Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2015

Serkan Kiose

İnternet'te kısaltma olarak kullanılan LMFAO ne anlama gelir?

LMFAO, "Laughing My Fat/friggin' Ass Off" kelimelerinin kısaltması yerine kullanılmaktadır. Gülmekten yarıldım, yerlere yattım gibi düşünebilirsiniz...
 • 1 Yanıt
Kasım 2014

Serkan Kiose

Üye olduğumuz İnternet siteleri belirlediğimiz şifreleri görebilirler mi?

Çok merak edilen bu soruyu örneklerle açıklamaya çalışayım. Kısa cevap ise "Hayır, doğru şekilde kodlanmış bir site ise kesinlikle görmüyorlar" olarak vermiş olayım. Ayrıntılarına gelince; doğru dürüst bir internet sitesi ise üye olunan yer, kodlayan arkadaşlar öncelikli olarak bu şifreleri veritabanına şifreleyerek saklamış olmalılar. Artık bu bir standart ama hala bunu yapmayan siteler mevcut.

Bir şifre veritabanına kaydedilirken, örneğin HASH algoritması ile TEK YÖNLÜ olarak şifrelenir. Örneğin "hello" kelimesi ile "hbllo" kelimelerinin tek harfleri değişiyor olmasına rağmen hash şifrelemesinden geçmiş halleri de birbirinden tamamen farklıdır.

hash("hello") = 2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824
hash("hbllo") = 58756879c05c68dfac9866712fad6a93f8146f337a69afe7dd238f3364946366


Gelelim bu TEK YÖNLÜ şifreleme durumuna. Şifreleme algoritmaları aslında açık kaynak kodlu olarak bulunabilmektedir ancak algoritmayı bilmek şifreyi geriye doğru çözmek ile aynı anlama gelmiyor bu durumda normalden farklı olarak. Olayı biraz halk dilinde anlatmam gerekirse, benzeştirme yaparak bir örnek üzerinden gideyim. Örneğin şifreniz alican13Zx olsun. Algoritma örneğin şunları yapar.
 • Şifredeki sesli harfleri çıkar: lcn13Zx
 • Şifredeki (varsa) sayılar ile şifre algoritmasından geçir: 13 sayısı ile tüm harfleri şifrele
 • Şifrelenmiş yeni verideki sesli harfleri a, e, ı, i yer değiştir ve yine şifrele...
 • ...
Bu şekilde farklı adımlar daha olabilir. Burada algoritmanın kuralları genel kurallar olduğu için son elde edilen kelimeden geriye dönmek için bilinmesi gereken yegane şey yine şifrenin kendisi olacaktır. Algoritma tamamı ile net olarak bilinse dahi... Nedeni ise şifrenizi biz bilmeden sesli harflerin yerini, sayısını, sayı var mı, yok mu, vs. gibi soruların yanıtını asla veremeyecek olmamızdır. Dolayısı ile veritabanına son hali ile kaydedilen şifrelenmiş şifreniz artık tamamen anlamsız karakterlerdir bizim için.

Peki madem öyle şifrenizi her girdiğinizde biz nasıl sizin sisteme giriş yapmanızı sağlıyoruz. O da aynen şöyle oluyor; giriş yaparken şifre olarak yazdığınız kelimeyi yine aynı algoritmadan geçirerek elde ettiğimiz bu karışık şifrelenmiş karakter öbeğini veritabanındaki şifrelenmiş öbek ile karşılaştırarak birbiri ile aynı ise giriş yapmanıza onay veriyoruz. Yani şifrenizin şifrelenmiş hali ile, yazdığınız kelimenin şifrelenmiş halleri aynı ise tek ihtimal şifreyi bilen kişinin siz olmanız ve aynı şifreyi yine yazmış olmanızdır, bizim sizin şifrenizi görmüş olmamız değil :).. .
 • 2 Yanıt
Ağustos 2014

Serkan Kiose

inploid'de etkileşimi artırmak için diğer kullanıcıların online durumlarını görmek, hangi soruda olduklarını görmek gibi ek özellikler eklenmeli midir?

Online olması değil de , ilgi alanları aynı olan insanları görmek isterim. Örneğin ben girişmcilikle ve mobil uygulamalarla ilgileniyorum, bu konularla ilgili insanları daha kolay bulsam, belki ayrı gruplar olsa çok güzel olurdu. Yani meslektaşlarını keşfet yanında şu ilgi alanıyla ilgili insanlar keşfet ve bu kişi neler yapmış gibi biraz daha ayrıntılı arama isterdim :)
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Pilateste genel egzersizler nelerdir?

 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Lazer epilasyonun zararları nelerdir? Hangi bölgelere uygulanır?

Lazerin yapılmaması gereken durumlar vardır. Bu tür durumlarda uygulanırsa zarar verir. Bu durumlar;
 • Lazer epilasyon uygulanan cildin sağlam olması gereklidir. İltihaplı, uçuk, siğil, egzama gibi problemli ciltlere lazer epilasyon uygulanmaz.
 • Işığa duyarlı ciltlerde uygulanması sakıncalıdır.
 • Güneş ışığına aşırı duyarlı olanlara uygulanmamalıdır.
 • 12 yaşın altına uygulanması sakıncalıdır.
 • Cildinde güneş yanığı bulunanların ve solaryumda bronzlaşanların lazer yaptırması için bir süre beklemesi gereklidir.
 • Lazer sonucu oluşan sağlık sorunu en çok cilt yanığı oluşturmasıdır. Ancak bu cilt yanıkları bir süre sonra geçer.
 • Ciltte kahverengi lekeler oluşabilir. Bu lekeler soyulduktan sonra altında kalan beyaz kısım kalıcı olabilir.
 • Yüze veya genital bölgeye uygulanan lazer uyuyan uçukları uyandırabilir.
 • Hamilelerin ilk 3 ay yaptırmaması gereklidir.
 • Bazı hassas ciltlerde; deride kaşıntı, yanma, şişme gibi yan etkiler oluşturabilir.
 • Sterilliğe dikkat edilmeyen bir ortamda enfeksiyon riski vardır.
Lazer epilasyon vücudun her bölgesine uygulanır. Sadece göz kapağına uygulanmaz. Önemli olan kıl yapısıdır. Kılların sert, kalın ve siyah olması başarılı olmasını artırır.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Sürücü hatalarından kaynaklanan motosiklet arızaları nelerdir?

Sürüc hatalarından kaynaklana arıza öyle çok fazla değildir motosiklette ( tabi goldwing kullanmıyorsanız :) ) çünkü motosikletler genellikle basit tasarımlar ya da teknolojiler kullanarak yapılır . çünkü dışında onu koruyan bir kaportası yoktur.
 • gereksiz fren kullanımı diski / balatayı çabuk bitirebilir
 • gereksiz debriyaj kullanımı . teli ve şanzumanı bozabilir.
 • yağsız kalan motor kafayı yer.
 • zincire bakmazsanız kopar.
 • uzun süre marşa basmak ateşlemeyi bozar. (5 sn yeterli)
 • zırt pırt çukura düşüyorsanız jant yamulur balans bozulur.
 • Disk kilidini takılı unutursanız disk parçalanabilir.
 • fren yağı ve benzin hortumlarını temizlerken deforme edebilirsiniz.

bu tür saçma arızlar olabilir ama bunların olması bile sorun değil motosiklet her türlü gider yeter ki azıcık eliniz tornavida pense tutsun :)
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Kelebek etkisi nedir?

Kelebek etkisi sevgili Edward Norton Lorenz'in dünyaya armağanı Kaos Teorisi'nin daha akla yatkın ve akılda kalıcı adıdır. Lorenz'in matematikçi kimliği ile desteklediği karakteri, meteorolojide çalıştığı yıllarda kendisine hava tahmini ile ilgili bir matematiksel model çıkarması için yöneltilen istek ile bir denkleme hayat vermiştir. Lorenz denklemi denen bu denklem Kaos Teorisi / Kelebek Etkisi ile ilgili her şeyin temeli olacaktır. İlginç bir deney düzeneği ile (büyük hacimli bir kap ve havanın tahmini için gereken şeyleri ölçümleme üzerine yaptığı düzenek) yaptığı çalışmaların sonuncusunda, kurduğu düzenekteki küçük çıkış değerlerini tekrar girişe vererek öğle yemeğine çıkmış, döndüğünde gördüğü değişimler karşısında şaşkınlığa uğramıştır. Gördüklerini matematiğe dökünce de aşağıdaki denklem ortaya çıkar:
Kelebek Etkisi
Lorenz Çekeri (Lorenz Attractor) de denen bu pek sevgili denklem, sigaranın dumanının havadaki şeklini, musluğu açtığımızda hafif titreyen musluk suyunu, denizdeki dalgalanmaları, çantamıza koyduğumuz kulaklığımızın kablosunda yaşanan düzensizlikleri (Bkz: Gayet düzgün bıraktığım kulaklık kablomu neden hiç dokunmadığım halde, bir kaç gün sonra düğümler içinde bulurum?) ve günlük hayatta yaşadığımız daha bir çok şeyi açıklar. Bu denklemi grafik hale getirdiğimizde ortaya çıkan kelebek kanadındaki şekil "Kelebek Etkisi" terimine güzel bir gönderme yapmaktadır.

Kelebek Etkisi
Bu denklem setini Matlab (Matlab programı nedir ve ne işe yarar?) gibi simülasyon programlarında koşturursanız. Belirli bir süre sonunda makinenin kilitleneceğine emin olabilirsiniz :).
Bu denklemin insanca (insan dili)'daki karşılığı şudur: "Fonksiyon her değeri sadece 1 kere alır. Birbirine yakın değerler alabilir ama asla aynı değeri almaz. Sonsuza kadar hem de". Yani "Aynı nehirde 2 kez yıkanamazsın" :). Evet, bu söz de Kaos Teorisi'nin ta kendisidir aslında.

Konuyu daha da çarpıcı hale getirmek adına günlük hayatımızdaki bazı örnekleri buraya yazmak istiyorum.
 • Örneğin hayatımız, Kaos Teorisi'nin ta kendisidir. Her gün birbirine benzeyen şeyler yaşarız, aynı yatakta kalkar, aynı otobüse biner, aynı iş yerine gideriz. Ama hepsi birbirine çok yakın gibi görünseler de tamamen farklıdır.
 • Gece yattığımızda yataktaki duruşumuz hayatımızın sonuna kadar her gün ama her gün, hep farklıdır. Çok yakın olabilir ama farklıdır.
 • Bir enstrüman çalmayı öğrenirken hep aynı hareketleri yaparız, aynı ritmi tutarız. Aynı gibidir ama farklıdır çok benzer olsa da her hareketimiz. Ve bize hiç ilerletemiyoruz gibi gelir ama bir gün bir bakarız çalıyoruz.
Kelebek Etkisi

Örnekler çoğaltılabilir ve siz de yenilerini gözlemleyebilirsiniz ama fonksiyonun dayandığı ana temel aslında şudur. Her an, o ana çok yakın olan geçmişe göre çok küçük adımlar/değişiklikler atılır/yaşanır. Ve insanoğlu bu küçük anlara odaklı yaşar. Her küçük değişiklik birleşir ve büyük sonuçlar doğurur. Bu uzun zaman alır ve bunu farketmeyiz. Yani gitar çalarken hep 2-3 gün öncesi ile kıyaslarız ve hiç ilerlemiyormuşuz gibi gelir. Sonra bir gün bir arkadaşınız gelir. Uzun süredir sizi görmemiştir. Gitarı çok ilerletmiş olduğunuzu söyler ve şaşırırsınız. Çünkü hep en son haliniz ile yakın geçmişteki halinize odaklısınızdır. Gelişimi gözlemlemek ise ilk halin ile son halin arasındaki farkta kendini gösterir.

Tüm bu bahsettiklerimi akla yatkın halde anlatabilmek için içinde kelebek de geçen bir benzetme yapılır:

"Teorik olarak; kuzey yarımküredeki bir kelebeğin kanat çırpışı, güney yarımkürede fırtınaya sebep olabilir!"

İşte Kelebek Etkisi buradan gelir. Bir kelebek neler yapabilir neler, bir bilseniz :).

Sözü uzatmadan Lorenz'in büyülü dünyasına 2 simülasyon ile eşlik edelim: • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Sizi etkileyen, zekice tasarlanmış reklamlar hangileridir?


Bu en iyilerinden :) :
 • 5 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur?

Sevgi ve beyin: Yapılan bir araştırmada kadın ve erkek katılımcılara sırasıyla, aşık oldukları ve bir de aşık oldukları kişinin yaş ve cinsiyetinde bir arkadaşlarının fotoğrafları gösterilmiş. Katılımcıların beraber oldukları kişinin fotoğrafına bakarken iki beyin bölgelerinin normalden daha aktif olduğu ortaya çıkmış: İlki, iştahla yakın ilişkili olan “orta insula bölgesi”, diğeriyse keyif verici duyguların merkezi sayılabilecek “ön cingulate bölgesi”. Bu bulgu da aşkın bir duygudan ziyade beynin ödül merkezleriyle de ilgisi olan bir motivasyon sistemi, dürtü olduğu yönündeki varsayımları kanıtlar nitelikte görünüyor. İnsanların diğer memeli türleriyle kıyaslandığında en çok farklılık ve gelişim göstermiş beyin bölgesi “prefrontal (ön) korteks. Kimi varsayımlara göre ön kortekste bilgi bilinçli olarak detaylıca işlenirken, beynimiz kendimize uygun bir partner seçimiyle ilişkilendirilebilecek tüm duyguları da eş zamanlı olarak aktive ediyor.

Korku ve beyin: Korktuğumuz zaman endişeye kapılırız ve kalp atışlarımızın hızlanması, terleme gibi pek çok fiziksel tepki veririz. Reflekssel kaçma davranışları da tetiklenebilir. Bu fiziksel tepkilere ve kaçma davranışına yol açansa sinir sistemindeki pek çok olaylar dizisi. Korku durumunda beynin en çok aktive olduğu alansa “amigdala” ve “thalamus” olarak geçiyor. Amigdala’nın dahil olduğu alanlar bir olay ya da nesnenin kişi için ifade ettiği duygusal motivasyon, dürtüsel davranışlar (kendini savunma) ve bu davranışlara eşlik eden duygular (korku) ve yüz ifadelerinden duygu tanıma. Thalamus ise duyusal bilginin uygun beyin bölgelerine gönderildiği bir ara konaklama merkezi. Örneğin gözden gelen optik sinirlerden ya da işitsel sinirlerden bilgiyi alıp, onların uygun merkezlere geçişinde bir ara basamak rolü oynuyor.

Bu iki öğeye göre korku ve aşkın bilinçli duygulardan ziyade reflekfsif veya dürtüsel olduğunu söyleyebiliriz. İki durumda da aktive olan beyin bölgesinin kontrol ettikleri alanları incelediğimizde bu kanı gerçekçi duruyor.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Bilimsel olarak sevme olayı nasıl gerçekleşir?

Beynimiz bizim sinir ve genlerimizdeki duyguların, huyların ve yaşanmışlıkların benzerlerini başka bir bedende hissettiğinde etkileşim başlar. Sonra iletişime geçildiğinde bu sinir ve genler bizim göremediğimiz bir boyutta ne kadar eşleşir ise okadar güçlü sevgi duyulur. Sevgiler.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Serkan Kiose

Shazam, Google Sound Search, Soundhound gibi yazılımlar müzikleri nasıl tanıyor?

Her şarkının kendine ait bir izi vardır. Bu iz; Spektogram adı verilen; sesin içerisindeki frekansları görsel olarak görmemizi sağlayan grafikler ile yakalanabilir. Çalınan her şarkının spektogram değerleri sayesinde şarkının kendi parmakizi çıkarılır. Bu parmakizi üzerinde belirli frekanslar istendiği takdirde bastırılabilir veya ön plana çıkarılabilir. Bu da belirli biz ezginin belirleyici olan faktörlerini ön plana çıkarılabilmesine veya arka plana itilebilmesine olanak verir (aşağıda örnek bir spektogram kaydını, onun altında da gerçek zamanlı bir müzik videosunun spektogram görüntülerini görebilirsiniz).

GoogleShazam, Soundhound, Google Sound Search gibi programlar kayıt ettikleri ses parçalarının anlık spektogram grafiklerini çıkararak ve belirgin yanlarını daha da güçlendirerek/belirleyerek (feature extraction) kendi veritabanlarındaki kayıtlar ile (elbette ki onların da spektogram kayıtları ile) karşılaştırıp bir eşik seviyesinde (threshold) benzerlik yakalamaya çalışırlar. Bu benzerliği yakaladığı anda da müziğin hangi şarkıya ait olduğunu belirlemiş olur (yüksek ihtimal ile). Buradaki asıl mevzu bu işi milyonlarca kayıt arasından nasıl bu adar hızlı yaptığıdır.

Bu da veritabanı kayıtlarında "belirleyici frekans özellikleri çıkarılmış halde" kayıtlı bulunan spektogram izlerinin (şarkı parmakizleri) bazı algoritmalar ile yakınsama değerlerine çok hızlı ulaşılabilmesi yolu ile yapılır.

Google
Aşağıdaki grafikte bulunan kırmızı noktalar örnek bir şarkının spektogramındaki belirleyici frekans noktalarını göstermektedir. Tepelerdeki yoğunluk sayısı benzerlik için kullanılabilir. Aynı şekilde en alttaki seviyeler de...
Google
Shazam (aynı şekilde diğerleri de); veritabanında, müziğin belirleyici frekanslarını spesifik olarak zamana bağlı bir iz şeklinde şarkı ismi ile birlikte kaydeder.

Örnek:
Frekans: 1672.1 Hz
Şarkı: Ali Baba'nın Çiftliği
Bu Frekansın Bulunduğu Zaman Noktası: 12,25. saniye


Shazam şarkıyı telefonda dinlerken, belirleyici frekansları yakalanan müzik parçasının bu frekans değerlerini veritabanına gönderir. Veritabanındaki kayıtlar ile karşılaştırılarak önce o frekansa yakın şarkılar tespit edilir (bu anda şarkının hangi andaki müziğinin olduğu çok önemli değildir). Sonrasında da şarkının süre olarak birbirine yakın diğer belirleyici frekansları arka arkaya gönderilir. Bu kez belirli aralıklarla benzeşen frekanslar söz konusudur ve şarkımız tanımlanmış olur :).

Yani aynı belirleyici frekansta onlarca şarkı olabilir ama arka arkaya aynı belirleyici frekans değerlerinde olan şarkı genelde tektir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Serkan Kiose

Çocuklarda sosyal fobiyi yenmek için neler yapılmalıdır?

Becerisine uygun sosyal aktivitelere (tiyatro, dans, spor, müzik,) katılması sağlanmalıdır. Böylece istemese bile çevresi artar. Sosyal fobiyi yenmek için ilk adım başarıyla gerçekleşir. Sonrası kendiliğinden gelecektir.
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Serkan Kiose

Elmas nedir? Özellikleri nelerdir?

Kömürün toprak altında muhteşem mutasyonudur.
 • 3 Yanıt
Şubat 2013

Serkan Kiose

Bir toplumun ne kadar özgür olduğu nasıl ölçülebilir?

O toplumdaki her birey fikrini ne derece korkusuz savunabiliyor? Ve Toplum çoğunluğunun kazanabildiği para yaşam zevkini artıran sosyal aktivitelere ne derece yetebiliyor? Sorularına verilebilen cevaplara göre ölçülebilinir.
 • 5 Yanıt
Şubat 2013

Serkan Kiose

Bir kişiyi "gurme" yapan özellikler nelerdir?

 • Öncelikle dünya mutfağını tanımalı ve şarabı çok iyi bilmeli.
 • Şarap çok önemli. Şarap yapılan üzüm türlerini, kokularını, şarap tadımını adı gibi bilmeli.
 • Yeni lezzetlere ve denemelere açık olmalı.
 • Yemek yapma sanatını bilmeli, hangi malzemeyi ne zaman seçeceğini, hangi tatları birbiriyle kombine edeceğini, neyin önce yenip neyin sonra yeneceğini vs. bilmeli.
 • Yeme içme adabından kesinlikle taviz vermemeli.
 • Son olarak yine şarabı çok çok iyi tanımalı :)
 • 1 Yanıt
Şubat 2013

Serkan Kiose

Diyabet hastaları için bal yemek tehlikeli midir?

Eğer doğal bal ise şeker hastaları yiyebilir. (aşırı olmamak kaydı ile) Ama marketlerden aldığımız balları kesinlikle ve kesinlikle yememelidirler.
 • 3 Yanıt
Kasım 2012

Serkan Kiose

Saldıran bir köpeğe karşı en iyi korunma yolu nedir?

Sorunuzun cevabını bu linkte bulabilirsiniz.

inploid.com/post/sokak-kopeklerinin-saldirilari-ve-korunma/


Sanki böyle bir soruya aynı cevabı yazmıştım. Dejavu yaşıyorum şuan :)


Burası tecrübe paylaşım yeri olduğundan iki defa köpekten kaçış tecrübemi de ekleyerek bu cevabımı değiştireyim:)

İlk köpek saldırısına koşu yaparken uğradım. Isınma turları atarken bir baktım peşimde sarı kocaman bir köpek. Refleks olarak ben hızımı artırdım ama ne koşma o anda tek rakibim Süreyya Ayhan'dı:) sonuç ben yerle yeksan durumdayım. Ne olacaksa olsun deyip yine refleks cenin pozisyonuna geçmiştim. Ve köpek hem havlıyor hemde beni kokluyordu:) boşa o kadar koşmuştum:)

İkincisi; doğada otları böcekleri seyrederek lay lom gezerken bi baktım köpek koşarak ve havlayarak bana doğru geliyor ben yine refleks koşmaya başladım. Bir baktım dere. Dere dediysem bayağı geniş ve su debisi yüksek bir akarsu. Ben can havliyle ilk sıçrama atlayışımı yaparak karşıya geçmiştim. Köpek suyu geçip yanıma gelememişti. Böylelikle kurtulmuştum. Geri dönüşümde o dereyi atlayarak geçemedim:) Geri dönebilmek için bayağı bir yürümüştüm.

Bunlar bana ders oldu. Artık köpeklerden kaçmamayı öğrendim. Kararlı durup ve hatta yerden taş alır gibi yaptığınızda kaçıyorlar.

 • 4 Yanıt
Kasım 2012

Serkan Kiose

NBA 2012-2013 sezonun izlenmeye değer en iyi maçları hangileridir?

Play off'lardaki maçları inceleyecek olursak
 • New York Knicks-Boston Celtics serisi oldukça güzel. New York ile Boston şehirleri arasında sportif çekişme seriyi daha da ilginça hale getiriyor.
 • Miami Heat-Milwaukee Bucks serisinde Miami çok baskın pek izlenir maç yok seride.
 • Chicago-Brooklyn serisinde Rose yok haliyle serideki heyecan da azaldı. Ancak Rose'un yokluğunda seri çok ortada çekişmeli maçlar izlemek mümkün.
 • Indiana- Atlanta serisi çekişmeli ama basketbol kalitesi düşük. Birreysel yetenekler için belki izlenebilir.
 • San Antonio-Lakers serisinde Kobe Bryant yok Lakers sene başından beri kötü savunma yapıyor. San Antonio ya süpürür ya da 1 maç verir. Maçlar da çok çekişmeli olmaz.
 • Clippers-Memphis serisi başarılı ama oyun tarzları farklı iki takımın mücadelesi. Hem zevkli hem de çekişmeli maçlar oluyor. Serinin ya 6 ya da 7 maçta bitmesi muhtemel.
 • Denver-Golden State serisi hücum şöleni. Biri şuta biri penetreye dayalı iki farklı sistem. Danillo Gallinari olsaydı Denver favoriydi ancak şu an seri ortada ama maçlar çok çekişmeli ve güzel.
 • Houston-Oklohama serisinde Westbrook sezonu kapatmış olabilir ikinci maçtan sonra. Bu işin rengini değiştiri. Oklohama büyük favori iken seri Houston'ın içerdeki maçlarını kazanmasıyla tamamen değişebilir.
NBA (National Basketball Association)
 • 2 Yanıt
Kasım 2012

Serkan Kiose

inploid'deki soru ve yorumumun kimler tarafından beğenildiğini nasıl görebiliriz?

Soru ve yorumların sağ taraflarında bulunan beğenme ve beğenmeme ikonları ile herhangi bir soru ve yorum oylanabilmektedir.

inploiders


Beğenilme durumuna göre beğenme aracının tam ortasındaki sayı değişmektedir. Bu sayıya tıkladığınız takdirde kimlerin beğendiğini görebilirsiniz.


inploiders

 • 3 Yanıt
Kasım 2012

Serkan Kiose

Bir toplumdaki ahlak anlayışı nasıl oluşur?

Bir toplumda ahlak anlayışı aslında kendiliğinden oluşmaz. O toplum kendi ahlak anlayışını oluşturur. Bu da genel kabulle oluşur. Her ahlak anlayışı kendi toplumunda geçerlidir ve kendi doğrularına sahiptir. Örneğin, "töre" insanlık için iyi ahlaktan yoksun bir gelenektir. Fakat töre anlayışına sahip toplumda bir insanın canına kıymak ya da cezalandırmak o toplum için ve o toplumun ahlaki değerlerini korumak için yapılan ve doğru kabul edilen ahlaki bir davranıştır. Evrensel ahlak kuralları da belli düşünürlerin görüşlerinden beslenerek ve insanlığın temel dinamiklerinden hareketle oluşmuştur. Bu kurallar evrensel kabul gördüğü ve insanlığın yararına olduğu için evrenin tamamında olmasa da çoğu yerinde uygulanan kurallardır. Örneğin, "Kantçı Ahlak Anlayışı" niyete dayanır. Kant'a göre eylemin sonucu pek önemli değildir. Eylemin altında yatan niyet önemlidir. Bir insan gerçekleştirdiği bir eylemde o eylem kötü sonuçlansa dahi niyeti iyi ise ahlaklı bir davranıştır. Çünkü gerçekleştirdiğimiz eylemlerin sonuçlarının ne olacağını bilemeyiz sadece öngörebiliriz. Bu nedenle Kant'a göre de eylemin altında yatan niyet önemlidir. Niyet de evrensel kabul gören ahlak anlayışıdır. Sonuç olarak ahlak kuralları tüm dünyayı kapsıyorsa ve bir kişinin değil bir grubun değil bir toplumun değil tüm dünya insanının yararına oluyorsa geçerlidir ve korunması, geliştirilmesi gereklidir.
 • 3 Yanıt
Daha fazla göster