Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serkan Gulal, 

Akademisyen

Akademisyen Serkan Gulal inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 14 takipçisi var.

Ekim 2014

Serkan Gulal bir yanıta alt yorum yaptı

Ekim 2014

Serkan Gulal bu yanıtı beğendi:

Kamera ile ekran çekimi yapıldığında görüntüde neden yıpıldamalar oluşur?

Gözümüz saniyede 24 fps hızı üzerindeki her şeyi kesintisiz görüş olarak algılar. Monitörlerimizde bunun üzerinde hızlar ile 50Hz, 100Hz gibi değerlerde bize görüntüyü ardı ardına ekran karelerini hızla sıralayarak gösterir. Elinizdeki bir kamera kayıt aleti ile başka bir monitörü görüntülediğinizde ise; görüntülediğiniz monitörün gösterim hızı ile kamera kayıt cihazınızın kayıt etme esnasındaki kare kaydetme hızı arasında bazı kareler üst üste biner (senkronize olamadıkları için), bu da kayıdın yüksek hızlarda olmasına rağmen görüntünün kesikli olarak yakalanarak kaydedilmesine yol açar. Birebir olarak bahsettiğim durumu anlatan bir çizim değil ama fikir vermesi açısından aşağıdaki kare dalga örneğine bakabilirsiniz. Monitörün kendisindeki kare dalga frekansı ile kayıt cihazındaki kayıt frekansı farklıdır ancak belirli noktalarda çakışır.

Bilgisayar

Bilgisayar

Aynı durumu hızla dönen araba tekerlerine bakarken de yaşarız :). Bu kez de dönen tekerleğin cant aralıklarının dönme hızı ile gözümüzün yakalama frekansı çakışır.
Ekim 2014

Serkan Gulal bir yanıt verdi.

Kamera ile ekran çekimi yapıldığında görüntüde neden yıpıldamalar oluşur?

Yipildar ne demek onu bilmiyorum oncelikle.

Ancak kamera ile ekran cekimi yapildiginda goruntude olusan bozukluk, insan gozunun yakalayamadigi suratte o monitorun ortaya koydugu saniyedeki yenileme sayisindan kaynaklanmakta. Bunu kamerlar da yakalayinca haliyle ekranlarda bir yipildama oluyor. Monitor ozelliklerinde karsimiza cikan 50hz, 100hz mevzusu, monitorun saniyede kac defa yenilendigi bilgisidir.
Eylül 2014

Serkan Gulal bir yanıt verdi.

Elektro gitar seçiminde nelere dikkat etmek gerekir?

Bu konu çok da zor bir konu değil aslında.

Öncelikle tabii ki gitarın fiyatı. :)

Sonra rahatlığı, bunun bir çok bileşeni var, perdelerin işçiliği, sapın kalınlığı/inceliği, gövdenin rahatlığı ve gitarın toplam ağırlığı vs gibi. Ayrıca elektro gitarların akustik olarak nasıl tınladığı da önemli zira buradan duyulacak olan rezone ses ampliyi de besleyen bir unsur olduğundan önemlidir. Ancak genelde göz ardı edilir. Ayrıca kullanılan ampli ile uyumu, duyulan ses ki bu bence rahatlık ile birlikte en önemli etken.

Bunlar bir araya geldiğinde kazıklanmadığınızı hissettiyseniz alın o gitarı.
Eylül 2014

Serkan Gulal bir yanıt verdi.

Single manyetik ile Humbucker manyetik arasındaki fark nedir?

Single manyetikler ilk defa gitarlarda kullanılmaya başlandığında yüksek kazançlı ampliler pek ortalıkta olmadığından, manyetiğin karakterinden yani tek manyetik (single coil) olmasından kaynaklı bilnen gürültü sıkıntısı (hum) da doğarl olarak bir sıkıntı değildi. Ancak sonraları üreticiler bu sorunu ortadan kaldırmak için tek mıknatıs yerine iki mıknatısı birlikte kullarak bu gürültüyü ortadan kaldırmayı başardılar, yani gürültüyü kestiler, ürüne de bu yüzden humbucker dendi.

Single manyetikler genelde daha düşük çıkışlı manyetiklerdir, humbucker manyetikler ise daha güçlü ve yüksek çıkışa sahiptirler. Bu yüzden belirli ayarlarda bir single coil gitar ile clean çalabildiğiniz bir ampliye , bir humbucker gitar takarsanız ampliden daha yüksek ve distort olmuş bir ses geldiğini duyabilirsiniz kimi zaman.

Bir de bu iki manyetiğin arasında kalan p90 serisi manyetikler vardır, temelde bir single coil olan bu manyetik yüsek sarımlı olduğundan iki manyetiğin de karakterinden bir şeyler taşımaktadırlar.

Buyur;

Eylül 2014

Serkan Gulal bir yanıt verdi.

Gitarlara bağlanan prosesör nedir? Ne işe yarar?

Gitar efekt prosesörleri, herhangi bir gitar efektini analog olarak yapmakta olan diğer efektörleri -ki genelde bunlar tekli pedal formatında olurlar- taklit etmeleri için son kullanıcıya sunulmuşlardır.

Herhangi bir genelleme yanlış olur ancak genellikle taklit ettikleri ünitelerin kalitesine ulaştıramamaktadırlar. Fakat asıl olayları, 6-7 adet pedal kullanmanızın önüne geçerek kutu şeklinde tek bir ünite ile özellikle sahnede size büyük kolaylık sağlarlar. Örneğin bu cihazların ampli ve kabin simülasyonu yapan modelleri, sadece gitarınız ve prosesörünüzle bütün bir geceyi size amplisiz çalma olanağı sağlamaktadırlar.

Son dönemde çıkan modellerine üreticiler ses arayüzü de koyarak (audio interface) özellikle kayıt işleri ile ilgilenmek isteyen gitaristler için dijital ortamda kayıt için büyük kolaylık sağlamışlardır.

Bunların en yaygın olarak görülenleri, Line6 firmasının POD serileri, Boss'un GT serileri ve Zoom ve Digitech tarafından üretilen ürünlerdir.

Ayrıca Kemper'in ürettiği Ampli Profilleyicisi de olayı bambaşka bir boyuta taşımıştır. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz çalışma prensibini.Ancak işin bir de farklı tarafı son zamanlarda gitaristleri bu konudaki fikirlerini değiştirmeye başladı. Bu ürün ise Fractal Audio'nun ürettiği Axe Fx serisi.

Örnek vermek gerekirse senelerdir sahnede Mesa Boogie amplilerini kullanmakta olan Metallica bile bu ürünleri kullanmakta artık. Yani son İstanbul konserinde gitarları bir lambalı ampliden değil, bir dijital ses işleyicisinden dinlediniz. Aşağıdaki videodaki tonun bir dijital prosesörden geldiğini kim tahmin edebilir?

Eylül 2014

Serkan Gulal bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Serkan GulalMastering Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Temmuz 2014

Serkan GulalSes Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Ses Mühendisliği

Ses mühendisliği veya ses teknisyenliği, ses kayıt, kurgu (mix) ve seslerin reprodüksiyonu gibi konuları içeren meslek dalı. Ses mühendisliğ...

Temmuz 2014

Serkan GulalSes Kayıtları konu başlığını takip etmeye başladı.

Ses Kayıtları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2014

Serkan GulalSes Kayıt Ve Müzik Teknolojileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Ses Kayıt Ve Müzik Teknolojileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2014

Serkan GulalMüzik Prodüksiyonu konu başlığını takip etmeye başladı.

Temmuz 2014

Serkan GulalMüzisyen konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzisyen

Müzisyen ister profesyonel ister amatör olarak müzik enstrümanlarını çalabilen sanatçıdır.

Temmuz 2014

Serkan GulalMiks Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Temmuz 2014

Serkan Gulalİlter Kalkancı kişisini takip etmeye başladı

İlter Kalkancı, Müzik Prodüktörü, @ilter

15 seneyi aşan ses kayıt ve müzik prodüksiyonu kariyerinde, Yavuz Bingöl ve Tarkan gibi bilindik isimlerin haricinde; farklı ülkelerden farklı tarzlardaki pek çok bağımsız sanatçının albümünde ses kayıt, miks, mastering mühendisi ve aranjör olarak çalıştı. Prodüktör olarak popüler müzik tarzlarında hep en dikkat çekici müziği kovalamaya, şimdi MMA Stüdyoları’nda devam ediyor.

Temmuz 2014

Serkan Gulal bu yanıtı beğendi:

Arabesk insanların gözünde neden kötü imaj kazanmış durumdadır?

Arabesk müziğin başlangıcı; ezilmiş, horgörülmüş, ve çoğunluğu fakir bir kesimin kültürüne dayanır. Ana temaları da tamamen bu kesimin kendiyle bağdaştırabileceği türdendir.

Türkiye içindeki sosyo ekonomik farklılıklar, 1960'larda başlayıp günümüze kadar artarak devam eden doğudan batıya yaşanan göç nedeniyle iyice dikkat çeker hale gelmişti. Göç, ve göçü başlatan eğitim, iş imkanları ve kültürel şartlardaki eşitsizlikler; zamanında çözülemeyen tüm sorunların da etkisiyle, normal şartlarda birbiriyle barışık bir şekilde yaşayabilecek bu sosyal kesimleri, birbiriyle pasif (bazen de aktif) olarak savaşır hale getirdi.
Bu nedenle, büyük kentlerde yaşayan insanlarla, büyük kentlere uyum sağlamaya çalışan göç etmiş (ve çoğunlukla fakir) kesim arasında yaşanan bu karşılaşmalar, uzun bir süre soğuk duş etkisi yaptı.

1970 ve 80'lerdeki ana medya (Gazeteler, ve tabii ki sadece Devlet televizyonu ve radyosu) Türkiye'nin büyük şehir yaşam tarzı ve daha çok batıyı andıran kültürel yapısıyla bağdaşmayan bu kültürü, ve onu temsil eden Arabesk müziğini uzun süre görmezden geldi. Daha sonra TRT, bu müzik türünü icra edenlere yasak getirdi.
Tabii ki yasaklar yine bir işe yaramadı.

Arabesk müziğinin insanlar gözünde kötü imaj sahibi olmasının tek sebebi olmasa da bence asıl neden, bu müziğin içerdiği
depresif, agresif, ağlak, ve kadere yaslanan söz, ve bu sözleri destekleyen müzik tarzıdır.

Ben kişisel olarak, hayatımdaki hiç bir şeyin kaderin elinde olması fikrini kabul etmiyorum. Ailem dar gelirli bir kesimden gelmiş de olsa, hayatta -kendimce- başardığım her şeyi pozitif düşünce, çaba, yılmazlık, etrafımdaki herkese hoşgörü ve nezaket göstermem sayesinde başardım.
Bu nedenlerle Arabesk, ben ve benim gibi düşünüp hareket edenlerin müziği olamaz.

Fakat tabii ki bir müzisyen ve aranjör olarak, bu müziğe de artniyetle bakmıyorum. Arabesk müzik, her ne kadar ben benimseyemesem de, kültürümüzün bir parçası.
Yine de çocuklarım olursa onlara arabesk müzik dinletip kafalarını olumsuz enerji ve saldırgan sözlerle doldurmaktansa, onlara umut ve barış içinde mücadele etme isteği aşılayan müzikleri dinletmeyi tercih edeceğim.

Temmuz 2014

Serkan GulalAranjörlük konu başlığını takip etmeye başladı.

Aranjörlük

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2014

Serkan GulalMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Temmuz 2014

Serkan GulalFilmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Filmler

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Fi...

Temmuz 2014

Serkan GulalGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Yüksek Lisans

187 Kişi   48 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Yurtdışında Eğitim

878 Kişi   51 Soru

Doktora

27 Kişi   2 Soru

Gitar

60 Kişi   42 Soru

Elektro Gitar

49 Kişi   25 Soru

Gitar Bakımı

3 Kişi   1 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

Aranjörlük

2 Kişi   0 Soru

Müzisyen

37 Kişi   33 Soru

Ses Kayıtları

8 Kişi   6 Soru

Müzik Prodüksiyonu

14 Kişi   2 Soru

Miks Mühendisliği

2 Kişi   0 Soru

Mastering Mühendisliği

2 Kişi   0 Soru

Ses Mühendisliği

8 Kişi   8 Soru