Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisi Sercan Bozkurt inploid.com'da 4 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Mart 2014

Sercan Bozkurt bu yanıtı beğendi:

Cennete gitme umuduyla iyilik yapan, ihtiyacı olanlara yardım eden dindar ile hiçbir çıkarı olmadığı halde aynı şeyleri yapan dinsizi karşılaştırırsanız sizce hangisinin yaptığı daha değerlidir?

Dinsizlik dininin mensupları yeryüzünde cereyan eden herşeyi tesadüflere bağlayarak herşeyi pek kıymetsiz bir dereceye indirmemişler midir zaten? Onların tesadüflere olan inançları kendi yaptıkları iyilikleri bile bir hiç derecesine indirmemiş midir? Onlara göre canlı türleri arasında acımasızca bir mücadele yok mudur? Aynı türün arasında bir dayanışma varsa (sürüler halinde yaşama) bunun yegane amacı hayatta kalabilme değil midir? Yani aslında sürü içindeki her bireyin dayanışma göstermedeki nihai amacı kendi varlığının devamını sağlamak olduğu için yaptığı her iyilik de sırf kendisi için değil midir? Öyleyse bu saf-çıkarcı eğilim değildir de nedir? Ruhu ve dolayısı ile ruhun en güzide organı olan vicdanı temelde reddeden bir görüş, iyiliğin kaynağını hem de karşılıksız çıkarsız iyiliğin kaynağını neye bağlıyacaktır acaba? Yoksa kendi derinliklerinde kendilerinin bile bir türlü itiraf etmek istemediği vicdanın varlığı kendisini bir şekilde hissettirmekte ama yine de gözlerini hakikata kapamış bu insanlar vicdanın yüzünü balçıkla kaplayıp "hayır yok yok, vicdan diye bir şey yok" diyerek divanelik mi etmektedirler? Evet Allah katında sırf rıza-i ilahi için yapılan hasenat, karşılık beklenerek yapılan hasenattan elbetteki daha değerlidir. Dolayısı ile takdir edilmeye daha layıktır. Ancak bir dinsizin yaptığı iyiliğin Allah indinde hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur. Peki ya dinsizlik dinine mensup bir müptedinin "...hangisi daha değerlidir" diye sorması aslında gizliden gizliye takdir edilme arzunun bir tezahürü değil midir? "Bakın ben Allah'a inanmadığım halde inanlar gibi yapmayıp karşılıksız iyilik yapıyorum, görüyor musunuz?" ifadesi takdir edilme arzusunun açık bir delili değil midir? Lakin inançsızlık (Allah'a inançsızlık. içinde inanma duygusu olmayan hiç bir insan yoktur. Allah'a inanmayanlar da inanmadıklarına inanırlar) hastalığına yakalanmış bu bedbaht kimseler takdiri yanlış ellerden beklemekte değiller midir sizce?
Mart 2014

Sercan Bozkurt bu yanıtı beğendi:

Cennete gitme umuduyla iyilik yapan, ihtiyacı olanlara yardım eden dindar ile hiçbir çıkarı olmadığı halde aynı şeyleri yapan dinsizi karşılaştırırsanız sizce hangisinin yaptığı daha değerlidir?

iylik cennete gitmek için deil Allah rızası için Allahın sevgisini kazanmak için yapılır anneni babanı cennete gitmek içinmi seviyor yardım ediyorsun
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bir yanıt verdi.

Sonunda 'Vay be!' diyebileceğim bir film önerir misiniz?

Beyin Avcıları (brain hunter) aksiyon filmidir. Sonunda merak edilen bir katil olduğu için bence sizin isteğinize uygun... .
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bir yanıt verdi.

Şubat 2014

Sercan Bozkurt bir yanıta alt yorum yaptı

yatırım için maliyet analizi ve iş takvimini yaptık diyelim başka birşey gerekir mi acaba
Bu kadar dökümantasyon hazırlayıp hala yatırımcı ile görüşeceğiniz konu ortaya çıkmadıysa tekrar gözden geçirmeniz gereken çok şey var bence.
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bir yanıta alt yorum yaptı

Hayır herşey belli.. ama karşıdan sonuçta bir meblağ bekliyorsunuz.Ben bu meblayı neye göre seçmeliyim?yatırımcı ha deyince elimdeki dökümana göre para yatıracak mı? Başka hangi kriterlere bakacak?
Bu kadar dökümantasyon hazırlayıp hala yatırımcı ile görüşeceğiniz konu ortaya çıkmadıysa tekrar gözden geçirmeniz gereken çok şey var bence.
Şubat 2014

Sercan Bozkurt  bu yazıyı beğendi:

İnternet Yatırımı Yapan Türk Risk Sermayesi Şirketleri

Ersan Özerin bloğundan yararlı bir yazı.
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bir yanıt verdi.

Elektrik elektronik mühendisi için İngilizce'ye ek en mantıklı yabancı dil hangisidir?

Bence Elektrik elektronik mühendisliğinde çalışmak istediğin sektöre göre değişiyor. Örneğin elektronik kısmında ingilizce çok iyi olmalı bunun yanında almanca. Ama işin elektrik kısmında çalışacaksan özellikle inşaat sektörü için rusçada çok geçerli bir dildir. Birçok iş ilanında ek olarak bu vurgulanır hatta.
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de bence inploid.com gibi birçok güzel girişimler yapılıyor. Bence birçoğunun fikirleri çok iyi ve orijinal düşünceler. Fakat bu girişimlerin çoğunluğu yurtdışına açılmıyor. Bunun sebebi nedir? Türkiye'den niçin çok dilli internet siteleri çıkmıyor?

Türkiye'de bir internet girişiminin yurt dışına sonradan açılması gibi bir durum aslında genel olarak iş modeline biraz bağlı ve nadir gerçekleşen bir durum. Esasen internet girişiminin kendisi ile daha çok ilgili bir şey bu. Mesela, eğer girişiminiz bir oyun projesi ise Vietnam'da da olsanız (Flappy Bird) dünyaya kısa sürede yayılabilirsiniz. Ancak, projeniz bir gayrimenkul kiralama üzerine ise (AirBnb) ülke ülke bu girişleri zamanla gerçekleştirmeniz gerekir ve bu uzun bir sürece yayılır çoğunlukla. Yani; projenin önündeki engeller çok farklı parametrelere bağlıdır ve yaptığınız işin yapısı gereği model değişecektir.

Soruda esas sorulan şey aslında "Neden Türkiye'den dünya çapında ses getiren projeler çıkmıyor veya az çıkıyor? ". Bunun esasen nedeni, Türkiye'deki şartlar ve ülkenin genel yapısı. Çok kısa bir örnekle; eğer Facebook veya Twitter ilk olarak Türkiye'de ortaya çıksaydı, şu an bulundukları konuma gelmeleri imkansız olurdu. Çünkü, ne bunun için gereken yatırım, para ne de talep aynı biçimde olmayacaktı. Karşılaşılabilecek yasal süreçleri veya diğer engelleri saymıyorum bile.

Türkiye'den dünya çapında girişim çıkmıyor mu? Elbette çıkıyor, Yemeksepeti, Markafoni, Maçkolik, Hepsiburada, Gittigidiyor, Sahibinden ve bunun gibi projeler var. Bunların bir kısmı satıldı, bir kısmı ise yatırım alarak devam ediyor. Örneğin; Yemeksepeti geçtiğimiz yıl 44 milyon USD yatırım aldı ve son dönemde bir çok ülkeye daha giriş yaptı ve yayılmaya devam ediyorlar. Yatırımdan önce de başka ülkelere giriş yapıyorlardı ve diğer taraftan Türkiye'de de büyümeye devam ediyorlardı. Ancak, yatırım sonrası şirketin elde ettiği nakit güç bu büyümeyi hızlandırdı doğal olarak. Yine Gittigidiyor'un Ebay ile ortaklığı ve sonrasında satın alınması bir başka başarı hikayesi.

Türkiye'de inploid'in bulunduğu konumu güçlendirmesi ve sonrasında başka ülkelerde sistemini kabul ettirebilmesi gerekiyor. Yapısı gereği inploid, içerik tabanlı bir işlevi olduğu için, öncelikle bulunduğu yerde katılımcı kullanıcılara ulaşmalı ve elde ettiği içeriği büyütmeli. Bugün inploid arayüz olarak Türkçe dışında İngilizce de kullanılabilir. Ancak, İngilizce soru soran, yanı veren, yazı yazan veya tartışma açan kullanıcılarınız olmaz ise bunun bir anlamı yoktur. Bu da zamanla oluşan bir şey. Aynen Türkçe olarak üretilen içeriğin ihtiyaç duyduğu şeyler gibi.

Eğer inploid'i başarılı buluyor iseniz bence yapacağınız en iyi şey burada aktif olmak ve sizin gibi aktif olabilecek arkadaşlarınızı, meslektaşlarınızı ve bilgili olan kişileri buraya davet edip onların da burada aktif olmalarına katkıda bulunmak olmalı veya inploid'de karşılaştığınız ve faydalı bulduğunuz eşsiz içeriği internette paylaşmak olmalı bence : )
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de bence inploid.com gibi birçok güzel girişimler yapılıyor. Bence birçoğunun fikirleri çok iyi ve orijinal düşünceler. Fakat bu girişimlerin çoğunluğu yurtdışına açılmıyor. Bunun sebebi nedir? Türkiye'den niçin çok dilli internet siteleri çıkmıyor?

Aşağıdaki genellemeler herkesi kapsamaz. Kimse üstüne alınıp da ben böyle değilim demesin.

Olay neredeyse tamamen kültür meselesi. Neredeyse.

1. Cesaret eksikliği
Bizde öne çıkmak değil ortalarda kalmak tavsiye edilir. Vasatlık daha iyidir.

2. Ciddiye alınmama korkusu
Bizde süper ego (toplum kontrolü) aşırı kuvvetlidir. En bağımsızlarımızda bile.

3. Cesaret kıran kültür
Hata yapanla dalga geçilir. Elli yaşında bile olsa.

4. Azıcık aşım, kaygısız başım yaklaşımı
Bizde riske girip büyümektense garantide olup küçük kalmak daha iyidir.

5. Yorgan-ayak meselesi
Biz atılım yaparken hızlı başlar genç ölürüz.

6. Bilgi eksikliği
Biz yazılım üretiyor olabiliriz, ama teknoloji üretemediğimizi biliyoruz.

7. Farklı olmaktansa benzemeye çalışan kültür
Bizden farklı olanı sevmeyiz. Aşağılarız, hor görürüz.

8. Kervanı yolda düzme
Biz ne ihtiyaç analizi yaparız ne pazar araştırması. Başlarız. Sonrası 'Allah kerim'dir.

9. Baştan kodu öyle yazmama
İhtiyaçları baştan düşünmeyiz, sonradan bir şeyi değiştirmek de çok zaman alır.

10. Mükemmeliyetçi olmama
Çoğu zaman 'çalışsın yeter'in ötesine geçemeyiz.

11. Yazılımcı eksiği
Türkiye'deki yazılımcıların %80'i PHP bilir. %80'i de ASP, ASPNET, C# vb. Ama doğru ve düzgün kod yazanlar çoğu zaman geri kalan %20'lik gruptadır. Ortalamanın üstünde kod yazabilenlerin sayısı çok azdır.

12. Emeği ucuza alma
Kaliteli etin kilosu 20 liradır. Ucuz etin kilosu 12 lira. Biz 20 liralık programcı yerine 12 liralık programcı çalıştırırız. Ama aynı kalitede ve hızda iş çıkmasını bekleriz.

13. Kullanıcıya değil kendine odaklılık
Müşteriye değil kendimize göre iş yaparız. Müşterinin neyi ve nasıl beğeneceğini önemsemeyiz. Site bizim beğendiğimiz renklerde ve şekilde olur. Sayfanın yeşil olmasında bir sakınca görmeyiz mesela.

14. Müşteri değil proje odaklıyızdır
Müşterinin neleri kullanacağını falan düşünmeyiz. Projeyi geliştirmeye, büyütmeye devam ederiz. Sonuçta 10 tane müşterisi, 500 tane özelliği olan bir proje çıkar ortaya.

15. Özellik delisiyizdir
Geliştirmekte olduğumuz projeye sürekli yeni özellikler ekleriz. Hiç birini tamamlayacak kadar zaman ve iş gücü kaynağımız yoktur ama eklemeye devam ederiz. Daha fazla özelliğin daha fazla müşteri anlamına geleceğini sanarız. Oysa zaten bir sürü özelliği olan sitemizin doğru düzgün müşterisi yoktur.

16. Kararları başkalarından bekleriz
Birine bir iş verirken istediğimiz isin bütün detaylarını paylaşmayız. Tek cümleyle bütün isteklerimizi anlatabileceğimizi sanarız. Anlayamadıkları zaman da onlara kızar, ayni işi tekrar yaptırırız, ama bu sefer her adıma karışırız. Ayarımız yoktur.

17. Proje odaklıyızdır
Projemiz vardır. Projeyi geliştirip dururuz. Şirketi, ekibi unutur, projeyi geliştirmeye devam ederiz. Diğer işlerin kendi kendine hallolmasını bekleriz.

Şimdilik aklıma gelen genellemeler bu kadar :)
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de bence inploid.com gibi birçok güzel girişimler yapılıyor. Bence birçoğunun fikirleri çok iyi ve orijinal düşünceler. Fakat bu girişimlerin çoğunluğu yurtdışına açılmıyor. Bunun sebebi nedir? Türkiye'den niçin çok dilli internet siteleri çıkmıyor?

Kültürel ve antropolojik sebepler diyebiliriz. Bunu yapmak için kapasitemiz olmadığını söylemiyorum. Bu linkte thenextweb.com/me/2012/02/18/can-turkey... Ekşi Sözlük ve türevlerinin neden diğer dillerde aynı başarıyı yakalayamadığından bahsediliyor (İngilizce) . Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu şöyle demiş; "The laws of physics don’t apply to social media; every culture needs its own platform". (Fizik kuralları sosyal medyaya uygulanamaz, her kültür kendi platformuna ihtiyaç duyar)

Mesela dini değerleri pek yoğun olmayan, seküler bir yaşamın süregeldiği bir toplumda "dini arkadaşlık/evlilik" siteleri pek ilgi görmeyebilir. Bu çok açık bir örnek ama Ekşi Sözlük gibi benzeri az olan bir platformun diğer kültürlerde aynı ilgiyi görüp görmeyeceği tahmini zor bir soru.

Ama katma değer yaratan, insanların ihtiyaçlarını gideren sistemlerin, araçların, platformların diğer ülkelerde başarılı olması daha olası. Şimdi katma değer göreceli kavram ama diyelim ki müzik öğreniminde çok faydalı bir yazılım yaptınız, bunun kültürden çok fazla etkileneceğini sanmıyorum. En azından bakılacak istatistikler var. Mesela müzik aleti satışları, müzik eğitimi veren kurumların sayısı, öğrenci sayısı gibi.

Bir de inploid tarzı bir platformun Amerika gibi reklam maliyetlerinin, rekabetin fazla olduğu bir ülkede yayılmasını sağlamak maliyet olarak karlı olmayabilir. Türkiye'deki "emlak" anahtar kelimesi ile Amerika'da "real estate" anahtar kelimesinin tıklama başı maliyetlerinin farkını düşünün. Bir de gelir modeli tam oturmamışsa her projenin kalkışamayacağı bir iş. Inploid belki 1 yerine 100 kat daha fazla reklam/tanıtım harcaması yapsa daha farklı olabilirdi ama bu 100 kat maliyetin geri dönüşü nasıl olacak? Gelir modeli inploid için ne olabilir çok tahmin edemiyorum. ( O reklam maliyetini karşılayacak türden)

Ama bu tür projeler olur ve olacaktır.
Şubat 2014

Sercan Bozkurt bir yanıt verdi.

İnternetten tercüme işleri almak için hengi siteleri önerirsiniz?

En iyisi one hour translation adında bir site bence.
Aralık 2013

Sercan BozkurtGokhan İnce kişisini takip etmeye başladı

Gokhan İnce, İnternet Girişimcisi, @gokhanince

www.masterodeme.com

Ekim 2013

Sercan BozkurtDoğukan Küçükçelen kişisini takip etmeye başladı

Doğukan Küçükçelen, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @dogukan_k

Ekim 2013

Sercan BozkurtNecmettin Begiter kişisini takip etmeye başladı

Necmettin Begiter, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @necmettin

http://necmettinblog.com/

Daha Fazla