Bilmek istediğin her şeye ulaş

Selçuk Tasalı, 

Girişimci

Net objektif ve uygulanabilir ........iş imkanları yaratabilecek vizyon sahibi profosyonel yöneticilik yapmış dogu ve batı toplumlarının sosyal dokularını bilen arkadaşlarla tanışmak istiyorum

Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

Allah cc ,ilmii bu şekilde sorgulayarak evrensel ve süresiz bir dogruyu bulmak mümkün degil ...nedeni ise insan ömrünün ve ilminin bu manada derinliginin son derece yetersiz olmasıdır ! Dün bu gezegendeki insanlar DUNYA DÜZ derken bu gun de a baktık yuvarlakmış diyorlar ...yanı insan oglu aslında henuz BİLİM VE ALLAH CC ilmi arasında emekleme noktasında dahi degil ,bu sebeple mevcut akıl la ve mevcut matametıksel kavramlarla bu evrenı yaratanı sorgulamak son derece sıg kalmaktadır ) ! Gelelim KURANI AYET AYET eline alıp kendilerine çıkmaz sokak arayanlara ....onların durumu ise en az kendi yolları kadar sıg malesef ! KURAN BİR BUTUNDUR VE İLK EMRİ OKUDUR .....tüm meseleye burdan bakmak lazım ! saglıcakla efendım
Hadisler peygamberin vefatından sonra yazılmıştı ve Kuran'da ayetler "Allah'ın adıyla" veya "De ki; " diye başlarken hadisler; "Bir rivayete göre" veya "Şurdan alınan duyuma göre" gibi başlar. Yani Kuran'da direk vahiyler sözkonusuyken hadislerde insan temelli kaynak belirtilmektedir.

Bir de Kuran'a dair bir kaç farklı özellikten (insanın kendi deneyimiyle yaşayabileceği akıl ve gönüle işaret sunmasından vb.) bahsetmiştim iki konuda.

inploid.com/t/kuranin-ozellikleri-neler...

inploid.com/t/kuranin-hangi-bolumleri-m...

Diğer bir husus ise peygamber sadece Kuran'ı tebliğ ettiği ve kendi nefsinden birşey söylemediği kuran'da açıktır (Necm 3). Dikkat ederseniz Kuran'da sadece yaratan tarafından emrolunan şey tebliğ olmuştur. Hadislerde ise görülenler üzerinden yani insani sözler mevcuttur.

Kısacası yazılan şeylerin tabiatına bakıldığında aradaki fark seziliyor.

Bu arada hadislerin hak dini temsil etmediği ve hadislerin insanların aklındaki islam düşüncesini yozlaştırdığı görüşü vardır ve bu konuda ciddi tartışmalar vardır. Kimileri "İslamın kaynağı Kurandır" derken kimileri ise "Hadis olmazsa kuran anlaşılmaz" demektedir.

Kaldıki Kuran yazılı bir kaynak olmasa yaratan zaten bir şekilde insanları uyaracaktı. Yazılı kaynak olmadan yani kendisine kitap verilmemiş elçiler de vardı. Örneğin Nuh peygamber bunlardan biridir.
Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

kuzey avrupayı size tavsiye ederim ............norveç mesla ,isveç ,isviçre .........
Cebimdeki paraya güvenmiyorum ancak güvenseydim İrlanda, Fransa, İngiltere arasından birini seçerdim. Belli bir nedeni yok. İrlanda' yı çok merak ediyorum sadece. Aslında diğer ülkeler de olur yani İtalya, İspanya, Macaristan gibi. Fark etmez benim için. Norveç de güzel, özellikle evleri çok ilginç...:)
Aslında Avustralya da ideal bir ülke. Anlayacağınız daha karar verememişim, parama güvenince düşünürüm artık bunları ama ilk İrlanda yı seçerdim sanırım:)

Ekim 2014

Selçuk Tasalı  bu yazıyı beğendi:

Sinir sistemine doğrudan bağlantılı ilk protez.

Bilimkurgu eserlerinin vaat ettiği gelecek, sinir sistemine doğrudan bağlantılı protez organlar ve Cyborg’lar ile doluydu.

990
İsviçre’nin Chalmers Üniversitesinde görevli araştırmacıların geçtiğimiz yıldan beri sürdürdüğü bir proje, Cyberpunk evreninin ve Deus Ex oyunlarının birer hayalden ibaret olmadığını işaret ediyor olabilir. 10 yıl önce kolunu kaybeden bir hastanın gönüllü olarak ameliyat masasına yattığı proje, Nobel ödülü alırsa hiç şaşırmayın.
Daha önce eşi benzeri görülmeyen yeni tedavi yöntemi, hastanın kullanacağı protezin bir titanyum çubuk ile üst kol (humerus) kemiğine sabitlenmesi ile başlıyor. İkinci aşamada ise, kasların ve sinirlerin protezin algılama elektrotlarının çevresine cerrahi bir müdahale ile yerleştirilmesi yer alıyor.
Sonuçta ortaya çıkan bağ, insanı ve makinayı ortak bir platformda birleştiren nitelikte. Beyinden iletilen kas hareketi sinyallerinin sinir hücrelerine bağlanan elektrotlar aracılığıyla algılanıp, proteze iletilmesini sağlayan sistem, gerçek zamanlı uyartı iletimi sağlıyor. Tabii birazcık gecikme yaşanması gayet normal.
Mekatronik ve tıbbın el ele vererek Cyborg teknolojisini gerçek hayata geçirdiği projeye ilişkin videolar sizlerle, iyi seyirler.

Kaynak: Techno-Labs
Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıt verdi.

İyi bir girişimci ilk parasını nereden bulur?

Hangi ülkede , ne zaman , hangi şartlarda hangi sektör için ... ... ... ... ? Bu soru anlamsız ... . Kapitalizim insan vucudundaki sinir sistemi gibi tüm dünyayı sarmışken girişimci olmayı sistem virus olarak algılamakdadır ... Bu sebeple son derece sıkıntılı bir süreç ! Bakınız TÜRKİYEDE ben evde atomu parcaladım desenız ... Ve bankaya gitseniz size kredi vermezler )) ben denedım ... adamlar nasıl diye sormadı bile buna uygun kredimiz yok dediler ! Peki neye kredi veriyorlar ... TÜKETİM TÜKETİM TÜKETİM
Ekim 2014

Selçuk Tasalı bu yanıtı beğendi:

İyi bir girişimci ilk parasını nereden bulur?

İyi bir girişimciye, öncelikle girişim fikrinin ne kadar sağlam olduğunu çeşitli şekillerde sınamasını öneririm, böylece boşuna emek ve para sarf etmemiş olur. Para bulmaya gelince, başkasından alınacak borcun bir risk olduğunu ve başarısızlık durumunda çeşitli sorunlar doğurabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu durumda en iyi adım yalın girişim, yani basit bir şekilde kendi olanaklarınla devam etmektir. Melek yatırımcı bulma uzun ve sonu düş kırıklığına giden bir serüvendir çünkü onlar bu oyunu kendi tanıdık çevrelerinde oynar ve eğer siz o çevreden değilseniz onlara ulaşmanız da olanaksızdır.
Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

twitsiz bir hayatım var )
Kişi önce kendisini bilmelidir ... ... sonrada yaratıcıyı anlamalıdır !
Ekim 2014

Selçuk TasalıDindarlık konu başlığını takip etmeye başladı.

Dindarlık

Dindarlık kavramı dinin yapılmasını emrettiklerini yapma, yasaklarından kaçınma olarak tanımlanır. Ancak dindarlık kavramı özelde daha geniş...

Ekim 2014

Selçuk TasalıFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Ekim 2014

Selçuk TasalıHayatın Anlamı konu başlığını takip etmeye başladı.

Hayatın Anlamı

Birçok insan kendine bir dönem "Hayatın anlamı nedir?" diye sorar ve kendince cevaplar verir, en popülerleri şunlardır: -Yaşamı sürdürebilme...

Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıt verdi.

Hiçbir şey bilmiyorsam mesela. Ne öğrenmemi tavsiye edersiniz?

Kişi önce kendisini bilmelidir ... ... sonrada yaratıcıyı anlamalıdır !
Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

kapitalizimin en ahlaksız lıklarının doruklarında yaşayan ülkemizde artık kimsenın kimseye güvenı kalmamıştır bu sebeple bu proje 10 kez suistimal edilir 1 kez verimli hale getirilir ....
Bu konuda şu anda Uber riski kendi üzerine alarak size özel araç imkanı sunuyor. İlk kullanım için de 50 TL gibi bir hediye çeki veriyordu yanılmıyorsam. Uber'in durumu ve yaptığı işin geldiği nokta da tartışılır (businessinsider.com/uber-new-york-city-... , online.wsj.com/articles/londons-black-c... ) ancak bahsettiğiniz durumdaki bir iş modelinin, fikir olarak güzel olsa dahi, yürütülmesi esnasında bazı problemlerin çıkacağı kanısındayım.
  • Güven Problemi: İnsanların birbirine güvenmesi (diğerinin şoförlüğüne, sigara içme durumuna, aracı temiz kullanma veya tutma durumuna güvenmesi, vs.) . Örneğin aracınızda daha önceden olmayan bir vuruk, çizik, vs. kullanan kişiden kaynaklandığını nasıl ispat edeceksiniz ya da aracınızın bir çukura sert bir şekilde sokulmasından oluşabilecek bir ön düzen problemini.
  • Kasko, Sigorta problemi: Sigorta firmaları böyle bir sistemde kullanılan araçların yapacağı kazalar için mutlaka bir prim yeniliğine gideceklerdir (bu sistemdeki kaza yüzdesinin daha yüksek olacağını düşünüyorum).
  • Amaç problemi: Araç ile suç işlenebilir mesela. Sistem üzerinden yürüse de her şey kimin gerçek kimliği ile üye olduğunu anlamanız için katı kurallar konumlandırmanız gerekecektir. Bu da kullanımdaki süreci yavaşlatabilir (aracı olanlarla olmayanlar arasında bir köprü olacağını varsayıyorum) .
  • Sahiplik problemi: Ben insanların -özellikle Türkiye'de- araçlarına sahiplik durumlarında maddeye sahip olmanın ötesinde bir bağ oluşturduğunu düşünüyorum. Araba kişi için önemlidir.
Önerilerime gelince, bence bu sistemi aşağıdaki şekillerde deneyebilirsiniz:
  • Kısa süreli kiralama modeli: Araç kiralama firmalarının boşta kalan araçlarını kısa süreli kiralamaya aracılık etmeye çalışarak iş modeli yaratma üzerine düşünebilirsiniz, dailydrive.com.tr gibi (aslında bunu mobicar, mobilizm ve yoyo da deniyor ancak kendi araçları ile).
  • Araç paylaşımı modeli: Bu modeli şu anda dünyada ve Türkiye'de deneyen girişimler var (inploid.com/t/turkiyedeki-arac-paylasim...).
Faydalı olabilecek bir infografik sitesi de burada: futureofcarsharing.com.
Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıt verdi.

İş modeli tuvali nedir? Nasıl hazırlanır?

Bence bunun en güzel örnekleri mimari çizimlerin 3 boyutlu projelendirilmiş hali olan maketlerdir ! İş mutlaka 1 /1 ölcekli ve maketlendirilmiş olmalı ... lakin maliyetli oldugu için bu eylemden bir çok firma kaçmaktadır !
Ekim 2014

Selçuk Tasalı bir yanıt verdi.

Kurban Bayramı'nda Kurban Kesmek Günümüzde hala devam etmeli mi? Ya da günümüze nasıl uyarlanmalı?

Bu soruyu kime sordugunuzla alakalı ! Bir müslümana yada bir yahudiye yada bir hiristiyana yada bir atesite yada bir ataiste ? Budurumu netleştirisenız, yani konuyu mecrasına koyarsanız cevabınıda ona göre şekillendiririz ... Tşk eder iyi çalışmalar dilerim !
Haziran 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

Sen kapıyı bu kadar acarsan ayısıda içeri girer hayvanıda ......
Kilis’te asker dövdüler

Kilis'te dün sabah saatlerinde kaçakçılar ile jandarma arasında çatışma çıktı.

2350Suriye tabiyetinde olan üç kaçakçıdan ikisi olay yerinde hayatını kaybederken, biri yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
Hürriyet’in haberine göre Tibil köyünde yaşamakta olan kaçakçı yakınları da, Kilis Devlet hastanesini bastı.
CHP Kilis İl Başkanı Abidin Uslu yaptığı açıklamada, Suriyeli kaçakçıların yakınlarının hastaneye tedavi amaçlı gelmiş dört askeri darp ettiklerini söyledi.
Uslu, “sınırdaki çatışma sabah saatlerinde oldu. 50-60 kişilik bir grup da öğle saatlerinde Kilis Devlet Hastanesini bastı. Burada gördükleri asker kıyafetlileri dövdüler, dışarıdaki trafik polisi arabasına ve diğer araçlara hasar verdiler. Darp edilen iki asker beyin travması endişesiyle tedavi altına alındı. ” Fotoğraflar Kilis Kent gazetesi
Uslu, Kilis’teki garnizon komutanının da olay yerine geldiğini, güvenlik kameralarının incelendiğini bildirdi.
sozcu.com.tr/2014/gundem/kiliste-asker-d... .
Haziran 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

Ülkede zihniyet değişmez ölenlerde öldügü ile kalır
Son 10 yıllık verilere göre iş kazalarının yüzde 10'u, ölümlü iş kazalarının ise yüzde 31'i inşaat sektöründe meydana geliyor

Son yıllarda birbiri ardına yükselen gökdelen projelerinde hayatını kaybeden işçi sayısı, beş ayda 100'ü buldu. Son 10 yıllık verilere göre iş kazalarının yüzde 10'u, ölümlü iş kazalarının ise yüzde 31'i inşaat sektöründe meydana geliyor. 2014 yılının ilk beş ayında gökdelen inşaatlarından düşerek hayatını kaybedenlerin sayısı 97'ye ulaştı. Geçen cumartesi günü İstanbul Kartal'da üç inşaat işçisi, üzerine çıktıkları iskelenin çökmesi sonucu 16. Kattan düşerek can verdi. Bunlarla birlikte, yüksek binalardan düşerek hayatını kaybedenlerin sayısı 100'e çıktı. En çok yüksekten düşme kazası, 'prestijli' projelerin yer aldığı İstanbul'da meydana geliyor.
CİHAN Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, prestijli konut projelerindeki dramatik işçi ölümlerini araştırdı. Düzenlenen rapora göre inşaatlarda ölümlü iş kazaları, bu yılın ilk beş ayında artış gösterdi, Türkiye genelindeki inşaatlarda 97 işçi hayatını kaybetti. İnşaatlardaki ölümler, en çok yüksekten düşme sonucu meydana geldi. Komisyon Başkanı Dr. Hakan Toksöz, büyük umutlarla çıkarılan yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yayınlanmasına ve birçok maddesi yürürlüğe girmesine rağmen inşaatlarda kazalar ve ölümlerin azalmadığına dikkat çekti. Büyük inşaat projelerinde bile iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğunu belirten Dr. Toksöz, "Prestijli projelerle dikkat çeken inşaat sektörü, iş güvenliğinde sınıfta kaldı. Son yıllarda inşaat sektörü, büyümesiyle doğru orantılı bir şekilde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda başarılı bir grafik çizemedi. İnşaat teknolojisinde önemli gelişmeler olmasına rağmen alınmayan basit önlemler nedeniyle ölümcül iş kazaları bu sektörde artarak devam etti. Yaşanan ölümler, büyük reklamlarla tanıtılan inşaat projelerinde her türlü lüks düşünülmesine rağmen işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğunu gösteriyor. Nitekim yapılan incelemelerde, ölümlerin önlenebilir olduğu tespit ediliyor" diye konuştu. Toksöz'ün verdiği bilgilere göre büyük projelerde işin çabuk bitirilme baskısı, ölümlü iş kazalarını artırıyor. Gereken iş güvenliği önlemleri alınmadan işe başlanıyor ve sürdürülüyor. İşçilerin çalışma kapasiteleri zorlanıyor, vardiyalı çalışma kurallarına uyulmuyor. Madende olduğu gibi inşaat projelerini yapan şirketler de birçok işi taşeron şirketlere veriyor. Taşeronlar da işi ucuza kapatmak için iş güvenliğini göz ardı ediyor.
'İnşaatlarda planlı denetim yoğunlaştırılmalı'
Dr. Toksöz, inşaatlarda ölümlü iş kazalarını önlemek için şu önerilerde bulunuyor: "İş teftiş kurumu planlı denetimleri inşaat sektörüne daha çok yoğunlaşmalı. Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile ilgili yönetmelikler, sosyal tarafların da desteğini alarak yeniden düzenlenmeli. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB)'ne çekidüzen getirilmeli. İnşaatlarda taşeron şirketlerin çalıştırılması konusu, her açıdan tekrar incelenip düzenlenmeli. Taşeron veya sigortasız işçi çalıştıranlara karşı verilecek cezalar caydırıcı olmalı. İnşaat işçilerinin sosyal hakları verilmeli. Taşeron şirketlerde çalışan işçiler, sosyal haklarına kavuşmalı. İnşaat işçilerinin örgütlenmesi ve bu alanda sendika kurmasının önü açılmalı. Yasada olmasına rağmen yaygın olarak uygulanmayan iş durdurma, inşaatlarda da uygulanabilir mekanizmaya kavuşturulmalı. "


m.t24.com.tr/haber/gokdelen-insaatlarind... .
Haziran 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

yaşadıgımız gezegenın güzelliklerine dokunamıyoruz !
İnsanlığı doğasından koparması;
  • Çocukların çeşitli psikolojik gelişimlerini tamamlamasına yardımcı olan somut nesneler ile oynamaları yerine sanal oyunlar ile büyümeleri.
  • İnsanları giderek hareketsiz bir yaşam stiline sahip ederek fiziksel sorunlara yol açması. İşin istatisik ve bilimsel kısmını bilmemekle beraber, git gide insan ömrünün kısaldığını ve kalitesizleştiğini düşünmekteyim.
  • Hareketsizliğe bağlı olarak meydana gelen bir çok hastalığa davetiye çıkarması.
Haziran 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

bir inşaat da işe başlayın emin olun tüm sorunlarınız çözülür ))
Ölüm tek yol, her gün sanırım bunu düşündüğümle kalcam
Haziran 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

CEHALET .........çok bilen çok yanılır )
Herşeyi bilen tektir ve 99 isimle anılır ;)
Haziran 2014

Selçuk Tasalı bir yanıta alt yorum yaptı

dalga gecerler diye .....çocuklugumuzdan başlar bu ! şiko patates ...gözlük dört göz vs vs daha sonra aptallar geri zekalılar vs vs sonra susarız ve içimize döneriz mesele budur !
Bizi anlamayacağın dan korktuğumuz için bence.
Daha Fazla