Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sefer Sarı,

Bilgisayar Öğretmenliği Öğrencisi

Meraklı ve öğrenmeye açık biriyim

Nisan 2014

Sefer Sarı

Asp.Net mi yoksa PHP mi hangisini tercih ediyorsunuz? Nedeni nedir?

Şimdi öncelikle ben PHP kullanıyorum ama bu özgür bir seçim değildi. İlk işe girdiğimde 18 yaşındaydım ve klasik ASP kullanıyordum. Şirkette bilgili olan teknik abimiz de PHP kullanıyordu. Gerçekten hatırlamadığım sebepler yüzünden ve aynı dilin kullanılması için ben de PHP öğrendim. Yani öğrenirken alternatifleri sıralayıp, en iyisi bu deme şansım olmadı.

Şimdi yukarıdaki iki geliştirme şekli de işletim sistemi fark ediyor. Sonuçta Microsoft kendi teknolojilerine uyumun kralını veriyor. SQL Server, Visual Studio, IIS, bunun dışında ASP.NET'de dil seçeneği de fazla. C#, Visual Basic.NET, j++ gibi. Üstelik .NET platformunda kodlar intermediade code'a çevrildiği için bir geliştirici C# ile bir sınıf yazdığında, Visual Basic.NET geliştiricisi bu sınıfı sorunsuz kullanabiliyor.

Ama özel çözümler istediğinizde örneğin bir resim manipülasyon dll'i veya video çevirici dll'i bunları satın almak zorundasınız. SQL Server güçlü bir veritabanı ama ücretli. Windows sunucular, Linux/Unix sunuculara göre daha kararsız. Ne bileyim 1-2 senedir kapanmayan debian yüklü sunucular duymuştum.

PHP, C/C++ geçmişi olan geliştiriciler tarafından kolayca kavranır. Dil yapısı çok benzerdir. Birçok araç, sınıf, program GPL lisanslıdır. Her zaman daha az ödersiniz. PHP'de çok fazla fonksiyon var. Yani gerçekten adamlar her iş için bir fonksiyon yazmışlar. Bunlar php.net sayfasında dökümanlarda yayınlanıyor. Mesela text manipülasyon fonksiyonlarına girin dediğimi anlayacaksınız. Sonrasında PHP artık OOP yazılabilen bi dil değil, bayağı bayağı OOP desteği olan bir dil. Büyük bir komünite tarafından geliştiriliyor. Çok fazla kaynak var, kullanımı çok yaygın.

Bir sürü 3. Parti framework'ü var. Smarty gibi templete motorlarından Zend Framwork, Codigniter, CakePHP, Laravel gibi MVC, templete, PDO destekleyen geniş frameworkler var.

Yalnız şu sorun var ki; herkes kendi yöntemi ile kod yazıyor. Biraz Codeigniter, Smarty, URL Routing böyle olsun tarzında. Bu da başkasının kodlarını okumayı çok zor hale getiriyor. Buna son vermeye çalışan arkadaşlar var. "PHP The Right Way" adı altında toplanmışlar. Yani "Usulüne Uygun PHP". Arkadaşlar hepimiz farklı yöntem kullanmayalım, en iyisi hangisi ise komünitede karar verelim, herkes o yönelime uysun anlamında. Bunun için Türkçe kaynak aşağıda;

kulekci.net/php-the-right-way/

ASP.NET için söyleyebileceğim çok şey yok. Ama C# dili çok salam bir dil. Ama yine de platform bağımlı. Mono gibi projeler henüz bekleneni veremiyorlar. PHP ise neredeyse her platformda çalışabiliyor.
  • 1 Yanıt
Daha fazla göster

Benzer Kişiler