Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Geliştirme Uzmanı Serkan Ceylan inploid.com'da 3 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 7 takipçisi var.

Mart 2015

Serkan Ceylan bir yanıt verdi.

Hayatta kalmama yetecek kadar tasarım öğrenmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Eğer öğrenmekten kastettiğin işin teknik kısmıysa (photoshop, css, vs) bunlar zaten internette fazlasıyla mevcut.
Yok eğer tasarım anlayışı, vizyon edinmek ise, bence bunun en güzel yolu diğer tasarımları incelemek. Örneğin dribble, behance, abduzeedo vb. sitelerdeki tasarımları inceleyebilirsin.
Bir de gördüğüm kadarıyla bazı tasarımcılar, hali hazırda aktif bir sitenin tasarımını alıp, tekrardan çizerek de kendilerini geliştirebiliyorlar. Bence bu da mantıklı.
Ayrıca Google Chrome kullanıyorsan da Panda(usepanda.com) eklentisini öneririm.
Şubat 2015

Serkan Ceylan bir yanıt verdi.

Yılda 800 milyon veri basan bir sistemde, rapor (Asp.NET üzerinden) alınmak istenmektedir. Donanımsal (server) ve yazılımsal (database ve diğer teknolojiler) olarak nelere dikkat edilmelidir? Ana kriterler nelere göre belirlenmelidir? Personel seçiminde hangi yeterlilikler aranmalıdır?

Hali hazırda sistemin çalışıp çalışmadığını, almak istediğiniz rapor ayrıntılarını, varolan donanımınızı vs. belirtmemişsiniz. Soru biraz yüzeysel kalmış bana göre. Ancak fikir olması açısından inploid'e benzer bir sistem olan stackExchange network'deki şu infografiği inceleyebilirsiniz:stackexchange.com/performance
Şubat 2015

Serkan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Geceleri ekrana boş bakmaktansa ilgilenebileceğimiz neler var?

Çok subjektif bir konu o yüzden başkasının reçetesi sana uymayabilir. Yine de fikir çeşidi olması açısından düşüncemi söyleyeyim. Bence hiçbirşeyle uğraşma. Git kendine çay, kahve, sıcak çikolata hazırla meşrebine göre artık; otur sadece düşün. Kendinin dışına çıkıp hayatını irdelemeye çalış. Hayatta ki amacını sorgula. Yaptığın şeylerle amacın arasındaki farkı incele. Geçmişten bugüne neler yaptığını, sonrasında neler yapacağını düşün. Bu koşuşturma arasında hayattaki öncelik sıranı bozmuş musun bunu düşün. Ölümü düşün bu sana ciddi ciddi öncelik sıranın ne olduğunu gösterecektir. Sonrasında dahada yükselip insanlığı ve evreni düşün. Milyon yıldır nerden geldik nereye gidiyoruz? Bu sana iyi gelecektir tabii hergün olmaz arada yapmak lazım, diğer aralarda da sana zamanı unutturacak şeylerle uğraş. Eğer böyle uğraşların yoksa hemen her verilen tavsiyeyi dene. Elbet biri tutar :)
Şubat 2015

Serkan Ceylan bir yanıt verdi.

PHP'de acemi birisi olarak ne tür yazılımlar yazarak deneyim kazanılabilir?

Serkan Kağan Çelik (@naxer) 'in tavsiyelerine ek olarak ben de naçizane birkaç ekleme yapmak isterim.
Öncelikle mümkün olduğu kadar bir framework ile çalışmaktan ziyade dilin kendisini öğrenmeye çalış. Framework'ler uygulama geliştirmeyi çok kolaylaştırsa da, önce php bilgini iyi bir seviyeye taşımadan kullanmanı tavsiye etmem.
Önemli olduğunu düşündüğüm diğer bir nokta ise, spagetti kod kullanmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmalısın. Öncelikle OOP(Nesne Yönelimli Programlama) mantığını öğrenmeni ve projelerini bu doğrultuda geliştirmeni tavsiye ederim. Aksi taktirde bir müddet sonra spagetti kodlamaya alışacak ve bu alışkanlığı terketmek zorunda kaldığında daha fazla efor sarf edeceksin.
Aralık 2014

Serkan CeylanNecmettin Begiter kişisini takip etmeye başladı

Necmettin Begiter, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @necmettin

http://necmettinblog.com/

Aralık 2014

Serkan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Twitter tarzı bir sosyal paylaşım sitesinin kodlanması ne kadar zaman alır? Bunun için kaç kişilik bir ekiple çalışılması gerekir?

  1. Plan olmadan hicbir projenin ne kadar surecegini kestirmek mumkun degildir.
  2. Plan yapabilmek icin once istenen ozelliklerin listelenmesi gerekir. 'Twitter tarzi' deyince isin icine milyon tane ozellik giriyor. Hepsini istiyor musunuz? Istiyorsaniz minimum 6 ay.
  3. Yayina girmek icin su ikisinden birine karar verin: MVP (minimum viable product - kullanilabilir en dusuk urun) ile baslayip uzerine gelistirmeye devam mi edeceksiniz, yoksa butun ozellikleri bastan mi istiyorsunuz. Eger seciminiz MVP ise (ki yazilimi disariya yaptirmiyorsaniz dogrusu budur) 3 ayda yayina girebilirsiniz. Butun ozellikleri bastan istiyorsaniz, en az 6 ay.
  4. Kod yazilirken kirlenir. Ara sira temizlenmesi gerekir. Yazilimciniza temizlik yapacak zamani verirseniz sureye %30 ekleyin. Vermezseniz de %50 ekleyin. Cunku bir sure sonra kod icinden cikilamayacak kadar kirlenir.
  5. Hangi dil kullanilacak? Kodu kim yazacak? Yazacak kisinin o dile hakimiyeti ne kadar? Sunu acik yureklilikle soylemek lazim. Etraf programci dolu. Ama basladigi isi bitirebilecek kadar sebatli ve tecrubeli programci azdir. Bir ustte soyledim, kod yazdikca kirlenir, bazen insan kendi yazdigi koddan tiksinir. O kodu temizleyebilecek kadar sebatli ve kirli kodla calisabilecek kadar tecrubeli olmak gerekir.
  6. Site kodlarken en buyuk engellerden biri HTML, biri CSS, biri JSdir. Sunucu tarafindaki kodlar neredeyse hicbir zaman engel olusturmaz. Bu dordu icin ayri birer adaminiz olmasinda fayda var.
  7. Bunlarin (yazilim ekibinizin) basinda duracak, teknik kararlari verecek ve kod yazmasi zorunlu olmayan tecrubeli bir yazilimciniz olmali.
  8. Projenin ne kadar buyumesini bekliyorsunuz? 1000 kisiden fazla ise ayri bir sunucu yoneticiniz olmali ya da yazilim ekibinizin basinda duracak kisiye bu sorumluluk da atanmali.
  9. Yazilimciniza plan yapmasi icin gereken detaylari saglamalisiniz. 'Twitter tarzi' ifadesi yazilimci icin yeterli degildir. Anlariz, ama tum ozellikleri listelemezseniz sonra istediginiz gibi olmadiginda bize cemkirmeyin :)
  10. Yazilimciniza plan yapmasi icin gereken sureyi vermelisiniz. Siz vermesiniz de o istemeli. Tecrubeli bir programci once oturup dusunur, kafasinda olcer-bicer, plan yapar; ise ondan sonra girisir. Alti ay surecek bir ise bir gunde baslanmaz. Hizli baslarsan cabuk yorulursun.

Bu kadar detayli bir aciklamanin ardindan (ki unuttugum seyler illa ki vardir) soyle bir ozet geceyim:
Bunu bir yazilimci tek basina yapabilir. En az alti ay (6 ay x 4 hafta x haftada 40 saat) surer. Tasarim kismindan bahsetmiyoruz.
Dogrusu uc yazilimci olacaktir. Uc ay kadar surecektir. Biri tamamen sunucu tarafi. Biri HTML/CSS. Biri sunucu, ekip ve proje yoneticisi.

Kabataslak plan. Ekibe, isin detaylarina gore degisir.
Aralık 2014

Serkan Ceylan bir yanıt verdi.

Mesajlar tablom var, ancak kullanıcı mesajı sildiğinde doğal olarak mesajı gönderdiği kullanıcıda mesajı göremiyor. Bunun tam olarak mantığı nedir acaba?

Mesaj tablosunda ayrı alanlar oluşturarak yapabilirsin. Örneğin; silindi_gonderen ve silindi_alici isimli iki alan ekle. Gönderen kişi mesajı sil butonuna bastığında sadece update komutuyla o alanı güncelle. Mesajları gösterirken de bu alandaki veriye göre filtrelersen sanırım amacına ulaşmış olursun.
Eylül 2014

Serkan Ceylan bir yanıt verdi.

Eylül 2014

Serkan CeylanPHP konu başlığını takip etmeye başladı.

PHP

Programlama dili.

Haziran 2012

Serkan Ceylan yeni bir  soru  sordu.

Haziran 2012

Serkan CeylanMuhammet DEMİR kişisini takip etmeye başladı

Muhammet DEMİR, Genel Koordinatör, @MahoDrm

Mayıs 2012

Serkan CeylanHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mayıs 2012

Serkan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Sosyal bir yalnızlık çekeriz. Bkz : Gamer filmi
Mayıs 2012

Serkan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Yazılım Mühendisleri yazılım yapmadan kendi işlerini yapabilirler mi?

Yazılım mühendisliği yazılım geliştirmeden nasıl yapılır bunu anlamak mümkün değil. Bence yapamazlar. Tiyatro da nasıl sahne tozu yutmak varsa bu işte de elini taşın altına koymak var. Parmaklar çalışacak.

Daha Fazla