Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sertel Şıracı, 

Avukat

Avukat Sertel Şıracı inploid.com'da 0 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Ağustos 2012

Sertel Şıracı bir yanıt verdi.

Tutuklanma süreci nasıl işler? Anında mı tutuklanılır, yoksa toparlanmak için 1-2 saat verilir mi?

Aslında bu bir kararla başlar ve mahkeme tutuklama kararını verdiği an artık kişi için yakalama kararı çıkmıştır ve ya dosya üzerimde çalışan emniyet ya da örneğin hava alanı geçişlerinde yakalama olabilir.

Esasında kişiler de bu tutuklanma meselesini de bilir, haberini alır.


Eğer mahkemede bu karar verilmişse, duruşma sonrası görevli memurlarca sevki yapılır.

Ağustos 2012

Sertel Şıracı bir yanıt verdi.

Haberlerde herhangi bir suça karışmış kişilerin yüzlerinin karartılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Google'a o kadar alıştık ki bu teşhir meselesi gerçekten sıkıntı olmaya başladı.

Kişilerin yüzleri ile birlikte isimleri de kısaltılarak yazılmalı, çünkü suç olduğu an haber değeri olur ve haberi yapılır kimse beraat eden kişinin haberini yapmaz.
Hatta yapsa da konu itibar olduğu için kimse o olayla da anılmak istemez, bu nedenle de direkt bütün içeriğin yok edilmesi en doğru davranış olur.

Uygulama böyle değil, eğer biraz ünlüyseniz ne adınız kısaltılır ne de yüzünüz karartılır. Siz olaydan aklanırsınız ama bu yine o içerik kalır, talep bulunursanız da sizden mahkeme kararı istenir. Siz o zaman içerik kaldırmak için karar almak yerine direkt tazminat davasına gitmelisiniz ki karar öyle olmaz, böyle olur demelisiniz.
Ağustos 2012

Sertel Şıracı bir yanıt verdi.

Web sitelerinde sıkça karşımıza çıkan "Privacy Policy" ve "Terms Of Use" metinleri ne içerir, farkları nedir, kendi web sitemiz için hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Aslında içeriği onaylayarak yayınlama yöntemini kapasiteye göre belirlemeli ve bunu da ziyaretçiye bildirmeden yapmak da fayda var.

Yani;

Günde 10-15 mesaj veya yorum ekleniyorsa bunu gözden geçirebilirsiniz ama 100 mesaj ekleniyorsa bunun için birisi gerekebilir bu ekşi sözlük rakamlarına ulaşıyorsa artık takip etmeyi bırakırsınız.


Onaydan sonra yayınlamak yerine direkt yayınlayıp, ama sonra mutlaka inceleyip açık ihlal varsa silebilirsiniz. Bundan da kimseye bahsetmezsiniz böylelikle herkes hukukçu değil size normal olan bir yazı için hakkınızda dava açıldığında bizim onay sistemimiz yok dersiniz.


Ama bütün bunlarla birlikte sitenizde mutlaka sizinle irtibat kurulabilecek bir email, form sayfası olsun yoksa kişi direkt şikayet edebilir. Kişilerin gazını alabileceğiniz bir erken uyarı sisteminiz olsun, açık ihlallerde siz de gereğini yapabilesiniz.

Ağustos 2012

Sertel ŞıracıIrfan Emrah kişisini takip etmeye başladı

Irfan Emrah, Avukat, @irfanemrah

Ağustos 2012

Sertel Şıracı bir yanıt verdi.

Şirket içi e-learning yapılanması kurmak için tabi olunan bir mevzuat var mıdır?

Milli Bakanlığı'nın o kadar çok yönetmeliği var ki önce bunları incelemek gerekiyor. Bir şirket kendi içerisinde bu eğitimi verecekse izne gerek kalmayacağını düşüyorum.

Başka şirketlere, şirket içi eğitim vermekten bahsediyorsak o zaman izin gerekebilir.

Daha Fazla