Bilmek istediğin her şeye ulaş

Semih Can Sevgili, 

Satınalma Uzmanı

Gencecik, enerjik.

Eylül 2016

Semih Can SevgiliAdrenalin konu başlığını takip etmeye başladı.

Adrenalin

Adrenalin (Epinefrin), böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından öz bölgede salgılanan bir hormondur. Doğada bu hormonun görevi, organiz...

Mayıs 2016

Semih Can Sevgiliİslam (İslamiyet) konu başlığını takip etmeye başladı.

İslam (İslamiyet)

İslâm, İslâmiyet veya Müslümanlık (Arapça: الإِسْلاَم  / El-İslām), tek tanrı inancına dayalı en yaygın İbrahimî dinlerden biridir. İslam,...

Mayıs 2016

Semih Can SevgiliKobi Kosgeb konu başlığını takip etmeye başladı.

Kobi Kosgeb

Hakkında Kosgeb - İşkur Kurslarını bitirmiş veya ilgilenen kişilere, bilgilendirme ve yardımcı olma adına kurulmuş sayfadır. Açıklama Kosgeb...

Mayıs 2016

Semih Can SevgiliBarış Ekinci kişisini takip etmeye başladı

Barış Ekinci, Lise Öğrencisi, @barisekinci

Programlama Hakkında İleri-Geri konuşan bir genç. C++ üzerinde uğraşıyor. Aynı zamanda Dünyada yaşıyor. SSK'LI.

Mayıs 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

Türkçe haricinde dört dil biliyorum. Para kazanabilir miyim?

Bu yaşta bu kadar dil bilmen çok güzel, belli ki yeteneğin var. Tabii ki bildiğin dillerle para kazanman mümkün. Özellikle İngilizce, Almanca ve Rusça'da seviyen iyiyse çeviri işlerinden güzel paralar kazanabilirsin. Bunun için freelancer sitesine üye olmakla başlayabilirsin. Bunun haricinde ben de lisedeyken tur rehberliği yapardım ama şuan sanırım rehberlik sertifikası olmayan kolay kolay bu işlerde çalışamıyor. Ama uzun vadede düşünecek olursan Kültür ve Turizm Bakanlığı bu sertifikayı veriyor.
Eğer videolardan İngilizce, Almanca ve Rusça'dan Türkçe'ye çeviri yapabileceğini düşünüyorsan bana mesaj atarak benimle iletişime geçebilirsin.
Mayıs 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Türkçe haricinde dört dil biliyorum. Para kazanabilir miyim?

Gerçekten seni tebrik ediyorum. Bir kaç yıl önce bende böyleydim. Bende İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrenmiştim kendi çabalarımla. Ama benim avantajım İstanbul'da yaşıyor olmam lazımdı. Turistik bölgelerde bazı gruplara bana yemek ısmarlamaları karşılığında İstanbul'u gezdiriyordum. Sonra üniversiteye gittim Alman Dili ve Edebiyatı okudum 2. Sınıfta maddi sebeplerden ötürü eğitimimi bıraktım. Ailem yıllardır denizcilik sektöründeydi ve bende onlardan yardım istedim. Satınalma konusunda hiçbir bilgim yoktu, sadece yabancı dillerim olduğu için işe alındım. Şimdi 1 senedir Gitmediğim liman kalmadı, İspanyolca arapça ve danca öğreniyorum. Bana ulaşırsan denizcilik sektörü üzerinde sana yardımcı olmaya çalışırım. Malum Rusça var.. .
Mayıs 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

ALLAH'ın edindiği bir ilke var mıdır?

Sanıyorum siz çok genç bir arkadasimizsiniz. Belki şunları diyebilirim: ilke, prensip, duruş, görüş, düstur... Şartlara, imkanlara göre değişmeyen benlik özelliğidir. Karakteristiktir. Çok temel yaklasimlardir olaylar karşında. Imkanı 5 lira çalmaya yettiğinde hırsızlık yapmayacağını söyleyen biri, imkanı 500.000 liraya yettiginde de hırsızlığın yanlış olduğunu söylemeli. Yani hırsızlığa karşı olmak ilkedir.
Allah, yaratan, doğruyu yanlışı tartan herşey hakkıyla bilen... Haksızlığı görür haksızlığa karşıdır. Peki haksızlığın birazını kabul eder çoğuna mı ceza verir ? Hayır. Herşey yaratan bilen ve yöneten varlık ödül ve ceza cennet ve cehennem yarattiysa o halde haksızlığa karşıdır. Yani ilkelidir.
Mayıs 2016

Semih Can Sevgili bir yanıta alt yorum yaptı

Keşke kara mizaha biraz ilginiz olsaydı. Her şeyi akademik bir dille eleştirmeye devam edin. Çok iyi yapıyorsunuz. Çünkü bizim halkımız müthiş akademik. Konuyla ilgili değil belki ama, 1500₺ maaş alıp, çocuğunun okul gezisine para ayıramayan, ama cebine 4000₺ değerinde bir telefon koyan bir halk var. Bu çocuklara değer verilmediğinin bir numaralı kanıtı. Ayrıca, Avrupa ülkelerinde 18 yaşını geçen bireylerin evden ayrılmasınız ahlaksızlık olarak görüyorsunuz. Değer vermek budur, ona kendi hayatını kazanma fırsatı vermek. Keşke biraz Amerikalılar gibi olabilseydik ve sizde kara mizahtan biraz anlasaydınız. Akademik düşünmeye devam, soyut düşüncelere sakın ola açmayın beyninizi.
Amerikalı'ların bi sözü sözü vardır bildin mi? ''RIGHT FUCKİNG NOW''
Mayıs 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can SevgiliTayyar Ceyhan kişisini takip etmeye başladı

Tayyar Ceyhan, Yayıncı, @algilarveteklik

Duygularımız ve psikolojimizde anlık algılar olarak tespit ettiğimiz benlik kaynaklı yansımaları Allah'ın İsimleri çerçevesinde www.algilarveteklik.com da yorumlamaya çalışmaktayım ...

Mart 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

Dibek Kahvesinin öğütülmesinden ziyade yapılışının da farklı olduğunu duymuştum. Nasıl yapılıyor?

Kahveyi kendiniz o anda dövüyorsunuz havanda. Kahve aynı kahve sadece dibek adı verilen havanda dövüyorsunuz. Ardından normal türk kahvesi gibi pişiriyorsunuz. Arzu ederseniz döverken kakule(normal türk kahvesine de inanılmaz yakışıyor) ya da mercan köşk ekleyebilirsiniz. Tabi bu benim gördüğüm şekli. Belki farklı tarzda pişirende olabilir. Birde kahvelerin toz halinde değilde daha iri kalmasından dolayımıdır bilemem ama daha yoğun oluyor dibek kahvesi.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan 13 yasında N isimli ögrencim sigara kullanmakta ve yanında bıçak taşımaktadır. Onu kızdıracak bir davranışta "bıçağı saplarım direk" diyor. Bir kere de bıçakla birini yaralamış ve karakola ifadeye gitmiştir. Nasıl bir terapi yöntemi uygulanır ya da ne yapmalıyım?

Manik epizot dönemleri yaşıyorum son 4 senedir. Bilinçsiz saldırganlık, aşırı korkusuzluk vesaire.. Belki bir psikiyatra gösterilmesi, hafif dengeleyici ilaçlar alması gerekiyor olabilir. Zira saldırganlığın sebebi çoğunlukla hormonal. Eğer tedavi olmayı da reddederse kısa süreliğine rehabilitasyona yatırılabilir. Bir psikiyatrla görüştürülmesini öneriyorum.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

Çok fazlı uyku hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca bu uyku düzenini denediniz mi?

Fazla bilimsel bir sekilde anlatamayacagim belki ama isin amaci 24 saatten en fazla verimi almak. Her aksam uykuya dalarken beynimiz birtakim evrelerden geciyor ve bizi esas dinlendiren bir evreye ulasiyor. Sonrasindaysa bu evreden cikmak icin birtakim evrelerden geciyor tekrar.

Iste bu bahsettigim birtakim evreler aslinda zaman kaybi. Onlara ihtiyacimiz yok. Bizim ihtiyac duydugumuz sey esas evre.

Cok fazli uyku senin bu birtakim evreleri yasamadan esas evreye hemen gecmeni amacliyor.

Gunun belirli saatlerinde 15-20 dakikalik esas evrelerle 1 gunde ihtiyac duydugun toplam esas evreyi tamamliyorsun. Ve 24 saatin hemen hemen 20 saatini uyku problemi cekmeden yasayabiliyorsun.

Ben denemeyi dusundum ancak firsat bulamadim. Vucudunu bu sisteme alistirabilmek icin en az 1 aylik bos vakte ihtiyacin var.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

Pilot olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Hava harp okuluna girip eğer pilot olarak doğmuşsan pilot olabilirsin ve mecburi 15 yıl görevden sonrada ayrılıp başka özel yerlerde de çalışabilirsin.

Başka ücretsiz yöntemide Pilotaj lisans eğitimi veren Anadolu üniversitesi ve THY üniversitesinde ortalama 460 puandan yüksek alarak %100 burslu okursun.

Yada normal bir mühendislik fakültesinde okuyup, sonra THY de Pilotaj yüksek lisansı yapabilirsin. Burssuz 110 bin dolar, ancak bu parası okuduktan sonra THY de işe başladığında Maaşının%20 sini keserek de ödeyebilirsin, yani direk parayı verip okumana gerek yok.

Ancak THY nin açıklamasına göre Pilot ihtiyacı 2020 de bitecek.
Bu arada THY de yardımcı pilot olarak başlıyorsun ve başlangıç fiyatı 12.500 tl ve Nerede okursan oku İngilizce şart hatta 3. Bir dil seçmen gerekecek.
Ve yanlış bilmiyorsam da 11 yıl da emekli olabiliyorlar
Mart 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

İngilizceyi gerçekten geliştirmek için ne yapmak lazım?

  • Big City Small World Podcast; 4 hikaye oluşan 12 şer bölümden oluşan hikayeler yaklaşık 2,5 dakikadır. Telaffuz gayet güzel ve anlaşılır, hikayeler ise sizi sıkmayacak şekilde. Ayrıca hikayelerle birlikte karikatür olarakta kısa olaylar verilmiş. Hem dinleyip hem de takip edebilirsiniz.
  • LearnEnglish Podcast; Uygulamada 3 hikaye ve toplamda 40 bölüm var. Her bir bölüm yaklaşık 20dk sürmekte. Hem dinleyip hem de takip edebileceğiniz bir bölüm.
  • Learn English – Voxy; 1 dakikanızı almayacak üye kaydıyla kendinizi çok güzel İngilizce dünyasının içinde bulacaksınız. Üye olduktan sonra seviye testi yapıyor, öylesine bir test değil güzel bilginizi ölçebilecek bir testle seviyenizi belirliyor
  • How to Speak Real English; Video dersleri gerekse kelime bilginizi geliştirecek yazıları çok eğitici olmuş. Ayrıca dinlediğini anlama ve okuduğunu anlama konusunda yani reading ve writing dediğimiz konularda kendinizi geliştirmeye çok yardımcı olacak bir uygulama.
  • Fluent English, İçinde bulunan hikayeleri hem dinleyin hem takip edin. Ayrıca uygulamanın size sunduğu en önemli avantaj bilmediğiniz kelimelerin üstüne basarak hemen Türkçe karşılığını görebilmeniz ve kaldığınız yerden hikayeye devam edebilmeniz.
  • Tureng Sözlük, Bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarında size çok yardımcı olacak bir sözlük uygulamasıdır. Sadece günlük hayatta kullandığınız kelimeler değil, iş dünyası, mühendislik, dış ticaret gibi alanlardada 3 milyondan fazla terim bulunduran bir sözlüktür.
  • TED, Bu uygulama aslında ingilizce öğretmen için yapılmamıştır. Ama bundan çok daha iyi şekilde faydalanabiliriz. Uygulama sayesinde hergün yeni eklenen güncel ingilizce videolar izleyebilirsiniz. Üstelik birçok alt yazı seçeneği ile birlikte. Bu sayede bize ingilizce öğrenmek için tavsiyede bulundukları "yabancı film izle" önerisi yerine burdan kısa ve ilgimizi çekecek ayrıca güncel birçok videoyu otobüste giderken bile indirebiliriz.

Mart 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

Sizce insanlar birbirlerinden neden kaçıyor?

Fotoğrafta dünyanın en tehlikeli ve en cesur yaratıklarını aynı karede görüyorsunuz.
Cesur köpek balığı korkusuzca yüzüyor...
İnsan Davranışları
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Dünyayı değiştirmek gibi hayalleriniz var mı?

Benim işim olmaz, tanrı değiştirsin.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

Pornografiden ve mastürbasyondan kurtulmak için ne yapabilirim?

Bu ikisinden kurtulamazsın ayrıca kurtulmana da gerek yok. Her şeyi yeter seviyede yaptığın zaman problem olmaz. Mastürbasyonu azaltmak için spor yap. Haydar Dümen haftada 3 kere mastürbasyon sağlıklıdır diyordu. Spor yapamayacaksan dışarı çıkıp insanların arasına karış. Tamamiyle bırakmaya çalışırsan ruhuna zarar verirsin, sürekli yaparsanda enerjini boşa harcarsın. Onun yerine spor yapmak, sanatla uğraşmak, mesleğinle ilgilenmek yararına olacaktır. Freud hayat enerjimizi libido olarak tanımlıyordu. Bir insan libidosunu sadece cinsellik yönünde harcıyor ortaya damacanaya tecavüz eden adam çıkıyor, diğeri sanata harcıyor ortaya Picasso gibi bir dev çıkıyor.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bu yanıtı beğendi:

Bir erkeğin dört eşinden biri olmak ister miydiniz?

Her ne kadar kendi kazanıp kendi yiyen bir insan olsam da yaşam standardımı arttıracaksa, çocuğum için güvenli ve rahat bir gelecek sağlayacaksa, beni kapanmaya zorlamayacaksa, dört yetmez haremi de olacaksa, adamı da beğenirsem neden olmasın.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

535 Kişi   81 Soru

İnovasyon

271 Kişi   38 Soru

Yemek Kültürü

862 Kişi   86 Soru

Edebiyat

984 Kişi   204 Soru

Yatırım

342 Kişi   111 Soru

ARGE (Araştırma Geliştirme)

243 Kişi   30 Soru

Innovation

10 Kişi   2 Soru

Satınalma

12 Kişi   4 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3255 Kişi   301 Soru

Yabancı Filmler

942 Kişi   115 Soru

Yabancı Dil

1040 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Dinler

1126 Kişi   329 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Felsefe

1948 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Hayal Gücü

938 Kişi   42 Soru

Filmler

3387 Kişi   192 Soru

İngilizce

801 Kişi   107 Soru

Sosyoloji

591 Kişi   151 Soru

Dünya Tarihi

519 Kişi   116 Soru

İnternetten Para Kazanmak

634 Kişi   61 Soru

Felsefi Düşünce

504 Kişi   72 Soru

Dil Eğitimi

569 Kişi   25 Soru

Kitap Önerileri

719 Kişi   78 Soru