Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Türkçe haricinde dört dil biliyorum. Para kazanabilir miyim?

Gerçekten seni tebrik ediyorum. Bir kaç yıl önce bende böyleydim. Bende İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrenmiştim kendi çabalarımla. Ama benim avantajım İstanbul'da yaşıyor olmam lazımdı. Turistik bölgelerde bazı gruplara bana yemek ısmarlamaları karşılığında İstanbul'u gezdiriyordum. Sonra üniversiteye gittim Alman Dili ve Edebiyatı okudum 2. Sınıfta maddi sebeplerden ötürü eğitimimi bıraktım. Ailem yıllardır denizcilik sektöründeydi ve bende onlardan yardım istedim. Satınalma konusunda hiçbir bilgim yoktu, sadece yabancı dillerim olduğu için işe alındım. Şimdi 1 senedir Gitmediğim liman kalmadı, İspanyolca arapça ve danca öğreniyorum. Bana ulaşırsan denizcilik sektörü üzerinde sana yardımcı olmaya çalışırım. Malum Rusça var.. .
Mayıs 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan 13 yasında N isimli ögrencim sigara kullanmakta ve yanında bıçak taşımaktadır. Onu kızdıracak bir davranışta "bıçağı saplarım direk" diyor. Bir kere de bıçakla birini yaralamış ve karakola ifadeye gitmiştir. Nasıl bir terapi yöntemi uygulanır ya da ne yapmalı...

Manik epizot dönemleri yaşıyorum son 4 senedir. Bilinçsiz saldırganlık, aşırı korkusuzluk vesaire.. Belki bir psikiyatra gösterilmesi, hafif dengeleyici ilaçlar alması gerekiyor olabilir. Zira saldırganlığın sebebi çoğunlukla hormonal. Eğer tedavi olmayı da reddederse kısa süreliğine rehabilitasyona yatırılabilir. Bir psikiyatrla görüştürülmesini öneriyorum.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Ülkemizde ebeveynlerin çocuk yetiştirirken yaptığı hatalar nelerdir sizce?

''Biz senin aileniz, senin için iyi olanı isteriz.'' diyerek duygu sömürüsü yapmak.
Bu çocuğun bireysel kararlar vermesini engelliyor. Çok iyi bir aşçı olacakken, düşük maaşlı bir ofis çalışanı oldum. Yumurta pişirirken bile gözlerim yaşarıyor.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Yalnız kalınca hep kötü biri olduğumu düşünürüm yani ben kötü müyüm?

Senin ne düşündüğün önemli değil, kötü bir şey yapıp yapmadığın önemli. Cevap basit:
Kötü bir şey yaptıysan kötüsündür.
Kötü bir şey yapmadıysan kötü değilsindir.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Felsefe hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce her insan felsefe yapabilir mi?

Öğretiden ziyade bireyseldir bence felsefe, benimsemek ise ruhun ihtiyacına kalmıştır. Kimsenin benimsemediği, her insanın bireysel olarak sahip olduğu milyonlarca felsefe vardır muhakkak. Çoğu insanın düşünceleri, felsefesi kesişebilir tabii. Evrenseldir. Bilgelik sevgisinden değil de, merak giderme ihtiyacından doğmuştur bana göre. Benim felsefemde budur misalen.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Psikolojinizi derinden etkileyen kabullenemediğiniz film hangisidir?

Српски филм / Srpski film, Türkçe adı ile Sırp Filmi. Cinsel hazzın acıma duygusunun önüne geçebileceğinin anlatıldığı, her midenin ve ruhun kaldıramayacağı bir film.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Kendini bulmaktan bahseden arkadaşlara katılmıyorum. Kendini bulmaktan ziyade üst ve alt sınırlarını keşfediyorsun. Örnekleyerek açayım biraz daha:
Başlangıçta tecrübesizlikten ötürü biraz afallıyorsun. Devam etmek istiyorsun fakat bunu yapmaya ne maddi olarak ne de manevi olarak yetemiyorsun. Bocalıyorsun ve kısa süreliğine de olsa içine kapanıyorsun.
Sonra bir şekilde toparlanıp ayağa kalkıyorsun ve kimseye muhtaç olmamak için bir şekilde kendini maddi ve manevi açıdan doyuruyorsun. Farkediyorsun ki artık kendi kendine yetebilen bir bireysin. Açta açıkta kalmayacağına emin oluyorsun. Kalsan bile bunun seni yıkamayacağına emin oluyorsun. Hayatında ilk kez bir şeylerden emin oluyorsun anlayacağın. Kendini yine bulamamış oluyorsun ama artık üst ve alt sınırlarından emin oluyorsun. En azından camdan yapılmadığına, bir kaç darbeyle yıkılmayacağına inanıyorsun.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Ne için varolduğunu bilmeyen bir insan nerden başlamalı varloluş sebebini bulmaya? Ne için yaratıldığını nasıl bulmalı ve ne yapmalı ki vicdanı rahat bir şekilde hayatı son bulsun?

Öncelikle varoluş sebebini aramamaya çalışmakla başlamalı. Günümüzde varoluş sebebini algılamaya çalışmak, gündelik bir iş halini almaya başladı. Bu hissetmenin ve empati kurmanın önündeki en büyük engeldir. Her insanın muhakkak soluğunu kesen anlar vardır. Varoluşunu algılamaya kendini zorlamak yerine, bu soluğunu kesen anlarda keskinleşen hislere bakmalı. Will Smith'in Hitch filminden bir repliği hatırlayın ''hayat nefes aldığınız anların toplamı değildir, nefesinizi kesen anların toplamıdır. ''
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Hayalperestlik insana ne katar?

Gerçekler umudunu kırıp seni yorduğunda, dinlenip yeniden umut etme fırsatı katar.
Mart 2016

Semih Can Sevgili bir yanıt verdi.

Manik depresif (bipolar) bozukluğun nedenleri nelerdir?

Manik depresif bozukluğun sebebi olarak genellikle genetik faktörler gösterilir. Fakat yapılan araştırmalar genetik faktörlerin çevresel faktörlerden daha zayıf olduğunu göstermektedir. Mani dönemlerinin başlamasına yakın hastalar, genelde kendini bunalımda ve değersiz hissettiklerini belirtmiştir. Mani dönemindeki aşırı özgüven ve sarsılmaz ego, hastanın kendini kendisine kanıtlama isteğinden kaynaklanmaktadır.