Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sedef Irmak, 

Pasta İmalatçısı

Pasta İmalatçısı Sedef Irmak inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Aralık 2012

Sedef Irmak bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Tuzla'daki şantiyemiz için İnşaat Mühendisi aranıyor. 1500TL maaş + sigorta + yemek + yol. Diye ilanlar var. Şaka gibi değil mi? Bu adamı gidip sigorta dolandırıcılığı + vergi kaçakçılığından tutuklamak lazım değil mi? Sigorta dedikleri zaten asgari ücret üstünden ayrıca ilana yazılması tamamen abes, çünkü işveren çalışanını sigortalatmak zorunda.

Uygar bir ülkede bu ilanı veren adama çalışma bakanlığı anında müfettiş gönderir ve burnundan fitil fitil getirirler.

Yemek denilen şey eğer şantiyede ise fena değil ama değilse ne kadar ucuz yerseniz yiyin bir ay yetmeyecek kadar bir Ticket kartı oluyor. Kaldı ki o kartlar belli bir fiyat kategorisinin üstündeki yerlerde geçiyor.

Esnek çalışma saatleri istiyorlar bir de. Yani esnek deyince sakın "bir gün fazla çalışırım, diğer gün de az" diye düşünmeyin. Yurdum iş terminolojisinde esnek saat demek bir gün çok ertesi gün daha çok çalışma demek.

Haftada bir gün, şansınız varsa hafta sonunuz oluyor ona da utanmadan "tatil" diyorlar. Şansınız varsa diyorum çünkü gerçekten öyle, her hafta bir gün "tatil" olacak diye bir kural yok.

Fazla mesai ücreti diye bir şey duymuş bir mühendis arkadaş varsa beri gelsin. Aldığınız "astronomik" maaşın asgarisi resmi olarak bir bankaya kalanı da ya elden ya da başka bir bankaya ödenir. Her ay maaşım ödenecek mi acaba diye strese girersiniz çünkü ayın 10'unda hala hesabınızda bir şey olmadığını görürsünüz.

Bu şartlar altında eşek bağlasanız dolaba çalışmaz ama bizim insanımız gidip çalışıyor yine de.

Sözüm meclisten dışarı. Memura, öğretmene, öğrenciye "Bekara karı boşamak kolay." hesabı bu işler çok basit geliyor ama gelin görün ki bu ülkenin orta direği sadece onlardan oluşmuyor... Memurlar iflah olmayacaktır ama dershaneler kapandığında öğretmenlerimiz de anlayacaklar ülkenin durumunu. Öğrenciler konuşsunlar şimdilik, onların da okulları bitecek nasıl olsa bir gün.
Aralık 2012

Sedef Irmak bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

İşsizlik ve iş beğenmeme....

Harika bir konu olmuş bu beğendim hemen.

Bu sabahki veriler Türkiye'de 2,7 milyon işssiz olduğu yönünde. İyimser bir hesaplama yöntemiyle nüfusun %50'sinin çalışma yaşında olduğunu varsayarsak, 38 milyon insandan 2,7 milyonu işsiz. Eşleri ve kendileri 2,7 milyonun içinde olduğundan, çekirdek aile mantığıyla bakılması gereken 2 bireyde (yaşlı anne, baba, kardeş, çocuk) yola çıkarsak  5,4 milyon ( yani %15) insan aç yani. Bu çalışması gereken nüfusun açlık rakamı hiç böyle bakıyormu olaya hükümete yakın istatistikçiler ekonomistler bilmiyorum...

Peki bu insan ne iş bulsa çalışır mı ya da çalışmalı mı? Ben olsam ne iş bulsam çalışırım diyorum kolayca, bu karakterle ilgili birşey. Ama  çok ve kolay para kazanmak, çalışmaktan geçmiyor.  @fundaseydem in de dediği gibi okumuş yazmış kesim haklı bir mantıkla iyi bir hayat peşinde bunun için okudu zaten, ama ekonomi bu insanları istihdam edecek patronları da ucuz iş gücü bulmaya itiyor, onlarda basit işletme mantığında haklı, peki bu çelişki nasıl çözülecek?

Önce meslek isimlerinden başlamak gerekiyor.

Telefonlara bakacak, radevuları ayarlayacak sekreterler 'halkla ilişkiler uzmanı', getir götür yapacak eleman 'ofis boy', bekçi 'güvenlik elemanı', (geyiğe düşmemek için uzatmıyorum) olunca bu basit işleri yapacak ara elemanlar da maalesef maaş beğenmiyor.

Ben danışmanlığını aldığım şirketlerde (gerektiğinde) kadro kurarken  üniversite bitirmiş, genç hatta staj sorunu yaşayan insanları tercih ederken, ara eleman işlerinde "ben yaparım abi" diyenleri tercih ediyorum. Çünkü ara eleman iş basit olsa da işi seven, gayretli, mızmız etmeyen eleman demektir.

Ve şimdiye kadar gördüm ki, ara elamanlarını maaş anlamında mutlu eden iş yerlerinde, asıl işi yapan üniversite mezunu uzman kadro da daha memnun çalışıyor, doğal olarak işletme para kazanıyor ve uzman personel de refah sağlayan bir iş sahibi oluyor.

Aralık 2012

Sedef Irmak bu yanıtı beğendi:

Zeka zorlayan filmlere örnek verebilir misiniz?

David Lynch'in

 1. Mulholland Dr.
 2. Inland Empire
 3. Lost Highway
 4. Eraserhead
Darren Aronofsky'nin

 1. Pi
 2. The Fauntain
 3. Black Swan
Christopher Nolan'nın

 1. Memento
 2. The Prestige
Yakın Geçmişteki Zeka Zorlayıcı Filmlerden İlk Akla Gelen Bunlar Olsa Gerek Ama , Det Sjunde Inseglet , Gibi Bir Çok Eski Yapımlarında Yeri Ayrı Elbette

Aralık 2012

Sedef Irmak  bu yazıyı beğendi:

Üstad

Sen benim sarhoşluğumsun.
Ne ayıldım,
Ne ayılabilirim,
Ne ayılmak isterim.
Başım ağır,
Dizlerim parçalanmış,
Üstüm başım çamur içinde,
Yanıp sönen ışığa, düşe kalka giderim...

- Nazım Hikmet RAN -
Aralık 2012

Sedef Irmak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Soğan Doğrarken Göz Yaşarması

Soğan, çok eski çağlardan beri kullanılan bir yiyecektir . Günümüzde alternatif tıp açısından da bir sürü faydası sayılmaktadır . Ayrıca ona özgü koku kazandıran bazı maddeler vardır ki bunlar aynı zamanda karşılaştığımız göz yaşarması sorunuyla da alakalıdır. İçinde kükürtle alakalı maddelerin yanı sıra sülfür içeren aminoasitler bulunur.Bunlardan ” SI propenylcysteine sulphoxide ” maddesi soğan kesildiğinde çözünmeye başlar. Bileşenlerine ayrılarak gözü tahrip eden maddelere ayrışır. Bu madde havada yayılır ve göze temas eder. İnsan bu teması hissedemez ancak sonuçlarının farkındadır. Bu maddenin içindeki sülfürik asit gözün yanmasına sebep olur. Böylece göz yaşarması meydana gelir.Bahsedilen maddeler ve bileşenleri soğan az ısıtıldığında dahi yok olurlar. O yüzden sadece doğrama esnasında bu göz yaşarması ortaya çıkar. Pişmiş, ısıtılmış soğanda böyle bir şey söz konusu değildir. Soğan doğrarken göz yaşarmasına engel olabilmek için alınacak önlemler şöyledir:Soğan kesilmeden önce ıslatılmalıdır. Mümkünse suyun altında doğranmalıdır.bahsedilen maddeler soğan cücüğünde daha fazla olduğundan dolayı öneriler, soğanın tepesinden doğranmaya başlaması yönünde. En son cücüğü doğranmalı.SOğan doğranmaya başlamadan yarım saat önce buzdolabında dinlendirilirse de göz yaşarmasına engel olabilir. Çünkü bu etken maddelerin miktarı azalır..Siz de bu sorunla uğraşmak zorundaysanız kendinize uygun yöntemi deneyerek bulabilirsiniz.

Aralık 2012

Sedef Irmak bu yanıtı beğendi:

Metal müzik seven insanların hepsi sert ve agresif insanlar mıdır?

Soru sorulalı çok uzun süre olmuş ama yine de cevap vermek isterim :)) Ben lise 1'e kadar metal müzik denen şeyden haberim bile yoktu cevrem ve arkadaş ortamım sağolsun. Liseye başladığım zaman yanımdaki kızın garip bişeyler dinlediğini sürekli duyuyordum. Bir ara sırf meraktan netten Metallica'nın Die Die My Darling'ini açtım ve lise 1'e kadar pop müzik dinleyen ben bir anda resmen aşık oldum. Bence sertlikle agresiflikle veya herhangi ruhsal bir çöküntüyle alakası yok zevk ve kulak meselesi ama şunu diyebilirim ki; metal müzik dinleyen ve gercekten anlayan müziğe aşık olur.

Metal Müzik
Aralık 2012

Sedef Irmak bu yanıtı beğendi:

Çeşitli gündelik sebepler ile yaşlandıkça azalan beyin hücrelerinin azalma hızını nasıl yavaşlatırız?

İnsan beyninde milyarlarca nöron (beyin hücresi) bulunmaktadır. Ve her geçen saniye dış etmenlere bağlı olarak (radyasyon, travma, stres, yaşlılık vs) sayıları azalmaktadır. Vücut bu duruma karşı "sinaps" dediğimiz bir yöntem geliştirmiştir.

Sinaps, bir sinir hücresinin diğer sinir hücresi ile bağlantı kurması demektir. 1 nöron yaklaşık bin kadar nöron ile bağlantı kurar, bundan dolayıdır ki sinir hücrelerinin her geçen saniye azalması insanı olumsuz etkilemez.

Nöronların azalma hızını yavaşlatmanın en iyi yolu beyni aktif tutmaktır. Çünkü ne kadar çok düşünen ve aktif olan beyniniz varsa bu o kadar fazla elektrik deşarjı ve o kadar fazla sinaps demektir. Devamlı uyarı halinde olan nöronlar sinaps yapma durumuna giderler ve böylelikle sayıları azalsa da biyolojik deformasyon ortaya çıkmaz.

Aralık 2012

Sedef Irmak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Özdemir Asaf

Çakırkeyif olduğu bir gece eve balkondan girmeye kalkmış, karanlıkta ayağı takılıp düşmüş. Balkondaki muhtelif nesneyide yere devirir ki, "booooooom" diye bi ses! İstanbul'un tamamı ayakta. O kafayla "amma gürültü yaptık yahu" diye söylenerek eve girer ve yatar. Ertesi gün öğrenir ki, haydarpaşa açıklarında iki tanker çarpışmış, İndenpendante adındaki petrol yüklü tanker infilak etmiştir!

Ögüt ile ilgili çok dogru bir saptaması vardır,"zamaninda taze yenmemis bir ekmegi, baskasina bayat yedirme denemesidir."

Uyanmak, bir akşam bizi yatağımızdan kaldırdı

Gözlerimiz uyanışı anlattı bize,

Gel gel dedi doğrulmak bizi kucağına aldı

Adımlar ayağımızı, pencere gözlerimizi kuşattı

Güne beraber uyandık`...

Ve bircok kisi ne seninle nede benimle güne beraber uyanmanın

Ne demek olduğunu bilemez...

Sevgi ise sevişeceğiz seninle/ kavga ise dövüşeceğiz seninle/ ölümü de paylaştığımız yaşamda / ortaklaşa bölüşeceğiz seninle......

Şiir
Aralık 2012

Sedef IrmakNurdan Çiçek (Eyinç) kişisini takip etmeye başladı

Nurdan Çiçek (Eyinç), İnşaat Teknikeri, @maginur

Bana bir iyilik yap. GÜLÜMSE!

Aralık 2012

Sedef IrmakNazende  kişisini takip etmeye başladı

Nazende , İşçi, @nazende

Filler tepişirken olan çimenlere olur.

Aralık 2012

Sedef Irmak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Requiem For a Dream / Bir Rüyaya Ağıt

2000'li yılların kült filmleri araştırıldığında mutlaka varlığı geçen filmdir.Bir Darren Aranofsky filmi olan requiem for a dream hayalleri olan dört kişinin uyuşturucu kullanımıyla başlayan maceralarını müthiş bir görsel effektle anlatıyor.speed bağımlısı 60 yaşında bir kadın...uyuşturucu bağımlısı üç genç...

peşinden gittikleri o kadar hesapsız, aptalca, uygunsuz, iyi niyetli ve saf bir istekti ki; ancak rüya olabilirdi. ismi, filmi tümüyle taşıyor...

Aralık 2012

Sedef Irmak  bu yazıyı beğendi:

inploid'i verimli olarak kullanmaya nasıl başlarım?

inploid'i verimli olarak kullanmak için öncelikle kendinizi inploid üyelerine tanıtmanız gerekmektedir. Bunun için adınız ve soyadınız ile birlikte mesleğinizi yazmanız başlangıç olarak yeterlidir. Fotoğrafınızı da eklemeniz kullanıcıların sizinle ilgili görsel olarak da fikir edinmelerini sağlayacaktır. Normal bir inploid kullanıcısının yapması gerekenler şunlardır:
 • Konular: İlgi ve uzmanlık alanlarınıza uyan ağları, konuları bulun ve takip etmeye başlayın. Konuların alfabetik listesine buradan ulaşabilirsiniz

 • Kişiler: Kayıtlı kullanıcılardan sizin için önemli olanları takip etmeye başlayın (ör: inploid.com/serkan/occupations/). Takip ettiğiniz kullanıcıların içeriği size daha öncelikli ulaşacaktır.

 • Sorular: Uzmanlık ve ilgi alanlarınıza uyan konu başlıklarındaki soruların yorumlarından ve alt yorumlarından haberdar olmak için ilginizi çeken soruları takip edin.

 • Yazılar/Makaleler: İlgili olduğunuz konularda ya da paylaşmak istediğiniz konularda yazılar/makaleler yazın ve yazılarınıza ilgili konu başlıklarını ekleyin.

 • Faydalı olduğunu düşündüğünüz ve beğendiğiniz konu ve yorumları mutlaka pozitif olarak işaretleyin: Fazla oy alan yorum ve konular inploid'de öncelikli olarak gösterilir. Bu sayede diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

 • Sosyal hesaplarınızı bağlayın: Yanıt aradığınız soruları sosyal ağ hesaplarınızda paylaşın. Daha fazla kişiye ulaşsın (Sosyal hesap bağlama sayfası: inploid.com/settings/socialconnect/)

 • Beğendiğiniz ve başkalarının da faydalanabileceğine inandığınız yanıtları mutlaka paylaşın (facebook, twitter, google+ veya linkedin'de). Mutlaka ihtiyacı olan birine ulaşacaktır.
Size fayda sağlayan herşey benzer kullanıcılara da fayda sağlayacaktır. Yazdıklarınızın ve yanıtlarınızın mutlaka birilerinin işine yarayacağını unutmayın. Aynı şey size sunulan içerik için de geçerli :)
Aralık 2012

Sedef Irmak  bu yazıyı beğendi:

Aralık 2012

Sedef Irmak  yeni bir  gönderide  bulundu.

ADOLF HİTLER !

20. yüzyilin ilk yarisinda yoksul bir adam falciya gider. falci kadin fanusta korkunç gelecegi görür :

" eyvah! gelecekte milyonlarca insanin ölümüne sebep olacaksin !"...adam kahrolur... "milyonlarin katili olmaktansa kendimi öldürürüm, daha iyi !" deyip tren yoluna kosar. raya kafasini dayayacak, istikbaldeki korkunç felaketin önüne geçecektir !.. ama o da ne?. raya kafasini dayamis bir küçük çocuk... tren de 100 metre ötede ve hizla geliyor.. Hemen firlayip çocugu rayin üstünden çeker.. Ufakligi yatistirmak için basini oksarken sorar : "adin ne senin, söyle bakayim ?.."

"adolf efendim..."Aralık 2012

Sedef IrmakEnis Özgen kişisini takip etmeye başladı

Enis Özgen, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @Enisozgen

A new power is rising. Its victory is at hand. This night the land will be stained with the blood of Rohan. March to Helm's Deep. Leave none alive. To war!

Aralık 2012

Sedef IrmakSedat Durmuş kişisini takip etmeye başladı

Sedat Durmuş, Maliye Bölümü Öğrencisi, @dadassedat

Film ve Şiir düşkünü..

Aralık 2012

Sedef IrmakSevgiseli kişisini takip etmeye başladı

Sevgiseli, Öğretmen, @Sevgiseli

Kanatları var ruhunda...

Aralık 2012

Sedef Irmak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Margarinin İcadı ve Üretimi

Fransa’da 19. yüzyılın ortalarında tereyağının pahalı ve üretiminin az olması nedeniyle dönemin imparatoru 3. Napolyon ucuz , lezzetli bir ikame arayışındaydı. Ayrıca Fransa-Prusya savaşı arifesinde gemilerde iyi bir şekilde depolanmak amacıyla tereyağına gerek duyuyordu. Bunun üzerine imparator bir yarışma düzenleyerek teslim edilen en iyi tereyağı ikamesi için bir ödül vereceğini bildirdi. Böylelikle margarinin icadı için bir ortam hazırlanmış oldu. Eczacı Mege Mouries’in ürettiği margarin bu sıkıntılara çare olacak nitelikteydi. 1869 yılında patenti alınan margarin Hollanda ve İngiltere’de büyük ilgi gördü. Bu iki ülkede iki ayrı üreticinin birleşmesiyle, dünya çaplında ilk tarımsal gıda grubu olan Unilever kuruldu (1929). Başlangıçtaki görüntüsü nedeniyle margarin (Yunancada margaron, inci) adını alan yağ, bugün dünya çapında bir tüketim malı haline gelmiştir....

Aralık 2012

Sedef IrmakEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Aralık 2012

Sedef IrmakHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İmalat Sektörü

86 Kişi   10 Soru

Pastane

11 Kişi   4 Soru

Üretim Sektörü

77 Kişi   21 Soru

Pasta

11 Kişi   8 Soru

Aşçılık

16 Kişi   68 Soru

Yemek

347 Kişi   257 Soru

Müzik

2981 Kişi   472 Soru

Sinema

3253 Kişi   301 Soru

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Girişimcilik

3698 Kişi   363 Soru

Futbol

878 Kişi   196 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Felsefe

1947 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2903 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

3141 Kişi   269 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru