminoasitler çok düşük düzeydedir. Ama Lactobacillus bulgaricus proteolitik bir aktivite göstermekte, yani proteinleri parçalamaktadır. Bu şekilde valin, glisin, histidin vb. aminoasitler oluşturan Lactobacillus bulgaricus, ilk etapta çoğalma ortamı fazla elverişli olmayan Streptococcus'un yaşam şartlarını destekler. Streptococcus thermophilus ise ürettiği CO2 ve piruvat ile Lactobacillus bulgaricus'a destek olur.
Bu mikroorganizmaların sayı bakımından dengeleri aşama aşama sapma gösterir: Şöyle ki Streptoccus thermophilus, lactobacillus bulgaricusun desteğiyle ilk etapta daha hızlı bir çoğalma gösterirken, daha düşük bir asit geliştirme kabiliyetine sahip olduğundan ve gelişen süt asitliğinde daha çabuk öldüğünden sayıları azalır. Diğer taraftan Lactobacillus bulgaricus'da yüksek asitlik değerlerinde daha iyi geliştiğinden sayıları artış gösterir. Sonunda bu iki bakterinin ortak faaliyeti sonucunda süt asitliği 6.3 - 6.5 pH seviyelerinden, 4.6 pH'nın altına çekilir. Bu bakteriler bir taraftan yoğurtu oluştururken, diğer taraftan oluşturdukları asetaldehit başta olmak üzere diaseton, aseton ile asetik, kaprik ve kaprilik vb gibi asitler, uçucu yağ asitleri ve eksopolisakkaritler ile onun tat, aroma ve kıvamı üzerinde de etkili olurlar. Büyük bir lezzetle yediğimiz ürün yoğurdun son asitliği 3.8-4.2 pH civarında olduğu için patojen mikroorganizma riski içermez. Bu gıdada görülen mikrobiyolojik bozulmaya daha ziyade küf ve mayalar neden olurken, bakteriler asitliğin gelişmesine ve ekşimeye neden olur. Ama yoğurtlaşmanın tamamlanmasından sonra yapılacak uygun bir ısıl işlem bakteri populasyonunu azaltacağından yoğurtun ömrünü uzatacaktır. Aksi takdirde yoğurtun ekşimesi yani PH düşmesi devam eder.
Ocak 2016

Seçkin Çetin bu yanıtı beğendi:

Balığın taze olduğu nasıl anlaşılır?

  • Taze balığın gözleri canlı ve dışa doğru çıkıktır. Bayat balığın gözleri solgun ve çöküktür.
Balık

  • Taze balığın derisi diri ve canlı görünür. Derisi parlaktır. Bayat balığın derisi mat ve cansızdır. Taze balığın pulları sert ve sıkıdır. Balığa dokunduğunuzda ellerinize yapışmaz.
Balık

  • Taze balığın solungaçları kırmızı ve ıslaktır. Bazı balıkçılar balığın taze görünmesi için, solungaçlarına boya sürebilirler.

Balık

  • Ağzı açık mı kapalı mı kontrol edin. Taze balığın ağzı kapalı olur. Bayat balığın ise açıktır. Bayat balığın iç yapısında yaşanılan değişiklik nedeniyle oluşan gazlar bayat balığın ağzının açık olmasına neden olur.
Balık

  • Taze balığın sahip olduğu koku yosun kokusuna benzerken bayat balığın keskin bir kokusu vardır.
  • Balığı havaya kaldırın. Havaya kaldırdığınızda kuyruk kısmı sağa sola düşüyorsa bayattır. Taze balık havaya kaldırıldığında, şekli bozulmaz. Genel olarak çoğu balık türünü kuyruğundan tutarak havaya kaldırdığınızda, dik bir şekilde durmaktadır. Bayat balık ise dik duramaz.
Balık

  • Parmağınızı balığın üstüne bastırın. Parmağınızın izi, balığın üzerine çıkıyorsa balık bayattır. Taze balıkların derisi daha sıkı olduğu için, üzerinde iz kalmaz.
Balık
  • Balığı suya atın ve yüzeye çıkıp çıkmadığına bakın. Bayat balık suyun üstüne çıkar, taze balık dibe batar.
Balık
Ocak 2016

Seçkin Çetin bu yanıtı beğendi:

Bildiğiniz peynir çeşitleri hangileridir? Hangi yöreye/ülkeye aitler?

Ezine Peyniri. /Çanakkale.
Peynir
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.