Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sertaç Kunduz, 

Girişimci

Girişimci Sertaç Kunduz inploid.com'da 148 soru sordu, 1622 soru yanıtladı ve 2314 takipçisi var.

Nisan 2022

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Muhabbet kuşum 40 günlük ve dışkısını yiyor. Bunu nasıl önlerim. Izgarası da var ama yetişebiliyor dışlıya. Ne yapmalıyım? Mürekkep balığı kemiğinden de aldım, başka ne yapılabilir? Bu durum zararlı olur mu?

Bu tür davranış durumları çok fazla hayvanlarda gözüküyor en masumu mineral eksikliği ve ilk olarak yapmamız gereken özellikle mineral takviyesi yapmalısınız
Nisan 2022

Sertaç KunduzKriptobilim kişisini takip etmeye başladı

Kriptobilim, Öğrenci, @kriptobilim

Bilim ve Teknoloji haberleri, Yapay Zeka, Donanım ve Yazılım Haberleri, Kripto Para Haberleri, Mobil Teknoloji ve Sosyal Medyadaki Son Gelişmeler https://kriptobilim.blogspot.com/

Nisan 2021

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Neden tüm olumsuzluklar beni buluyor ya da bana mı öyle geliyor?

Sana öyle geliyor. Aslında herkesin irili ufaklı sıkıntıları var. Kimisi ufak problemlerini dağa çeviriyor, kimisi ise bazı insanların hayatını derinden etkileyecek problemlerin üstesinden ustaklıkla gelebiliyor. Problem çözmek; muhtemelen doğuştan itibaren edindiğimiz en önemli medeni özelliklerimizden biri olsa gerek. Yaşanan durumu olumsuzluk diye tanımlamak yerine çözülmesi gereken bir problem diye tanımlayınca, sistematik bir şekilde zihin, çözüm aramaya başlaması, doğal bir süreç olarak karşımıza çıkacaktır. Bu da başlangıçta irade, sonrasında ise alışkanlık gerektirecektir. Henüz okumayı tamamlamadığım "fark et, düşün, hisset, yaşa" adlı kitabı tavsiye ederim. Kişisel gelişim kitabı gibi görünse de yazarının bilişsel davranışçı bir psikatr olması okudukça farkını hissettiriyor.
Nisan 2021

Sertaç Kunduz  bu yazıyı beğendi:

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Marka Tescil belgelerinin alınması birbirine bağlantılı süreçlerden oluşmaktadır.
a- Başvuru Aşaması: Öncelikle, Marka tescili almak isteyen şahıs veya Tüzel kişiliğin markayı hangi sektörde, hangi mal ve hizmetler için kullanılacağı belirlenir. Bu mal ve hizmetlere uygun Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği 45 adet Nice sınıfından alınması gereken sınıflar belirlenir. Belirlenen sınıflarda istenilen marka için sadece birebir markalar değil özel yazılımlarımız sayesinde benzer marka araştırması yapılır. Bu aşamada sadece aynı markalar değil, bize itiraz edebilecek, başvurumuz için risk yaratabilecek benzer marka tesciller bile belirlenir. Ardından markanın tescil edilebilirliği ile ilgili risk analizi yapılır ve eğer olumlu bir karar verilirse Türk Patent ve Marka Kurumuna seçilen sınıflar için harçlar ödenerek başvuru yapılır.
b- Yayın Aşaması: Yapılan başvurumuz Türk Patent ve Marka Kurumunca ön inceleme ve benzerlik işlemine tabi tutulur. Bu aşamada bize özel yapmış olduğumuz risk analizi sayesinde başvurumuz sorunsuz olarak geçecek ve 2 ay boyunca marka yayın bülteninde yayınlanacaktır. Bu aşamada ki yayının amacı, tescilli marka sahiplerine “ ben bu başvuru ile ilgili kendi bünyemde araştırma yaptım ve tescili için bir engel görmedim. Eğer bu başvurunun kendi markasına benzer olduğunun düşünen var ise bu marka başvurusuna itiraz edebilir” demektir. Eğer başvurumuza itiraz gelmemesi durumunda 2 aylık bülten süresi dolar ve markamız için tescil kararı verilir. Ama eğer başvurumuza bir itiraz gelirse süreç biraz farklı şekillenecektir. Gelen itiraz Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından başvuruyu yapan biz vekillere bildirilir. Gelen itiraz müvekkillere bildirilerek analiz yapılır ve bu analize istinaden uygun bir savunma hazırlanır. Yapılan itiraz ve savunmaya istinaden Türk Patent ve Marka Kurumunda ki itiraz uzmanı incelemesini yapar ve bir karar verir. Eğer gelen itiraz kabul edilirse başvuru tamamen veya kısmen ret edilir. Ama savunma başarılı olur ve itiraz kabul edilmez ise marka sürecimiz sorunsuz devam eder. Bu aşamadan sonra itiraz uzmanının vermiş olduğu karara olumsuz taraf yeniden itiraz etme hakkı vardır. Bu süreç 2. Kez aynı şekilde gerçekleşir. Bu aşamada itiraz ve savunmalar Yeniden İnceleme ve Denetleme Kuruluna (Y. İ. D. K – YİDK) gider. Kurul incelmesini yapar ve sonuç çıkarır. Bu aşamada çıkan sonuç Türk Patent ve Marka Kurumunda nihaidir. Yani artık başvuru sahibi haklı görülürse marka tescil edilecektir, itiraz sahibi haklı görülürse marka kısmi veya tamamen ret edilecektir. Bu aşamadan sonra haksız görülen taraflar isterlerse dava yoluyla hak arayışlarını sürdürebilirler.
c- Tescil Aşaması: Yayın aşaması sonrası Türk Patent ve Marka Kurumu markanın kabul edildiğini bildirir ve Tescil belgesi harcı ödenerek belge alınır. Bu 3 aşamada da en önemli nokta, bu işlemler süreli işlemlerdir ve süreçler kaçırılırsa başvuru tescil edilmeden başvuru iptal edilir. O yüzden süreç takibi eksiksiz yapılmalı ve sürecin hızlı ilerlenmesi sağlanmalıdır.
Nisan 2021

Sertaç Kunduz  bu yazıyı beğendi:

Marka tescili Ne demektir?

Marka Tescili, bir şahıs veya Tüzel kişiliğin mal ve hizmetlerinin diğer Şahıs ve Tüzel kişiliklereait mal ve hizmetlerden ayırt edilebilmesi amacıyla belirlemiş oldukları ibare veya işaretlerin marka sahibine hak sağlaması için onaylanması işlemidir. Marka tescil işlemi Sanayi ve Teknoloji bakanlığına bağlı Türk Patent ve Marka kurumunda yapılır. Ve markanın sahibine 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerince koruma ve haklar sağlar. Bir başka deyişle marka tescili, şahır ve gerçek kişilerin kendini korumak ve benzerlerinden kaçınmak üzere belirlemiş oldukları ibare, işaret , logo, kelime ve vb. ayırtedicilik sağlayan , koruma ve kopyalanmasını önlemek için kendi adına koruma altına alması demektir. Markalar , işletmlerin halk önündeki kendini anlattığı temsilcileri konumundadır.


Nisan 2021

Sertaç Kunduz  bu yazıyı beğendi:

Masters ve Johnson Heyecan Modeli

Masters ve Johns’un cinsellik konusundaki buluşlarına kadar aslında cinsellik hakkında önceden çok az şey bilindiği görülmüştür. Tabii bu çalışmalar o dönem de bile oldukça tepki almasına rağmen Masters bu konuda geri çekilmemiş ve açık olmayacak bir şekilde hatta daha doğrusu yasal olmayan şekilde araştırmalarını gerçekleştirmiştir.


Masters ve Johnson’un fikirlerine göre erkek ve kadınlarda cinsel tepkiler genital bölgedeki dolaşım dinamiklerinin değişmesi, pelvis bölgesindeki kan hacminin yeniden dağılmasıyla ve üreme organlarını saran kasların büzülmesi ile oluşmaktadır.


Bu tanımlamaya dayalı şekilde psikolojik faktörleri göz ardı eden, fizyolojik faktörleri baz alarak cinsel tepkileri 4 evreye ayırmışlardır.


1) Heyecan evresi: Genital bölge damarlarda refleks olarak genişleme sonucu oluşan kan akışındaki değişikliktir. Erkek üreme organında sertleşmeyi sağlarken, kadın üreme organında vajina kayganlaşması sağlamaktadır.

2) Plato evresi: Fizyolojik heyecanın çok yüksek olduğu ve üreme organlarının en çok kan toplandığı andır.

3) Orgazm: Genital bölgesindeki ve etrafındaki kasların kasılmasıdır. Erkeklerde bu evre iki şekilde gerçekleşmedir, ilk olarak spermlerin tutulduğu bölgedeki kasılmalar ve erkeğin kaçınılmaz bir şekilde boşalmasıdır. Erkeğin kendini tutamayacak şekilde boşalmasına “Boşalmanın kaçınılmazlığı” olarak adlandırılmıştır.

4) Gevşeme evresi: Bu evrede kaslar rahatlar ve kan akışı normalde döner. Penis normal haline dönerken vajina da kayganlaşma bitmektedir. Bulgulara göre erkekler tekrar seks yapmak için bir süre beklemesi gerekmektedir ve bu zamana “inatçı zaman” denmektedir, kadınlar ise beklemeye gerek duymadan defalarca orgazm olabilirler.Sınırlılıklar: Heyecan modeli fizyolojik bazlı olduğu için ve psikolojik faktörleri göz ardı ettiği için bazı konularda eksik kalmıştır.

Heyecan evresi direkt fizyoloji ile bağlantı kurulsa da öznenin karşısındaki insana hissettiği, arzulaması ve kendisine yönelik psikolojik faktörleri heyecan evresini etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse bir birey duygusal açıdan olumlu hissettiği bir kişiyle yaşadığı cinsel ilişkinin hazzı ile duygu beslemediği kişiyle yaptığı ilişkinin hazzı farkı olabilmektedir.

Motivasyon cinsel ilişkide oldukça önemli bir psikolojik faktördür. Motivasyon, uyarılma ve orgazmı etkilemektedir. Motivasyon bireyden bireye değişmekte olmakla beraber cinsel fanteziler veya cinsel denemeler motivasyonu artırabilmektedir.

Heyecan modeli devrim niteliğinde bir model olmakla beraber birçok modelin ve yöntemin öncüsü olmuştur. Bu modelden sonra ortaya çıkan modeller psikolojik faktörleri baz almıştır ve daha gelişmiş şekilde uygulanmıştır.


Kaynak: Cinsel Terapi-Irvin David Yalom
Mart 2021

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Nihan Kaya - İyi Aile Yoktur
Harika bir kitap, altı çizilecek o kadar çok şey var ki, o yüzden hiçbir yerinin altını çizemiyorum.
Mart 2021

Sertaç Kunduz  bu yazıyı beğendi:

Masalın çocuklar üzerinde olumlu etkisi

Çoğu zaman çocuklarımıza anlatacağımız bazı olayları her ne kadar doğrudan söyleyerek onun üzerinde bir etki bırakmaya çalışsak dahi çoğu zaman etkisinin olmadığını ve çocukların aileleri dinlemediğini görürüz. Onun için çocuklarımıza anlatmak istediklerimizi masal aracılığıyla kolayca onun üzerinde etki bırakarak aktarabileceğimiz gibi masal okurken çocukların eğlenmesini sağlayabiliriz.
Ocak 2021

Sertaç KunduzZeki Ayparçası kişisini takip etmeye başladı

Zeki Ayparçası, Reklam Koordinatörü, @zekiayparcasi

Ocak 2021

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Sırf (şu) özelliğinden ötürü (şundan) vazgeçmiyorum dedikleriniz nelerdir?

Yeni yerler görüp imkansızlıklar içerinde bir şekil oralarda yaşama hissinden vazgeçemiyorum.
Kasım 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Bir kız neden gemi inşaatı mühendisi olmak ister?

Herhalde burayı kullanmayalı bir 10 sene olmuştur? Bilemedim...

Bir kadın neden gemi inşaatı mühendisi olmak ister? Bir erkek neden isterse o yüzden.
Ekim 2020

Sertaç KunduzMerve Guzel kişisini takip etmeye başladı

Merve Guzel, Öğrenci, @merveguzel1

Ekim 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

İnsan neden yalnızdır?

Her birey özgündür. Bazen çevre ile iletişime ara verme yöntemi farklı olabilir. Kimisi bunu kafa dağıtma yöntemleriyle yapar, kimisi sadece kendini dinleyerek. Kendini dinlediği zamanlarda yalnız olduğunu düşünür aslında kendi dünyasının realitesini gözden geçirir. Kolay bir zaman dilimi değildir çünkü sosyal bir varlık için kolay değildir ve bu, yalnızlık olarak yansır kendisine.
Ekim 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Kopya girişim fikri olur mu?

Olur. İlk icat eden iyi bir ürün çıkarmıştır ama halka ilişkiler, pazarlama gibi konulara eğilmemiştir ya da bu konularda zayıf kalmıştır, ürünü fazla yayamamıştır. Sosyal konularda başarılı bir kişi bunu kopyalayıp, daha çok yayabilir ama eğer orijinal mucit hukuk yoluna giderse onu terletebilir.
Ekim 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Bir kadın blogundan beklentileriniz nelerdir?

Kadınların ortak tutkularının ve zevklerinin yer aldığı bloglar zirveye tırmanır. İlk aklıma gelen kozmetik ve giyim. Genel bir blog oluşturmak istesiniz bile ağırlıklı bir kol bu blogda baskın gelecek ve ele geçirecektir.
Ekim 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Günümüz bilim ve teknolojisiyle neden hala kanser tam olarak tedavi edilemiyor?

Kanser geniş bir konu. Tedavi edilenleri olabiliyor. Örneğin lokalse, bir yerin cerrahi ile alınmasıyla tehlike kalkıyorsa, olabiliyor ama kan yoluyla taşınıyorsa ve teşhisi gecikiyorsa zor olabiliyor, imkansız olabiliyor. Kanserin en basit tanımı, kontrolsüz ve hızlı hücre üremesidir. Bunun nedeni, hücre üremesinin aktörü hücre çekirdeğindeki şifre aktarımının bozulması. Bir hücre, en baştaki orijinal hücreden üremiyor, kopyanın, kopyası üretiliyor. Bir kere bu düzen bozuldu mu, bozuk devam ediyor. Gen terapisine başvurulmasının nedeni de bu.
Kanserlerin bir çoğu uykuya geçer. Uyanmaları kısa da sürebilir, uzun da. Bu uzunluk çok uzun da olabilir. Birey o vakte kadar hayatının sonuna gelmiş olabilir.
Soruya gelince, günümüz kelimesi önemli çünkü demek ki günümüz imkanları henüz bu işi tam olarak karşılayacak kadar etkin çözümler ve çözüm araçları geliştirememiş.
Bir de şunu ilave etmek gerek. Habis hücrelere tedavi amaçlı taaruz ederken, masum hücrelere de taaruz ediyorsunuz ve bu vücuda zarar veriyor.
Eylül 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Müzik nedir?

Söz söylemenin bittiği yerdir, devamı müzikle başlar.
Ağustos 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Hangi veritabanını kullanıyorsunuz? Niçin?

Biz yazılım danışmanlığı yapıyoruz. Dolayısıyla yaptığımız işlerde de desteğini verdiğimiz yazılıma uygun bir alt yapı kullanmamız gerekiyor.
ERPNext, MariaDB (MySQL tabanlı) kullanıyor.
Logo Tiger Enterprise, SQL Server kullanıyor.
Advantech ve iDempiere, PostgreSQL kullanıyor.
SupraMES, Oracle kullanıyor.
Bazı mobil yazılımlarımız SQLite kullanıyor.
Ağustos 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

The 10X Rule
Ağustos 2020

Sertaç Kunduz bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirme süreçlerinde iyi bir iş analizi nasıl olur?

Çok konu ile alakası olmayabilir. Zaten Serkan Bey'de iyi analiz etmiş. 3X analiz yapılırsa 1X kod yazılır. Ama Proje Yönetimi bence analizden daha önemlidir. Analizden sonraki süreçte mutlaka sorunlar çıkar, proje talebinde değişiklik olabilir. Elemanlar görev değiştirir, iş değiştirir, hastalanabilir. Düzgün bir analiz yaptıktian sonra en şeffaf şekilde olayları yürütmek, projenin sağlıklı tamamlanması için daha önemlidir. Analiz uçağın aprondan kalkış pistine kadar gitmesidir belkide. Kalkış, uçuş, iniş ve yolcuların indirilmesi Proje Yönetimi kısmıdır. Süreç olarak Proje Yönetimi işin 3/4 kısmıdır ama işin başı analizdir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

Türkiye

948 Kişi   375 Soru

ASP.NET

273 Kişi   142 Soru

inploiders

351 Kişi   166 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

.NET

1527 Kişi   87 Soru

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Donanım

527 Kişi   96 Soru

İşletim Sistemleri

173 Kişi   60 Soru

Nissan Micra

10 Kişi   0 Soru

inploid Yardım

88 Kişi   88 Soru

İletişim (inploid)

135 Kişi   16 Soru

Davul

19 Kişi   10 Soru

Fotoğraf Makinesi

366 Kişi   58 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Patent

107 Kişi   34 Soru

Hayvanseverlik

112 Kişi   25 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

Basketbol

181 Kişi   46 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Akademik Kariyer

152 Kişi   30 Soru

Call Of Duty

17 Kişi   1 Soru

Crysis 2

11 Kişi   1 Soru

Atatürkçülük

89 Kişi   13 Soru

Blackberry Curve 9300

5 Kişi   2 Soru

Formspring.me

61 Kişi   2 Soru

Twitter

424 Kişi   120 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru