Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serdar Alan, 

Elektrik Teknikeri

Elektrik Teknikeri Serdar Alan inploid.com'da 5 soru sordu, 33 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Aralık 2016

Serdar Alan bu yanıtı beğendi:

Neden aklımızdan geçenleri, hissettiklerimizi, istediklerimizi veya bizleri tatmin edecek, bizi biz yapacak şeyleri söylemeye çekiniriz? Bu karşıdaki insanin bizi anlamayacağından korktuğumuz için mi yoksa kendimiz olmaktan korktuğumuz için mi?

Çünkü; insanda karşı tarafın kendisini tam olarak anlayamama korkusu vardır. Bu da gayet doğaldır. Muhatap olduğun kişi ile senin yaşadığın hayat farklıdır, farklı değerlere farklı dozajda inanıyor, önemsiyor olabilirsin. Bu da paylaşacağımız bilgilere sınırlar koymamıza neden olur. Konuşmada tam bir uyuşma olmadığı için seçici davranırız yani.
Temmuz 2016

Serdar Alan yeni bir  soru  sordu.

Haziran 2016

Serdar Alan bir yanıt verdi.

Ankara'daki dükkanların çoğunun isminin 'aspava' olmasının nedeni nedir?

İstanbul Beşiktaş'ta Aspava Kebapçısı var. Dikilitaş Mahallesi'nde büyük ve eski bir yer.
Haziran 2016

Serdar AlanTepki konu başlığını takip etmeye başladı.

Tepki

Protesto

Haziran 2016

Serdar Alanİlişkiler konu başlığını takip etmeye başladı.

İlişkiler

ilişkiler artık tek düze..malesef.

Haziran 2016

Serdar Alanİnsan İlişkileri konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan İlişkileri

bir insanın sizin hakkında ne düşündüğünüzü bilmek istiyosanız onu sinirlendirmez yetiyor ... ne yani bir insanın damarına basmadan bizim h...

Haziran 2016

Serdar Alan bir yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Bence alkol kullanıp kendinizi iyi hissedip, rahat konuşmanız , bir ruh hali belirtisidir. Kaygılı ve sıkıntılısınız demektir. Kendinizi bu kadar kasmayın diyeceğim ama söylemeyle olmuyor tabi. Size tavsiyem Hayatta ele aldığınız konuyu , düşünceyi çok iyi öğrenmenizdir. Yani bildiğiniz konuyu çok iyi öğrenin. Az belki ama öz. Cesaretiniz ve keskin karekteriniz kendi içinizden gelsin. Alkolin verdiği cesaretten değil. Birde şunu tavsiye ederim coşkulu aktivitelerde bulunun . Hayatta başarılar.
Haziran 2016

Serdar Alan bu yanıtı beğendi:

Neden aklımızdan geçenleri, hissettiklerimizi, istediklerimizi veya bizleri tatmin edecek, bizi biz yapacak şeyleri söylemeye çekiniriz? Bu karşıdaki insanin bizi anlamayacağından korktuğumuz için mi yoksa kendimiz olmaktan korktuğumuz için mi?

Bence tamamen önyargılarımızdan kaynaklıdır bu. Tabii bu önyargıları da belirleyen toplumdur, onu da belirtelim.
Bir örnek vereyim hemen:
Mesela sen -bu "sen" genel bir sesleniş- birine ben "Ateistim" desen o hemen senin için, "vay imansız, dinsiz, ahlaksız, materyalist" diyecek.
Başkası sana "Müslümanım" dese, sen hemen önce onun "ne kadar müslüman olduğunu" düşüneceksin. 5 vaktinde mi, sadece orucunda mı, yoksa sadece cumada mı kalıyor müslümanlığı diye düşüneceksin. Yoksa sadece "inanmıyorum" deme cesareti olmadığı için mi böyle diyor merak edeceksin...
Başkası müslümana "Hristiyanım" dese, o hemen "vay gavur, bu zaten İsa'ya tapıyor" diyecek...
Hele başkası o müslümana "Yahudiyim" dese, şeytan diye taşlanacak adam.
(özellikle dini örnekleri verdim ki aramızdaki ayrımları en çok yaratan belirginleştiren budur) .
Hele ki bir kadın olsan ve "Özgür seksten yanayım" desen, sonun bir kaldırım kenarında cansız yatmaktır...
Eee hadi, istediğimiz gibi yaşayıp, konuşup, ifade edelim kendimizi. . .
Haziran 2016

Serdar Alan bir yanıt verdi.

Romantizm ne değildir?

Planlı değildir.
Haziran 2016

Serdar AlanInsan kişisini takip etmeye başladı

Insan, Bilimadamı, @cahilinsan

Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir. Allah bilir ve siz bilmezsiniz.

Haziran 2016

Serdar AlanSertaç Kunduz kişisini takip etmeye başladı

Sertaç Kunduz, Girişimci, @sertac

--

Haziran 2016

Serdar AlanAyşe Çoban kişisini takip etmeye başladı

Ayşe Çoban, Din Sosyolojisi Master Öğrencisi, @aysecb

Haziran 2016

Serdar Alan bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

İtibar kaygısı altında ezilen değil de sorumluluğun ağır yükünü kaldırabilen geniş ufuklu, aynı anda pek çok işi yapabilen ve bunu kendi kapasitesi açısından pek de meziyet olarak görmeyen insanlar lider vasıflıdır. Liderliği tercih etmezler, lider olarak kabul görürler.
Haziran 2016

Serdar Alan bir yanıt verdi.

Felsefe sohbet etmek midir?

Felsefe , hayat tecrübelerini naklede bilme sanatıdır. Amacı tüm insanlığa faydalı olabilmektir. Benimsenip, akılda kalması ve düşündürmek için ahenkli cümleler kullanılır.
Haziran 2016

Serdar Alan bu yanıtı beğendi:

Günümüzde bizim normal karşıladığımız ama aslında insan doğasına zararlı ve saçma olan şeyler neler olabilir?

Özgürlük adı altında başkalarını hem görsel hem zihinsel olarak rahatsız etmek. Mesela konuşma özgürlüğü diyerek başkasının sevdiği kişiye hakaret etmek, istediğimi giyerim diyerek pornografik meta olmak, akılsızların fikir özgürlüğü gibi

Haziran 2016

Serdar Alan bir yanıta alt yorum yaptı

Tam olarak benim cümlelerimi yazmışsınız. Sağ olun.
Bu sorunun tam cevabı sigaradır. Yaklaşık 30 yıldır içiyorum , hayatımda yaptığım en zararlı, gereksiz, saçma iş, bile bile eşşek olanın diğer adı sigara. Lanet olsun adamım! Seviyorum ama : -)
Haziran 2016

Serdar Alan bu yanıtı beğendi:

Günümüzde bizim normal karşıladığımız ama aslında insan doğasına zararlı ve saçma olan şeyler neler olabilir?

Bu sorunun tam cevabı sigaradır. Yaklaşık 30 yıldır içiyorum , hayatımda yaptığım en zararlı, gereksiz, saçma iş, bile bile eşşek olanın diğer adı sigara. Lanet olsun adamım! Seviyorum ama : -)
Haziran 2016

Serdar Alan bu yanıtı beğendi:

Milletimiz cehalletten nasıl kurtulacak?

Bence; öncelikle eğitim sistemimizde köklü bir değişiklik yapmamız gerekecek. ODTÜ gibi üniversitelerin sayısını arttırarak özel üniversiteler kurmamız gerek. Bu bilim merkezlerinde sadece en başarılı öğrencileri kabul edildiği ve tamamen ücretsiz (devlet tarafından finanse edilen) olması gerekmektedir. Öğrenci sayısının öyle büyük olmasına gerek yok. Her bölüm alanında en iyi 150 kişiyi alsa yeter. Bu merkezlerde bilim dışı hiç bir bilgi, ideoloji ve görüşe izin verilmemeli. Yani 1 tane üniversitenin etrafına 6 tane camii yapmaktan vazgeçmemiz gerek!

Sonrasında bu kişiler devlet kademelerinde ve ülke için kritik ASELSAN, TSK veya Anayasa mahkemesi gibi noktalarda değerlendirilmeli. Toplumun genelini eğitmeye çalışmak kısa vadede mantıklı olmaz ve rasyonel bir sonuç vermez. Bu nedenle stratejik eğitim planlaması yapmamız gerek. Mesela; bilgisayar programlamaya ilgisi olan ama bilgisayar, yazılım mühendisliğini kazanamamış kişileri ön lisans programlarına yönlendirdikten sonra özel sertifikasyon kursları ile hemen sektörün içine alarak Amerika'daki gibi iş yerinde öğrenme programları oluşturulması gerek.

Toplumun çekirdek aile yapısı güçlendirilerek anne ve babalara düzenli eğitim verilmesi gerek. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi cahil bireyler cahil çocuklar yetiştirmede çok başarılılar.

Din ile devlet işlerini sadece siyasi aşamada değil toplumsal aşamada da ayırmak gerek. Yani; senin dini inancın gereği oruç tutman gerekiyorsa başkasının aç dolaşması gerekmemekte. Ben oruç tutacaksam herkes de aç kalacak diyorsan orada çatışma çıkar ve çıkıyor da. Dinlerinizi kendinize saklamayı öğrenmelisiniz. Bunun için de diyanet işleri yeniden yapılandırılarak özerk bir kurum haline getirilmeli. Her gelen iktidar bir ayar çekememeli.

Toplumdaki milli bilinç artırılarak, alt seviye toplumsal uyumun kişisel tercihler üzerinden değil milli ortak değerler üzerinden güçlendirilmesi gerek. Din, milli bir değer değildir.

Ötekileştirilmiş kesimler (Aleviler, Kürtler v.b. Gibi) ile uyum politikalarını yönetecek bir mecliste bir kurul oluşturulması gerekmektedir. Homojen toplumlar tek bir noktadan gelişemezler. Türkiye'de sadece Türkler gelişsin diğerlerinin ne hali varsa görsün ile ilerlersen Emperyalizm nasıl doğdu? Sorunun cevabına ulaşmış olursun. Toplumda ezici kitleyi kendi elin ile oluşturmuş olursun.

Güvenlik birimlerine düzenli psikolojik destek ve rehabilitasyon desteği sağlanması gerek. Devlet memurları ve özel sektör çalışanları arasında maaş uçurumunun daratılması gerek. Bu demek değildir ki master yapmış biri ile lise mezunu biri aynı şartlarda çalışsın ama lise mezunu kişi de yaşamını sürdürebilecek şartlarda İNSAN gibi yaşasın. Devletin özellikle doğu bölgelerinde bunu çok göz ardı ettiğini düşünüyorum. Bir yardım yapıyorsan bunu insan onurunu kırmadan yapman gerek. Kameralar eşliğinde insanları yalvaltarak sadaka kültürünü kutsayan bir provokasyon haline çevirmemek gerek.

Yurtdışından teknoloji transferi yaparak öncelikli alanlarda yatırım yapılmalı. Örneğin; nükleer santral kurmak istiyorsan şimdiden öğrencilerini yurtdışına göndererek nükleer fizik vs alanlarında yüksek eğitim gördürmen gerek. Bu süreçte yurtdışından teknoloji transferi ile kendi teknik üniversitelerinde de aynı bölümleri açmalısın. Bir sonraki nesil yurtdışında değil, kendi ülkesindeki üniversiteden mezun olmalı.

Bunlar ve daha bir çok nokta var ama temel olarak eğitim, bilim, teknoloji, ekonomi ve en çok da insan temelli radikal değişiklikler gerek.

Türk milletinin kendini hızlı geliştirmesi mümkün ama acaba o kadar zamanımız olacak mı? Beni daha çok düşündüren soru bu. Hatalı politikalar ve yanlış kararlar ile hergün daha da çıkmaza giriyoruz. Yunanistan gibi iflas edersek, destekleyecek bir Avrupa Birliği de olmayacak. Bu süreçte de yine siyasi istikrarsızlıklar yaşayacağız ve bu olaylar ülke olarak gelişimimizi yavaşlatabilir veya 10 sene geriye götürebilir. Suriye kocaman siyasi bir bataklık ve ileride biz 45-50 yaşına geldiğimizde şuan Türkiye'de bulunan Suriyeli çocuklar o zamanın yetişkinleri olacaklar. Bizim ülkemiz parçalanırken siz neden seyrettiniz ve/veya diğer ülkelerle siyasi ego savaşlarınız yüzünden neden 5.000.000 insanın ölümüne göz yumdunuz dediğinde cevap verebileceğimizi sanmıyorum. Bu yanlışlara devam edilirse, bu utanç sonsuza kadar milletin üzerinde kalacak. Nasıl şuan ingiliz gençleri tarihlerinden utanıyorsa, bizde bu noktaya getirilebiliriz. Bildiğiniz gibi İngiltere tarihteki en şeytani devlet. Dünyada bilindik 150 milyondan fazla insanın katledilmesinin sorumlusu. Nasıl ki şuan bunları düşünüp onların yerinde olmak istemezdik diyorsak ileride bizim içinde başka ülkeler böyle düşünebilir. Üstelik bizim direkt bir suçumuz olmadığı halde dolaylı yoldan sorumlu tutulabiliriz. Çünkü; bir suçu işlemek için bir eyleme gerek yoktur, eylemsizlik de bir suçtur. Örneğin, siz bir bebeğin kaldırımdan caddeye doğru emeklediğini görürseniz ve müdahele etmezseniz, polis gelip sizi tutuklar, hakim de hapse atar. İtiraz da edemezsiniz çünkü dünyadaki modern ülkelerin %99.9'ında bu suçtur. Peki ne yaptınız bu suçu işlemek için? Hiçbir şey. Sadece olanları seyrettiniz. Üstelik 15/20 sene hapiste yatarak tarihinizden de kaçamazsınız. Biraz siyasete girdik ama bu da cehaletin sonuçlarını göstermek için bir açıklama olsun. Çünkü; cehaletin bedeli en ağır suçun bedelinden daha ağırdır. Nesilden nesile ödenir yine de bitmez.

Tavsiyem; cahil olsun akıllı olsun, Türk olsun Kürt olsun, Alevi olsun, Şii olsun bunlara bakmadan bir birinizi sadece insani değerlerinden dolayı sevmeye çalışın. İnsanları değil de, düşünceleri tartışmayı öğrenin. Bu gemi batarsa karşınızdakiler şu Kürtmüş veya bu Sunniymiş diye ayırt etmeyecekler. Bomba düştü mü herkes ölür.

Aliya İzzetbegoviç'in bir sözü ile bitirmek istiyorum, kalın sağlıcakla;

"Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey;
düşmanlarımızın sözleri değil,
dostlarımızın sessizliği olacaktır. . . " - Aliya İzzetbegoviç
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Ağlamak

81 Kişi   19 Soru

Öğrenme Teknikleri

742 Kişi   27 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

İnsan Psikolojisi

295 Kişi   64 Soru

Gezi

374 Kişi   72 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Sosyal Yaşam

547 Kişi   68 Soru

Kişilik

509 Kişi   52 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Düşünce Tekniği

499 Kişi   30 Soru

Sosyoloji

592 Kişi   151 Soru

Toplum Hayatı

18 Kişi   14 Soru

Fedakarlık

129 Kişi   1 Soru

Yazarlık

355 Kişi   69 Soru

Psikolog

312 Kişi   101 Soru

Felsefi Düşünce

505 Kişi   72 Soru

Öğretmenlik

464 Kişi   75 Soru

Eğitim Sistemi

421 Kişi   29 Soru

Eğitim Psikolojisi

10 Kişi   2 Soru

Aşk

1227 Kişi   294 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Hayatın Anlamı

518 Kişi   48 Soru