Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet Hizmetleri Sina Afra inploid.com'da 1 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 55 takipçisi var.

Mart 2013

Sina Afra yeni bir  soru  sordu.

Mart 2013

Sina Afra  yeni bir  gönderide  bulundu.

Girişimcilere Nasihatlar

Hızla kırılma noktalarından geçiyoruz. Ve bu aralar girişimcilik denilince, herkesin aklında internet girişimcisi olmak var. Mesela, iki hafta önce GEP (Global Entrepreneurship Program) İstanbul toplantısı vardı. 32 tane girişimci Amerikalı ve Türk delegelere sunumlar yaptı, fikrini paylaştı, tartıştı ve sonunda ilk 3 belirlendi. 32 girişimcinin çoğunluğu internet girişimcisiydi. Genelde son senelerin başarılı şirketleri internet şirketleri olduğundan ve bu şirketlerin girişimcileri rol modeli oluşturduğundan, Türkiye’de genelde girişimci olmak, özelinde de internet girişimcisi olmak revaçta.

Doğal olarak bana gelen girişimcilerin hepsi internet girişimcisi. Mayıs ayında okuduğum business plan sayısı 80 civarındaydı. Genelde ilk adım email üzerinden atılıyor. Bana gelen emaillerin hepsini cevaplıyorum. Bir bölümüyle toplantılar düzenliyorum. Muhtemelen ayda 20 tane girişimciyle buluşuyorum, konuşuyorum, tartışıyorum vs. Ve sene başından beri kendimce ufak notlar alıyorum. Onları derlemek ve paylaşmak istedim.

Girişimciden ilk toplantıda, ilk tanışmada benim beklediklerim:
 1. Toplantıya hazırlıklı gelmesi - yani fikrini tanıtmak için elinden gelen en iyi sunumu, en iyi teknolojiyi kullanması.
 2. Kendi fikrinin dünyadaki örneklerini bilmesi - onların neden başarılı veya başarısız olduğuna hakim olması.
 3. Ortakları varsa, ilk toplantıya mutlaka ortaklarıyla gelmesi.
 4. Ana fikri kısa ve öz anlatması. Herkes tam bu noktada heyecanlanıyor ve ana fikri anlattıktan sonra daha neler neler yapılacağını saymaya başlıyor. Hepsi doğru olabilir ama önce ana fikrin çok net ortaya konması gerekiyor. 20 tane ek fikriniz olsun, ana fikre odaklanmadıktan sonra, sizi dinleyen insanı kaybediyorsunuz.
 5. Gelir modeli veya finansallar hakkında fikir sahibi olması. İnternet bu konuda derya. Biraz ama sadece biraz emek sarf edince, inanılmaz güzel bloglar, örnekler ve diğer nice güzel kaynak bulabiliyorsunuz. Gelir modeli her ne kadar ön planda olmasa da, sonunda bir yatırımcının en dikkatli dinleyeceği bir konu oluyor.
 6. Kendini anlatması. Daha evvel neler yapmış, nelerden zevk alıyor, bu fikir nasıl kafasına yerleşmiş gibi. Bu sizi dinleyen herkes için çok ilginç bir nokta. Bu konuyu es geçmeyin.

 • Genel Nasihatlar (girişiminizi hayata geçirdikten sonra):
  1. Herkes büyük düşünün der. Onu yapın ama adımlarınızı ilk başta ufak atın. Büyük düşünmek aynı anda büyük adım atmak değildir :) Özellikle ilk adımlarınızın sağlam olması lazım.
  2. Elde ettiğiniz sonuç başarının ana ölçeğidir. Ama uzun vadede bu sonuçları nasıl elde ettiğiniz gitgide daha önemli olmaya başlar. Bunu ilk günden düşünün. İleride başarılı olursanız, diğer insanların size karşı duydukları saygı sonuçların yanısıra nasıl yaptığınızla da ilgili.
  3. Network boyutunu göz ardı etmeyin. Ne yaptığınızı başkalarına anlatın.
  4. İnternet girişimcisi olacaksanız, her gün ev ödevlerinizi yapın. Her şeyin ölçümlendiği bir dünyanın girişimcisi oluyorsunuz. Önemli olarak değerlendirdiğiniz her veriyi her gün izleyin. İnternet her gün değişebilen bir dünya.
  5. Kendinizi hiçbir zaman “kısa yoldan köşe dönme düşüncelerine” kaptırmayın. Başarılı olarak gördüğünüz her internet şirketinin arkasında çok büyük özveri ve doğru işi yaptıklarına dair inanç vardır.
  6. Sözlerinizi tutun. Özellikle ilk başladığınızda verdiğiniz hisse paylaşım ve ortaklıkla ilgili verdiğiniz sözler tutulmadıkları zaman, size on kat zarar ve kötü enerji olarak geri döner.
  7. Rakiplerinizle de iyi iletişimde olun. Onlara gerektiğinde yardımcı olun, bilgi paylaşın. Pazarı beraber büyütmeye özen gösterin. Rakiplerinize saygı duyun.
  8. Ekip ruhuna uymayan çalışanlarınızdan, gerekirse ortaklarınızdan hemen ayrılın. Girişimci olmak biraz futbol oynamak gibi. Takım olarak kazanıyorsunuz, takım olarak kaybediyorsunuz.
  9. Eğitiminize önem verin. Yani, kendinizi sürekli geliştirin. Kendi alanınıza hakim olduğunuzda, herkesin saygısını kazanacaksınız. Karar verme aşamasında, daha verimli kararlar vermeye başlayacaksınız.
  10. Uzun vadeli hedefleri her zaman kısa vadeli hedeflerin önüne koyun. Özellikle ortaklarınız ve yatırımcılarınızla.
  11. Paylaşmaktan korkmayın. Ne kadar çok paylaşırsanız, her şey o kadar büyüyecektir.
  Eylül 2012

  Sina AfraHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

  Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

  Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

  Eylül 2012

  Sina AfraSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

  Serkan Köse, Girişimci, @serkan

  inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

  Eylül 2012

  Sina AfraNevzat Aydin kişisini takip etmeye başladı

  Nevzat Aydin, Yönetici, @joshuatree

  Eylül 2012

  Sina Afra  yeni bir  gönderide  bulundu.

  Türk İnternetinin kırılma noktası?

  Malum, Türkiye İnternet Pazarı iki tane “kırılma noktasından” geçti. Biri 2006 senesinde, diğeri 2011’de. Bunları zamanında yazmıştım, onun için bir daha detaya girmiyorum. Ama üçüncü bir kırılma noktasına yaklaşıyoruz. En azından bana öyle geliyor.

  Biraz geriye gidelim ve oradan bir dizi gözlemi sıralayalım. 2011 senesi hayatımıza iki tane 100 milyon USD duvarını delen yatırım getirdi (GittiGidiyor, Markafoni), eTicaret yüzde 50 kadar büyüdü, yabancı şirketler pazara giriş yaptı (Amazon, Rocket vs.), start-up yarışmaları bir internet şirketi kurma furyası ile karşı karşıya kaldı (sevgili Burak Büyükdemir son dört senede neler değişti, yine bir anlatsa), grup satınalma pazarında 200 şirkete kadar yükselen bir deli dolu bir pazara şahit olduk. Özel Alışveriş segmentine ise Türkiye’nin önde gelen holdingleri (Boyner, Doğan, Doğuş) ve perakende sektörünün önde gelen isimleri (1v1y) girdiler. İstihdam yaratıldı. Ve, yabancı yatırımcıların hepsinin Türkiye’ye geldiği bir sene oldu. Hepsi derken hakikaten hepsi. Evet, çok kısaca, bu 2011 senesiydi. Kiminle konuşursam, herkes “birşeyler yapmaktan” bahsediyordu.

  2012’yi yarılamak üzereyiz – yüzeysel bakınca, büyüme devam ediyor. Herkes memnun gözüküyor, bu sene yüzde 57 büyüme hedefinden bahsediyoruz. Ama bir o kadar da değişim var.
  ***
  Büyük yatırımcılar pazarı izlemeye aldılar: Yani yatırım yapmaya hazırlar ama yatırım yapabilecek ölçekte şirket yok (bir grup büyüklerin zaten yabancı yatırımcısı var (mesela Çiçeksepeti, Markafoni, Trendyol, Yemeksepeti) veya ilgilendikleri şirketler daha çok erken bir büyüme aşamasında). Bu durum hızlı hareket eden ufak veya orta çapta girişim sermayesi şirketlerine ve melek yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor. Bence Türk melek yatırımcıları için (lisan bariyeri yok, paylaşımcı bir network anlayışı hakim) özellikle büyük fırsat. Ufak ve orta ölçekli (yerli ve yabancı) girişim sermayesi şirketleri bu fırsatları çok akıllıca kullanmaya başladı.
  ***
  2011’de şişen pazarlar hızla normal bir düzeye dönmeye devam ediyor. Grup satınalma pazarında ufak şirketlerin hepsinin kapandığını veya başka bir yoldan ebediyete intikal ettiğini görüyoruz. Özel alışveriş sektöründe de rahatlama var: Geri çekilen, şirketini yabancı yatırıma açmaya hazırlanan veya başka bir şirket ile birleşmeye çalışan örnekler gözlemliyorum. Pazarların daha verimli bir düzeye geldiğinin göstergeleri. Beklenmedik bir kaza olmazsa, eTicaret sektöründe pazarlar daha yüksek bir verimlilik düzeyine oturacaklar. Bu geri çekilmeler ve birleşme görüşmeleri şu an Türk Internetinin heryerinde var gibi.
  ***
  İç pazarda satınalmalar olmaya başladı. Markafoni grubu ve Doğuş Yayın Grubuenmoda.com üzerinden ortak oldular: Markafoni enmoda’nın çoğunluk hisselerini satın aldı. Aynı şekilde Doğan Medya evmanya.com’u satın aldı. Bunlar olabilecek en güzel gelişmeler, artık Türkiye pazarında Türk şirketlerinin gücü satınalmaya yetmeye başladı. Daha doğrusu stratejik ufukları büyüdü. Bu böyle devam ederse, Türk internet pazarının büyümesi açısından yeni bir dinamik yaratılmış olur (ah birde buna Istanbul’da bir Teknoloji Borsası eklense, yeni kurulan teknoloji şirketlerinin sermaye bulabileceği… Etraf ülkelerden de kote olmak için çok talep alacağımız aşikar. Üç senedir yazıyorum bunu, ve her fırsatta yazacağım (“Ceterum censeo Carthaginem esse delendam”). Exit’in olduğu yerde, fonlama ve büyüme çok daha rahat elde edilir).
  ***
  Girişimcilik en çok konuşulan konu oldu. Özellikle de Internet girişimciliği. Zannedersem bu sene her hafta bir yerde girişimcilik hakkında bir konuşma yaptım… ve her yerde benim neden en kötü girişimci örneği olduğumu anlattım. Bu hikayeyi ne kadar çok anlattıysam, o kadar çok anlatmam isteniliyor. Garip bir durum oldu. Sayısız mail geliyor… herkes birseyler yapmak istiyor, yol gösteren birilerini arıyorlar. Son hafta İran’dan bile mail gelmeye başladı. Çok büyük bir heyecan var.
  ***
  Ve pazara 2012’de de yeni girişler var. Alternatif Ödeme Sistemleri tarafı çok hareketli. 2012’ye damgalarını vuracaklar gibi geliyor (BKM express, PayU, PayPal, iPara, Mobilödeme ve diğerleri). Wrapp’in bu kadar çabuk Türkiye’de açılması (ve daha açılmadan iki değişik ekip tarafından kopyalanması – evet, Türkiye Digital Darwinism ülkesiydi, unutmayalım). Rocket’ten sonra başka bir “Company Builder’in” buraya gelmesi (onlar da Maslak’ta daire tutmaya başladılar ve 2şer-3er yurtdışından adam yollamayı düşünüyorlar). Ve pazara yeni girişlerden bahsederken yerli girişimcilerin kurduğu şirketleri unutmayalım, aralarında ışık hızıyla büyüyenler var.
  ***
  Sonuç olarak, 2012’de hem pazardan ayrılan var hemde pazara girenler var.Tam olması gerektiği gibi. Kalabalık sektörlerden geri çekilenler, yarışta arkaya düşenler gidiyor veya birleşiyor. Başka yeni sektörler oluşuyor ve giren şirketlerin kalitesi hakikaten güzel. Yatırımcı tarafı beklemede. Start-up seviyesini aşan firmaları bekliyorlar… Bu da melek yatırımcılara güzel fırsatlar sunuyor.
  Bunların hepsi üçüncü bir kırılma noktası olabilir mi acaba? Bence evet. Bu kırılma noktası da bize Türk internetinin “orta direğini” yaratacak sanki. Bu da çok iyi olur. Ama dengeler bu sefer çok hassas. Geri çekilen şirketlerden biri iflas ederek pazardan ayrılırsa, yabancılar bu olaydan dolayı bekleme modundan geri vitese geçerlerse, o zaman üçüncü kırılma noktasını olumlu anmayız. Sene sonuna kadar belli olur diye düşünüyorum.

  Nacizane tavsiyem, yatırım süreçlerinizi tamamlayın, şirketlerinizi kurun ve hızla yarışın içindeki yerinizi alın. “Digital Bosphorus” heryerde!

  Daha Fazla

  İlgilendiği KonularTümü

  Girişimcilik

  3659 Kişi   362 Soru

  E-Ticaret

  738 Kişi   121 Soru

  İnternet

  2607 Kişi   541 Soru

  Sinema

  3228 Kişi   300 Soru

  İnternet Teknolojileri

  1253 Kişi   171 Soru