Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serkan Köse, 

Girişimci

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (flickr.com/photos/koseserkan ve instagram.com/koseserkan), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Pzt - 10:57

Serkan KöseHüseyin kişisini takip etmeye başladı

Hüseyin, Eğlence Mekanı İşletmecisi, @Huseyiny

Havalı park çocukları bir arada tutan hep beraber eğlenmesini sağlayan aynı zamanda ailelerin sosyalleşmesini sağlayan keyifli bir aktivite sunmakta. Detayları www.havalipark.com adresimizden ziyaret edebilirsiniz.

Şubat 12 - 08:10

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Cisco eğitimi mi yoksa açık kaynak programcılık eğitimi mi almak daha faydalıdır? Hem sektör açısından, hem de hiç temeli olmayan 25 yaşında birinin öğrenebilmesi açısından hangisi daha doğru bir karar olur?

Ben de senin gibi ikilemde kalıp Sistem ve Ağ Uzmanılığı'nı seçen biriyim. Ayrıca şu an hobi olarak yazılım ile ilgileniyorum. Açıkcası yazılım kendi içerisinde bir çok dil ile geliştirilebildiği gibi Ağ yönetimi de bir çok dilde yapılıyor. Çalışacağın her şirket Cisco kullanacak diye bir kaide yok... Karşına HP veya Huawei vs. gibi bir çok farklı marka cihazlar çıkabilir. Yönetimi mantık olarak aynı olsa da dilleri farklıdır. Detaylı inceleyip ikisine de bir kaç gün ayırıp hangisine yatkın olduğuna kendin karar vermelisin. Esas önemli olan mutlu olduğun işi yapmandır.
Şubat 05 - 12:11

Serkan Köse  bu yazıyı beğendi:

ELEMENTARYOS LUNA - KURULUMDAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

2012 yılında Jupiter sürümünü kullanmaya başlayıp Kasım ayından bu yana betasını inceleyip takip ettiğimiz distronun nihayet kararlı sürümüne kavuşmuş olduk.
Ubuntu tabanlı bir dağıtım olan ElementaryOS 'un bu kadar uzun bir süre beta olarak kalmasının nedeni Ubuntu 12.04 LTS 'nin çıkmasını bekleyip daha stabil bir ortam sunmaktı sanırım. Ubuntu-based olmasına rağmen aslında pek çok farklılık söz konusu. Mesela bir çok fazlalık atılmış ya da değiştirilmiş. Kendi üretimleri uygulamalar içinde dosya yöneticisi, dock, panel, launcher, email client, adres defteri, müzik oynatıcı/arşivleyici, terminal, vesaire şeklinde giden upuzun bir liste var. Bu uygulamaların hepsi gtk+ ve Vala programlama dilleriyle yazılmış. Bu kadar hızlı bir dağıtım olmasını buna borçlu olduğunu söylüyorlar.

Kullanılan Masaüstü ortamının adı “Pantheon”. Gayet sade ve şık bir masaüstü ortamı. Her ne kadar Mac OS X 'den esinlenilmiş olsa da oldukça temiz bir tasarım ve kullanım zevki katmışlar. En azından benim gibi Ubuntu' daki Unity'i benimseyememişler için cennete düşmek gibi bir şey olmuş. File Manager'ı Mac OS X' deki Finder'ı andırsa da location path bar ve sekme özellikleri ile onun da önüne geçiyor. Masaüstüne ikonlar koyamıyorsunuz. Belki bir çok kişi için bu bir eksiklik ama “Plank” adındaki dock sayesinde ve “Slingshot” adındaki kolay kullanımlı üst menüsü sayesinde zaten buna ihtiyacınız olmuyor. Yalnız bazı şeyler var ki olmazsa olmazlarımız hatta kurulumdan sonra pek çok kişinin nasıl yapacağını bilemediğinden koskoca distrodan vazgeçtiği şeyler... İşte esas konumuz bunları çözmek ve dağıtımın tadını çıkarmak.

Yükleme Sonrasında Yapılması Gerekenler

1. Her zaman olduğu gibi hangi distro olursa olsun güncelleme yapmakta fayda görüyorum. Terminali açmak için Ctrl + Alt + T ' ye basmak yeterli...

sudo apt-get update & & sudo apt-get upgrade komutunu girip güncellememizi yapıyoruz.

2. Pencerelere dikkat ederseniz “simge durumunda küçült” diye bir buton yok ve “kapat” butonu da sol tarafta düzenlenmiş. Aslında bu durum bizim alışkanlıklarımıza biraz ters düştüğü için hemen istediğimiz gibi düzenleyelim. Bunun için her derdimize deva “Elementary Tweaks” uygulamasını yüklüyoruz.

sudo apt-add-repository ppa: versable/elementary-update

sudo apt-get update

sudo apt-get install elementary-tweaks yüklememiz bittikten sonra System Settings içerisinden çalıştırabiliriz.

348

Elementary Tweaks içerisinde, solda “Appearange” sekmesindeki “Button Layout” seçeneğini “Windows” pozisyonuna getirerek Windows işletim sistemlerindeki gibi ayarlanabilir ya da “Custom” seçilerek altındaki kutucuğa da nasıl istiyorsak o şekildeayarlayabiliriz. Not: “: ” işaretini nereye koyarsanız ona göre butonlar pencerenin solunda ya da sağında kalacaktır. Örneğin; “maximize: minimize, close” yazarsak maximize pencerenin solunda kalacak diğerleri sağ tarafta olacaktır. Kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.


348


3. Bize en fazla lazım olan şeyler aslında Java, Flash Player, MP3 codecleri ve bazı fontlar. Neyse ki bunların hepsini tek komut ile karşılıyoruz.

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Sistem Settings” içerisinde “Startup Settings” e baktığımızda default olarak tüm programlar görüntülenemiyor

cd /etc/xdg/autostart

sudo sed –in-place 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' *. Desktop

4. Midori Browser kullanıyorsanız ve hala Flash Player ile sıkıntınız varsa aşşağıdaki komutlar işinizi görecektir.

sudo apt-get install flashplugin-installer nspluginwrapper

sudo nspluginwrapper -i /usr/lib/flashplugin-installer/libflashplayer.so
nspluginwrapper -v -a -n -i

5. Indicator Synapse wingpanel üzerine çok kullanışlı ve hızlı bir arama motoru ekliyor. Şiddetle tavsiye ederim.

sudo apt-get install indicator-synapse Not: Mouse'u ekranın yukarısına götürüp de tıklamaya üşenirsenizdefault olarak Windows+Alt+Space tuşlarına aynı anda bastığınızda açılır.

6. Buyrun bunlar da hazır pencere temaları;

sudo apt-get install elementary-champagne-theme
sudo apt-get install elementary-dark-theme
sudo apt-get install elementary-milk-theme
sudo apt-get install elementary-blue-theme
sudo apt-get install elementary-colors-theme
sudo apt-get install elementary-harvey-theme
sudo apt-get install elementary-lion-theme
sudo apt-get install elementary-plastico-theme
sudo apt-get install elementary-whit-e-theme

7. Bunlar da ikon temaları;

sudo apt-get install elementary-nitrux-icons
sudo apt-get install elementary-taprevival-icons
sudo apt-get install elementary-enumix-utouch-icons
sudo apt-get install elementary-elfaenza-icons
sudo apt-get install elementary-thirdparty-icons
sudo apt-get install elementary-emod-icons


8. Güzel bir Wallpaper koleksiyonu;

sudo apt-get install elementary-wallpaper-collection

9. Plank için bir sürü dock temaları;

sudo apt-get install elementary-plank-extra
sudo apt-get install elementary-plank-themes

Bütün temaların ayarlarını “System Settings > Tweaks” içerisinde değiştirebilirsiniz.

348

10. Son olarak isterseniz Wingpanel'inizi Slim olanı ile de değiştirebilirsiniz...

sudo apt-get install wingpanel-slim

yüklemesini yaptıktan sonra System Settings > Tweaks içerisindeki Wingpanel Slim sekmesinden görünüm ayarları değiştirilebilir.

348

Masaüstümden bir görüntü :) Ekranın üst kısmındaki paneller ayrı ayrı hide olabiliyorlar. Alttaki dock ise intelligent hide özelliğine sahip.

Herkese keyifli ve güvenli kullanımlar dilerim.
Şubat 05 - 12:10

Serkan KöseFeyzi Bigümcan kişisini takip etmeye başladı

Feyzi Bigümcan, Sistem Ve Ağ Uzmanı, @feyzibigumcan

Ocak 30 - 15:03

Serkan KöseEvren Bilimci kişisini takip etmeye başladı

Evren Bilimci, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @evrenbilimci

Python bebeğim

Ocak 27 - 11:20

Serkan KöseAysun Sofu kişisini takip etmeye başladı

Aysun Sofu, Nakliyat Yöneticisi, @nakliyeilani

https://www.nakliyeilani.com hem nakliyeci kuruluşu hem dış ticaret kuruluşunu eşit düşünüp bir araya getirdi. Yükü olan kuruluş yüklerini sağlıklı bir şekilde taşıtabilecekleri, lojistik kuruluşların ise boş araçlarını sağlıklı bir şekilde doldurabilecekleri bir sistem oluşturdu.

Ocak 27 - 11:17

Serkan KöseYusuf Çelebi kişisini takip etmeye başladı

Yusuf Çelebi, Elektrik Mühendisi, @yusufcelebi

Ocak 27 - 11:17

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Enerji kimlik belgesi evd firmaları ve smm belgesine sahip olan mühendisler tarafından verilir.
eie.gov.tr/verimlilik/y_yetki_b_a_d_sir...
Ayrıca özel şirketlerde verebiliyor.enerjikimlikbelgesi.net.tr/ firması adı altında bizlerde hizmet veriyoruz.
Ocak 27 - 11:17

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İnsan gözünün optik değerleri nelerdir?

Kornea, gözyaşı film tabakası ile birlikte gözün en kırıcı tabakasıdır. Kornea ön yüzünün kırıcılığı +48,8 diyoptridir. Ön yüzün kırıcılığı hava-gözyaşı film tabakası (+43,6 D) ile gözyaşı film tabakası, (+5,3 D) kornea kırıcılığının toplamıdır. Kornea arka yüzünün kırıcılığı -5,8 D olup korneanın toplam kırıcılığı +43,0 D ile insan gözünün +58.6 D olan toplam kırma gücünün % 74' ünü oluşturur. Bu nedenle korneanın saydam kalması görme fonksiyonu yönünden önemlidir

Özetle söylemek gerekirse gözlük kullananlar daha iyi bilir. Miyop, Hipermetrop olarak ayrılan hastalıkalrda numaralar 1, - 1,25-1,50 -1,75- 2,00 gibi rakamlarla belirlenir. Emetrop (görme kusuru olamayan) bir gözün hali hazırda yapmış olduğu kırıcılık +58,6 diyopridir toplamda. Yani 56,6 numara gibi birşey olmakta :)
Ocak 26 - 13:30

Serkan KöseNida Karacoban kişisini takip etmeye başladı

Nida Karacoban, Elektronik Mühendisi, @nidakaracoban

Ocak 26 - 13:30

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Hemoroid geçici bir rahatsızlık mıdır?

İlk muayeneye gittiğimde doktor "ameliyat olsan bile diğer bir memenin aşağı inmeyeceği garanti değil, o yüzden onla yaşamayı öğren" demişti. Yani temelli bir tedavisi yoktur. Semptomları gidermede çeşitli yöntemler vardır. Hatta aşağı inen kasın kesilmesi yolu ile belirsiz bir süre için bundan kurtulunabilir.

Yani baş ağrısı gibi, saçma gibi gelecek ama ağrı kesici içip ağrıyı dindirmeniz tekrar ağrımayacağını garanti etmez. Ağrı sebebi giderilse bile başka bir sebep bile yine ağrı ortaya çıkabilir.
Ocak 2018

Serkan KöseMehmet Kozak kişisini takip etmeye başladı

Mehmet Kozak, Öğretmen, @mehmetkozak

Ocak 2018

Serkan Köse  bu yazıyı beğendi:

Gamlı Hazan


Bir yolculukmuş ömür, hiç çocuk olamamışların daha çok hırpalandığı velhasıl yaşıtlarının önemsemediği çoğu şey de ehemle mühimi ayırt edecek olgunluğa gelmiş olmak gibi bir şeymiş. .
Ocak 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Eski nesille yeni nesil arasındaki teknolojik bilgi uçurumunun yeni nesil üzerindeki olumsuz sonuçları nelerdir?

Muhtemelen biz de bu uçuruma dahil olacağız. Bunun sebebi de "kültür aktarımı". İnsanlığın yazılı tarihi boyunca (6000 yıl kadar) ondan önceki bir milyon yıldan daha fazla gelişmiş ve bilgi üretmişiz. Bu bilgi üretimi de ivmelenerek artıyor. Artık eğitim ve öğretimin içeriği daha geniş. Yani modern bilime ve teknolojiye ayak uydurmak için hep daha fazla öğrenmemiz gerekiyor.
Ocak 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İnsan kaynakları departmanı çalışanları açısından görüşmeye gelen kişilerde en çok rahatsız edici davranışlar nelerdir?

Benim bir çalışan olarak yaptığım görüşmelerde dikkat ettiğim en önemli şey konudan sapmalar oldu. Bazen bir teknoloji üzerine konuşurken konu farklı bir boyut kazanabiliyor istemeden de olsa. Bu yüzden neden orada olduğumu sürekli hatırlama gereği duyuyorum.

Böyle konu sapma olayını 1-2 defa yaşadım. İK'cı arkadaşlar sağ olsunlar, kibarca gerçek konuya geri döndüler.
Ocak 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden ne şekilde atarsınız?

Çok basit görünecek ama en güzel yöntem iyi bir uyku çekmektir. Uykuda özellikle rem döneminde günlük travmalar da düzeltilir. Uyku fiziksel ve ruhsal yorgunluğu atmanın en güzel yöntemidir. Bir şeyler canınızı sıkıyorsa onları not edin, iyi bir uyku sonrası bu notlara tekrar bakın. Daha iyimser olacağınıza eminim.
Ocak 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Doktor nereye ve nasıl şikayet edilir?

Doktorlar, öğretmenler çok kutsal meslekleri olan insanlar. Ama gel gelelim bazı kendini bilmez insanlar görev ve yetkilerini doğru kullanmıyor, bazen görevlerini ihmal edebiliyorlar. Böyle durumlarda kesinlikle şikayetinizi yapın. "Bir şey mi değişecek" demeyin.

Bunu da şahsi tatmininiz için değil, diğer insanların aynı şeyleri yaşamaması için yapın en azından. Mağduriyetinizi giderin elbet ama bu şikayet ve tepkileri en fazla kolektif fayda ve ilerleme için kullanın.
Ocak 2018

Serkan KöseKadın Sağlık kişisini takip etmeye başladı

Kadın Sağlık, Sağlık Sektörü Yöneticisi, @kadinsaglik

Ocak 2018

Serkan Köse  bu yazıyı beğendi:

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?


Keçiboynuzu şeklinden dolayı adını bu şekilde almış olan bu bitki, sıcak ve ılıman iklimi sever. Yetiştiği ağaçların boyu 5-6 metreyi bulan keçi boynuzu yetişmeye başladığı ilk 15 yıl meyve vermezler ve yetişen meyvesi taze iken çok tatlıdır. Anadoluda harput ismi ile bilinen keçiboynuzu meyveleri hamken yeşil, olgunlaştıkça kahverengine döner. Kurutarak yediğimiz keçi boynuzunda A, B, B2, B3, D, E, C vitamini, demir, fosfor, çinko, kalsiyum, karbonhidratlar, yağlar, sodyum, selenyum, magnezyum, potasyum başta olmak üzere bir çok vitamin ve mineral vardır. Çok güçlü bir antioksidan olan keçi boynuzu bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır.Yakup peygamberin ekmeği olaraktan bilinen bu meyve sayesinde Yakup Peygamber çölde bu meyveyi yiyerek hayatta kalmıştır. İçinde bulunan bin bir fayda sayesinde bir çok hastalığa şifadır. Aslında tam bir mucizedir diyebiliriz.
Keçiboynuzunun Faydaları
 • Genellikle kış aylarında oluşan gribal enfeksiyon tedavisinde güçlü bir ilaçtır.
 • Astım ve bronşit ataklarını önlemekte kullanılır.
 • Güçlü bir antioksidan olan keçi boynuzu metabolizmayı etkileyen tüm enfeksiyon hastalıklarında kullanılabilir.
 • Bilimsel olarak keçiboynuzunun kolesterolü düşürdüğü ispatlanmıştır.
 • İçerisinde bulunan beta-karoten maddesi yüzünden vücutta dolaşan zararlı maddeleri öldürdüğü ispatlanmıştır.
 • İçerisindeki bol lifli yapısından dolayı sindirim sistemini kolaylaştırır, mideye ve bağırsak sistemine faydalıdır.
 • Antioksidan yapısından dolayı bağırsak enfeksiyonlarında tedavi edici ve bağırsak kurtlarını dökmekte yardımcıdır.
 • İshal olan kişilere keçi boynuzu yemeleri tavsiye olunur. İshali hemen kesme özelliği vardır.
 • Kanserle mücadelede, kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Keçi boynuzu vücudumuzdaki hasarlı hücreleri onararak eski haline getirir. Bu özellik çok az bitkide vardır.
 • İnsana güç ve kuvvet verirken dinçlik kazandırır.
 • Antialerjik ve antibakteriyel özelliği olan keçi boynuzu alerjik hastalıklara da şifadır.
 • Öksürüğü kesen keçi boynuzu tüm solunum sistemi hastalıklarına da şifa verir.
 • Kanı temizleyerek kan dolaşımını rahatlatır ve kalp dostudur.
 • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik erimesini önler. Özellikle çocukların kemik gelişimine çok faydalıdır.
 • Kemik ve diş sağlığı açısından son derece fazla öneme sahiptir.
 • Keçi boynuzu vücuda kuvvet verir, cinsel isteği arttırır. Çocukları olmayan kişilere bol bol yemeleri tavsiye edilen keçi boynuzu sperm sayısını arttırır.
 • Çocuklarda zeka gelişimi ve kemik gelişimine çok faydalıdır.
 • Menopozda kemik erimesi yaşanmaması için mutlaka kullanılması gereklidir.

Keçiboynuzu Kilo Verdirir mi?
 • Keçi boynuzu diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Yemeklerden önce yenen bir kaç tane keçi boynuzu lifli yapısı sebebiyle kişiye tokluk hissi verir. Aynı zamanda da sindirim sistemini çok iyi çalıştırır.
 • Rejim yapan, şeker krizi tutan kişiler için verilen 5-6 tane keçi boynuzu şekeri ve kolesterolü yükseltmez. Zayıflamaya çalışan ve şeker hastalarında şeker komalarında çok faydalıdır.
 • Şeker yerine her şeyde kullanılabilecek keçi boynuzu tozu ile kişinin şeker ihtiyacı karşılanırken, bol vitaminli yapısı ve enerji verme gücü sayesinde kişiye dinçlik vermektedir.


Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir? Keçi boynuzunun gündelik hayatımızda kendisi yendiği gibi, pekmezini, tozunu ve keçi boynuzu özünü tüketilebilir. Bu tamamen sizin tercihinizde olan bir durumdur. Bu şifadan nasıl faydalanmak isterseniz öyle tüketmeniz yerinde olur. İçecekler içinde tozunu, gün içinde keçiboynuzunu, kahvaltılarda pekmezini yiyerek şifa bulabilirsiniz. Keçi boynuzu özünü hastalandığımızda veya hastalıklarda korunmada ilaç olarak tüketebiliriz.

Keçiboynuzu Çayı Nasıl Demlenir? Keçi boynuzlarından demlenen bu çay kış aylarında bizleri hastalıklardan korurken, keyifle de içebileceğimiz nefis bir içecektir. Hastalıklara şifa olan bu çayı ister sıcak, isterseniz soğuk olarak içebilirsiniz.


Malzemeler1 kg su
10 adet keçi boynuzu

YapılışıSuyumuzu iyice kaynatalım ve içine keçi boynuzlarımızı atalım. 10 dakika kadar da keçi boynuzlarıyla birlikte kaynatalım. İster sıcak içelim, istersek soğuk olarak tüketebiliriz.

Ocak 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Uzun yolda mide bulantısını engellemek için neler yapılabilir?

Yanınıza alacağınız bir limonu ortadan ikiye kesin. İsterseniz dört parça şeklinde de kesebilirsiniz. Ara ara limonu koklamanız midenizde bulantı yaşamanıza engel olacaktır. Eğer bulunduğunuz ortamda ağır kokulu parfüm ve yiyecekler mevcut ise siz limon koklayıp yolculuğunuza devam edin. Aksi takdirde sizin için hayli zor bir yolculuk olacaktır. Çayı severseniz yolculuk esnasında papatya çayı içmeniz midenizi rahatlatacaktır. Hoş kokusu ve aroması ile bulantı yaşamanıza engel olacaktır. Kendinizi biliyorsanız ve daha önceki uzun yol yolculuklarınızda mide bulantıları yaşadıysanız yanınıza kuru nane alın. Kuru nane adeta hayat kurtarıcı rol üstlenmektedir. Bir bardak sıcak suyun içerisine 10-12 adet kuru nane attıktan sonra biraz bekletip içmeniz sizi inanamayacağınız kadar rahatlatacaktır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2034 Kişi   155 Soru

Türkiye

936 Kişi   374 Soru

ASP.NET

269 Kişi   142 Soru

inploiders

350 Kişi   165 Soru

Yazılım

3122 Kişi   560 Soru

.NET

1428 Kişi   87 Soru

Bilgisayar

2597 Kişi   443 Soru

Türkiye Sorunları

1146 Kişi   239 Soru

Donanım

515 Kişi   96 Soru

İşletim Sistemleri

171 Kişi   60 Soru

Nissan Micra

9 Kişi   0 Soru

inploid Yardım

88 Kişi   88 Soru

İletişim (inploid)

135 Kişi   16 Soru

Davul

19 Kişi   10 Soru

Fotoğraf Makinesi

362 Kişi   58 Soru

İnternet Teknolojileri

1247 Kişi   171 Soru

Teknoloji

1947 Kişi   583 Soru

Patent

107 Kişi   34 Soru

Hayvanseverlik

109 Kişi   25 Soru

İnternet

2591 Kişi   539 Soru

Basketbol

180 Kişi   46 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Akademik Kariyer

141 Kişi   29 Soru

Call Of Duty

17 Kişi   1 Soru

Crysis 2

11 Kişi   1 Soru

Atatürkçülük

88 Kişi   13 Soru

Blackberry Curve 9300

5 Kişi   2 Soru

Formspring.me

60 Kişi   2 Soru

Twitter

420 Kişi   120 Soru

Facebook

802 Kişi   185 Soru