Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2014

Sercan Bozkurt

Yıllarca üzerine düşündüğüm katma değeri yüksek başarılı olacak bir fikrim var. Bu fikrimi dökümantasyon haline getirdim ve yatırımcıların kapısını çalmaya başladım.Yatırımcıdan talep edeceğim yatırımı neye göre seçmeliyim? Yatırımcılar neye yatırım yapar?

Bu soru bana da cevaplaması çok zor bir soru geliyordu ama aslında cevabı çok basit. Şimdi kendini yatırımcı olarak varsay ve elinde yatırım yapmak için kullanmayı düşündüğün 100.000 TL para var. Şimdi bu parayı yatırım için kullanabileceğin bir sürü alternatif var bazıları biraz daha riskli ama getirisi daha yüksek bazıları risksiz ama getirisi daha az. Biraz araştırma yaparsan bu parayı bankaya yatırıp belli bir süre faizde beklettiğinde ya da dolara, altına, borsaya yatırdığında ne kazanacağını çok rahat çıkarabilirsin. İstanbul'da en güzeli ev almak olur sanırım risk/kazanç oranı en karlı yatırımlardan biri olur...

Şimdi bunları çıkardıktan sonra elinde 100.000 yatırdığımda bir sene sonra şu kadar 3 sene sonra şu kadar kazanıyorum bilgisi olacak.

Sonra karşına bir girişim/girişimci geldi ve senden 100.000 TL istedi yatırır mısın yatırmaz mısın? Bu soruya eminim şimdi çok daha rahat cevap verebilirsin ;)
  • 3 Yanıt
Şubat 2014

Sercan Bozkurt

Türkiye'de bence inploid.com gibi birçok güzel girişimler yapılıyor. Bence birçoğunun fikirleri çok iyi ve orijinal düşünceler. Fakat bu girişimlerin çoğunluğu yurtdışına açılmıyor. Bunun sebebi nedir? Türkiye'den niçin çok dilli internet siteleri çıkmıyor?

Türkiye'de bir internet girişiminin yurt dışına sonradan açılması gibi bir durum aslında genel olarak iş modeline biraz bağlı ve nadir gerçekleşen bir durum. Esasen internet girişiminin kendisi ile daha çok ilgili bir şey bu. Mesela, eğer girişiminiz bir oyun projesi ise Vietnam'da da olsanız (Flappy Bird) dünyaya kısa sürede yayılabilirsiniz. Ancak, projeniz bir gayrimenkul kiralama üzerine ise (AirBnb) ülke ülke bu girişleri zamanla gerçekleştirmeniz gerekir ve bu uzun bir sürece yayılır çoğunlukla. Yani; projenin önündeki engeller çok farklı parametrelere bağlıdır ve yaptığınız işin yapısı gereği model değişecektir.

Soruda esas sorulan şey aslında "Neden Türkiye'den dünya çapında ses getiren projeler çıkmıyor veya az çıkıyor? ". Bunun esasen nedeni, Türkiye'deki şartlar ve ülkenin genel yapısı. Çok kısa bir örnekle; eğer Facebook veya Twitter ilk olarak Türkiye'de ortaya çıksaydı, şu an bulundukları konuma gelmeleri imkansız olurdu. Çünkü, ne bunun için gereken yatırım, para ne de talep aynı biçimde olmayacaktı. Karşılaşılabilecek yasal süreçleri veya diğer engelleri saymıyorum bile.

Türkiye'den dünya çapında girişim çıkmıyor mu? Elbette çıkıyor, Yemeksepeti, Markafoni, Maçkolik, Hepsiburada, Gittigidiyor, Sahibinden ve bunun gibi projeler var. Bunların bir kısmı satıldı, bir kısmı ise yatırım alarak devam ediyor. Örneğin; Yemeksepeti geçtiğimiz yıl 44 milyon USD yatırım aldı ve son dönemde bir çok ülkeye daha giriş yaptı ve yayılmaya devam ediyorlar. Yatırımdan önce de başka ülkelere giriş yapıyorlardı ve diğer taraftan Türkiye'de de büyümeye devam ediyorlardı. Ancak, yatırım sonrası şirketin elde ettiği nakit güç bu büyümeyi hızlandırdı doğal olarak. Yine Gittigidiyor'un Ebay ile ortaklığı ve sonrasında satın alınması bir başka başarı hikayesi.

Türkiye'de inploid'in bulunduğu konumu güçlendirmesi ve sonrasında başka ülkelerde sistemini kabul ettirebilmesi gerekiyor. Yapısı gereği inploid, içerik tabanlı bir işlevi olduğu için, öncelikle bulunduğu yerde katılımcı kullanıcılara ulaşmalı ve elde ettiği içeriği büyütmeli. Bugün inploid arayüz olarak Türkçe dışında İngilizce de kullanılabilir. Ancak, İngilizce soru soran, yanı veren, yazı yazan veya tartışma açan kullanıcılarınız olmaz ise bunun bir anlamı yoktur. Bu da zamanla oluşan bir şey. Aynen Türkçe olarak üretilen içeriğin ihtiyaç duyduğu şeyler gibi.

Eğer inploid'i başarılı buluyor iseniz bence yapacağınız en iyi şey burada aktif olmak ve sizin gibi aktif olabilecek arkadaşlarınızı, meslektaşlarınızı ve bilgili olan kişileri buraya davet edip onların da burada aktif olmalarına katkıda bulunmak olmalı veya inploid'de karşılaştığınız ve faydalı bulduğunuz eşsiz içeriği internette paylaşmak olmalı bence : )
  • 5 Yanıt
Aralık 2013

Sercan Bozkurt

Fizy ve Spotify gibi internet siteleri müzik yayınlamak için telif haklarından dolayı albüm sahiplerine ücret ödüyor. Bu kadar albüm sahibiyle bu telif hakları konusunda bu siteler nasıl anlaşma sağlıyor? Böyle yayınları yayınlama hakkını nereden nasıl elde edebiliyoruz?

Bu soruya yanıt olabilecek bazı bilgiler Gujan Şen (@Snickers) tarafından şu şekilde yazılmıştı:

"Dizilerin dijital ortamdaki işletim haklarının yapımcı veya dağıtımcı firmalarından alınması gerekli. Bu haklar coğrafi olarak veriliyor. Yani Amerika'da yasal olarak gösterim yapan bir sitenin Türkiye'de de dizileri gösterebilmesi için Türkiye ile ilgili işletme hakkını da almış olması gerekli.

Hemen akla gelecek ikinci soruyu da yanıtlayayım, bir dizinin işletme hakkı ne kadardır? Dizinin, popüleritesine, hangi yılda çekildiğine, hakkı elinde bulunduran yapımcı/dağıtımcı'nın keyfine göre değişiklik gösterir. Türkiye'de bile Muhteşem Yüzyıl ve Kurtlar Vadisi gibi dizilerin dijital yayınları için milyonlar isteniyor. Yani popüler bir yabancı dizinin gösterim hakkını 200 bin $ ila 1 milyon $ arasında alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bu hakların belirli süreler için alındığını da lütfen gözden kaçırmayalım.
"

Yanıtın tümü için: inploid.com/t/tam-anlamiyla-yabanci-yasa...

Benim bildiğim kadarı ile Fizy yıllık yaklaşık 400 bin dolar gibi bir parayı telif hakları için Müyap'a ödüyordu. Hatta Turkcell'e satılmadan önce Müyap ile aralarında bir anlaşmazlık ortaya çıkmıştı ve sorun tam olarak çözümlenene kadar uzunca bir süre geçmişti. Kapatıldı ya da kapanıyor derken Turkcell tarafından satın alındı.

Spotify'ın süreçlerinin de çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Yani, onlar da yeni bir ülkeye girmek istedikleri zaman o ülkedeki yetkili telif hakkı kurumları ile masaya oturup belli bir bedel karşılığında izin alıyorlar zannedersem.

Yani anlayacağınız Türkiye'de sanatçılara telif için tek tek gidilmiyor, tam tersine bunun için yetkilendirilmiş bir kurum var, ona gidiliyor ve toplu olarak ödeme yapılıyor:
Telif Hakları
  • 1 Yanıt
Daha fazla göster