Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kimya Bölümü Öğrencisi Sena K inploid.com'da 12 soru sordu, 11 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Şubat 2015

Sena K yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2015

Sena K bu yanıtı beğendi:

KYK interneti ile torrent aktifleştirmenin yolu nedir?

Torrent client programları genel olarak kullanılmayan bir port üzerinden indirme ve yükleme işlemlerini gerçekleştirir haliyle yurt firewallından sadece web isteklerinin varsayılan porttan gönderilmesine verilir. Dolayısıyla programın kullandığı o portlara erişilemediğinden indirme işlemi gerçekleşmez.

Çözüm olarak önerebileceğim yöntem ise SeedBox dediğimiz ücretli cloud torrent istemcisi kullanman. Bu yöntemde aylık min. 25-30 TL ödeyerek bir hesap açarsın. Torrentlerini panel aracılığıyla yükleyip, sana verilen disk alanına indirmeye başlarsın. Aynı zamanda bu sunucular yüksek indirme ve yükleme hızlarına sahip olduğu için seed yapman kolaylaşır. Ben zamanında Feral Hosting kullanmıştım. Tavsiye ederim.

İndirilen dosyalara erişmek için sadece gereken sadece bir FTP programı (FileZilla). Sana verilen bilgilerle program üzerinden ilgili dizine girerek sunucuya indirilen dosyaları kendi bilgisayarına çekebilirsin. Temel süreç dahilinde varsayılan web portlarını kullandığın için hiç bir engellme ile karşılaşmayacaksın.

Yurtta kaldığın için bu çözüm biraz mantıklı olmayabilir. Çünkü her ay cebinden ekstra 25-30 TL para çıkacak ve çok yüklenmeden dolayı dosyaları FTP den alman yüksek ihtimalle uzun sürecektir.

Feral Hosting:feralhosting.com/pricing
FileZilla Client:filezilla-project.org
Ocak 2015

Sena KWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Ocak 2015

Sena K yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2015

Sena K bu yanıtı beğendi:

Ekolojik ayak izi nedir? Nasıl belirlenir?

Ekolojik ayak izi yürürken yerde bıraktığımız ayakkabı izimiz gibidir. Yaşamsal faaliyetlerimiz sonucunda nefes alıp verme dahil, doğaya bıraktığımız karbon miktarının boyutu ile ölçülür. Ne kadar küçük ayak izi bırakırsak o kadar doğayı korumuş oluruz.
Ocak 2015

Sena K bu yanıtı beğendi:

Ekolojik ayak izi nedir? Nasıl belirlenir?

Bir başka örnek vermek gerekirse, ki bu bir lise Tübitak projesi
Eğitim seviyesine göre ekolojik ayak izi araştırılıyor, konu kısaca Medeniyet seviyesi yüksek sayılan yani okumuş kesimin çok bulunduğu yer ile, okumuş kesimin anlamlı bir fark olarak daha az olan yerlerde, yerlere atılan çöp miktarı ve çöp çeşitleri araştırılıp gözlemleniyor.
Medeniyet seviyesi daha az olan yerlerde daha fazla çöp ve daha fazla sokak kirliliği söz konusu olarak deney sonuçlanıyor.
Umarım bu vermiş olduğum örnek bir şeyler uyandırmıştır.
Ocak 2015

Sena K bu yanıtı beğendi:

Ekolojik ayak izi nedir? Nasıl belirlenir?

Ekoloji konusunda çok kapsamlı bir geçmişim olmadığı için yanıtım kısa olacak. Çok tatmin edici olamayacağım için af buyurun.
İnternette küçük bir araştırma ile bulduğum bir bilgiyi paylaşayım. Ekolojik ayak izimizin sonuçlarına göre, dünyadaki tüm ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri gibi hayat sürerse 5 dünya; Avrupa'daki bir ülke gibi hayat sürerse 3.5 dünyaya daha ihtiyacımız olacağı vurgulanmış.
Burada benim yorumum şöyle: Doğu-batı farketmiyor, genel anlamda tüm dünyadaki ülkeler şu anlık yaşayabileceğimiz tek yerimiz olan dünyamızın içine ediyor!
"Ekolojik ayak izi" kavramı ise bir bilimsel ölçüt olarak, tükettiğimiz kaynakların yerine konması bağlamında dünyanın yenilenme gücüne kıyasla bizim için gerekli olan hava, kara ve su kütleleri miktarı şeklinde geçiyor.
Yani, kirlenmiş olan 1metreküp havanın temizlenmesi için kaç ağaç gerekiyor gibi bir soruya karşılık, "yeryüzünde buna yetecek ağaç şu an var mı? Yeryüzünün kendi kendisini yenilemesi devam ediyor mu? " gibi sorularla cevap vermek oluyor.
Kaynak site şudur:
yedirenkyediiklim.org/ekolojik_okul/ind...

Konuyla ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler için de güncel bir makale bulmak istedim. Geçen yıl Endüstriyel Ekoloji dergisinde yayınlanmış. Makalede "Yaşam döngüsüne etki değerlendirmesi"nde Ekolojik Ayakizi yönteminin kullanışlılığı anlatılıyor.
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jie. . .
Ocak 2015

Sena K bu yanıtı beğendi:

Kendinizi tek bir kelimeyle anlatacak olsanız bu kelime ne olurdu?

Birkaç istisna dışında(muhakkak tesadüf eseri) aynı kelime ile kendini anlatan olmamış. Bundan sebep kelimem "biricik".
Ocak 2015

Sena K bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Sena K yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2015

Sena K bu yanıtı beğendi:

Evde yapılabilecek basit ve ucuz bilimsel deneyler nelerdir?

Durgun elektrik deneyi: İlkokulda yaptığımız ilk deneydi Elektrik Elektronik Mühendisi olmama belki de o sebep oldu :)
Plastik çubuk, yün kumaş bir bez, ufak kağıt parçaları
Plastik çubuğu yün kumaşa bir müddet sürttükten sonra küçük kağıt parçalarına yaklaştırınca kağıtların çubuğa yapıştığını görürüz :)
Aşağıda konuyla ilgili olaylar anlatılmış çocuklar okursa faydalı olur gayet.
fenokulu.net/portal/Sayfa.php? Git=KonuK. . .
Aralık 2014

Sena K bu yanıtı beğendi:

Kuşlar gerçekten ıslanmaz mı?

Kuşların tüyleri hidrofobik özelliği olan doğal bir yağla kaplıdır. Bu onları hafif yağmurlardan korur ama şiddetli yağışlarda yine de ıslanırlar.

toughlittlebirds.com/2014/10/18/what-do-...
Aralık 2014

Sena K bu yanıtı beğendi:

Türleşme diye tanımlanan, doğada canlı türlerinin kendiliğinden ortaya çıktığı görüşü ne kadar anlamlıdır?

Soruya şöyle bir başlangıçla yanıt yazacağım. "Canlı türlerinin kendiliğinden ortaya çıkışı" görüşü ve iddiası dinî bir söylemden köken almaktadır. Yani ".. Bütün canlıların yaratıcı bir üstün kuvveti vardır, o da Yaradan'dır, Rab'dir" söyleminin karşıtı olarak "bilimsel" anlatımlar konuluyor. Bu o kadar yanlış bir söylem ve içeriğinde (belki de bilmeden ama bence bilerek) sinsice ters yüz edilmiş gerçekler var ki. Belki şaşırılabilir, yalnız ortada böyle bir gerçek var, din olgusunu bilim olgusuyla karşıt gibi düşünenler üzülecek: Bilim, hiçbir şeyi ama hiçbir şeyi 'kendiliğinden oluşmuş' olarak sınıflamaz.

Bilim, önce "madde"yi anlama uğraşıdır! "Temel öğeler (elementler) nelerdir? " diye sorarak maceraya atılır ve bunların kerte kerte "nasıl? " şekillere bürünerek, belirli bir noktaya gelmesiyle ilgilenir. Örneğin, temel öğeler, bir zamanlar, "ateş-hava-toprak-su" şeklinde ayrımlandırılırken, bugün bir "Periyodik Tablo"ya sahibiz. Hidrojenle başlayan ve Ununoctium ile biten, benim bilgim dahilinde olarak en son 118 adete ulaşmış element (yapay oluşturulanlar dışarda tutulabilir)sayabiliriz doğanın temelini oluşturan.
Hepimizin malûmu, karbon, azot, oksijen ve çeşitli kütledeki diğer bazı elementlerle şekillenmiştir dünyamız ve dünyamızın şu son halinde biz,hayvanlar âlemi içinde, "insanlık" türü olarak, bitkiler âlemi ile eş zamanlı bir şekilde vücuda geldik.

Bu temel öğelerden kademe kademe bir sonraki yaşam biçimine evrimleşen bir düzen için, "kendiliğinden oluşmak" diye bir söylem, zaten olmaz. İşte bu anlayış, dünya üzerinde bir kısım insana zor geliyor. Çünkü insanlar, bilim bunu deyince, "ne yani, şimdi biz yaratılmamış mıyız? Tanrı suretinden değil miyiz? " diye soruyor ve bilimi burada cevaplandırma lüksü bulunmayan bir soruyla muhatap kılıyor ve hatta bu sorunun devamında gelişen davranışlarla, bilimin çalışmasını engellemeye kadar varabiliyor tüm insanlık! Çok acı. Bilim müneccim de değildir, öcü de değildir.
Bilim, bir "nasıl"ı bulma uğraşıdır. Ve bu "nasıl"lar birike birike belki de günü gelince "neden" sorusuna cevap verebilecek. Belki de hiçbir zaman veremeyecek. "Neden? " sorusu bir ölçüde mistik bir sorudur. Muallâkta olan bir alana el atar. Belirsizlikler ve tanımlanamayan kavramların içinde mistisizm (gizemcilik) yatar. İnsanlar "neden? " diye sormayı çocukluklarından itibaren severler. Örneğin, "Neden buradayız? " , "Neden insanız? ", "Neden vücudumuz var? " vs. vs. gibi sorularla, aslında bilim ilgilenmez. Felsefe, din ve mitoloji ilgilenir. "Nasıl bu noktaya geldik? ", "Tarihsel uygarlıklar nasıl varlık bulmuş ve yok olmuştur? " , "Beynimiz nasıl bir yapıdadır ve nasıl oluşmuştur? ", "Vücudumuz nasıl bu şekli almış ve nasıl çalışmaktadır? ", "Türlerin kökenine biyolojik, fiziksel ve kimyasal açıdan nasıl ulaşabiliriz? " gibi sorularla ise bilim, doğrudan ilgilenir.
Yukarda özetlediğim "bilimsel ifade tarzı"na göre düşünürsek, zaten, bilimin bir "anlamlandırma" uğraşı olduğu ortaya çıkar. "Ne kadar anlamlıdır? " diye sorulursa, bilim dışlanmış olur. Canlılığın, kademe kademe oluşması kavramı bir "kendiliğinden oluşum" değildir. Bu da bilinirse, her şey daha iyi anlaşılır.
Aralık 2014

Sena K bir yanıt verdi.

Aliexpress.com'dan bir ürün sipariş ettim, 1.5 ay oldu ancak hala elime ulaşmadı. Kargomun nerede olduğunu öğrenmem için ne yapmam gerekiyor?

Ürünün kargo süresi 45-60 gün olduğu için beklemeniz gerekmektedir.Ama kargonuzun nerde olduğunu öğrenmek isterseniz saticiyla görüşüp kargo takip numaranızı alip ya Çin postasindan ya da Ptt yurtdışı kargo sorgulama sisteminden online olarak sorgulayabilirsiniz.Eger ürünün parasını satıcıya aktarmadiysaniz ürün gelmediği takdirde geri bildirim bırakıp paranızı geri alabilirsiniz.
Aralık 2014

Sena K bir yanıt verdi.

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Deneme yanılma yöntemi :)
Aralık 2014

Sena K bu yanıtı beğendi:

Bir şeyi yapamayacağınızı düşündüğünüzde, size en çok moral kaynağı olan şey nedir?

Birşeyi yapabilen en az bir kişi daha varsa ben de deneyebilirim yada birçok kişinin yapabildiği birşey ise, herkes yapabiliyorsa ben neden yapamayayım düşüncesi...
Aralık 2014

Sena K bu yanıtı beğendi:

Bir şeyi yapamayacağınızı düşündüğünüzde, size en çok moral kaynağı olan şey nedir?

* Ne mutlu ki;
"Dünya'nın benim etrafımda dönmediği kanaatine vakıf mizacım ile",
"İnacımın; izlememi tavsiye ettiği dosdoğru yolda ilerlerken, "Benden iyi durumda olanların hallerinden ibret, benden daha kötü durumda olanlar ile paylaştıkça mutlu oldum.",
Saygılarımızla,
Tunçluer
Aralık 2014

Sena K bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

12 yaşında 12 yıllık pahalı bir şarabı sakladım ve sahiplendim. 50 yaşında satarım :)
İşin esprisi evlenirsem eşimle özel bir günde öldürürüz şarabı.
Aralık 2014

Sena K bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

92'de Avrupa yollarına düştüm, hayatım değişti, 2008'de geri geldim hayatım tekrar değişti, 2013'de bir firma kurdum hayatım değişti. Aslında ne yaparsam yapayım hayatım değişiyor. . .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Üniversiteler (Türkiye)

2410 Kişi   175 Soru

Element

19 Kişi   9 Soru

Bentonit

15 Kişi   0 Soru

Ürik Asit

3 Kişi   1 Soru

Chemical

10 Kişi   1 Soru

Kimyasal

20 Kişi   30 Soru

Kimyager

20 Kişi   9 Soru

Filtrasyon

13 Kişi   0 Soru

Polimerler

9 Kişi   4 Soru

Elektrokimya

12 Kişi   0 Soru

Organik Kimya

18 Kişi   3 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Gerçek Hayat

842 Kişi   102 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Öğrencilik

2360 Kişi   123 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Yemek Kültürü

862 Kişi   86 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

825 Kişi   69 Soru

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

Periyodik Cetvel

5 Kişi   0 Soru

Polimer Sentezi

7 Kişi   1 Soru

Oksijen

4 Kişi   7 Soru

Edebiyat

984 Kişi   204 Soru

Hayal Kurmak

417 Kişi   35 Soru

Öğrenme Teknikleri

740 Kişi   27 Soru

Düşünce Tekniği

497 Kişi   30 Soru