Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Şeyma Yıldırım inploid.com'da 5 soru sordu, 26 soru yanıtladı ve 38 takipçisi var.

Eylül 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

En iyi (sevdiğiniz) film müziği, soundtrack albüm hangileridir?

Çok var ama şu an aklıma gelen C. R. A. Z. Y. filminin soundtrack albumu oldu. Playlist olarak burada (youtube.com/playlist?list=pl0494d57bbb5d75fc) bir şarkı da aşağıda :) -David :)-

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Yazılım/Programlama/Bilgisayar alanında geçen ilginç iş mülakatları ve sorularından canlı örneklerinizi paylaşabilir misiniz?

 • Bir otobüse kaç golf topu sığar?
 • A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?
 • Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

 • Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir blender içine atıldınız ve 60 sn. içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?
 • Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?
 • Dolabında o kadar tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?
 • Bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. Her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. Köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. Hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. Bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. Ne olur?
 • Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?
 • Bir otoyolda 30 dk. içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0.95 ise 10 dakikada rastlama oranı nedir?
 • Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)
 • Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Biri 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?
 • Bir partidesin. Sen ve arkadaşlarınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?
 • Dünyada kaç piyano akortçusu var?
 • Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta fakat bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece 2 defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?
 • 5′ den 1′ e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı? (İpucu: Korsanlardan biri altının yüzde 98′ ini alır.)
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Herkesin beslenme hakkında bilmesi gerekenler nelerdir?

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında yetersiz beslenme oluşur. İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma dengesiz beslenme denir. Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler
 • Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir.
 • Hareketli ve esnek bir bedene,
 • Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere,
 • Kuvvetli, gelişimi normal kaslara,
 • Çalışmaya istekli kişiliğe,
 • Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına,
 • Normal zihinsel gelişme,
 • Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir.
Yetersiz ve Dengesiz Beslenenler ise;
 • Hareketleri ağır ve isteksiz
 • Sağlıksız genel görünüşte (aşırı zayıf veya şişman)
 • Pürüzlü, kuru, sağlıksız cilt yapısına,
 • Şişman veya zayıf vücut yapısına,
 • Sıksık baş ağrısından şikayet eden
 • İştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptir.
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım  bu yazıyı beğendi:

13 yaşındaki N.Ç.'ye tecavüz edenler

Adil sandığımız adaletin beraat ettirdiği tecavüzcülerin bir kısmının Resimleri. DEŞİFRE ET!...Et ki o kız 9 yıldır uyku uyuyamıyorken onlar da dışarı çıktıklarında kimsenin yüzüne bakamasınlar ... Bıyıklara dikkat...
Suç

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Formatı değişmiş bir hafıza kartındaki resimleri nasıl kurtarabilirim?

Format değişmişse zor, kurtarma programlarıyla önce bir bakın, duruyorsa iki dakikada kurtarılabilir dosyaları gösterir.

FAT ten NTFS ye veri kayıpsız dönüştürme mümkün ama, sizinki muhtemelen quickformat ile verilerin ismini ve tablo yapısını silerek değişmiştir.

Aslında piyasadaki kurtarma programlarının yaptığı pek bir şey yok, FAT ve NTFS de eski tabloların silinse de ikincil yedekleri duruyor, gidip oradan okuyor, sonra da ahanda kurtardım bak ne kadar marifetliyim diyor.

Bu noktada FAT ten NTFS ye dönmüşse, eski yedek tablolar da silinmiş olabilir, öyleyse bu kıytırık programlar hiç bir hal kurtaramaz. Daha profesyonel şeyler gerekiyor, mesela sektörlerin içine tek tek bakabilmeyi sağlayan programlar var, genelde MBR sektörlerine bakmak için kullanılır ama profesyonel programlar da bu mantıkla hard format atılmamışsa tek tek bakabilir, bir yerlere varılabilir. Dediğim gibi iki dakikada bakın varsa vardır hemen dosya isimleri çıkar, yoksa çok önemli resimlerse pek kurcalamadan profesyonel bir şirkete götürün kurtarabildiğini kurtarır.
Haziran 2013

Şeyma YıldırımTurker İnanmaz kişisini takip etmeye başladı

Turker İnanmaz, Grafik Tasarımcı, @turkerinanmaz

Beşiktaş | Dokuzçeyrek

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Bilgisayar mühendisliği bölümünde tam olarak nasıl bir eğitim veriliyor?

Üniversiteye bağlı olarak lisans dersleri değişmekle birlikte bir "Bilgisayar Mühendisi" adayını bilinçlendirmek adına programın temel dersleri hakkında dilim döndüğünce bilgi verebilirim.

Introduction to Computer Science: Bu ders aslında size "bilgisayar mühendisliği" diye bir kavramın var olmadığını "bilgisayar bilimleri" diye bir
kavramın var olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Temel olarak bilgisayar nasıl çalışır, ne tür işlemler yapılır ve ya ne tür işlemler yapılmaz, bilgisayar içerisindeki parçalar temel olarak hangi işlevi görür gibi bir çok sorunun cevabı için bu ders verilmekte. Bu ders sonucunda öğrendiğiniz şey ise 1+1 eşit değildir 2 oluyor. Temel olarak 1+1 != 2 işlemini çözdüğünüzde ülkemizdeki tabiri ile "Bilgisayar Mühendisi" olma yolunda ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Linear Algebra, Thermodynamics, Discrete Mathematics, Numerical Analysis, Differential Equations: Bu dersler sizi mühendisliğe hazırladığı gibi bilgisayar içerisinde nasıl bir sistem olduğu ve bu sistemin matematiksel olarak nasıl ifade edildiğini gösteriyor. Unutmayalım ki en iyi bilgisayarcılar matematikçilerdir. Ve bilgisayarların 1 ile 0 dan meydana geldiğini düşünürsek matematiğin önemini biraz daha anlamış oluyoruz. Özellikle Discrete Mathematics ve Numerical Analysis dersleri bilgisayar biliminin temel dersleri. Yani siz bilgisayar içerisinde bir işlem yapılırken bu işlemin ne kadar sürede yapılabildiğini Numerical Analysis ile çözümleyebilir kıvama geliyorsun ya da getirilmeye çalışılıyorsunuz.

Data Structure and Algorithms
: Şahsen sevdiğim bir ders olmakla birlikte size "yapmadan önce düşün" özelliği kazandırmaktadır. Bir yapıyı yapmadan önce çözümlemenizi sağlar, temel algoritma mantığını size öğretmeye çalışır ve bilgisayar bilimindeki temel veri yapıları hakkında genel bilgiler verir.

Programming Languages I-II: Bu dersler temel olarak programlama kavramı ve programlama dilleri hakkında bilgi verirler. Sizlere öncelikle programlama kavramını anlatıp daha sonra bilgisayar programcılığı ile ilgili tarihi bir gezintiye çıkarır son olarak orta seviye programlama dillerinden C programlama dili ile ilgili örnekler yapılıp bu dersler sonlandırılır.*

Object-Oriented Programming: Evet geldik programın önemli derslerinden bir diğerine. Bu ders size "Nasıl iyi program yazılır?" sorusunun cevabını vermek için vardır. Temel olarak nesne yönelimli programlama dili tanıtılır, olmazsa olmaz yapıları anlatılır, bu yapılar ile ilgili detaylı örnekler verilir ve size nesne yönelimli programlama kültürü aşılanır.

Visual Based Programming: Object Oriented Programming dersi ile ne gibi bir farkı var diye düşünebilirsiniz. Temel farkı şudur; Object Oriented Programming dersi teorik bir ders olarak işlenirken Visual Based Programming dersi teorinin pratiğe dönüştürülmesi için vardır. Yani Object Oriented Programming dersinde ne öğrendiyseniz burada uygulama üzerinde göstermeniz istenir, beklenir. Java veya C# programlama dili eşliğinde sunulan bu ders damakta güzel tatlar bırakabilir ya da tam tersi ben neden buradayım dedirtebilir.

Logic Circuit and Firmware Design: Bilgisayarın aslında yalnızca yazılımlardan oluşan bir mekanizma olmadığını göreceğiniz derstir. Bu derste bilgisayarın ne gibi devrelerden oluştuğunu, hangi devrenin ne gibi özellikleri olduğunu ve bu devreler ile nelerin yapılabileceğini göreceğiniz ders olacaktır. Size bilgisayarın iç dünyası ile ilgili tüyolar verir.

Introduction To Electric Circuits: Aslında temel elektrik dersidir. Elektrik devreleri ile ilgilenir pratik hiçbir şey yapmadan teoride işi bitirirsiniz.

Operating Systems: Bu ders bir işletim sisteminin nasıl çalıştığını hangi yapılardan oluştuğunu, işletim sistemini oluşturan yapıların ne gibi görevler üstlendiğini, temel işletim sistemi algoritmalarını inceleyeceğiniz bir ders olmakla beraber şahsım adına bölümün en zevkli derslerindendir.

Computer Communication And Network: Size bilgisayar ağları, ağ topolojilerini ve sistemlerini öğreten ders olacaktır. Temel amacının bu olmasının yanı sıra sosyal çevrenizde kullanabileceğiniz ve toplumun aşina olduğu bir çok terimin ne olduğunu öğrenmenizi sağlar. Misal ya bizim şirketteki bilgisayarlar birbirini görmüyor dendiğinde bu sorunun çözümü hakkında bilgi sahibi olacağınızdan ortaya cengaver gibi atlayabilirsiniz. Ayrıca "bu bilgisayarlar nasıl aralarında haberleşiyor?" sorusunun cevabı da bu derstedir.

System Analysis and Design: Aslında adı adım adım uygulama geliştirme de olsa olur denecek derstir. Tam olarak "bir uygulama nasıl geliştirilmelidir?" sorunun cevabını verir. Ve genelde bu dersten sonra "yazılım projem başarısız oldu" bahanesi ortadan kaldırılır çünkü size "nasıl verimli uygulama yazılır?" başlığı altında inanılmaz başarılı öğütler vermektedir.

Microprocessors and Assembly: Logic Circuits dersinde manual olarak yaptığınız uygulamaların kod tarafını oluşturur. Tam olarak işletim sisteminin karanlık dönemlerine iner ve size 1 ve 0 lar ile neler yapabileceğinizi gösterir. Oturup bir devre tasarlarsınız, sonra istenilen olay örgüsü içerisinde o devrenizi simüle edersiniz. Genel olarak zor bir derstir.

Computer Architectures: Bilgisayar Organizasyonu adı altında verildiği kurumlarda vardır. Tam olarak bilgisayarın yapısı, işletim sisteminin yapı taşlarının tasarlanması ve en verimli şekilde kullanılması konusunda bilgi verir.

Software Engineering, Software Design and Architecture, Human Computer Interaction: Bu dersler size tam olarak nasıl "En iyi şekilde yazılım yapılır, gerçekleştirilir, hayata geçirilir" sorularının cevabını vermekte. Yazılımın yalnızca kodlamadan ibaret olmadığını en ufak detayların hatta renklerin bile iyi seçilmesi gerektiğini büyük firmaların ve uygulamaların bu konudaki hassasiyetlerini, yazılımın sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik ve psikolojik alanlar ile birlikte çalıştığını, yazılım mimarilerini ve metotlarını anlatan güzel derslerdir.

Computer Graphics: Bu derste bilgisayarı pixellerine ayırıp incelersiniz. Eğer oyunlar ile ilgiliyseniz (ki kim değil ki?) bu ders tam size göredir. Hocasına bağlı olmak ile birlikte mini bir oyun yazma fırsatı elde edersiniz.

Data Mining: İnternette dolaşırken "cinsiyetiniz nedir?","tıraş bıçağınızın markası nedir?", "kaç yaşındasınız?", "evli misiniz?", "mutlu musunuz?", "çocuklu musunuz?" tarzı aptal sorulara maruz kalanlardansınız ve "bunlar ne ya" diyorsanız bu dersi almanızı tavsiye ediyorum. Bu ders size büyük reklam firmalarının nasıl çalıştığını, "Migrostan şok indirim, patlıcanın kilosu 1 lira!" gibi reklamların arkasında nasıl bir sistem yattığını, "Uykusuzluk problemi mi çekiyorsunuz?" gibi maillerin neden sizi bulduğunu anlamanız için biçilmiş kaftan bir ders. Bu derste büyük veri yapılarının içerisinden nasıl ve ne şekilde istenen verilerin elde edildiğini görecek ve şaşıracaksınız.

Formal Languages ​​and Automata Theory, Machine Learning: Bu derste "abi bu Google nasıl çalışıyor?" sorusunun cevabını bulabilirsiniz ya da "abi bankamatikler nasıl çalışıyor?" diye düşünüyorsanız bu ders sizin için çölde bir vaha olacaktır.

*: Ben C gibi dillerin gösterilmesinden yanayım. Java ve C# gibi diller programlama mantığının öğrenilmesinde temel teşkil etmiyorlar (şahsi görüşüm).

Not: Dersleri derinlemesine anlatmak istemedim açıkçası, dilim döndüğünde ne işe yaradıklarını yazmaya çalıştım. Hatalarım olabilir; kusura bakmayınız.
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Metropollerde mi yoksa ufak kentlerde mi daha mutlu olunur? Neden?

Mutluluğu sorgulamadığımız sürece nerede yaşarsak yaşayalım mutlu olunur..

Küçük yerlerde günlük olaylar vardır. İnsanlar hayatın getirdikleriyle o anda ilgilenirler. Hayat yavaştır.. İnsanlar birbirleriyle daha çok temas halindedir.. Onları birbirine bağlayan törenler ayinler vardır.. Cenazeler, düğünler, kına geceleri her küçük yerin kendi kültürüne göre birer ayin gibi yapılır.. Amacı temas etmektir..

Metropol yaşantısı ise bundan çok farklı bir yapı.. Bireysel yaşam insanların birbirleriyle temasının kesilmesine neden oldu.. Bu kaygıyı artırdı.. Kaygı arttıkça anda kalınamaz oldu.. Bununla birlikte entellektüalite arttıkça sorgulama da arttı.. Sorgulama arttıkça gene anda kalınamaz oldu.

Burada iki konu önemli gibi görünüyor: Birincisi temas kapasitemiz, ikincisi de hayati yavaşlatabilme ve anda kalabilme becerimiz. Bu durumda temas kapasitemizi artırdıkça ve anda kalmayı öğrendikçe her yerde mutlu olunur. Yaşadığımız yerin özellikleri tabi ki önemli, fakat o yerin özelliklerinin farkında olup kendimizi yeniden ayarlayarak gelişimimizi sürdürebilir, mutluluk dahil tüm duyguları doyumlu bir şekilde yaşayabiliriz..
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Bir çocuğa ailesinden birinin öldüğü nasıl söylenmelidir?

7 yaştan önce çocuk somut düşünür, soyut durumları tam olarak kavrayamaz. Örneğin ölümden uzak durmanın mümkün olduğunu düşünebilir. Ayrıca çocuk açısından ölüm bulaşıcı bir durum olabilir. Bir komşunun ölümü, anne veya babasının, hatta kendi ölümünün habercisi olabilir. Bununla birlikte çocuğa ölümün kötü bir olay olmadığını, doğal bir süreç olduğunu onun anlayabileceği kelimelerle söylenmelidir. Burada tercihen çocuğun çok sevdiği ve güvendiği bir kişi tercih edilir. Bu konuda çevredeki kişiler bilgilendirilmeli olabildiğince herkesten aynı cümleleri duymalıdır.

Çocukla ölüm hakkında konuşurken olabildiğince içten, açık ve en önemlisi nötr bir duygu durumu ile söylemektir. Çocuğun sorduğu sorulara kısa ve net yanıtlar verilmeli, sorduğundan daha fazla, yani ekstra bilgiler söylenmemelidir. Çocuk bu konudan bahsetmiyorsa bunu onunla konuşmanın yararı yoktur. Özellikle 3-5 yaş arasındaki bir çocukta bir yakınının ölümü sonrasında diğer kişilere "sen de ölecek misin?" diye sorabilir. Çocuk somut düşündüğü için henüz ölmeyeceğim demek onun kendisini güvende hissetmesine yol açar.

Bu süreçte çocuğun duygularını istediği şekilde ifade etmesine izin verilmeli,
konuştuğu zaman desteklenmeli, ağladığı zaman engellenmemelidir. Ancak bu konuyu konuşmuyorsa konuşması konusunda baskı yapılmamalıdır. Mümkünse
cenaze ortamına sokulmamalı, fakat iyi tanımadığı, tamamen yabancı olduğu bir ortama da gönderilmemelidir. Yanında kendisini iyi hissettiği ve güvendiği bir yer tercih edilmelidir.

Ölünün yüzünü göstermek, ölen kişinin derin bir uykuya daldığı, toprak olup yok
olduğu gibi kavramlar kullanmak uygun değildir.
Ancak 9-10 yaşlarındaki bir çocuk ölümün hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu içsel olarak kavrayabilir.

Çocuklarda yaşanan bu süreçte altını ıslatma, kekemelik, tırnak yeme,
saldırganlık, kabus görme gibi savunma davranışları yapabilir. Bu gibi durumlarda bir ailenin ve çocuğun uzmandan destek almak gerekir.

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Sinüzit hastalığına sahip misiniz? Başvurduğunuz çözümler nelerdir?

 • Grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak ve mümkünse grip aşısı yaptırmak.
 • Üşütmemeye çalışmak.
 • Havuza girmemek ( kronik sinüzitlerde)
 • Evin nemine ve ısısına dikkat etmek
 • Tozlu, dumanlı ortamlardan uzak durmak
 • Buğu, buhar banyosu
 • Burun damlası ve tuzlu su gibi yöntemlerle burnu sürekli açık tutmaya çalışmak.
 • Duş aldıktan sonra saçı iyice kurutmadan dışarı çıkmamak

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Gözümüze bir şey kaçtığında, gözümüze zarar vermeden ve kolay yoldan çıkarmak için uygulanabilecek taktikler nelerdir?

Ben de bir hemşireden öğrendiğim metodu aktarayım:
Üst göz kapağımızı sol elimizin işaret veya orta parmağıyla yukarı doğru kaldırıyoruz ve aynı anda sağ elimizle alt göz kapağımızı üst göz kapağımızın altına doğru itekliyoruz. Bu sayede alt göz kapağında bulunan kirpikler süpürge vazifesi görüyor ve yabancı cismi büyük olasılıkla dışarı çıkartıyor.
Bu şekilde çıkartamazsanız, elinizle gözünüzü kapatarak en yakın sağlık merkezine gidin.
Gözünüze yabancı bir cisim kaçtığında yapılmaması gereken başlıca şey, gözü ovuşturmak. Ovuşturursanız göz yüzeyini çizmeniz çok olasıdır.
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Bir insanın gözlerinin farklı renkte olması mümkün müdür?

Evet mümkündür. Buna heterokromiya iridis adı verilir. İnsan ya da çift gözlü canlılarda, iki gözün irislerinin birbirinden farklı renkte olması durumudur. Göz renkleri farklı olduğu gibi renk tonların da farklılık olabilir ancak çok belli olmaz.

Renkler
Göz 3 tabakadan oluşmaktadır. Dıştan içe doğru; sklera, koroid ve retina tabakasıdır. Sklera tabakası en sert ve dıştaki tabakadır. Burada kornea bulunur. Kornea ışığın içeri girmesini sağlar. Koroid tabakası damar tabakasıdır. Retina ise pigmentli tabakadır. Koroid ne kadar pigment içerirse gözün rengi o kadar siyaha döner ve ne kadar az pigment içerirse o kadar da açık renge döner. Göze rengini iris tabakasındaki melanin pigmentidir. Bu pigmentin iristeki yo­ğunluğu ve dağılımı sayesinde göz rengi belirleniyor.
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Öğrenci evinin artıları ve eksileri nelerdir?

 • Faturalar nereden nasıl yatırılır öğrenirsin :)+eve davet ettiğin arkadaşların olacak ve misafir ağırlamayı öğrenirsin
 • Ev arkadaşın varsa insan ilişkilerini ve sabretmeyi öğrenirsin
 • Yemek yapmayı öğrenirsin(her gün makarna yapacak olsan da makarnanın en güzelini yapmayı öğrenmiş olursun:D)
 • Düzenli olmayı öğrenirsin(artık arkanı toplayacak bir anne yoktur hayatında)
 • Çamaşır yıkamayı öğrenirsin (bir posta çamaşıra ne kadar deterjan koyacağını bile burada öğrenirsin)
 • Ütü yapmayı öğrenirsin
 • Ev ekonomisini öğrenirsin.(eve alınan pirincin senin için bir değeri yokken öğrenci evinde parasını kendin verip pirinci kendin alınca idareyi öğrenirsin:))
 • Yöneticiliği öğrenirsin, evi sen yönetiyorsun
 • İstediğin saatte çıkar istediğin saatte girersin(yurtlar pansıyonlar boyle değildir)
 • Komşuluk ilişkilerini öğrenirsin( karşı komşun sana yemek verirken ki mutluluğu başka hiçbir yerde yaşayamazsın:)))
 • Apartman yönetimini öğrenirsin
 • ++++++++++++++ veeeee en önemlisi annen ve babanın değerini kıymetini çok iyi anlarsın :) :) :)
 • Sınav zamanı bulaşık temızlık yemek zor gelebilir(özellikle de tıpçı iseniz)
 • Çok fazla sorumluluk altında ezilebilirsiniz
 • Ev arkadaşınıla ilişkiniz kötü giderse eve gelmek dahi istemeyebilirsiniz
Haziran 2013

Şeyma YıldırımSewsewsewsweswes kişisini takip etmeye başladı

Sewsewsewsweswes, Öğrenci, @tugcekiratli

bir kez başaramazsan kesin başarırsın

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

i5 ve i7 işlemci çekirdeği arasındaki farklar nelerdir?

Intel’in Core i5 ve Core i7 masaüstü işlemcileri son derece güçlü ve modern modeller.

Core i5 ve Core i7 arasındaki seçimde sadece iki seçenek yok. Farklı soket tipleri söz konusu. Özellikle soket seçimi büyük bir mesele, anakart tercihini ve sistemin geri kalan özeliklerini belirleyici rol oynuyor.

Soket ve Fiyat Tercihleri

Meselenin özünde elbette fiyat farkının önemi yatıyor. Core i7 ve Core i5 işlemciler arasında ve soket tercihleri arasında, anakartın fiyatı arasında kocaman bir uçurum var.

Teoride Core i5 orta sınıf bir işlemci, Core i7 ise Intel’in amiral gemisi. Core i7 işlemciler o kadar güçlü ki, AMD‘nin bu modele rakip bir işlemcisi ortada yok denebilir.

İşi karıştıran şey Core i5 işlemcilerin sadece 2 çekirdekli değil, 4 çekirdekli ve son derece üst düzey performans sunan modellerinin de olması.

Soket Farkının Getirileri ve Götürüleri
İntel İşlemciler

Core i5 işlemciler 2 ya da 4 çekirdekli olarak LGA 1156 soket kullanıyor. Core i7 işlemcilere bakacak olursak 4 ve 6 çekirdek seçeneklerinin yanında LGA 1156 ve LGA 1366 soket seçenekleri olduğunu görüyoruz. Sistem upgrade’i yapacaksanız mevcut soket tipine bakmanız gerekiyor.

Mevcut soket zaten seçimi sizin için yapacaktır. Eğer yeni bir sistem topluyorsanız, soket seçimi yaparken ileride planladığınız işlemciler için durup bir düşünmelisiniz.

Core i5 işlemciler 600 ve 700 seileri olarak ikiye ayrılıyorlar. Çit çekirdekli modeller 600 serisi oluyor ve Intel Clarkdale çekirdek mimarisine sahipler. Sanal olarak çekirdek sayısını ikiye katlayan HyperThreading teknolojisi bu modellerde açık geliyor.

İşlemci kod isminin son iki hanesi saat hızını ifade ediyor. Core i5 650 modeli 3.2 GHz çift çekirdekli bir model. Core i5 680 ise 3.8GHz saat hızına sahip ve yine çift çekirdeğe sahip. 700 serisi Core i5′ler ise Lynnfield çekirdek mimarisine sahip, 4 çekirdekli işlemcilerden oluşuyor. Bu seride HyperThreading kapalı geliyor. HT sahibi 600 serisindeki çekirdek sayısı sanal olarak 4′e ulaşsa da elbette fiziksel çekirdek sayısının fazla olması çok daha fazla güç sunuyor.

700 serisinde 2.66GHz’lik Core i5 750 ve 2.8GHz’lik Core i5 760 modelleri bulunuyor.

Çekirdek Sayısı
700 Serisindeki ekstra çekirdek sayısını görenler fiyatların daha pahalı olmasını bekliyor ama öyle değil. Durum bunun tam tersi, 700 serisi, 600 serisinden daha ucuz. Entegre grafik çipine sahip olan bu işlemciler ekran kartı ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmaya yetmeseler de, grafik ihtiyaçları yüksek olmayan bir sistemde ekonomik bir çözüm sunabiliyorlar.
Clarkdale mimarisine sahip işlemcilerdeki entegre grafik çipinden yararlanabilmek için bunu destekleyen bir anakarta ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

İntel İşlemciler

İyi bir ekran kartı alacaksanız daha ucuz ve fiziksel çekirdek sayısı olarak avantajlı olan 700 serisini yeğlemelisiniz.
Core i7 işlemcilere bakacak olursak, 800 serisi ile Core i5′in 700 serisi arasında büyük benzerlik olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte HyperThreading son derece önemli bir fark oluşturuyor. Core i7 870 model işemci 2.93 GHz hızında 8 thread çalıştırabiliyor.
Serinin en tepesinde ise Core i7 900 model işlemcileri görüyoruz. Bu seri işlemcilerin hepsi LGA 1366 soket kullanıyor. Bu elbette daha fazla performans demek ama DDR3 RAM kullanmayı gerektirdiği için sistemin fiyatı da artıyor.

Core i7 Modelleri
İntel İşlemciler
Core i7 işlemciler 4 ya da 6 çekirdekli olabiliyor. 930, 940, 950 ve 960 modelleri 4 çekirdekli; 970 ve 980X modelleri ise 6 çekirdekli.
Fiyat oalarak bakacak olursak da büyük farklılık olduğunu görüyoruz. 2.8GHz 4 çekirdekli 930 modeli tam bir fiyat-performans canavarı. Serinin uç noktasında performans gerçekten katlanıyor; ne yazık ki fiyat da katlanıyor.
Peki K ve X ne anlama geliyor? Core i7 980X ve yeni Core i7 875K modelleri özel, overclock tutkunlarına hitap eden modeller. Çarpan ve hız farkı büyük ve iyi bir soğutma ile uç noktalarda performans elde etmek mümkün.
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım  bu yazıyı beğendi:

Yaza Özel Sağlık Önerileri

Yazın şişen ve kötü kokan ayaklar, birçok kişinin kabusu olabiliyor. Ödemin inmesi için ayakları kalp seviyesinden yukarı kaldırmak ve bol bol soğuk su uygulaması yapmak ayaklar için oldukça yararlı olacaktır.
Yaz Mevsimi


Yazın sıcakların artması ile ayakta oluşan mantarlar kolaylıkla çoğalır ve bu da ayakta kokuya neden olur. Kişi ayakları kokmaya başladığında bir hekime başvurarak bununla ilgili yardım istemelidir. Ayaklarınızı ıslak tutmamak, ince pamuklu çorap kullanmak, çoraplarınızı her gün değiştirmek ve aynı ayakkabıyı her gün giymemek alınabilecek önlemler arasındadır.
Yaz Mevsimi
Bunun yanında uzun süreli ters bir etkiye maruz kalan kaslarda spazm nedeniyle ağrı ve fonksiyon kaybı olabilir. Bunun giderilebilmesi için spazma uğrayan kas grubunun hareketinin azaltılması, sıcak uygulama ve uzman bir hekimin önerisi ile kullanılabilecek ilaç tedavisinin yapılması şarttır. Klimalardan etkilenmeyi azaltmanın en önemli yolu, bu ortamlarda klimaların üflediği soğuk havanın direkt olarak üzerinize gelmemesini sağlamaktır.
Yaz Mevsimi

İnsanın başına gelebilecek en ağrılı ve tehlikeli olaylardan birisi de havuzda yüzerken kramp girmesidir. Kramp; kasların çalışırken gerektiği kadar kan ve enerjiyi alamamasından kaynaklanır. Kramptan kurtulmak için kan akımının azalmasını sağlayacak bir olayın gerçekleşmesi gerekir. Kişi, aniden soğuk bir suya girmekten, ısınmadan yüzmeye başlamaktan kaçınmalıdır. Eğer kramp girerse yapılacak ilk şey sakin olup, bir yere tutunmaktır. Kasın tekrar gevşeyebilmesi için, cildi delmeyecek şekilde sert bir cisimle uyarı verilmesi gerekir. Ancak böyle bir şeyin denenebilmesi için sudan çıkmak şarttır. Bunun yanında kasın enerji tüketimini azalttığı için önce soğuk uygulama yapılması önemlidir. İlerleyen zamanda, ağrı olmadığı takdirde sıcak uygulama yapılması faydalı da olabilmektedir. Kişi sudan çıktıktan sonra kasın gevşemesini sağlamak gerekir. Genellikle kramplar, bacak kaslarında görülmektedir. Kasılma masajla rahatlıkla da önlenebilir.
Yaz Mevsimi

Havuz kazalarını önleyebilmek için gerekli güvenlik talimatları havuzu kullanan insanların görebilecekleri şekilde yazılır. Bunlara dikkat edilmesi önemlidir. Bununla birlikte havuzu kullanmadan önce ilgili kişilerin uyarılarına dikkat edilmelidir. Ayrıca, yemek yedikten hemen sonra yüzülmemeli, havuza birden atlanmamalı, yerlerin kaygan ve ıslak olduğu düşünülerek terlik kullanılmalı ve dikkatli yürünmeli, ısınmadan yüzmeye başlanmamalıdır.
Havuzda oluşan kazaların büyük çoğunluğu şakalaşmalardan ve dikkatsizliklerden kaynaklanır. Bunu önlemenin en önemli yolu; bu tür şakalardan uzak durmak, havuz içinde ve dışında dikkatli olmaktır.
Yaz Mevsimi

Belirli bir yükseklikten havuza atlandığı zaman su, beton gibi etki göstermektedir. Bu yüzden havuza girerken sakin bir şekilde girilmelidir. Bununla birlikte sadece suya dikkat edilmemeli, havuzda bulunan diğer unsurların da yaralanmalara yol açacağı unutulmamalıdır. Yüzerken yapılacak ters bir hareketle boyunda ağrı oluşabilir. Ancak bu durum hemen boyun fıtığı şeklinde yorumlanmamalıdır. Bunun yanında kemik sağlığının sağlanabilmesi için yüzme çok faydalı bir spordur. Yerinde ve zamanında yapıldığı zaman birçok faydası bulunmaktadır. Belli bir stilin değil, her stilin kemik sağlığı üzerinde yararı vardır.

Yaz Mevsimi

Bunun yanında dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Bunlar:
 • Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın.
 • Özellikle çocukların ve yaşlıların güneşten korunmasını sağlayın.
 • İlk altı ayda olan çocuklarınızı güneşten koruyun. Çünkü bu çocukların ciltleri çok daha hassastır.
 • Tatil esnasında yapılacak olan spor faaliyetlerinde dikkatli olun, yaşınıza uygun spor yapın ve spora başlamadan önce mutlaka ısının.
 • Böcek sokmalarına karşı dikkatli olun, herhangi bir belirti olduğunda hemen bir hekime başvurun.
 • Herhangi bir kazadan sonra sağlığınızla ilgili problem yaşadığınızda hemen size en yakın hekim ya da hastaneye başvurmanız, sağlığınıza çabuk kavuşmanız açısından son derece önemlidir.

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bir yanıt verdi.

Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

LCD, laptop,relevizyon ekranı nasıl temizlenir?

 • Temizleyeceğiniz ekranı tamamen kapatın ve fişten çekin. Yüzey sıcaksa soğumasını bekleyin.
 • Temizlik sıvısını ekrana doğrudan sıkmayın, spreyli de olsa önce mikrofiber beze sıkın, bezi nemlendirin.
 • Nemli mikrofiber bez ile ekranı yukarıdan aşağıya doğru silin. Böyle yaptıkça ekranın altında ya da köşelerinde toz birikebilir onları ise son olarak bir iki bez hamlesi ile alabilirsiniz.
 • Ekrandaki bazı kuvvetli lekeler bir silişte çıkmayabilir. Eğer ekran üzerinde bir leke kalırsa bezi nemlendirip dairesel hareketler uygulayarak lekeyi çıkarın. Daha sonra tekrar üzerinden yukarıdan aşağı olacak şekilde geçin ki ekranda dairesel izler kalmasın.
 • Daha sonra bezin kalan kuru kısmı ile ekranı yine yukarıdan aşağıya bu sefer kurulama mantığı ile silerek kuruluyoruz.
 • Yüzey tamamen kuruduktan sonra bilgisayarı çalıştırıyoruz.
 • Yalnız bu iş sadece ekran temizlemekle bitmiyor, özellikle laptop kullanıyorsanız, ekranın tekrar çabuk tozlanmasını engellemek amacıyla, klavyeyi de silmekte mümkünse tozları almakta fayda var, yoksa laptopu ilk kapattığınız anda klavyedeki tozlar ekrana bulaşacaktır.
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Sizce insan davranışlarının en ilginç yönü hangisidir?

Sizi insanlık hakkında en çok şaşırtan nedir diye sorulduğunda Dalai Lama şu yanıtı verir:
"İnsan..para kazanmak için sağlığını harcıyor. Sonra sağlığını geri kazanmak için para harcıyor ve gelecek için o kadar endişeli ki; anı yaşayamıyor. Sonuç olarak, ne şimdide yaşıyor ne gelecekte;
hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor, ve aslında hiç yaşamadan ölüyor."
Çok doğru bulurum bu sözleri.
Haziran 2013

Şeyma Yıldırım bu yanıtı beğendi:

Kadınlar daha ince görünmek için nelere dikkat etmelidir?

Kıyafet seçimi, bedeni olduğundan daha zayıf gösterme konusunda etkili oluyor. Öncelikle, unutmayın koyu renkler daha zayıf gösterir. Bunun yanında, üzerinde iri desenler olan kıyafetler yerine daha küçük şekillerden oluşan kıyafetleri seçerseniz daha ince görünebilirsiniz. Ayrıca enine çizgiler yerine boyuna çizgiler tercih edilmeli kıyafette. Ama çok da abartmamak lazım. 

Etek boyu seçimi de önemli. Dizde biten etekleri ya da uzun etekler daha ince gösterir. Ben şahsen hiç sevmiyorum dizde biten etekleri. Etek dediğin ya kısacık olmalı ya da upuzun topuklara kadar. Ama zayıf gösteriyorlarmış. Bu arada cepli pantolonlar kalçadaki fazlalıkları cepsizlere oranla daha iyi kapatır. Ten renginin de etkisi var bu konuda. Yanık ten her zaman daha sağlıklı ve zayıf bir görüntü yaratıyor.

Bacaklara vücut yağı sürüdüğünde de daha ince ve seksi bir görünüm oluşur. 

Yüzünüzün büyük olmasından şikayetçiyseniz, makyaj yaparken elmacık kemiklerinizin altına koyu tonlarda allık sürmeyi tercih edin. Yüzünüzü daha zayıf görünecektir. Gözlerinizin daha büyük görünmesi içinse göz kapağının dışına siyah göz kalemi sürün, alt kısmına ise göz kalemi çekmeyin. Ama yine şahsi fikir olarak, hem alta hem üste göz kalemi çekmek bakışları daha bir derinleştiriyor. Hatta alt ve üst için farklı renkler de tercih edilebilir. 
 
Gelelim saçlara. Topuzlar ya da atkuyrukları yuvarlak yüz hatlarını uzatır. Boynunuz kısaysa, saçlarınızı arkada toplayın ve omuzlarınızın görünmesini sağlayın. 

Son olarak ayakkabı seçimi çok önemli. Yüksek topuklu ayakkabılar bedeni daha ince ve kalçayı daha şekilli gösterir. Severek kullanıyoruz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Mühendislik

790 Kişi   66 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

409 Kişi   25 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

900 Kişi   48 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

491 Kişi   13 Soru

Öğrenci Kulüpleri

277 Kişi   4 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Film Müzikleri

122 Kişi   6 Soru

Elektro Gitar

49 Kişi   25 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

Heavy Metal

10 Kişi   1 Soru

Metal Müzik

72 Kişi   23 Soru

Led Zeppelin

16 Kişi   2 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Felsefi Düşünce

505 Kişi   72 Soru

Piyano

28 Kişi   15 Soru

After Effects

67 Kişi   9 Soru

Anathema

6 Kişi   0 Soru

Rock Müzik

120 Kişi   31 Soru

Şiir

345 Kişi   64 Soru

Edebiyat

985 Kişi   204 Soru

Lens (Göz)

11 Kişi   22 Soru

Dans

96 Kişi   30 Soru