Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sky ,

Muhasebe Meslek Elemanı

Evrene sordum, neden ben??? cvp gelmedi.. güldüm =) yaşamak güzel ...

Eylül 2014

Sky

Yüksek lisansta üniversitenin adı ne kadar önemlidir? Okulun adından ziyade okumuş olduğun bölümün daha ön planda olması gerekmez mi?

Bu genelde -Türkiye'de- tıp fakülteleri için geçerli olmakta. Doktor, prastisyen hekim diplomasını 'adı var' olan bir fakülteden alıyor, ihtisasını 'adı' daha geri planda kalmış bir üniversitede yapıyor. Tersi de oluyor. Her iki diplomayı da 'adı var' olan veya 'adı' geri planda kalmış olandan alıyor.

Tabii belirtmek gerekir ki, tıp eğitiminde yüksek lisans değil, doktora yapılıyor. Bu doktora da M.D denilen, Ph.D'den gayet uzak bir doktora türü.

Okunan bölüm burada (tıp eğitiminde 'bölüm' değil 'ana bilim dalı' deniyor) ön plana çıkıyor, çünkü dahiliye, anestezi, mikro cerrahi vs. arasındaki ayrımlar önem kazanıyor.

Tıp fakültelerinin -bu soruya verilecek yanıtlara göre- istisna teşkil etmesinin ilk sebebi, Türkiye'de sağlık sektörünün ağırlıklı olarak 'idare'nin (devletin) elinde olması. Yani Sağlık Bakanlığı'nın yönettiği tek ('unique' kelimesinin karşılığı bu olsa gerek) sistemin olması. İkinci sebep ise, Türkiye'de hekim açığının hiçbir zaman kapanamayışı.

Gelelim, tıp dışındaki lisans ve yüksek lisans (master) eğitimine. Eğer kamu sektöründe çalışmayı hedefliyorsanız, bölümün adı ön plana çıkabiliyor. Örneğin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda elektrik mühendisi olacaksanız, üniversite çok farketmiyor (KPSS yerleştirme kılavuzunun sonlarındaki 'aranan özellikler' tablolarından yola çıkarak söylüyorum)

Bazı bölümler var ki, bunların mezunları için kamuda çalışmak, özel sektörde çalışmaktan daha cazip. İktisat, Maliye, İşletme, Kamu Yönetimi gibi bölümleri kastediyorum.

Lafı uzatmayayım, kamuda -maalesef- torpil işliyor. O yüzden 'dayınız' varsa, üniversitenizin adı çok da önemli değil.

Yüksek lisansın bölümüne gelince. Kamuda, işe alımlarda, son yıllarda yüksek lisans yaptığınız bölümün adı biraz ön plana çıkmaya başladı. KPSS yerleştirme kılavuzlarında 'adaylarda aranan özellikler' tablolarında şu şu dalda yüksek lisans yapmış olmak gibi özellikler okuduğumu hatırlıyorum.

Sorunun cevabında dışarıdan merkeze doğru ilerliyoruz.

Gelelim mühendisliğe ve özel sektörde çalışmaya.

Öyle ilanlar çıkıyor ki, şu şu konuda (dalda demiyorum yukarıdaki gibi) yüksek lisans veya doktora yapmış olmak diye, bu ilanlara adam bulabiliyorlar mı bilmiyorum.
Çünkü o konularda Türkiye'de lisansüstü tez çalışması verildiğini sanmıyorum. Verilmiş olsa bile yüzeysel kalır (çünkü Türkiye'de öyle laboratuvarlar olduğunu sanmıyorum)
Adeta nokta atışı şeklinde eleman arıyorlar. Böyleleri de bu eğitimlerini ABD gibi ülkelerde yapabilirler ve özel bir sebebi yoksa, o 'tez başlığı' altında lisansüstü çalışma yapmış kişi Türkiye'ye gelip çalışmaz.
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster