Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fazlı Özdemir, 

Demirci

Bana su verme, su vermeyi öğret.

Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Dünyanın en iyi helikopteri Türk ATAK mıdır Amerikan APACHE midir?

Gereksiz bir kıyaslama olmuş.
Bu tür araçlar belli bir amaç ve buna ek görevleri de tamamlamak için üretilirler. İşlevlerinin bir çoğunun aynı olması sınıflarının da aynı olduğu anlamına gelmez ama yine de birkaç konuya değineyim.
Atak helikopterin asıl amacı keşif ve taarruzdur ancak Apachi helikopterinde keşif amacı güdülmemiş ve tam bir taarruz canavarı olarak tasarlanmış ve yalama uçuşunda da onun ötesine geçebilecek başka bir taarruz helikopteri olduğunu sanmıyorum. Çünkü alçak uçuş, dönemin teknolojisi olan radar dalgalarından kaçabilmek için tasarlanmıştır. En güzel uygulamalı örneği de "Mathias Rust" amcadır :) Radar çalışma prensibinden mi esinlendi yoksa Apachi helikopter duyurulduktan sonra öğrenerek mi denemek istedi bilinmez ama alçak uçuşun gerçekten de radardan kaçmak için o dönemde tek yol olduğunu kanıtlarcasına Rusya'da kızıl meydana efsane bir iniş gerçekleştirmiştir.
Diğer tarafta Ülkemiz için de dünya için de güncel gereksinimlere göre donatılmış bir keşif canavarı ve taarruz ehli bir makina!
Alçak uçuşta da başarılı olabilen, tabiri caizse dağlara taşlara tırmanıp havada taklalar atan genç bir arkadaş.
Hava araçları yıllandıkça güzelleşen cansızlardandır. Apachi 1984'ten bu yana ilk üretildiği gibi kalacak değil tabi ki; binlerce modifikasyon ve güncelleme geçirmiş, yıllardır da dünya genelinde çok stabil bir profili olan abimiz.
Bu kadar artısı olan bir ağır abi takla atamaz, hızlı dönemez vay efendim yükseklerde baygınlıklar geçirir diye Atak ile kıyaslanmamalı bana göre.
Amaçları doğrultusunda incelemek en doğrusu olur.
Diğer yandan da yetenek hiçbir zaman yabana atılmamalı. Çünkü;
lZamanında Skorsky de ağır abiydi. Verdiler Türk'ün eline, az ilerde takla atarken bütün dünya "Noooo waaaayyyy" Nîdâlarıyla izledi, uçuş sonrasında da göz yaşlarına hakim olamadılar. Bu arada O Türk abimiz de abay pilot olan Vecihi İyidün'dür, saygılar.
Demem o ki, kim güzel kullanıyor ise o daha iyidir. Bence Skorsky daha iyiydi. Çünkü; "Yok abi hayatta olmaz, o kadar hesap yaptım lan! " diyen bir ecnebiye "Hadi len" diyen, dedirten pilot sayesinde ^_^
Şaka bi yana, Milli olanı destekleyelim, Atak bizim canımız.
Tamam hadi itiraf ediyim yukardaki olaylarını çoğunu yarım yamalak hatırladıklarımdan yazdım, hafızam da mükemmel kötü ve bütün isimlere google'dan baktım.
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Elektrik akımı hangi yönden hangi yöne akar?

Bu sorunun doğru şekli şu olmalıydı "elektrik akım yönü nasıl belirlenir? Alternatif ve doğru gerilimde bu nasıl olur?" olmalıydı. Bu sorunun cevabını açıklamak elektriğin temel kurallarından olan magnetik alan kuramlarını çok iyi bilmeyi aynı zamanda elektron akış tekniği hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Öncelikle alternatif elektrik akımı iki polar yön içerir. Artı ve eksi alternans denilen yönler. Bu yönler aynı zamanda frekans bileşenine bağlıdır. Doğru gerilimde frekans bileşeni yoktur. Yani frekans sıfırdır. Doğru gerilimde de artı ve eksi polarlar mevcuttur ama oluşan gerilimin yönsel anlamda değişimi söz konusu değildir. Doğru gerilim isminide buradan alır. Malzeme kimyası da burada devreye girer, çünkü üzerinden elektrik akımı akıtmayı düşündüğünüz her malzeme temel yapı taşı olan atomlara ve bunu oluşturan elektron hareketlenmesine göre iyi iletken veya yalıtkan malzeme ismini alır.

Bakır bilinen en iyi iletkenlerden biridir. Aslında kaybın en az olduğu en mükemmel iletken altındır. Ne var ki çok pahalı olmasından dolayı altın iletken tel yerine daha ucuz olan bakır ve alüminyum iletkenleri kullanılır. Akım olayı endüklenen bir gerilim sonucuna göre oluşturacağınız magnetik akı ve bu akının oluşturacağı bir sonuçtur. Magnetik akı elektron hareketleri sonucunda oluşur buda bir magnetik kuvvet meydana getirir. Bu akış yönünü en basit ve en iyi açıklayan sağ el kuralıdır. Bunu incelersen ne demek istediğimi daha kolay anlayacağını umuyorum. Artı ve eksi elektron konusuna gelince elektronlar artı kutuptan eksi kutba doğru akışkanlık gösterir. Mıknatıs örneği gibi aynı kutuplar birbirini iter zıt kutuplar birbirini çeker. Eksi elektronlar durağan halde bekleyen bir yapı gibi düşünülürse artı elektronları da hareketli yapı olarak göz önüne alırsan, bir tetiklenme anında yani magnetik bir akı oluşturmada akım olayı meydana gelir. Frekans kavramı da artı ve eksi alternansı oluşturur.

Doğru gerilimde iletim sağlanacak malzemede bu kutuplaşma sadece artı ve eksi elektronlara göre olur frekans bileşeni yoktur. O yüzden D.C devreler artı ve eksi D.C gerilim olarak adlandırılır. Umarım yardımcı olmuşumdur....
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Anaokulundaki bir ufaklığın (4 yaşında) annesi kendisini dudağından öperek sevdiği için yaşıtları arasından olan kız arkadaşlarını aynı şekilde öpmeye çalışmasına tanık olmuştum. Diğer arkadaşları bunu görüp onlar da aynı şekilde davranmak isteyince ciddi bir karışıklığa neden olduğunu söyleyebilirim.
Ebeveynlerin sevgilerini çocuklarına göstermelerinin ya da hissettirmelerinin binlerce yolu vardır eminim ki. Önemli olan çocuğun iç dünyasının gelişimi. Dolayısıyla biraz daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Öğrenmemiz gereken binlerce tanımlama var varlık hakkında. Ancak yukarıda yazılı olan filozofik bir açıklama ve benim fikrim de değil. Fark ettiyseniz tırnak içinde yazılı ve kişi de belirtilmiş.
Varlığı yokluğu tartışabilirim, bilgim dahilinde, ancak o konuda net şeyler söylemek bilgim ve alanım dışında kalıyor.
Evet.
"Gökkuşağı, aslında olmayan bir şeyin görüntüsüdür. Sadece bir yansıma, yani ışık kırılması ve farklı bir şekilde yansıyarak görünür hale gelmiş bir yokluktur." Tim CRANE ( timcrane.com ) I-Tunnes Store'da Philosophy Bites kanalından "Tim Crane on Non-Existence" adlı podcati bulup dinleyebilirsin.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Hahahahaha şirket karikatürü süpermiş, hemen arşivime ekliyim :)
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir  bu yazıyı beğendi:

Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Öğrenci para nasıl biriktirir?

Biriktiremez :)
Gerek de yoktur zaten, öğrenci neden para biriktirsin ki. O ihtiyaç sahibidir ve sürekli ihtiyacı doğar, ille de bir yerlerden patlak verir.
Temel ihtiyaçları vardır, en başta onları karşılamak ister ve ilk parası oraya gider. Sonra ek ihtiyaçlar doğar, sonraki birkaç ay o şekilde geçer. Daha sonra dengeyi bulduğunda ise bu sefer de özel ihtiyaçları devreye girer. Onlar da karşılandıktan sonra özelin ötesindeki keyfi ihtiyaçlar vardır.
Yani anlayacağın, öğrencinin ihtiyaçları vardır ve bitmez.
3 alsa 3 harcar, 5 alsa 5 harcar.
Öğrenci eksikliklerle başa çıkmayı öğrenmelidir. Buna da biriktirmek değil idare etmek denir.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Mezarcılık :)
Sigarayı balkonda sigara içen arkadaşlarından otlanırsa... Öglen yemegini yemekhane de yerse... Akşam yemegi için bi arkadaşına giderse ... Biriktirebilir.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Üniversite 1. sınıf öğrencisiyim, havacılık ve uzay bölümü okuyorum ve kendi bölümüme gerçekten hakim olmak istiyorum. Uzay ve havacılık ile ilgili bilgileri öğrenip takip edebileceğim yerler var mı?

ICAO =>icao.int/Pages/default.aspx
NTSB =>ntsb.gov/Pages/default.aspx
FAA =>faa.gov/
EASA =>easa.europa.eu/
SHGM =>web.shgm.gov.tr/

Yukarıdaki linkleri inceleyerek; kimdir, nedir, ne iş yapar, kimler üyesidir, kimler bu organizasyonlara karşı hangi şartlar altında sorumludur, faaliyet alanları nelerdir...
Bu amcalar ömür boyu hayatının bir parçası olacaklar. Kısaca, genel hatları ile kendilerini tanıyarak başlamanda fayda var. Daha sonrasında alt başlıklar halinde google aramaların da şekillenecek ve daha fazla şey öğrenir hale geleceksin. Özellikle kendi sitelerinden bilgi öğrenmeye çalış çünkü havacılık çatısı altına bir kez girdiysen ille de o yazılanları anlamak ihtiyacın olacak ve de sürekli doğacaktır.

Welcome on board :)
Temmuz 2015

Fazlı ÖzdemirFotoğrafçılık Kulüpleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Kendine hayır diyerek başlayabilirsin mesela.
Sen bir şeylere katlanabiliyorsan onlar da katlanabilir 2 defadan fazla taviz verilmemesi lazım. 3. Taviz için ısrar edenden uzak dur böylece düzeleceğini düşünüyorum.
Haziran 2015

Fazlı ÖzdemirFotoğrafçılık konu başlığını takip etmeye başladı.

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işidir. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat oldu...

Haziran 2015

Fazlı ÖzdemirFotoğraf Makinesi konu başlığını takip etmeye başladı.

Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf makinesi ışık ile resim çizmeye yarayan alettir.

Haziran 2015

Fazlı ÖzdemirFotoğraf Makinesi Önerileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Fotoğraf Makinesi Önerileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?

Kesin bir çizgisi olmamalıdır bana kalırsa.
Mutlu olmak amacıyla harcanmış bir ömürle başbaşa kalabilirsiniz yıllar sonra.
Bazen mutluluğunuzu araç olarak bazen de amaç olarak, uğruna, etrafınızdaki nesneleri, durumları, olayları kısaca 'şey'leri kullanmalısınız.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Cehalet gerçekte nedir, cahilin tarifi nasıl olmalıdır?

Bkz. Prof. Dr. İlber ORTAYLI
Cahil, bilmeyen insan değildir. Cahil ne bildiğini bilmeyen insandır. Adam, Faust'u da Goethe'yi de biliyor ama hangisi hangisini yazmış onu bilmiyor.
Diyor ki, bilmeyen insan öğrenir, yanlış bilen insan da öğrenir bunlar yarı cahildir. Yanlış bilgiden vazgeçmeyenler hatta bu bilgileriyle övünenler de var bu kısım ise cehaletin direğidir.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

İnsan sonucunu bilerek neden boşa kürek çeker?

Belki bir umut.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

inploid'den sürekli yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum ama malesef pek aklımda kalmıyor unutuyorum. Bu bilgileri akılda kalıcı şekilde nasıl öğrenebilirim?

İlmin zekatı %100 dür. Yani öğrendiklerinin tamamını başkalarına anlatmalısın bu sayede de anlatıklarını uzun süreli belleğe aktarabilirsin.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Hipnoz gerçekten var mıdır? Varsa etkili midir ve hangi konularda yardım sağlayabilir? Kişi hipnozdan sonra kendisiyle ilgili neleri öğrenme imkanı bulabilir?

Evet, gerçekten vardır ve neredeyse filmlerde gösterildiği kadar da etkilidir.
Hafıza, erişilebilir bir kayıttır ve hipnoz, odaklanma yöntemiyle bizi hatıralarımıza çok daha net ulaştırabilir.
Ek olarak, samimi bir doktor arkadaşımdan aktarıyorum.
"Telkin, insanlara var olmayan nesleri fark edip var olan nesneleri de görmezden gelmelerini sağlayabilir. Mesela insanların, telkin vasıtasıyla kesinlike birilerine zarar vermeleri sağlanamaz denir ama bir örnekte masanın çekmecesine boş bir silah konularak tekin sırasında yeri ve yapması gereken söyleniyor. Sonuç olarak kişi boş olduğunun farkında bile olmayan silahı sözde kurbana doğrultarak ateş ediyor. Başka bir denemede ise kişiye kapıdan içeriye girdiğinde sağa döndüğünde karşısında duran kitaplığı görmemesi telkin telkin ediliyor ve kişi içeri girdikten sonra dolabı görmeyerek ona çarpıyor. "

Telkin gibi insanlar üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilecek bir konuda uzmanlar haricinde kimselere güvenmeyin ve sakın ola ki kendi başınıza internet bilgisi ile deneme yapmaya kalkışmayın.
Bir iki kişi bu konuda başarılı olarak çok hoşunuza gidecek şeyler yazmış olabilir, bu kaideyi değiştirmez.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir  bu yazıyı beğendi:

ÖZDEMİR ASAF'IN LAVİNİA'SI

1747

'Soldaki hanımefendi Mevhibe
Meziyet Beyat
.
Nam
- ı değer Lavinia…

Tabi
bu şiir ona yazıldığında bundan bihaberdi. O kadar habersizdir ki
Özdemir Asaf bu şiiri üniversite yıllarında platonik
olarak yazar ve bir yarışmaya gönderir. Yarışmada birinci olan şiiri okumak
için sahneye çıkar Asaf. Kız da salondadır ama ne var ki şiir okurken salonu
terk eder. Bunun yüzünden Özdemir Asaf asla açılamaz Mevhibe hanıma. Her ne
kadar
“R”leri
söyleyemese de Asaf'ın düzgün diksiyonu onu en iyi şiir okuyanların içinde yer
almasını sağlar. Ve en çok sevilen şiiri de her zaman Lavinia olmuştur. Ne
zaman bir yerde şiir okusa bu şiiri her zaman çok istek alır ve her zaman da
Asaf bu şiirini sona saklamıştır. Zamanın en güzel kadınlarından olan Mevhibe
hanım o zamanlar çevresi tarafından
Gilda filminin yıldızı Rita
Hayworth
‘a ve Marilyn Monroe'ya
benzetilirmiş. Şiirin gücü ise burda ortaya çıkmıştır. Yaşamlar sona erse de
Lavinia hep yaşamıştır. Birçok kadın Asaf'ın Lavinia'sı olmak istemiştir. Kim
bilir belki bir gün yine çıkar bir şairin gönlünden bir Lavinia ve dizelere
dökülür…

Kim bilir…'Sana gitme demeyeceğim.

Üşüyorsun ceketimi al.

Günün en güzel saatleri bunlar.

Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.

Gene de sen bilirsin.

Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,

İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,

Ama gitme, Lavinia.

Adını gizleyeceğim

Sen de bilme, Lavinia.


– Özdemir Asaf - Lavinia (1957)
1747

İyi ki doğdun Özdemir Asaf

İyi ki geçtin bu dünyadan..
11 Haziran 1923 - 28 Ocak 1981
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnsan Davranışları

3667 Kişi   956 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3510 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2815 Kişi   1062 Soru

Psikoloji

2748 Kişi   957 Soru

Filmler

3257 Kişi   191 Soru

Yabancı Dil

967 Kişi   102 Soru

İnternet Teknolojileri

1228 Kişi   170 Soru

Sosyoloji

559 Kişi   149 Soru

Felsefe

1873 Kişi   498 Soru

Teknoloji

1886 Kişi   579 Soru

Hayal Kurmak

402 Kişi   34 Soru

Ahlak Felsefesi

240 Kişi   49 Soru

İnsan Sağlığı

510 Kişi   314 Soru

Bilişim

533 Kişi   110 Soru

Kişilik

473 Kişi   51 Soru

İcatlar

329 Kişi   42 Soru

Android

399 Kişi   138 Soru

Fikir Cimnastiği

320 Kişi   12 Soru

Blogspot

36 Kişi   13 Soru

Dilbilim

9 Kişi   32 Soru

Arkeoloji

40 Kişi   23 Soru

Sanat Tarihi Ve Arkeoloji

23 Kişi   3 Soru

Bilim

807 Kişi   284 Soru

Tıp

347 Kişi   261 Soru

Uçak Mühendisliği

35 Kişi   28 Soru

Uçak

66 Kişi   64 Soru

Batıl İnanç

13 Kişi   17 Soru

Öğrencilik

2217 Kişi   122 Soru

Enerji

69 Kişi   36 Soru