Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serkan Köse, 

Girişimci

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (flickr.com/photos/koseserkan ve instagram.com/koseserkan), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Eylül 30 - 14:19

Serkan KöseHarunpehlivantebimtebitagem kişisini takip etmeye başladı

Harunpehlivantebimtebitagem, It Founder Ceo Blogger Inıtıatıve Ar-ge, @harunpehlivanit

http://www.doyoubuzz.com/harun-pehlivan

Eylül 19 - 12:08

Serkan Köse  bu yazıyı beğendi:

Dolar Neden Yükselir?

Dolar Neden Yükselir? Sorusunda cevap vereceğiz. Dolar, Euro gibi yabancı paralar yükselmesi neye bağlı olarak gerçekleşir? Türk lirası neden değer kaybeder? Merak edilen sorunun doğru cevabını bulmaya hazır mısınız?
Gelişmekte olan ülkelerde döviz sıklıklar değişken bir haldedir. Ekonomi tam olarak gelişmişlik düzende olmamasına bağlı etkenlerde kur bu ülkelerde oldukça fazla hareket edebilir.Döviz kuru; yabancı para birimlerinin yerli para birimi karşısında değerlenmesidir.
Döviz kurunu etkileyen faktörler
IMF, FED kararları, Avrupa ekonomileri, ülkenin cari açığı, dış ticaret oranları, ülke para birimine olan talepler, ülkedeki enflasyon oranları, ülkedeki ekonomik politikalar, yurt içi ve yurt dışı faiz oranları, ülke ekonomisinin gelişmişliği, ülkedeki turizm gibi bir çok denenle yerli para yabancı para birimleri karşısına değer kaybedebilir.
ülkemizde gelişmekte olan ülkeler arasında yer almakta, yaşadığımız ülkenin yukarıda saydığımız nedenler dışında orta oğudaki savaş, sınırlardan gelen göçmen, cari açık, ekonomik politikalar gibi bir çok nedenle son zamanlar beklentilerin üzerinde tahminler gelmesi ile doların Türk lirası karşısında değer kazanmasına neden oldu.
Dolar veya Euro Yükselme nedenlerinden biride, ithal ettiğiniz mallar ve hizmetler, ihraç edilenlerden fazla ise cari açık oluşturmakta. Oluşan cari açık ise dolar kurunun değerlenmesine sebep olmaktadır.
Ülkede enflasyon artığında ise yerli paraya talep azalır ve talebin azalması ülke para biriminin dolar kuru karşısında değer kaybetmesine neden olur.
Ülke içindeki siyasi kararlarda doların yükselmesin sebep olmakta, faiz artırma kararları gibi durumlarda dolar kurunun düşmesi ve artmasına neden olur. Bir çok etken değişken ekonomi nedeni ile oluşmakta.
Türk lirası nasıl değerlenir?
Ülkemizde istikrarlı siyaset olması önemlidir. Bahsettiğimiz istikrar siyasi parti istikrarı değil, ekonomik kararlarda alınan istikrardır. Üretime yatırım ve ithalat fazla ise, kısaca aldığınız az sattığınızda fazla ise paranın değer kazanmaya başlar. Üretime dayalı büyüm varsa, bütçe açığı azalmış ise ülke parası değerlenir.
Ülke içinde turizm gelirleri, katma değeri yüksek ürün ve her yıl üretimle büyüyen ekonomi modeli, yurt dışı ülke borçlarının bitmesi ile kişi başına düşen milli gelir artığında ülke parası değerlenir.
Umarız en kısa sürede dolar ve diğer ülke para birimleri karşısında değerlenmiş Türk lirası olması dileğimizle.
Eylül 2018

Serkan KöseIlbey kişisini takip etmeye başladı

Ilbey, Çevre Mühendisliği Öğrencisi, @munevverilbey

Ağustos 2018

Serkan KöseFizik konu başlığını takip etmeye başladı.

Fizik

Fizik (Eski Yunanca: φύσις fisis “doğa”) maddeyi, maddenin uzay-zamanda hareketini enerji ve kuvveti de kapsamak üzere bütün ilgili kavramla...

Ağustos 2018

Serkan Köse bir yanıt verdi.

Albert Einstein'ın ikizler teorisi bana saçma geliyor vücudun yaşlanma süreci ile evrende hızlı hareket etmenin ne alakası var. Lütfen biri beni aydınlatabilir mi?

Einstein'e göre zaman görelidir ve ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar. Dolayısı ile aslında vücudun yaşlanma süreci değişmez ama hissettiği/yaşadığı zaman değişir. Örneğin; bir hücrenin ömrü 100 gün olsun. Dünyadaki ikiz kardeşte 100 gün sonra bir hücre ölüp yenisi yapılırken, evrende hızlı hareket eden ikiz kardeş için bu zaman daha yavaş işleyeceği için hücre evrendeki ikiz kardeşe göre 100 yine günde ölür ama dünyadaki zamana göre kıyaslandığında aslında bu 100 günden daha uzundur (göreli olarak böyledir).

Yani dünyada 1 hücre öldüğünde uzaydaki ikiz kardeşte henüz o hücre ölmemiştir ve daha zamanı vardır. Dolayısı ile daha geç yaşlanacaktır.
Ağustos 2018

Serkan KöseFaik Saracoğlu kişisini takip etmeye başladı

Faik Saracoğlu, Emekli, @faiksaracoglu

Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İş yeri için açtığım internet sitemin ve instagram facebook gibi sosyal ağların giriş sayılarını takipçi sayılarını nasıl arttırabilirim?

  • Düzenli ve sağlam içerik ile doğru etiket kullanımı burada çok etkili
  • Farklı insanları takip edip onlardan gelecek etkileşim
  • Instagram'a reklam vermek
  • Takipçi sayısı fazla olan kişiler üzerinden reklam almak
  • Google üzerinde bir seo desteği sağlanması (internette görünmesi diğer sosyal medya sitelerini de artırır)
  • Takipçi kasma programları
Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

DNS araması başarısız hatası nedir? Son zamanlar da çok sık oluyor. Bazı sitelere giremiyorum.

Birçok DNS sağlayıcı Türkiye'ye özel optimizasyon yapmadığından bağlantı kesilmeleri gibi anlık sorunlar yaşanması mümkün olabiliyor. 80.80.80.80 ve 80.80.81.81 IP'lerini kullanarak kesintisiz ve hızlı bir şekilde özgürce DNS kullanabilirsiniz.
Ağustos 2018

Serkan KöseFurkan Aktaş kişisini takip etmeye başladı

Furkan Aktaş, Öğrenci, @furkanaktas

A.F.A

Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Slackware işletim sisteminde Wi-Fi ayarlarını nasıl yaparız?

Cd /etc/sysconfig/network-scripts/ altında mevcut ağ alanları vardır "vi AlanAdıXXX" ile girip gerekli ayarlamayı manuel olarak yapabilirsin eğer gui tabanlı kurduysan "startx" yazıp grafik arayüze ulaşmayı deneyip arayüzdende yapabilirsin.
Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Linux'ün server dağıtımlarından hangisini kullanıyorsunuz ve neden?

Biz şirket olarak Redhat linux dağıtımını kullanıyoruz nedeni versiyonlarına olan desteği ve güvenilir bir dağıtım olması.
Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Bilgisayar mühendisliğinin önü açık mıdır?

Fazlasıyla açıktır.
Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Okul birincisiyim, LGS'de iyi bir sonuç yaptım. Bursa Anadolu Lisesi'ni kazandım. Nakille Bursa Nilüfer Fen lisesine geçiş yapabilirim. Sayısal dersleri çok seviyorum ama ileride doktor ya da mühendis olmayı düşünmüyorum. NİF'i seçsem boşuna mı zorlanırım? İki lise de çok başarılı ama BAL daha sosyal bir okul. Hangisini seçmeliyim sizce?

Merhaba Rana, aslında bunun düşündüğün kadar önemi olmadığını liseye gidince fark edeceksin. İyi bir fen lisesi ya da iyi bir Anadolu lisesinde okumanın farklı avantajları vardır. Fen lisesinde göreceğin yoğun fen ağırlıklı eğitim mühendislik için oldukça iyi bir altyapı oluşturur. Anadolu lisesi de yabancı dil açısından(özellikle Kabataş, Cağaloğlu, vefa gibi hazırlık senesi olan okullar) seni bir adım öne taşır bu da üniversitede erasmus programlarını kazanma ihtimalini arttıracağı gibi iş hayatında da fayda sağlayacak temel oluşturur. Anad lisesinden mezun olan öğrencilerde sağlık bölümü tercih etme eğilimi daha fazlayken fen lisesi mezunlarında mühendislik tercih etme eğilimi daha fazladır ama en nihayetinde tam tersi olması da mümkündür ve aslında kazanacağın bölüm daha ziyade şahsi çabana bağlıdır. Bu yüzden tercih ederken daha ziyade liselerin eğitim kalitesini ve sosyal imkanlarını araştır ve seçimini ona göre yap derim. Tebriklerimi sunarım genç arkadaşım
Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Sosyal ağlar dışında ziyaret ettiğiniz siteler nelerdir?

  1. Haberler.com
  2. Onedio.com
  3. Fizy.com
  4. İnploid.com
Ağustos 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Binamıza prekast cephe yaptıracağız. Bildiğiniz, tavsiye edebileceğiniz güvenilir prekast cephe firmaları hangileridir?

Eski çalıştığım şirketin sürekli çalıştığı bir kuruluş vardı Mono Prekast. 6 sene boyunca 4 farklı projenin cephesi için çalıştık onlarla. Gayet iyilerdi bir sorun yaşamadım.

Senin için sitesini de buldum:monoprekast.com/
Temmuz 2018

Serkan Köse bir yanıta alt yorum yaptı

muzebra almış onu :)
Temmuz 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Oğlum 2009 ocak doğumlu. Kreşte okuma yazmayı kendi kendine öğrendi. Öğretmeni çok zeki olduğunu bununla ilgili araştırma yapmamızı istiyor? Tavsiyeniz nedir?

Gifted tanımı yapılan gençlerin eğitimlerinin ağırlıklı olarak ailesi tarafından verilmesi önemlidir. Elinizden geldiğince her alandaki tecrübelerinizi, bilginizi çocuğunuza aktarmaya çalışın. Zaten ''süpürge'' edasıyla hepsini alacaktır. Boş bırakmayın. Sürekli kitap, dergi ve yaşı ilerledikçe makale okutmaya çalışın -aslında sizin göreviniz sadece kaynak sağlayıp odasına koymak zaten çocuğunuz dediğim tanıma uyuyorsa kendisi ilgilenecektir eğer aksi bir durum olursa dediğim tanıma girmiyordur- derim. Umarım insanlığa faydalı olur.
Temmuz 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

US klavye ile programlama yapmak Türkçe Q klavyeye göre daha mı kolaydır?

Ben daha onceden Turkce klavye kullaniyordum. Programcilar icin < > {}[]| gibi karakterleri bolca kullanir. Bu sebeple Ingilizce bir klavyeye gecmenin mantikli olacagini dusundum ve gectim. Simdi cok rahatim programlama yaparken. Windows+Space ile de isletim sisteminizdeki diller arasinda gecis yapmak cok kolay. Tavsiye ederim.
Temmuz 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Yürüyüş yapmak mı yoksa bisiklet sürmek mi daha verimlidir?

Bana göre ikisi de verimlidir uzun yürüyüşler hem insanı fiziksel olarak hemde ruhen çok iyi geliyor bisikleti de bir o kadar faydası vardır . Ama en son bir yer de okuduğum bir yazıda Sertap Erener şu an hapını kullandığı telomer hapları insanın hücrelerini yenilemesini sağlayarak yaşlanmaya karşı etkili oluyormuş hap kullanmak yerine günde 30 dk yürüyüşün de bu etkisi olduğu söyleniyor.
Haziran 2018

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Alttan dersim kaldı. Not ortalaması ile yatay geçiş yapabilir miyim?

Bu bildiğim kadarı ile üniversitelere göre değişebilen bir durum ama benim okuduğum üniversitede not ortalaman 2.00 üzerinde ise DC veya DD olan dersleri şartlı olarak geçebiliyorsun. F olanlar kalıyor not ortalamanın da düşmemesi gerekiyor. Yatay geçişte o şartlarda zor ama bence sen yinede şansını dene
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2049 Kişi   155 Soru

Türkiye

940 Kişi   375 Soru

ASP.NET

271 Kişi   142 Soru

inploiders

350 Kişi   165 Soru

Yazılım

3175 Kişi   560 Soru

.NET

1468 Kişi   87 Soru

Bilgisayar

2614 Kişi   443 Soru

Türkiye Sorunları

1152 Kişi   239 Soru

Donanım

520 Kişi   96 Soru

İşletim Sistemleri

172 Kişi   60 Soru

Nissan Micra

9 Kişi   0 Soru

inploid Yardım

88 Kişi   88 Soru

İletişim (inploid)

135 Kişi   16 Soru

Davul

19 Kişi   10 Soru

Fotoğraf Makinesi

363 Kişi   58 Soru

İnternet Teknolojileri

1253 Kişi   171 Soru

Teknoloji

1971 Kişi   585 Soru

Patent

107 Kişi   34 Soru

Hayvanseverlik

111 Kişi   25 Soru

İnternet

2606 Kişi   541 Soru

Basketbol

181 Kişi   46 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Akademik Kariyer

145 Kişi   29 Soru

Call Of Duty

17 Kişi   1 Soru

Crysis 2

11 Kişi   1 Soru

Atatürkçülük

88 Kişi   13 Soru

Blackberry Curve 9300

5 Kişi   2 Soru

Formspring.me

61 Kişi   2 Soru

Twitter

421 Kişi   120 Soru

Facebook

804 Kişi   185 Soru