Bilmek istediğin her şeye ulaş

Metalurji ve Malzeme Mühendisi Sezer Özgen inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Nisan 2015

Sezer Özgen bu yanıtı beğendi:

İ.T.Ü'deki eğitimin çok rahat olduğunu düşünüyor musunuz?

İTÜ'nün eğitimi kalitelidir. Rahatlık insana özel bir kavramdır. Mühendislik eğitimi hakkıyla veriliyorsa insanların geneli için rahat olamaz. Bu durumda İTÜ'nün eğitimi genel için rahat değildir. Bu da uzun bir sınav maratonundan çıkınca dizilerde gördüğü üniversite ortamını bekleyenlere zor gelir. İyi bir mühendislik eğitimi almak istiyorum diyen bilinçli biri için ise rahattır. Soru sorunca cevap verebilecek hocaları vardır, kütüphanesi ve kaynakları kusursuza yakındır. Okurken araştırma yapmaya başlayabilir.
Mart 2015

Sezer Özgen bir yanıt verdi.

İntegralin, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği'ndeki yeri nedir?

İntegrali büyük ölçüde farkında olmadan tabanı integrale dayalı sistemler içerisinde kullanıyoruz. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği içerisinde de malzemelerin sıcaklığa vereceği tepkileri, çekme ve yorulma gibi testlerin yapıldığı ortam koşullarında malzemenin ne zaman, nasıl tepki verebileceğini yapılan integral hesaplamaları ile belirlemek mümkün.
Ancak çok daha net bir şekilde kullanımından örnek vermek gerekirse, döküm hanelerde kullanılan ham maddeye göre ne kadar ısı verilmesi gerektiği, nihai ürün ile birlikte ne kadar cüruf çıkacağı gibi hesaplamalar yapılırken integral kullanılmaktadır. Tabi ki bunları sizin yerinize hesaplayan ve sizin sadece verileri girerek sonuçlarını görebildiğiniz programlar mevcut ve kullanılmakta, ancak integral bilmenize engel değil. Her ne kadar bir malzemenin fiziksel ve kimyasal özelliklerinden haberdar olsak da değişken ortam şartlarında nasıl tepkiler vereceğinden haberdar olmayız bu süreçte de integralin yardımı yok sayılamaz.
Mart 2015

Sezer Özgen bu yanıtı beğendi:

Olumsuz hava şartlarında hizmet vermeyecekse kurye sistemi neden var?

Diğer zamanlarda da dışarı çıkmak istemeyen çok insan var ve yemeklerini dışarıdan getirtiyorlar. Muhtemelen olumsuz hava şartlarında kuryeyi çıkartıp kaza yaptırınca oluşan maliyet dışarıya satış yapmayınca oluşan maliyetten yüksek olacağı için satış yapmıyorlardır. Ticari bir işletme tabii ki müşterisini el üstünde tutmaya çalışır ama sonuçta el üstünde tutma da ticari bir hamledir, getiri-götürü hesabı yapılır neyin getirisi fazlaysa o yoldan gidilir. Unutmayın ki ticaretin temel kurallarından biri sadece kar getiren işleri yapmaktır. Angarya da yapılır ama oluşan müşteri memnuniyeti dolayısıyla kar oluşuyorsa, yoksa yapılmaz.
Kasım 2014

Sezer Özgen  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tebessümleriniz karakterinizin gölgesi olabilir mi?

Bir annenin akşam yemeğinde ne yapacağına karar vermesi gibi zor ilk okula giden bir öğrencinin ne giymesine kara vermesi kadar da kolay aslında arkadaş edinmek. Biriyle tanışmak, onunla vakit geçirmek öyle çok fazla meziyet isteyen işler değil aslında, ancak birine güvenmek ya da ne zaman güvenebileceğini kestirmek zor zanaat değil mi? Peki sen ne yapıyorsun karşındakini tanırken, davranışlarını mı tartıyorsun onun veya kendinin ya da frenliyor musun tüm davranışları. Çeşitli tabirleri de yok değil ilişkinin; kimisi dost/arkadaş zor günde belli olur der, kimisi de olay parada parasını sakınan tüm dostluğunu sahte bir zemine kurmuş der. Biri çıkar insanı en iyi içki masasında tanırsın der, diğeri ise sevgilisinin yanında değişiyorsa boş ver hayır gelmez der.
Ben insanları tanırken gülümsemelerini değerlendiririm, çünkü bana göre biri sadece gerçekten gülerken kendisini olur, tamamen kendisini yansıtır, kendini sınırlamaz, sadece kendisidir. Diğer tebessümler aldanmadır. Birini tanımanın, yine bence en iyi yöntemi gülüşünün arkasındakini görebilmektir, çünkü sadece gerçekten gülerken kişi savunmasızdır ötesini düşünmez, yalan dolandan uzak ve gerçekçidir. Kısaca bence bireyler en çok gülerken kendilerini yansıtırlar, çılgın bir gülüş eğlenceli bir yaşan tarzını, sakın bir tebessüm fazla efendiliği kontrolü, abartılı bir gülüş gösterişi sevmeyi temsil edebilmektedir. En önemlisi ise hangi gülümseme gerçek hangisi yalan onu takdir etmektir, bunu başarabildiğimiz zaman neyin yalan neyin doğru olduğuna karar vermek çok daha kolay olacaktır. Yabancı ve sakin bir gülümseme samimiyetsizliği, gülerken başka yönlere bakıp bir kaşı kaldırma alaycılığı betimlemesi gibi. Tabi ki bunun vücut dilinde bir açıklaması mevcut olabilir ancak benim izlenimlerime göre bu betimlemeler karar vermek ve birine güvenmek konusunda fikir vermektedir ve birini tanımak için gülümsemesini tartmak en basit şekilde bunu yorumlamak size birkaç fikir verecek ve sağlıklı bir dostluğun başlayıp başlamayacağı hakkında kıvrımsız bir yol çizecektir.
Ekim 2014

Sezer Özgen bir yanıt verdi.

Metalurji ve malzeme mühendisliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Metalurji ve malzeme mühendisliği, mühendislik alanında kullanılan malzemelerin mekanik, kimyasal ve fiziksel özelliklerini araştırıp yorumlayan, incelemeler araştırmalar ve deneyler neticesinde hangi malzemenin hangi koşullarda kullanılmasının daha uygun olacağını saptayan bir mühendisliktir. Kapsadığı alanlar çok geniş olduğu için bu bölümde eğitim alacak kişi kendi isteği doğrultusunda uzmanlaşma becerisi gösterebilir. Değerli metalleri kaplama - kuyumculuk, seramik malzemeler - el sanatları, seramik malzemeler - lavabo, döküm sanayi - metal kalıplar parçalar, cam endüstrisi - bardak, şişe gibi birçok çalışma alanı mevcuttur ve bu alan daha da genişletilebilir.
Bahsettiğim gibi çalışma alanı geniş olduğu için spesifik bir alanda eğitim verilmemektedir. Eğitimini alacağınız dersler de bu alanın kimyasından tutun fiziğine, maliyetinden tutun çevre güvenliğine, kalite yöntemlerinden bu işin pazarına kadar her alanda bilgi verilmektedir. Bu mühendislik, sayısal olduğu kadar sözel beceriye de ihtiyaç duymaktadır. Günlük hayatta kullanılan ve aslından farkında olmadığımız birçok şey hakkında bilgi sahibi olma şansı tanımaktadır. Geçmişin, şuanın ve geleceğin mesleği pozisyonundadır, çünkü ihtiyaç odaklı çalışmakta ve arz talep ilişkisi bulunmaktadır. Nano teknoloji ile farklı seviyelerde farklı çalışmalar yapılmakta ve işe biraz daha heyecan da katmaktadır. Daha detaylı ve net bir bilgi edinmek için üniversitelerin düzenlediği tanıtım günlerine katılmanızı da önerebilirim.
Ekim 2014

Sezer ÖzgenŞeyma Kartal kişisini takip etmeye başladı

Şeyma Kartal, Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Öğrencisi, @seymakartal

mühendis olma yolunda öğrenci

Haziran 2014

Sezer Özgen bir yanıt verdi.

Fe3C (demir karbür), diğer adı ile sementit olan madde bir seramik midir? Yoksa seramiğin özelliklerini mi taşır?

Sementit; demir karbon faz diyagramında metaller arası sert ve gevrek bir ara yer bileşiğidir. Fe-C diyagramındaki en sert fazdır ayrıca ortorombik kristal yapıya sahiptir. Sementit bir seramik değildir demir karbon ara yer bileşiğidir ve seramik malzemelere benzer özellikler taşımaktadır.
Haziran 2014

Sezer Özgen bir yanıt verdi.

Ferro Akışkanı nedir?

Ferrofluid ya da nano parçacıklardan oluşan sıvılar olarak da bilinir. Nano parçacıklar yaklaşık olarak 10nm büyüklüğündedir ve manyetik özelliğe sahiptir. Metalik nano parçacıklar tek başlarına dahi mükemmel manyetik özellikler taşıyabilirler. Bu özellikler de ferro akışkanları çeşitli alanlarda kullanabilme olanağı sağlamıştır. Ancak ferro akışkanları ve davranışlarını daha iyi anlayabilmek için nano boyut ve özellikleri kısaca nano teknoloji hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Bilim

research.sabanciuniv.edu/10919/1/nanorap... .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4397 Kişi   644 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Öğrencilik

2366 Kişi   124 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Beşiktaş

100 Kişi   22 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3691 Kişi   280 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Alkollü İçecekler

70 Kişi   59 Soru

İlişki

203 Kişi   86 Soru

İnsan Psikolojisi

295 Kişi   64 Soru

Geri Dönüşüm

40 Kişi   19 Soru

Malzeme Bilimi

33 Kişi   9 Soru

Uruguay

3 Kişi   2 Soru

Türk Vatandaşlığı

7 Kişi   5 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Küçük Ev Eşyası

10 Kişi   6 Soru

Tıp

356 Kişi   261 Soru

Almanya

27 Kişi   32 Soru

2. Dünya Savaşı

20 Kişi   13 Soru

Eşitlik

22 Kişi   8 Soru

Sigorta

33 Kişi   34 Soru

Sağlık Sigortası

3 Kişi   2 Soru

Bireysel Sağlık Sigortası

2 Kişi   1 Soru

Akıllı Telefon

96 Kişi   82 Soru