Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serkan Köse, 

Girişimci

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (flickr.com/photos/koseserkan ve instagram.com/koseserkan), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Şubat 27 - 15:27

Serkan KöseKoi Koi Grace kişisini takip etmeye başladı

Koi Koi Grace, Jeoloji Mühendisi, @koikoigrace

Şubat 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

React Native'nin geleceği nedir? Mobil uygulama geliştirme konusunda akla gelen ilk yol olabilir mi ilerleyen zamanlarda?

Olabilir. Front-end tarafında javascript kullanıyorken, back-end tarafında da kullanmaya başladık. Sonra cross-platform framework'ler çıktı. Javascript ile yazıp IOS ve Android'e çıktı alabiliyorduk ama daha çok gelişmeleri gerekiyordu. Mesela kameraya erişemiyorlardı. Şimdi ise native dillerin yapabildiği her şeyi yapmaya başladılar. Ileride React ya da Flutter gibi bir teknoloji native dillerin yerini alabilir. Zaten Android tarafında bu dil Kotlin oldu, IOS tarafında Swift. Bu ikisi de "high-level" diller ve aralarında da çok çok az fark var. Bu dilleri kullanan kullanıcılar rahatlıkla Javascript'e geciş yapabilirler. Belki augmented reality ya da çok özel bir "custom view" tasarımında geri kalabilir ama bunlar da çözülemeyecek sorunlar değil. Kısacası bu teknolojilere zaman ayırıp öğrenmekte fayda var. Çok fazla da abartmamak lazım çünkü zamanında javascript framework'leri için insanlar aynısını diyorlardı ama şu an esamesi bile okunmuyor. Yani her işte olduğu gibi orta yolu tutturmak lazım. O yolda şu an sektörde ne kullanılıyor ona yatırım yapacaksın, sonra da ilerde bu teknoloji ne hale gelir diye ona da ufak bir zaman harcayıp o konuda da kendini geliştiriceksin.
Şubat 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Gün ve ay isimleri nereden geliyor?

Tavla oynayanlar Farsça altıya kadar saymasını bilirler. (yek, du, se, cihar, penç, şes) Şimdi de yedi sayısını öğreniyoruz. Farsça yedi (heft) dir veya (hefte) Yedi günlük hafta ismi de buradan alınmıştır.
Halen Türkçede kullandığımız gün isimlerinin kökenlerinin neler olduklarını biliyor musunuz?
Cuma Arapça (Toplama, toplanma)
Cumartesi Arapça (Ertesi) Türkçe
Pazar Farsça Ba (Yemek), zar (yer)
Pazartesi Farsça (Ertesi) Türkçe
Salı İbranice (Üçüncü)
Çarşamba Farsça (Cehar) şenbe (dördüncü gün)
Perşembe Farsça (Penç) şenbe (beşinci gün)
Günümüzde kullandığımız ay isimlerinin geldikleri yerler de karışık. Hicri takvimdeki Arabi ay isimlerinin bugün hiçbirini kullanmamamıza rağmen yine de Şubat, Nisan, Haziran, Temmuz ve Eylül aylarının isimlerinin kökenleri Arapça ve Süryanice, Kasım ayının ise Arapça.
İşin daha ilginç yanı bunlardan Şubat, Nisan, Temmuz ve Eylül hemen hemen aynı telaffuzla Yahudi takviminde de yer alıyorlar. Gelin ayların isimleri ve kökenlerine bir göz atalım.
Ocak Türkçe (Kışın evlerde ateş yakılan yer)
Şubat Süryanice
Mart (Latince Mariîus mitolojik isim Mars tan)
Nisan Süryanice
Mayıs (Latice Tanrıça Marianın ayı)
Haziran Süryanice
Temmuz Arapça Süryanice
Ağustos (Latice Roma İmparatoru Augustusun adından)
Eylül Süryanice
Ekim (Türkçe Toprağı ekmekten)
Kasım (Arapça Bölen)
Aralık (Türkçe İki zaman dilimi arası)
Şubat 2019

Serkan KöseKadim Hukuk kişisini takip etmeye başladı

Kadim Hukuk, Avukat, @kadimhukuk

www.kadimhukuk.com.tr

Şubat 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Sizce yeni bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi herhangi bir projenin içerisinde yer alması için ne tür yollar izlemeli?

Sektörden birisi olarak bahsetmem gerekir ki, diploma sorulan en son sorulardan birisi ve ben daha önce bana hiç sorulduğunu hatırlamıyorum. Akademik olarak vasat birisiyim. Alelade iki yıllık bir okuldan mezunum.(Bazen hiç gitmeseydim diyorum.) Sektör senin şimdiye kadar neler yaptığını ve şimdiden sonra neler yapabileceğine bakacaktır. Bugün öğrendiğin yazılım dillerinin bir kaç yıl sonra hiçbir anlamı kalmayabilir. Benim için qbasic ile başlayan bu macera şimdi .net core'lar, web socketler, mobile app'ler, wpf'ler olarak devam ediyor. Hatta programlama mantığı bile değişiyor. MVC'ye hâlen adepte olmaya çalışan birisi olarak diyebilirim ki umarım ben bunu öğrenmeden bir sonraki aşamaya geçilmez. Biraz arabesk olacak ama "Yolun sonuna geldiğimizde, yolun başında olduğumuz kişiyi unuttuk. " Zaman acımasızca teknolojileri harcıyor ve yeniliyor. Burada tecrübe etmen gereken şey, proje oluşturma, geliştirme, fikir sunup katma değer sağlamakla ilişkili olmalı... Senin bilgisayar mühendisi olarak yapman gereken, gözlemlediğin şeyleri makinelere anlatmak, en basit, en sade ve en hızlı şekilde anlatmak. Birden bir milyona sayıların toplamını, bir döngü ile değil matematiksel formül ile anlatmak. Şimdi birazcık daha derine girecek olursak, sektörde sorulan 2. Aşama sorularını aktarmak isterim. Banka ödeme sistemleri üzerinde çalıştınız mı? Uzaktan izleme sistemleri üzerinde çalıştınız mı? Oyun geliştirdiniz mi? Herhangi bir toplulukta aktif rol aldınız mı? Mobil uygulama deneyiminiz var mı? Vs gibi belirli bir alandaki özel deneyimlerini sorgulayacaklar. İlla kod yazmakta demek değil aslında, dinlediğini anlayabiliyor mu? Arkadaşlarına aktarabiliyor mu diye de bakacaklar. Tecrübe kazanmak günümüz şartlarında çok basit, SevgiliUğur Çakmak (@ugurcmk) 'ın dediği gibi, github var. Parasız çalışabileceğin bir yığın iş yeri var. Unutma senin şu an için paradan ziyade tecrübeye ihtiyacın var ve kesinle bedavaya çalıştığını düşünme... Biraz uzun bir yazı oldu ama son tavsiyem de bol bol kitap okuman... 200-300 hatta 2000-3000 yıl öncesinde yaşamış kişilerin fikirlerini özümsemen, fikir havuzunu genişletmen, bakış açını değiştirmen ve geliştirmen senin için uzun vadede daha iyi olacaktır. Soru sorma hevesini hiçbir zaman kaybetme, yeterince kişiye sorarsan mutlaka fikirleri ile seni aydınlatacak kişilere denk geleceksindir. Geri kalan sorunlar bir şekilde hallediliyor.
Şubat 2019

Serkan Köse bir yanıt verdi.

http://anasite.com adresimizi https://anasite.com olarak ssl li ayarlasak http://altsite.anasite.com u ssl siz yapsak sorun olur mu?

Google artık https protokolünü standart olarak kabul ediyor ve olmayan sitelerin indekslemesinde sıkıntı yaratıyor. Tüm domain ve alt domain url'lerinizi https olrak kullanmanızı öneririm.
Ocak 2019

Serkan KöseMutlu Sandal kişisini takip etmeye başladı

Mutlu Sandal, Endüstriyel Tasarımcı, @mutlusandal

Ocak 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Otomobil tasarımcısı olmak istiyorsak hangi yolu izlemeliyiz? Otomobil tasarım firmalarını ve tasarlayan isimleri biliyormusunuz?

Endüstriyel tasarım bölümünde okumalısınız. Daha sonra da bu sektörde çalışarak tecrübenizi arttırmalısınız.
Ocak 2019

Serkan Köse  bu yazıyı beğendi:

Erp Nedir?

Kurumsal kaynak planlama (Enterprise Resource Planning) , muhasebe ve insan kaynakları gibi iş süreçlerini tamamlamak için gereken tüm kaynakları, bilgileri ve etkinlikleri koordine etmek için tasarlanmış bir bilgi projesidir.

Kurumsal kaynak planlama'sı, hepsi birleşik bir veritabanında imalat fonksiyonları, tedarik yönetimi, finans, işletme, insan kaynakları ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi çeşitli operasyonel fonksiyonları yöneten çoğu sistem eylemini destekler. Kurumsal Kaynak Planlama, paylaşılan bir veri tabanına (Ana Veriler) ve özel bir yazılım tasarımına dayanır. Yazılımlı veri tabanı, işletme departmanlarının faaliyet döneminde bilgi depolamasına ve almasına olanak tanır.

Yazılım tasarımı, işletme yönetiminin gerekli modelleri seçmesine, düzenlemesine ve performansı iyileştirmek için yeni modeller eklemesine izin verir. İdeal olarak, veriler farklı iş süreçleri arasında bütünleştirilir. Uygulamada, her biri tek bir veri tabanında ayrı veri depoları çalıştıran bir dizi farklı uygulama içerebilir.
Ocak 2019

Serkan KöseMstfexpo kişisini takip etmeye başladı

Mstfexpo, Nakliyat Yöneticisi, @mstfexpo

İstanbul şehir içi nakliyat hizmetleri. https://cnrnakliyat.com/

Ocak 2019

Serkan KöseJesus Morato kişisini takip etmeye başladı

Jesus Morato, inploider, @locutor99

I am Spanish voice over and my webs are http://www.amorypoesia.es and http://www.locutortv.es/voiceovers.htm

Ocak 2019

Serkan Köse  bu yazıyı beğendi:

Online Alışveriş Güvenliği

Online alışverişlerde ne kadar güvenliğe önem veriyoruz ? Kaç kişi alışverişlerde girdiği sitenin adresine bakıyor ? Malesef hemen hemen her gün yeni bir dolandırıcılık yöntemi duyuyoruz. Şimdi size bir kaç ipucu vermeye çalışayım. Öncelikle girdiğiniz siteni https ile başlamasına dikkat edin. Sondaki ''S'' harfi o sitenin güvenlik sertifikası kullandığı anlamına geliyor. Zaten site güvenlik sertifiası kullanıyorsa tarayıcınız da güvenli ibaresini ve bir kilit iconunu adresin baş kısmına yerleştirecektir.
3731

Sitenin Güvenli yazması tek başına yeterli değildir. Çünkü her güvenlik sertifikası yükleyen site güvenli değildir. Güvenlik sertifikasını artık ücretsiz ve çok küçük paralar ile siteye yüklenebiliyor. Adres kısmını mutlaka kendi gözünüz ile kontrol edin.
Son zamanlarda Sosyal medya üzerindeki Sponsorlu içeriklerde çok fazla banka reklamları görünmeye başladı. Reklama tıkladığınızda bankanızın online giriş ekranının bir kopyası ile karşılaşıyorsunuz. Görüntü olarak bir sıkıntı yok ama adres kısmına baktığınız da xziraat veya ziraatbankasix-com gibi adresler ile karşılaşıyoruz. Malesef dikkat etmeden hediye kazanacağını düşünerek giriş yapmayı deneyenlerin hesap bilgileri ele geçiriliyor.
Çünkü giriş yaptığınız ekran banka ekranı değil dolandırıcıların oluşturduğu bir web sitesi. Siz giriş yapmayı denediğinizde bilgilerinizde onun eline geçmiş oluyor. Bilinen en eski numaradır.
1- Tarayıcınızda gezdiğiniz sitelerin adreslerini kontrol edin.
2 Bilindik sitelerden alışveriş yapmaya çalışın.
3-Bilmediğiniz bir site ise site hakkında yorumları şikayetleri okuyun.
4-Sanal Kart kullanmaya çalışın.
5-Alacağınız ürünün genel fiyatını araştırın. 2000 TL olan bir telefonu 200 TL gibi bir fiyata bulup almaya kalkarsanız zaten başta dolandırılmaya zemin hazırlamış olursunuz.
En ucuz ürüne ulaşmak için:
1- Karşılaştırma sitelerine göz atın. Akakçe, Google karşılaştırma servisi vb
2-En ucuz satan siteyi bulmaya çalışın.
3- Kupon sitelerine bir göz atın uygun kupon bulabilirsiniz
4- Kargo ücretini dikkate alın. Mümkünse ücretsiz kargo olan ürünleri seçin.

3731
Ocak 2019

Serkan KöseTayfun Kabaz kişisini takip etmeye başladı

Tayfun Kabaz, inploider, @tayfunkabaz

Ocak 2019

Serkan KöseMurat Kılıç kişisini takip etmeye başladı

Murat Kılıç, İhale Danışmanı, @mbs

Ocak 2019

Serkan KöseSerhan Demir kişisini takip etmeye başladı

Serhan Demir, Yazılım Danışmanı, @serhandemir

Ocak 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Java programlama dilini 'tam' anlamıyla öğrenmek ne kadar sürmektedir?

Tam anlamıyla öğrenmek yıllarınızı alır. .
Ocak 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Java programlama dilini 'tam' anlamıyla öğrenmek ne kadar sürmektedir?

Eğer bir programlama diline (C, C++, C#) hakimseniz Java'yı öğrenmeniz 1-2 haftalık sürenizi alacaktır. Bu sadece Java dilinin yazım kuralları ve nesne yönelimli programlamayı öğrenmek için ayıracağınız zamandır.

Daha önce hiç bir tecrübeniz yoksa ve ilk kez bir programlama dili öğrenecekseniz ve Java'da karar kıldıysanız piyasada 120 saatlik eğitim programları ile Java SE (Standart Edition) anlatılmaktadır. 120 saatlik bir eğitim yalnızca haftasonları gidildiğinde 3 ay sürmektedir. Yalnızca Java dilinin yazım kuralları, temel programlama ve nesne yönelimli programlamayı öğrenmiş olursunuz.

Java ile Android uygulama geliştirebilir, web projeleri oluşturabilir, gömülü sistemler üzerinde çalışabilir, masa üstü programlar hazırlayabilirsiniz. Bu saydığımız her platform Java dilini kullanarak framework şeklinde ifade edilen kütüphanelerin kullanılması ile geliştirilirler. Bu yüzden Java'yı 'tam anlamıyla' öğrenmek bir kaç aya haftaya sıkıştırılacak bir konu değildir. Temel Java'yı öğrenin ve hangi alanda (mobil, web, masaüstü, embed) ilerlemek isterseniz o alan ile ilgili kütüphaneleri öğrenmeye devam edebilirsiniz.
Ocak 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Java programlama dilini 'tam' anlamıyla öğrenmek ne kadar sürmektedir?

1-2 hafta ile sonsuz arasında değişen bir süre : )

Programlama dilleri, konuşma dilleri gibidir. Bir dili temel iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak kadar öğrenmek ile o dilde yazılmış bütün yazıları (mesleki yazılarda dahil) anlayabilecek kadar öğrenmek arasında bulunan fark ile aynıdır. Eğer programlama mantığına sahipsen(herhangi bir başka programlama dilini akıcı şekilde kullanabiliyorsan) 1-2 hafta sürede genel ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede öğrenebilirsin ama java ile yapılabilen herşeyi yapabilecek seviyede dersen eğer bir ömür belki ucu ucuna yeter belki de yetmez diyebilirim.
Ocak 2019

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Servis olarak sunulan yazılım (Sofware as a service - SaaS) nedir?

Saas, ihtiyaç duyulan bir yazılımın lisanslama ve altyapı satın alma maliyetlerine girilmeden bir hizmet olarak yazılımın internet üzerinden kullanılmasına fırsat veren bir iş modelidir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2057 Kişi   155 Soru

Türkiye

940 Kişi   375 Soru

ASP.NET

272 Kişi   142 Soru

inploiders

350 Kişi   165 Soru

Yazılım

3201 Kişi   562 Soru

.NET

1486 Kişi   87 Soru

Bilgisayar

2625 Kişi   444 Soru

Türkiye Sorunları

1154 Kişi   239 Soru

Donanım

522 Kişi   96 Soru

İşletim Sistemleri

172 Kişi   60 Soru

Nissan Micra

10 Kişi   0 Soru

inploid Yardım

88 Kişi   88 Soru

İletişim (inploid)

135 Kişi   16 Soru

Davul

19 Kişi   10 Soru

Fotoğraf Makinesi

364 Kişi   58 Soru

İnternet Teknolojileri

1253 Kişi   171 Soru

Teknoloji

1989 Kişi   586 Soru

Patent

107 Kişi   34 Soru

Hayvanseverlik

111 Kişi   25 Soru

İnternet

2612 Kişi   541 Soru

Basketbol

181 Kişi   46 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Akademik Kariyer

146 Kişi   29 Soru

Call Of Duty

17 Kişi   1 Soru

Crysis 2

11 Kişi   1 Soru

Atatürkçülük

88 Kişi   13 Soru

Blackberry Curve 9300

5 Kişi   2 Soru

Formspring.me

61 Kişi   2 Soru

Twitter

421 Kişi   120 Soru

Facebook

805 Kişi   185 Soru