Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serkan Kesen, 

Web Yazılım Uzmanı

Web Yazılım Uzmanı Serkan Kesen inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Ocak 2014

Serkan KesenSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Ocak 2014

Serkan Kesen bu yanıtı beğendi:

Web sunucularından sitemizin kaynak kodları ve veritabanımızı çalınabilme ihtimali nedir?

Kendi sunucunuz değil de bir hizmet sağlayıcısından aldığınız hosting alanı üzerinde barındırdığınız projenizin kaynak kodları zaten kendi elinizle bir yere "emanet" ettiğiniz dosyalardır.
Aman bir şey olmasın gözümün önünde dursun derseniz kendi sunucunuzu kurmalı ve güvenlik önlemlerinizi almalısınız.

Programatik olarak konuya bakacak olursak . NET ile geliştirilen uygulamalar . Exe ya da . Dll 'e dönüştüğü için ve içinde de kaynak kod yerine MSIL kodu barındırdığı için ele geçirenin pek de işine yaramaz ve proje kaynak kodlarını ele geçirmiş sayılmaz.
Ancak PHP, Pyhton, Ruby gibi script dillerde yazılan kodlar proje dosyaları ele geçirildiği andan itibaren kaynak kodları da ele geçirilmiş demektir. Bu durumda risk projenizin kopyasının oluşturulması olacaktır. Ya da projenizin durumuna göre kaynak kodları elinde bulunduran kişi algoritmanın işleyişini çözüp sisteme sızmalar yapabilir zarar verebilir.

Bir . NET programcısı olarak ve kişisel projelerimi geliştiren biri olarak bu konudaki endişeleri gidermenin en güzel yolu bence Microsoft kanadında bu işi Azure ile yönetmektir. Güven duyulabilecek en üst merci bence orasıdır. Bunun dışında tüm platformlarda kaynak kodların ele geçirilme riski vardır. Kendi sunucunuz bile olsa yine sızma, saldırı vb. Riskler her zaman vardır.

Bu ihtimaller yaşanacaksa da yaşanır. Yanlış anlamayın üzerinde çok düşününce zincirleme bir güvensizlik ve korku döngüsüne girer insan.
Önemli olan profesyonel adımları atmaktır.
Ocak 2014

Serkan Kesen bu yanıtı beğendi:

Web sunucularından sitemizin kaynak kodları ve veritabanımızı çalınabilme ihtimali nedir?

Sunucudan kaynak kodlarınızın çalınması ihtimaline karşı bazı önlemler elbette ki var ancak ben bu tarz endişelerden çok veritabanınızın ele geçirilmesinin daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Dünyada kopyalanamayacak iş neredeyse yoktur (çok iyi benzeri de yapılabilir anlamında diyorum) ancak her işin kendi değerini yaratan o işi kullanan insanlar ve o işin o güne kadar elde ettiği veritabanıdır. Kullanıcı alışkanlıkları da bunun yanında başka bir değerdir. Ancak tüm bunlara rağmen bu tarz endişeleriniz varsa kaynak kodunuzu şifrelemek için .NET ve PHP tarafında obfuscation işlemleri yapabilirsiniz. Online olarak bu işlemi denemek için atomiku.com/online-php-code-obfuscator/ adresini inceleyebilirsiniz. Kaynak kodu karıştırma, şifreleme işlemleri de oldukça gelişmiş durumda. En kötü senaryoda kodu ele geçirip, kod geliştirme yapısını geriye döndürseler bile, sizin kod yazarken kullandığınız değişken yapılarını tek tek elle düzeltmeleri ve anlaşılır hale getirmeleri gerekir ki bu da oldukça zorlayıcı ve kodu almak ve değiştirmekten caydırıcı süreçler yaratacaktır. google.com/#q=Source+Code+Encryption+an... araması size oldukça fazla sonuç getirecektir.
Eylül 2012

Serkan Kesen  yeni bir  gönderide  bulundu.

deneme yazı

deneme yazısı
Eylül 2012

Serkan KesenKoray Fener kişisini takip etmeye başladı

Koray Fener, Web Yazılım Uzmanı, @korayfn

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım Geliştirme

1228 Kişi   187 Soru

Yazılım

3233 Kişi   564 Soru

Microsoft Web Platform

66 Kişi   1 Soru