Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ş. Sinan Dalgıç, 

Uzakyol Gemi Kaptanı

reader, writer, skier,ocean going master,skiciyiz.biz subscriber.Kayağa gönül vermiş, bir yaşam tarzı olarak benimsemiş, yazdan çok kışı bekleyen, iş hayatı yorgunluğunu kayak yorgunluğuyla gidermeye çalışan bir tip.

Temmuz 2014

Ş. Sinan Dalgıç bir yanıt verdi.

Gemi Sörveyörü ne iş yapar? Enspektör ne iş yapar? İkisi arasındaki farklar nedir?

Sörvey (survey) kelime anlamı itibarıyla bakmak, izlemek, gözetmek demektir. Bunu yapana da sörveyör (surveyor) denir. Gemi sörveyörü, bağlı olduğu klas kurumu adına veya geminin bağlı olduğu bayrak devleti adına veya geminin o an bulunduğu liman devleti adına, geminin her bakımdan denizde güvenlikle ilgili standart kurallara uygunluğunu denetleyen, eksikleri tespit ederek giderilmesini isteyen, imza yetkisine sahip kişidir. Denizde güvenlik konusu çok geniş kapsamlıdır ve geminin inşa projesi aşamasından, belli bir yaşa gelip hurdaya çıkarılıncaya kadar geçen sürede güvenlik standartını maximum seviyeye çıkarmak için periyodik olarak survey'ler yapılır. Kısaca sörveyörü (surveyor), denizcilikte 'resmi denetmen' olarak da tanımlayabiliriz.
Enspektör (inspector) kelime anlamı itibarıyla 'denetleyici, kontrol eden' demektir. Enspektör (inspector), geminin donatanı (armatör) adına, geminin kara desteğini gerektiren işlerini organize eden, yapılmasını veya yaptırılmasını takip eden, yukarıda açıklanan 'gemi surveyi' konularını titizlikle takip eden şirket yetkilisidir.
Bu açıklamalara bakıldığında aralarındaki fark, sörveyörün resmi anlamda gemi gözetmeni olması, enspektörün ise özel anlamda şirketin (armatörün) denetmeni olmasıdır.
Ekim 2013

Ş. Sinan Dalgıç bir yanıt verdi.

Kayak sporunda başarılı olabilmek için ne kadar süre eğitim alınması gerekir?

Her sporda olduğu gibi, 'ağaç yaşken eğilir' misali kayak da 4-5 yaşlarından itibaren öğrenilebilecek bir spordur. Fakat özellikle bu yaşlarda kayağa başlayan çocukların amacı, ailelerinin desteğiyle ileride yarışçı olabilecek seviyelere gelmeleri için gereken eğitimi almaktır. Kış sezonunun uzun olduğu kuzey Avrupa ülkelerindeki kayak okullarında kayak eğitimi küçük yaşlardan itibaren başlatılarak sezon boyunca amaçlarına uygun eğitimler verilmektedir. Yurt dışındaki çeşitli kayak merkezlerinin pistlerinde, 'ana ördek önde yavru ördekler arkada' şeklinde çeşitli kayak okullarının mini mini öğrencileri görülür.
Buraya kadarı iddialı kayak eğitimi için geçen süreçtir. Bir de kayağı keyif için yapmak isteyenler vardır ki, benim gibi orta yaşlarda, hocadan bir saatlik ders alıp kendi azim ve çabalarıyla seviyelerini ilerletip olayı keyif ve adrenalin karışımına kadar getirirler.
Uzun lafın kısası, kayaktaki amaca göre başlangıç yaşı ve seviyelerin yükselmesi; yeteneklilik, sevgi, heves ve azime göre değişken olup, sağlıklı olunduğu süre boyunca her yaş için olabilir.
Şunu samimi olarak söylemeliyim ki, kayaktan bu kadar keyif alacağımı zamanında bilebilseydim, çok daha erken yaşlarda başlardım. Bu sporu yapmadan geçirdiğim her kış sezonunu bir kayıp olarak görmekteyim.
Ekim 2013

Ş. Sinan DalgıçEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Ekim 2013

Ş. Sinan Dalgıç bu yanıtı beğendi:

Kayak yaparken alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

Kayağa bağlı sakatlanmaların önlenmesi için kayağınız mutlaka bir uzman tarafından kilonuz,boyunuz ve cinsiyetiniz göz önünde bulundurularak seçilmelidir.Ayrıca kayak yaparken güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için UV faktörlü kremler,güneş gözlüğü ve nemlendirici kremleri unutmamalısınız.Dağlardaki hava basıncı nedeniyle yaşanan yorgunluk,bulantı,baş ağrısı,nefes kesilmesi gibi belirtileri minimum seviyede bile yaşasanız bulunduğunuz yükseklikten mutlaka alçalmanız gerekir.
Kayak
Ekim 2013

Ş. Sinan Dalgıç bir yanıta alt yorum yaptı

Önceki soruların cevaplarında kayak ve bot seçiminin önemi belirtilmişti. Geriye kalan diğer donanım ve malzemelerin öneminden ve sonra da pistteki güvenlik önlemlerinden bahsedelim.
Kayak giysilerini mümkün olduğu kadar beyazdan farklı renklerde seçin. Kayak giysilerinin (mont ve salopet) hava ve su geçirgenlik dereceleri vardır. Bu dereceler ne kadar büyük olursa, soğuktan koruyuculuğu da o kadar artar ama ne yazık ki fiyatı da aynı oranda artar. Türkiye'deki kayak merkezlerinin soğukluk durumuna bakılırsa, bana göre minimum 10000'lik olmalıdır. (cm kareye düşen ilmik sayısı) Piyasada çok taklitleri vardır. Sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir. Çok üşüyenler mont ve salopet içine termal içlikler giyebilir. Dikkat edilmesi gereken husus, termal içliklerin içine çamaşır giyilmemelidir. Çünkü termal içlikler sıcak tutacağı gibi, teri emerek dışarı atılmasını sağlar. Üşümenin ve donmanın başlayacağı ilk yerler el ve ayak parmakları, burun ve kulaklardır. Bu nedenle kayak çorabının ve eldivenin seçimine dikkat edilmelidir. Ayazda ve soğuk rüzgarda mutlaka kar maskesi giyilmelidir. Kar maskelerinin de burun delikleri açık olanları tercih edilmelidir. Kapalı olanları nefes almayı zorlaştıracağından erken yorulmaya ve performans düşüklüğüne neden olur. Kayak gözlüklerine gelince, çift lensli olmasına, lenslerin renginin çok koyu veya çok açık olmamasına, hem güneşte hem de siste kullanılabilecek koyulukta olmasına dikkat edilmelidir. Lenslerin, hava şartlarına göre derecelendirmesi, çeşitli gözlük sitelerinde mevcuttur. Kask 'olmazsa olmaz'ınız olmalıdır. Bilindiği üzere, ayak kırığı ile kafa kırığı veya çatlağı aynı şey değildir. Kaskta dikkat edilmesi gerekenler, gözlük takılmasına uyumlu olması, kulak koruyucusunun olması, kask içi donanımının ayarlanabilir olması, hava deliklerinin kapaklı olmasıdır. Piste çıkmadan önce özellikle ayak kaslarını esnetme egzersizleri yapılması faydalıdır. Dolu mideyle piste çıkılmamalıdır. Eğer benim gibi sabahtan akşama kadar pistlerde kalmaya niyetiniz varsa, cebinizde veya sırt çantanızda küçük, hafif fakat kalorili atıştırmalıklar (çikolata, tadelle, metro, fındık v.s.) bulundurmanızda fayda var. Sırt çantanızın ağır olmaması gerekir. Ağırlık merkezinizin daima önde olmasına dikkat ediniz. Haberleşme emniyeti olarak, soğuğa, neme dayanıklı cep telefononuz ve/veya, özellikle yurt dışında kayak yapacaksanız küçük el telsizi (walky talky) bulundurmanızda fayda var. Grup halinde gideceklere tavsiye olunur.
Pistteki emniyete gelince; kara trafiğinde olduğu gibi pistlerin de kuralları vardır.Önünüzdeki kayakçı/snowboard'cuyu yakından takip etmeyiniz. Arkanızdan gelenleri düşünüp, pisti enine kullanarak slalom yapmayınız. Slalomlarınız mümkün olduğunca dar genişlikte olmalıdır. Özellikle dar yerlerde önünüzdeki kayakçı/snowboard'cuyu geçecekseniz yüksek sesli olarak sağından mı solundan mı geçeceğinizi söyleyiniz. Mümkünse dar yerlerde geçiş yapmayınız. Herhangi bir nedenle durmanız gerekirse, kesinlikte pistin ortasında durmayınız, bekleme yapmayınız. Pistlere alkollü olarak çıkmayınız. Çabuk üşürsünüz. Kayak ölçüleriniz uygun değilse pist dışına çıkmayınız. Telesiyej veya gondol ile tepeye çıkarken kayak botunuzun kilitlerini açınız. Ayaklarınızdaki kan dolaşımının rahatlaması ayağınızın daha kolay ısınmasını sağlar.
Umarım bu açıklamalar faydalı olur. Keyifli ve bol karlı bir sezon dilerim.
Kayağa bağlı sakatlanmaların önlenmesi için kayağınız mutlaka bir uzman tarafından kilonuz,boyunuz ve cinsiyetiniz göz önünde bulundurularak seçilmelidir.Ayrıca kayak yaparken güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için UV faktörlü kremler,güneş gözlüğü ve nemlendirici kremleri unutmamalısınız.Dağlardaki hava basıncı nedeniyle yaşanan yorgunluk,bulantı,baş ağrısı,nefes kesilmesi gibi belirtileri minimum seviyede bile yaşasanız bulunduğunuz yükseklikten mutlaka alçalmanız gerekir.
Kayak
Ekim 2013

Ş. Sinan DalgıçDoğan Doğruöz kişisini takip etmeye başladı

Doğan Doğruöz, Uzakyol Gemi Kaptanı, @ddogruoz

Ekim 2013

Ş. Sinan Dalgıç bir yanıt verdi.

Kayak tatili için Bulgaristan doğru bir seçim mi ?

Eğer zamanınız varsa çok doğru bir yer.
Ekim 2013

Ş. Sinan Dalgıç bir yanıt verdi.

Türkiye'de kayak yapmak için en elverişli dağ hangisidir?

Türkiye'deki bazı kayak merkezlerinin çeşitli seviyelere göre pistleri vardır. En gözde olanları, kar kalitesine göre 1- Sarıkamış (Kars) 2- Palandöken (Erzurum) 3- Kartalkaya (Bolu) 4- Uludağ (Bursa) 5- Erciyes (Kayseri) 6- Kartepe (Kocaeli) 7- Ilgaz (Kastamonu) ve diğerleri.
Pistlere göre ise : 1- Palandöken 2- Kartalkaya 3- Uludağ 4- Sarıkamış 5- Erciyes 6- Kartepe 7- Ilgaz ve diğerleri.
Bunlar benim şahsi düşüncemdir. Herkese göre değişebilir.
Ekim 2013

Ş. Sinan Dalgıç bu yanıtı beğendi:

Kayak sporunda başarılı olabilmek için ne kadar süre eğitim alınması gerekir?

Kayak eğitiminde başarının ilk şartı, onu sevmektir. Uzmanlar kayakta başarılı olmak için küçük yaşta bu spora başlamanın gerekli olduğunu söylemektedir. Yaş olarak 4-6 yaş aralığı uygun gözükmektedir. Eğitimin başlarında sabah 1 saat akşam 1 saat olarak verilen eğitim müspet gözükmektedir. Bu sporda başarılı olmak için sadece teknik yetmez. Bunun yanında fiziksel olarak denge, bacak kuvveti, güç ve hıza alışma gereklidir. Uzmanlar, sağlam bir kayak eğitimi için ortalama üç yıl çalışılması gerektiğini söylemektedir.
Ekim 2013

Ş. Sinan Dalgıç bir yanıta alt yorum yaptı

Batuhan Bulut arkadaşımızın cevabına ilave olarak :
Kayak sporuna başlarken teknik olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu kayak ve bot seçimidir. Şu sözü hiç unutmamak gerekir : 'kayağı sevdiren de nefret ettiren de kayaktır.' Kayağa başlarken ekipman seçiminde kesinlikle profesyonel yardım almak gerekir. Alışveriş yapacağınız veya kiralayacağınız mağazadaki temsilcinin sizi ikilemde bırakmayacak kadar bilgili olmasına dikkat ediniz. Aksi durumda ya kayaktan nefret edersiniz veya bir yerinizi kırabilirsiniz. Kendiniz hakkında bilmeniz ve bu bilgileri de mağaza temsilcisiyle paylaşmanız gereken konular şunlardır :
1- Boyunuz ve kilonuz,
2- Kayak seviyeniz ,tecrübeniz, (yeni başlayacaklar bunu mutlaka belirtmelidir),
3- Kayak yapmak istediğiniz pist türü. Pist, pist ve pist dışı karışımı, bol kar
(ileri seviyeler için),
4- Kayağın cinsi (başlangıç, orta, ileri, profesyonel, yarış),
5- Botun cinsi (bot seçimi de kayak seçimi kadar önemlidir. kayak çorabıyla botu giydiğiniz zaman parmak ucunda boşluk kalmamalıdır. Parmak ucunuzun botun ucuna değdiğini hissetmelisiniz. Eğer sıfır bot alıyorsanız, satıcının botu ısıtarak ayağınızın kalıbını aldıracak şekilde alıştırma yapmasına dikkat ediniz. Kayağın cinsiyle botun uyumlu olması gerekir. Başlangıç seviyesinde botun yüksek flexli olmaması gerekir. Flex botun sertlik derecesini gösterir.
6- Bağlama sertlik ayarı (DIN) : Kayak seviyesine ve kiloya göre değişen, botun kayağa bağlanmasındaki sertlik ayarıdır. Çok önemlidir. Hatalı ayarlanması kazaya sebebiyet verebilir.
Ayrıca kayağa başlamadan (piste çıkmadan) önce özellikle bacaklar için esneme, ısınma hareketleri yapılması faydalıdır.
Daha detaylı bilgiler çeşitli kayak sitelerinden öğrenilebilir.
Kayak eğitiminde başarının ilk şartı, onu sevmektir. Uzmanlar kayakta başarılı olmak için küçük yaşta bu spora başlamanın gerekli olduğunu söylemektedir. Yaş olarak 4-6 yaş aralığı uygun gözükmektedir. Eğitimin başlarında sabah 1 saat akşam 1 saat olarak verilen eğitim müspet gözükmektedir. Bu sporda başarılı olmak için sadece teknik yetmez. Bunun yanında fiziksel olarak denge, bacak kuvveti, güç ve hıza alışma gereklidir. Uzmanlar, sağlam bir kayak eğitimi için ortalama üç yıl çalışılması gerektiğini söylemektedir.
Ekim 2013

Ş. Sinan DalgıçSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Ekim 2013

Ş. Sinan DalgıçHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Ekim 2013

Ş. Sinan DalgıçGökhan Köse kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Köse, Uzakyol Gemi Kaptanı, @kaptan

Ekim 2013

Ş. Sinan DalgıçKayak konu başlığını takip etmeye başladı.

Kayak

Kayak, insanların kar üzerinde batmadan kayarak ilerlemesine yarayan araç ve bu araç kullanılarak yapılan bir spor dalı.

Daha Fazla