Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serdar Oruç, 

Satınalma Uzmanı

anlatılacak çok şey var amma. ne okumaya zamanınız yeter nede benim yazmaya.

Mart 2016

Serdar Oruç bir yanıta alt yorum yaptı

Merhaba Mehmet bey, bana ulaşabilirmisiniz. Facebook sayfam, Ahmed Serdar ORUÇfacebook.com/profile.php?id=1507923178
Çok şey ne öğrenmek istiyorsunuz serdar bey
Mart 2016

Serdar OruçMehmet Pinar kişisini takip etmeye başladı

Mehmet Pinar, Kimyager, @mehmetpinar1

Aralık 2014

Serdar Oruç bir yanıta alt yorum yaptı

Türkiye' de bu boya ile araç boya yapılırmı? yasal mı? paramagnetic boya ile ticari neler düşünebiliriz. inovasyon bir şeyler üretilebilinir mi? vede kimyacılar hariç bu işi pek biliniyor mu? diye paylaşmak istedim.
Çok şey ne öğrenmek istiyorsunuz serdar bey
Aralık 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

Paramagnetic Boya Hakkında Ne Biliyor sunuz ?

Çok şey ne öğrenmek istiyorsunuz serdar bey
Aralık 2014

Serdar Oruç yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2014

Serdar OruçÇocuk Gelişimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Çocuk Gelişimi

Çocukların gelişim özellikleri hakkında merak ettikleriniz

Mayıs 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

İnovasyon ile ilgili en etkili cümle ne olabilir sizce?

Aklıma gelenlerin en iyisi : "yenileşme"
Mayıs 2014

Serdar Oruç bir yanıta alt yorum yaptı

Yusuf Can Kardeşim, :) gülümseme göndererek yoruma renk katmışsın. Ekonomist misin gerçekten. Günde 200 ton mermer tozunun doğaya bıraktığı zararı biliyor musun? Mermer tozunu çöpe kaldırmak için parayla şirket tuttuklarını ve milyonlarca TL masraf ödediklerini biliyormusun? Tabi denetimlerden geçemeyip de cezalarının ne olduğunu biliyor musun? Hem 200 ton mermer dediğin nedir ki ????? adam tozundan bahsediyor..
200 ton mermerin varsa zaten mermer sektöründe en iyisisin. Tozdan kar elde etmene gerek kalmaz :)
Mayıs 2014

Serdar Oruç bir yanıt verdi.

Kadere inanır mısınız?

Birincisi; BÖYLE BİR SORU SORULMAZ.
İkincisi; Art Niyetli olduğunu düşünüyorum.
Üçüncüsü; İnanmıyorum diyen kişi Müslüman ise KAFİR olur.

Kader, Kaza ve Cüz-i İrade Nedir?
Madem meselemiz kaderdir. O halde meseleye geçmeden evvel bazı kelimelerin anlamlarını bilmek zorundayız. Bu kelimelerden bir tanesi kaderdir.
Kader: Cenab-ı Hakkın, kainatta olmuş ve olacak her şeyi, bütün vasıflarıyla, bütün halleriyle ezelde bilmesi ve daha onu yaratmadan önce, her şeyiyle, levh-i mahfuz denilen kader levhasında yazmış olmasıdır.
Kaza ise; Allah'ın bu ezeli yazıyı ve takdiri, icad etmesi ve yaratmasıdır.
Demek ki, kader; Allah'ın ilminin bir neticesi, kaza ise; Allah'ın kudretinin bir tecellisidir. Yani Allah, ilmiyle yazmış, kudretiyle de yaratmıştır.
Yazı: Kaderdir, Yaratmak: Kazadır.
Mesela: Bir insanın ne zaman doğacağı ve ne zaman öleceği önceden takdir edilmiştir. İşte bu takdir; kaderdir. O insanın vakti geldiğinde doğması ve vakti geldiğinde ölmesi, yani doğum ve ölüm hadiselerinin yaratılması ise kazadır.
Cüz-i İrade: Allah tarafından insana verilen, dilediği gibi hareket edebilme yeteneği ve seçme serbestliğidir. Biraz daha bu kavramı açarsak: Allah insana okuma, yazma, koşma, yemek yeme, içme, oturma gibi bir çok kabiliyetler vermiştir. Bu kabiliyetlerin her birine "külli irade" denilir. Burada geçen "külli irade" tabirini, Allah'ın külli iradesiyle karıştırmamak gerekir.
Allah'ın "külli iradesi"; Allah'ın dilediği her şeyi yapabilmesi ve emrinin önüne hiçbir şeyin geçememesidir.
İnsanın "külli iradesi" ise; Kendisine verilen yeteneklerdir. İşte insan, o yeteneklerden bir tanesi ile bir işe yöneldiğinde o "külli irade" artık cüz'ileşmiş olur. Buradaki "cüzi" ifadesi "ufaklık" manasında olmayıp, "belirlilik" manasındadır.
Mesela insanda yemek yeme kabiliyeti vardır. Bu "külli iradedir. " İnsan bu kabiliyeti ile simit yemeğe başladığında artık bu kabiliyeti cüzileşmiş olur. Artık insan kendindeki külli iradeyi belli bir yönde kullanmış ve simit yemeğe başlamıştır. İşte buna cüz-i irade denilir. İnsan burada serbesttir. Simit yiyebileceği gibi bir haramı yemeği de tercih edebilir. Zaten onu mesul eden: ona bu tercih yetkisinin verilmesidir.
Mayıs 2014

Serdar Oruç bir yanıta alt yorum yaptı

şunu değiştirir kardeşim. önünde düz bir çizgi var. geçmek ölüm getirir, geçmezsen bir şey yok. Sen bakalım ne olacak diye geçersen, öldüğünle kalırsın. Kural 1- Allah ezelde herşeyi biliyor muydu. evet. senin nasıl davranacağınıda biliyordu. ama seni çizgiden geçmeni zorladımı. hayır. sana kulli irade verdi, yani yetenek, yürümek, yeme içm gibi. sen fiiliyata geçirdiğinde, cüzi iradeni kullanmış oluyorsun. çizgiden geçmek örneği gibi.. Kural2. bütün bu olup biten durumların hepsine KADER denir. bu arada müslümanım diyen herkesin kadere-kazaya, hayr ve şerrin Allah' tan geldiğine inanmak zorunda. soruyu soran da kabahat.
inanip inanmamak neyi degistirir ki
Mayıs 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

Kafka'nın babasıyla olan ilişkisi edebi karakterini nasıl etkilemiştir?

Franz Kafka

Kafka'nın eserlerinde baba karakteri ailenin reisi, her şeye gücü yeten ve baskıcı bir kişidir. Bunda Kafka'nın baskıcı bir baba ile küçüklük geçirmesi etkilidir. Babasıyla ilişkisi küçüklüğünden beri mesafeliydi. Babasından korkmuyordu fakat aynı zaman da ona mesafeliydi de, bir nefret içindeydi. Yaşamındaki bu gerçekliği Kafka, özellikle Dönüşüm adlı romanında ve Hüküm adlı öyküsünde işlemiştir. Bunun yanında Babaya Mektuplar adlı mektup tarzı eseri ise babasından kaynaklanan baskının kendisinde oluşturduğu iç hesaplaşmaya değindiği, konuyla alakalı başka bir eserdir.
Mayıs 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

Yeterli ve dengeli beslenmek için önerebileceğiniz bir beslenme program var mı?

Beslenme programları yani diyetler kişiye özeldir. Yakınınızda bulunan bir diyetisyene başvurunuz.
Mayıs 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

Yanlış kullanıldığında öldürücü olabilen bitkiler hangileridir?

Bilinen bitkiler kullanılmalı dengesiz olarak katkı maddesi içeren yada zararlı katkı maddesi içeren katkı maddeleri sağlığa zarar vereceği gibi öldürülebilirde bu tarz bir sorunla karşılaşmamak için güvenli bitkiler tüketilmelidir. Endişe ettiğiniz, bilmediğiniz, bilir kişiler tarafından önerilmeyen, güvenmediğiniz bitkileri tüketmediğiniz taktirde böyle bir sorunla karşılaşmazsınız...
Mayıs 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

Sigara nasıl bırakılır?

Öncelikle çevrenizde sigara içen arkadaşlarınızdan yanınızda sigara içmesine izin vermeyin ve size sigara uzatmamaları konusunda onları uyarın.Canınız sigarayı içmek istediğinde kilo almanıza neden olacak ve sağlığınıza zarar verecek besinler dışında hafif kalorili besinler tüketerek bunun önüne geçin.Size sigarayı hatırlatmayacak uğraşlar içinde olun.Sakız çiğneyebilirsiniz mesela, çay içerken sigarasız yapamıyorsanız çayın yanında kuruyemiş tüketin. En önemlisi hastaneden ilgili hekimden yardım isteyin.
Mayıs 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

Sigara nasıl bırakılır?

Sigara, sigara, sigara !! En büyük problemlerden birisi insanlık için. Ben kendimden örnek vererek başlamak isterim. Daha yaşım 20 ve belki de 10 yaşımdan beridir içiyorum. Oha diyeceksiniz tabi ama 10 yaşımdan 15 yaşıma kadar arkadaşlarla ortak paketler alıp içerdik, eve giderken saklardık, ertesi gün yine :( Bundan 3 - 4 ay öncesine kadar içiyordum. Çoğu kez bırakma girişimim olmuştu ancak bırakamamıştım. Bunun nedeni arkadaş çevresi diye düşünüyorum. Çünkü çocukluğumdan beri sigara içen dolu insanla bir aradaydım. Bir arkadaşımın vasıtası ile bırakmaya karar verdik. Ev arkadaşım olur kendisi. Evde 3 kişiydik ve ben bırakmaya çalıştığımda onlar yanımda içinde dayanamıyor ben de alıyordum içiyordum. Günde bir iki derken tekrar başladım. Sonra ev arkadaşımda bırakınca bende bıraktım ve 3 - 4 aydır içmiyorum. Ama başka bir yerde yanımda içen olursa yine günde bir tane falan içiyorum. Yani bırakamadım ama artık kullanmıyorum. Paket almıyorum kendime. Yanımda içen biri olursa alıyorum ondan. Yanımda belki bir hafta içen kimse olmasın içmiyorum ama olursa affetmem :) Dediğim gibi arkadaş çevresi önemli ve de kendine cezalar vermelisin veya ödüllendirmelisin. Ben sigaraya vereceğim parayı gidiyorum çikolataya cipse ıvır zıvıra veriyorum. Bırakacağınada inanmalısın önce sen inanmalısın.

Baktın olmuyor en kötü durum git elektronik sigara al. Belki dudak tiryakiliğin vardır. Türkiye'de ortalama fiyatı 250 lira civarında. Normal sigaradan daha az zararları var.

Sigara hem maddi hem manevi anlamda insanı bitiriyor, öldürüyor. Hayyvanlar bile kendine zarar vermezken biz insanlar yani düşünen varlıklar kendimize zarar verdiğimizi bile bile içiyoruz. Azaltarak bırakmayada karşı gibiyim. Nedeni ise bende bırakmaya çalışırken izlediğim bir doktor videosunda şöyle diyordu "Sigara azaltmaya çalışarak sigarayı bırakmak çok yanlış. Çünkü sigarayı azalttınız diyelim. Günde 3 tane içiyorsunuz. Ama farkında olmadan siz bu 3 sigaraya daha çok önem veriyorsunuz. Bilinç altınıza yerleşiyor ve sizi bırakmaktan alı koyuyor. " Demem o ki direk bırak sigarayı. Birden bağlarını kopar.

Bırakmak istiyorum filmini izlemedim ancak fragmanını çok başarılı buldum Buyrun:
Mayıs 2014

Serdar Oruç bu yanıtı beğendi:

Mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım? Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Hakan Bey bir mantarın zehirli ya da zehirsiz olduğunu anlamanın hiçbir kuralı yoktur. Yani bazı uzmanların söylediği kararması ya da ortadan ikiye kesilince mavileşmesi, yüzeyinin yapışkan olması, ikiye bölünce içinden sıvı çıkması vs birçok söylenilen cümlenin hiçbir geçerliliği yoktur. Bazı yörelerde yetişen ve zehirli diye yenilmeyen bir mantar başka bir yörede herkes tarafından yenebiliyor. Bilinen ve güvenilen türlerin dışında daha önce hiç görmediğimiz bir mantarı yemememiz gerekir. Ülkemizde hemen her yörenin kabul edip yediği 4 er 5 er çeşit mantarı vardır. Bunlar da yıllardır o bölgelerde herkes tarafından yenildiği için zaten zehirli olmadığı bilinir. Bu bölgelerdeki insanlarda bunların haricinde aynı yerde yetişen ancak daha önce hiç yemedikleri onlarca çeşit mantarı hiçbir zaman yemezler ve satmazlar. Yani demek istediğim bu döngüde mantar zehirlenmesi cok az rastlanan bir sorundur; eğer ki hiç kimse birilerinin bilmediği bir mantar yemez ise. Mantar zehirlenmesinin de normal olarak ilk belirtileri midenin bozulması, bulantı, ishal, kusmadır, bunlar terleme ile başlayabilir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fütürizm

70 Kişi   34 Soru

Dragons' Den Türkiye

398 Kişi   82 Soru

Edebiyat

937 Kişi   203 Soru

Bebek İsimleri

10 Kişi   5 Soru

Patent

104 Kişi   34 Soru

İnovasyon

264 Kişi   38 Soru

Yatırım

334 Kişi   110 Soru

Katı Atık Teknolojileri

5 Kişi   2 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

504 Kişi   79 Soru

Teknoloji

1875 Kişi   578 Soru

Üroloji

11 Kişi   11 Soru

Doktorlar

161 Kişi   67 Soru

Sağlık

1073 Kişi   1185 Soru

Penis

5 Kişi   5 Soru

Innovation

10 Kişi   2 Soru

Karın Bölgesi Yağ Eritme

6 Kişi   8 Soru

Kobi Kosgeb

11 Kişi   5 Soru

Baba

18 Kişi   28 Soru

Pedagog

7 Kişi   6 Soru

Anne

26 Kişi   42 Soru

Çocuk Eğitimi

21 Kişi   11 Soru

Pedagoji

5 Kişi   7 Soru

Yeraltı Zenginlikleri

10 Kişi   2 Soru

Satınalma

12 Kişi   4 Soru

Bilgisayar

2547 Kişi   439 Soru

İş Hayatı

2359 Kişi   325 Soru

Bilgisayar Programları

1800 Kişi   179 Soru

Facebook

798 Kişi   185 Soru

Ülke Ekonomisi

606 Kişi   102 Soru