Bilmek istediğin her şeye ulaş

Senih Özkiper, 

Bilişim Uzmanı

Bilişim Uzmanı Senih Özkiper inploid.com'da 0 soru sordu, 25 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Kasım 2017

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Araba yarışı oyunlarında dikkat ettiğiniz ilk nokta ne oluyor?

Gerçekçi olması. Simulatörleri severim, oyunları sevmem
Mart 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Internet Explorer en iyi internet tarayıcı değil, iPhone en iyi yeni nesil telefon değil, Windows en iyi işletim sistemi değil. Ama pazar paylarının her zaman büyük olmasının nedenleri nelerdir?

Oyunun altın kurallarından biri: kavramı sahiplenen kazanır.

tarayıcı=IE

smartphone=IPhone

OS= Windows

arama motoru= Google

bunu yapanlar öncü avantajına da sahiptir.

Kendileri büyük hata yapmazsa kolay kolay rakiplerine yenilmezler. Örnek; IE , standart dışı, güvensiz ve yavaş olduğu için yerini kaptırdı, ama iPhone ve windows işin gereğini yerine getirdiği için aynen devam ediyor.

Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Solak insanların beyinlerinin sağ tarafı daha gelişmiştir fakat bu gelişmeye sebep olan etken nedir?

Muhtemelen solak insanların sağ lopları daha gelişmemiştir. Sağ lopları daha gelişmiş insanlar solaktır.
Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Google Sandbox nedir?

Bir sitenin bir süreliğine ve genellikle yeni iken doğal arama sonuçlarında belli pozisyonlara hapis edilmesi. Sıralama amaçlı ve gelgeç siteleri engellemek için kullanıldığı iddia edilen yöntem.
Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Bazı akademisyenlerin "çelik korse" tabir ettiği yeni TTK'nın amir hükümlerin A.Ş.lere nazaran Ltd.Şti.ler açısından daha esnek düzenlemeler getirmiş olması nedeniyle (veto hakkı vb.) özellikle girişim/yatırım şirketleri açısından tercih sebebi olabilecekleri düşüncesine katılır mısınız?

Girişim dediğiniz zaman hisse satarak çıkış yaparken %30 vergiye muhatap olmamak açısından A.Ş. gereklidir. Ayrıca Kredi incelemesinde ve vergi borçlarında Limited şirketlerin ortakları önemlidir.
Nevzat Erdağ'ın, "Girişimci Ticarete Nasıl Başlayacak: Ne tür bir işletme kurmalı?"   kobitek.com%2fmakale.php%3fid%3d768  yazısını ve şirketi kapatmaya kadar aşamaları açıkladığı dizinin diğer yazılarını okumanızı öneririm. (yazının sonundaki yazının devamı linkleri ile devam edebileceğiniz toplam 7 yazı mevcut)

Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Satın almış olduğunuz yazılımda açık kapı, güvenlik açığı, hata vb. bir durum ortaya çıkması halinde dahi fikri hakların manevi boyutu çerçevesinde onarım, düzeltme vb. için yapımcısının iznini almak gerekebilecek olması bakımdan düşünceleriniz nelerdir?

Çok doğru bir yaklaşım. Fikri mülkiyet hakkının soyut bahanelerle delinmesini engelliyor. 
Aldığınız yazılımda açık varsa, yapımcıya söylersiniz, düzeltir. Bir de yama yayınlar, herkesin hayrına olur. 
Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Sadece belirli bir bölgeye hitap eden kapsamlı bir İLAN SİTESİ açmayı düşünüyorum. Ve bu bölgede bu konuda ciddi bir ihtiyaç var. İnsanları bu ilan sitesine alıştırmak ve yöneltmek için ne tür REKLAM faaliyetlerinde bulunmamı önerirsiniz?

Kesinlikle pazarlamayı bizzat servisin kendisi ile yapmanızı öneririm. Ücretli olacaksa, belli bir süre ya da belli sayıda ilanı ücretsiz yapabilirsiniz. Zaten ücretsiz olacaksa sahibinden.comun ilk başta yaptığı gibi, gazeteye ilan verenleri arayıp, ilanlarını sitenizde yayınlamak için izin isteyebilirsiniz. 
İlla reklam derseniz de, adWords. Yerel radyo TV alternatif olabilir
Ve bence kanaat önderleri iyi çalışır. Kaymakamın, başkanın, zengin tüccarın aracını sitenizden sattırırsanız iş biter örneğin.
Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Kurumsal kaynak planlama (ERP) ne işe yarar ve işletmeler açısından önemi nedir?

Her zaman savunduğum şudur. Doğru bir ihtiyaç analizi ile başlamak çok önemlidir. Aksi durumda ERP ya da MRP firma batırır.
Kullandığım klişe örnek şudur. Yılda 400bin otomobil üreten firma araç başı 1$ tasarruf sağlasa yıl sonunda cebinde 400bin$ olur, ama 5-10bin üreten KOBI aynı tasarrufu sağladığında, ne yazılımı, ne danışmanını, ne de operatörünü karşılayabilir.
ERP, MRP, CRM gibi kavramların yazılım adı olmadığını sistem olduğunu unutmayınız. Kendinize uygun sistemi tasarlayıp, ona uygun bilgi teknolojisini kullanmanızı öneririm
Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

İş fikirlerimi pazarlamak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Bence iş fikirlerinizi pazarlamayın, yapın. Çalışır hale gelen iş, hem çok daha kolay, hem de çok daha yüksek fiyatlarla satılır.
Yapacak kaynak yok demeyin, bir modelini yapabilirsiniz. Örneğin 800milyon üyeli Facebook yapmadılar, bir üniversitede bir-kaç bin üyeli yaptılar. Sistemin çalıştığı ve rağbet gördüğü anlaşıldıkça hayat kolaylaşır.
Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Köle (zombi) bilgisayar nedir? Bu durumda nasıl korunabiliriz?

İlave: 
zombi bilgisayarlarla yapılan bu saldırılara DOS attack, yani Denial-Of-Service (hizmeti engelleme) deniliyor
Şubat 2012

Senih Özkiper bir yanıt verdi.

Ortaya çıkabilecek zararların daha da büyümesinin önüne geçmek, zarar tespit ve sorumluluk ilişkilerini belirleyebilmek açısından sistemlerine izinsiz erişilerek verileri çalınan, değiştirilen vb. işlemlere maruz kalan (kısacası hacklenen) kurumların bu duruma dair açıklama yapması gerekmez mi?

Cevabı belli bir soru: elbette gerekir
cevabı belli olmayan soru: başınıza geldiğinde yapabilir misiniz? Yoksa en az gürültü ile bir an evvel kurtulmak için gerçekçilik yerine iyimserliği mi tercih edersiniz.
Daha Fazla