Bilmek istediğin her şeye ulaş

Satranç başladığında herkes eşittir.

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginSertaç Kunduz kişisini takip etmeye başladı

Sertaç Kunduz, Girişimci, @sertac

--

Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bir yanıta alt yorum yaptı

Şenol bey ben yanlış anladım sanırım özürdileyerek söylüyorum siz e-ticaret projesi için domain adresimi arıyorsunuz ?
Bu hangi alanda bir satış sitesi aradığınıza bağlı olarak değişir..

Eğer genel bir alışveriş sitesi soracak olursanız güvendiğim. gittigidiyor.com var fakat belli kategorilerde derseniz o zaman kategoriye göre farklılık gösterir.
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bir yanıt verdi.

Sunucu (Hosting) nedir? Nasıl çalışır? Kendi sunucunuzun yapılması mümkün müdür?

Hosting Nedir
Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Sunucular sürekli açık ve günün her saati erişilebilir olmak zorundadır.
Size gece 03:00' te bile bilgisayarınızdan siteadi.com adresine girdiğinizde web sitesi karşınıza geliyorsa o anda sizin bilgisayarınız bu site sunucusuna bağlanıp bu siteye ait olan dosyaları sizin bilgisayar ekranına taşıyor demektir. İşte bunun için sunucuların sürekli açık ve internete bağlı olmaları gerekir.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda sürekli bir sistem mühendisi, jeneratör, klima, metro internet (yüksek hızda internet) olması gerekmektedir. Tüm bu materyaller bir araya geldiğinde sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olmaktadır.
Ayrıca maillerde yine bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır. Hosting hizmeti domainin dns üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır.

Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık yada yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır. Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar şunlardır;
 • Hız (Sitenizin açılma hızı)
 • Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
 • Desteklediği programlar ve genel özellikler
Bunları önem sırasına göre teker teker açıklayalım.

HIZ: Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin sayfalarının yavaş olarak gelmesinin yada gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir. İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.

Verilecek Alanın Boyutu: Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği: Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanını kiraladığınız sunucusunun desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.
Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Kendi sunucumuzun yapılması mümkün mü?
Tabii ki de mümkün fakat yükleyeceğiniz server işletim sistemi gereksinimlerine uygun bir donanım toplamanız gerekmekte tabi sadece işletim sistemine uygun değil içerisinde bulunduracağınız sistemin dosyalarını çalıştırabilecek ve depolayabilecek bir donanıma sahip olduğunuz zaman bir sunucuya sahipsiniz demektir. Sunucunun yapılandırılması ile ilgili bana ulaşıp bilgi alabilirsiniz.
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bir yanıt verdi.

İnternet satış sitesi için hangi isimleri önerirsiniz?

Bu hangi alanda bir satış sitesi aradığınıza bağlı olarak değişir..

Eğer genel bir alışveriş sitesi soracak olursanız güvendiğim. gittigidiyor.com var fakat belli kategorilerde derseniz o zaman kategoriye göre farklılık gösterir.
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bu yanıtı beğendi:

Nasıl SEO uzmanı olunur?

 • İngilizce öğren.
 • Oku Oku Oku.
 • moz.com üye ol. (99USD) Başlangıç Paketi
 • Bir kaç müşterin olsun.
 • Google Algoritması ile ilgili haberleri düzenli takip et (Searchengineland, Moscast).
 • Twitter ile yurt dışındaki önemli kişilerin paylaşımlarını takip et.
 • Google Analytics Yut.
 • Şu kavramlarda uzmanlaş; Project Management, Scrum, Convertion, ROI.
Uzun yolculuklar ilk adım ile başlar!

Başarılar...
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bir yanıt verdi.

Tüm yazılımlarınız işlem gücünü dibine kadar kullanan Windows yazılımları ise ama bolca da grafik ihtiyacınız varsa açıklamada linki paylaşılmış olan iki makineden hangisini seçerdiniz? Neden?

MSI'ı seçerdim. Sebebi ise 2'si de bolca grafik ihtiyacınızı karşılar fakat işlem gücü bakımından msı'ın özellikleri çok daha iyi. Ben yıllarca yazılım üzerine uğraştım şu anda Sistem Ağ ve Güvenlik üzerine uğraşıyorum. Bugüne kadar 2 işimde de sıkıntım sürekli işlem gücü oldu ki işiniz 3D Modelleme ve Animasyon olsa dahi birçok render plugini sizden işlem gücü isteyecektir. Eğer sadece tasarım üzerine uğraşıyorsanız zaten 2 bilgisayar da sizin Grafik ihtiyacını karşılayacaktır.
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bir yanıt verdi.

Tüm serverlar, ip adresleri, network donanımları (interfaceler) herşeyin tam bir topolojisini nasıl çıkartabilirim visio ile yani öncellikli olarak ip scan programı ve subnet aralığını belirten programlar nelerdir?

sudo rpm -Uvh <a href='http://mirror.webtatic.com/yum/el6/latest.rpm' target='_blank' rel='nofollow' title='mirror.webtatic.com/yum/el6/latest.rpm'>mirror.webtatic.com/yum/el6/latest.rpm</a>
sudo yum install php55w php55w-opcache
sudo wget <a href='http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm' target='_blank' rel='nofollow' title='dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm'>dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epe...</a>
sudo wget <a href='http://rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-release-6.rpm' target='_blank' rel='nofollow' title='rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-release-6.rpm'>rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-r...</a>
sudo rpm -Uvh remi-release-6*.rpm epel-release-6*.rpm
sudo yum --enablerepo=remi update -y
sudo yum --enablerepo=remi,remi-php55 update -y
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bir yanıt verdi.

Windows Server 2008 R2 SP1 için önereceğiniz güvenlik yazılımları nelerdir?

Kaspersky Anti-Virus for Windows Servers Enterprise Edition
Kaspersky Endpoint Security for BusinessCore

Bu 2 yazılımı önerebilirim.
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bu yanıtı beğendi:

İyi bir makarna sosu nasıl hazırlanır?

Makarna sosu bence kişinin mutfakta en özgür olması gereken soslardan biridir. Kendi zevkiniz için kendi damak tadınıza uygun bir sos hazırlamak sizin yaratıcılığınıza bağlıdır.

Genelde yemek yapma konusunda bütün klişeleri yıkmışımdır, o nedenledir ki annemle mutfakta pek anlaşamasakta neticede son yıllarda benimkinden daha iyi olmuş cümlesini bir kaç kez duydum.

Makarna sosumuzu yaratmadan önce, ilk olarak sosu makarnaya tamamen karıştırarak mı servis edeceğiz yoksa yanında ve ya üzerinde mi servis edeceğiz karar vermemiz gerekir.
Eğer sosu makarnaya yedireceksek ve sosta sebze kullanacaksak sebze doğrama şeklimiz julien ya da çok küçük küp şeklinde olmalıdır yoksa sos makarna ile özdeşleşmez. Kremalı bir sos yapacaksanız çok az blenderdan da geçirebilirsiniz, çok uzun süre blenderdan geçirirseniz sebzelerin çamurlaşma riski var süreye dikkat edin.
Et veya kıyma ile sos yapacaksanız makarnanın yanında veya üzerinde servis edin. Yani hatta benim tercihim kıymalı sos üzerinde, etli sos yanında olmasıdır.
Bir makarna sosunun mükemmel olması için benim sosun içinde mutlaka kullandığım malzemeler ise zeytinyağ ve sarmsaktır. Sarımsağı bütün olarak içine atabilir yada daha yoğun bir sarımsak lezzeti seviyorsanız zeytinyağında hafif kavurabilirsiniz.
Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin bir yanıt verdi.

Üstün zekalı insanların IQ'su nasıl ölçülür?

Öncelikle IQ testi 3 aşamadan oluşuyor Görsel muhakeme, Algısal Muhakeme, Hafıza Profesörler tarafından hazırlanan testler sonucunda verilen cevaplar ve cevaplanma süresine bakılıyor. IQ testi sonucu 70- olan kişilerin tedevi görmesi gerekiyor halk dilinde (gerizekalı) denilen bu insanlar aslında tıpta (Down Sendromu) olabiliyor. Ve 130 IQ ve üzeri kişilerde halk dilinde üstün zeka diye biliniyorlar fakat tıpta (Otizm) diye geçen bir anormali'ye sahip olabilirler. Bir kişi -70 IQ ya sahipken eğitimi nasıl ona göre farklı olması gerekiyorsa aynı şekilde 130 IQ ve üzeri kişilerinde ona göre farklı eğitim görmeleri gerekmekte bunun birçok örneğine şahit olunmuş birçok otizimli hasta gözüyle bakılan kişiler doğru eğitimle dünyanın dehaları olmuşlardır. Kim Peek ve Stephen Wiltshire sadece aklıma gelen üstün zeka tarihe adını yazdırmış otizmli insanlardır.
Ağustos 2015

Barış CanıgeçginIQ konu başlığını takip etmeye başladı.

IQ

Zekâ katsayısı, zekâ bölümü veya İngilizce intelligence quotient 'den IQ, zekâyı ölçme amaçlı birkaç farklı standartlaştırılmış testlerden ç...

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginNetwork konu başlığını takip etmeye başladı.

Network

Network and networking may refer to:

Ağustos 2015

Barış Canıgeçginİlluminate(İlluminati) konu başlığını takip etmeye başladı.

İlluminate(İlluminati)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginGenetik konu başlığını takip etmeye başladı.

Genetik

Genetik ya da kalıtım bilimi, biyolojinin organizmalardaki kalıtım ve çeşitliliği inceleyen bir dalı.Türkçeye Almancadan geçengenetik sözcüğ...

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginBulut Bilişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Bulut Bilişim

Verilerin kendi sununcu ya da işlemciniz dışında bir üçüncü bilgisayarda saklı tutulması ve gereğinde akıllı telefon, tablet vb. cihazlar ar...

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginAndroid Uygulamaları konu başlığını takip etmeye başladı.

Android Uygulamaları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginSoftware Development konu başlığını takip etmeye başladı.

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginVeritabanı konu başlığını takip etmeye başladı.

Veritabanı

Veritabanı düzenli bilgiler topluluğudur. Kelimenin anlamı bilgisayar ortamında saklanan düzenli verilerle sınırlı olmamakla birlikte, daha...

Ağustos 2015

Barış CanıgeçginBeyin Gücü  konu başlığını takip etmeye başladı.

Beyin Gücü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Linux

187 Kişi   50 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

.NET

1526 Kişi   87 Soru

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Bilim

868 Kişi   286 Soru

Zeka

910 Kişi   94 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

903 Kişi   48 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Bilim Adamı

308 Kişi   28 Soru

Hafıza

331 Kişi   40 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Bilişim

552 Kişi   111 Soru

Sosyal Ağlar

774 Kişi   175 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Beyin

316 Kişi   104 Soru

Evren

97 Kişi   60 Soru

SEO (Search Engine Optimization)

180 Kişi   50 Soru

Bilgisayar Yazılımı

97 Kişi   69 Soru

Projeler

434 Kişi   51 Soru

Yazılım Güvenliği

548 Kişi   17 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru