Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fazlı Özdemir, 

Demirci

Bana su verme, su vermeyi öğret.

Haziran 2017

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Adolf Hitler Ağustos 1942'de Stalingard'ı ele geçirmeyi başarsaydı A.B.D. hala dünyada bu kadar söz sahibi olabilir miydi?

Tarihe misal şöyle olsaydı böyle olsaydı diye bakarak tarihi tekrar tanımlayamazsın soru kökeni yalnış
Haziran 2017

Fazlı Özdemir  bu yazıyı beğendi:

Tüp bebek nedir?

Yardımcı üreme teknikleri (YÜT) ya da ingilizce adıyla assiste reprodüktif teknikler (ART) kadın vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin özel iğnelerle vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuar ortamında
döllenmesi ve elde edilen embriyo veya embriyoların kadın rahmi içine transfer edilmesi mantığına dayalı işlemlerdir.

Yardımcı üreme tekniklerinin kullanılmaya başlamasıyla bugün bir çok çift bebek sahibi olabilmektedir. Modern tıptaki yardımcı üreme teknikleri klasik tüp bebek ya da in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikro enjeksiyon ya da diğer adıyla intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) dir. Modern tıptaki yardımcı üreme teknikleri klasik tüp bebek ya da in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon ya da diğer adıyla intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) dir.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon arasındaki tek fark döllenmenin şeklindedir.

Mikroenjeksiyon ya da kısaca ICSI, yardımla üreme tekniklerinde gelinen en son noktalardan biridir. Bu yöntemle yumurtanın içine spermin direkt olarak girişi sağlanmaktadır. ICSI’nin uygulamaya girmesi ile tüp bebek uygulamalarının ve özellikle de erkek problemlerine bağlı kısırlığın tedavi edilebilme şansı oldukça yükselmiş ve yeni ufuklar açılmıştır.
Haziran 2017

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Doktorluk mu daha iyi öğretmenlik mi?

Kişisine göre... Yapamayacak insan iki alandan da uzak dursun. Sırf para için veya sırf rahatlık için verilen kararla insanların hayatında kötü izler bırakmaya hakkı yok kimsenin. Yani herkes -imkanlar dahilinde- gerçekten yapabileceği mesleği seçsin
Mayıs 2017

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Ya sosyalleşmeye programlanmışsa :)))
Hayır
Mayıs 2017

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Makineler düşünebilir mi?

Düşünme olayını abartıyoruz bence. Hayvanlar düşünemez deriz fakat karşıdan karşıya geçerken sağına ve soluna bakarlar. En basitinden bir bilgisayar 2 nin 1 den büyük olduğunu anlayabiliyorsa bu düşündüğü anlamına gelmez mi? Eğer soru bir insan gibi düşünmeyi ifade ediyorsa. İnsanı diğer varlıklardan ayıran şey düşünmek değildir. Hayal kurmaktır. Bilgisayar insan gibi düşünemez fakat insandan farklı düşünebilir ve insan kadar zeki olabilir.
Mayıs 2017

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Bu tarz durumlar öğrenci psikolojisinde tamiri mümkün olmayan kalıntılar bırakabilir. Bu fikri tartışmak bile bence korkutucu. Hapishanelerdeki koğuşlarda bile olmayan izleme sisteminin sınıfta ne işi var.
İSTEMEYİZ
Mayıs 2017

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Bu aralar hobi arayışına girdim ama bir türlü bulamadım kendime göre. Böyle uğraşabileceğim bir şeyler yapmak istiyorum, zamanım çok boş geçiyor. Hobi önerileriniz nelerdir?

Bisiklet alıp ve uzun mesafe turlara katılabilirsiniz. Gayet güzel bir hobi bol zamanı olanlar için. Yürüyüş, kamp, dağcılık gibi faaliyetlere de katılabilirsiniz.
Bu tür grup etkinliklerinde aklınıza gelmeyecek adını duymadığınız güzel yerlere gider çok da eğlenerek vaktinizi de kendi yararınıza olacak şekilde harcamış olursunuz. Maddi durumunuz müsaitse bu tür etkinliklere üst seviye bir grupla başlamanızı öneririm. Motorlu gruplarla geziler veya arazi araçları toplulukları gibi. Hatta daha da güzeli yurtdışı turlarıdır.
Aynı zamanda forum sitelerinden de bu gibi etkinlikler için araştırma yaparak hem bilgi sahibi olur hem de kısa zamanda güzel bir çevre yakalayabilirsiniz.
Maddiyat konusunda o kadar serbest değilseniz kesinlikle bisiklet öneririm. Forumlar aracılığıyla toplanmış, kendi aralarında yaptıkları kısa ve uzun turlar gerçekten çok ilgi çekici.
Uzun turlar Dünya çapında tabi ki.
Bir sürü örneği var ülkemizde; Bir sabah hazırlanıp tek başına Dünya'nın bir ucuna seyahat edenler.
Nisan 2017

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Limit yok filmindeki haptan nerede bulabilirim?

Bence daha akıllı sorular nereden bulursun . Önce onu ara hapa gelene kadar.soru sormak için soru sormamalısin.. . .
Nisan 2017

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Mustafa hocam belki mümkündür ancak benim bildiğim kısmı şöyle;
FM veya Am her biri için bazı gerçekler var, değişmez. Aslında radyo dalgaları yansıma kırılma gibi çeşitleri de var ancak ölçüm veya tespit için kullanılanın en basit şekli cisme çarpıp geri dönmesi. Tabi, dönen dalganın gücü dalga boyu gibi ince detaylar da var bu sayede bir sürü detay alınabiliyor.
Dediğiniz şey için FM veya AM kullanmak gerekli midir ya da işe yarar mı bilemem bence gereksiz. Ama bunun için çok yüksek bir frekansın gerekliliğini kesin olarak X-RAY cihazlarından biliyoruz. Yoğunluğu az olan cismi önünde hiç yokmuş gibi geçecek ancak belli bir metal yoğunluğunu tespit edince geri yansıyacak.
Sanki eskiden F.M. için kısa dalga yayın , A.M. içinde uzun dalga yayın mı denirdi yamulmadığımı umuyorum :)
Nisan 2017

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

İnsan neden duvarında milyon dolarlık değeri olan bir tablo veya bir kenarda süs eşyası olarak binlerce yıllık 'esirler' tutarlar kendilerine?

Eğer büyük sanatçılar sanatlarını topluma mal edilmeyip zengin kesimin oyuncağı olacağını bilselerdi asla icra etmezlerdi bence. Sanat kapitalizm için değil, toplum için daha da önemlisi sanat içindir.
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Dünyanın en iyi helikopteri Türk ATAK mıdır Amerikan APACHE midir?

Gereksiz bir kıyaslama olmuş.
Bu tür araçlar belli bir amaç ve buna ek görevleri de tamamlamak için üretilirler. İşlevlerinin bir çoğunun aynı olması sınıflarının da aynı olduğu anlamına gelmez ama yine de birkaç konuya değineyim.
Atak helikopterin asıl amacı keşif ve taarruzdur ancak Apachi helikopterinde keşif amacı güdülmemiş ve tam bir taarruz canavarı olarak tasarlanmış ve yalama uçuşunda da onun ötesine geçebilecek başka bir taarruz helikopteri olduğunu sanmıyorum. Çünkü alçak uçuş, dönemin teknolojisi olan radar dalgalarından kaçabilmek için tasarlanmıştır. En güzel uygulamalı örneği de "Mathias Rust" amcadır :) Radar çalışma prensibinden mi esinlendi yoksa Apachi helikopter duyurulduktan sonra öğrenerek mi denemek istedi bilinmez ama alçak uçuşun gerçekten de radardan kaçmak için o dönemde tek yol olduğunu kanıtlarcasına Rusya'da kızıl meydana efsane bir iniş gerçekleştirmiştir.
Diğer tarafta Ülkemiz için de dünya için de güncel gereksinimlere göre donatılmış bir keşif canavarı ve taarruz ehli bir makina!
Alçak uçuşta da başarılı olabilen, tabiri caizse dağlara taşlara tırmanıp havada taklalar atan genç bir arkadaş.
Hava araçları yıllandıkça güzelleşen cansızlardandır. Apachi 1984'ten bu yana ilk üretildiği gibi kalacak değil tabi ki; binlerce modifikasyon ve güncelleme geçirmiş, yıllardır da dünya genelinde çok stabil bir profili olan abimiz.
Bu kadar artısı olan bir ağır abi takla atamaz, hızlı dönemez vay efendim yükseklerde baygınlıklar geçirir diye Atak ile kıyaslanmamalı bana göre.
Amaçları doğrultusunda incelemek en doğrusu olur.
Diğer yandan da yetenek hiçbir zaman yabana atılmamalı. Çünkü;
lZamanında Skorsky de ağır abiydi. Verdiler Türk'ün eline, az ilerde takla atarken bütün dünya "Noooo waaaayyyy" Nîdâlarıyla izledi, uçuş sonrasında da göz yaşlarına hakim olamadılar. Bu arada O Türk abimiz de abay pilot olan Vecihi İyidün'dür, saygılar.
Demem o ki, kim güzel kullanıyor ise o daha iyidir. Bence Skorsky daha iyiydi. Çünkü; "Yok abi hayatta olmaz, o kadar hesap yaptım lan! " diyen bir ecnebiye "Hadi len" diyen, dedirten pilot sayesinde ^_^
Şaka bi yana, Milli olanı destekleyelim, Atak bizim canımız.
Tamam hadi itiraf ediyim yukardaki olaylarını çoğunu yarım yamalak hatırladıklarımdan yazdım, hafızam da mükemmel kötü ve bütün isimlere google'dan baktım.
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Elektrik akımı hangi yönden hangi yöne akar?

Bu sorunun doğru şekli şu olmalıydı "elektrik akım yönü nasıl belirlenir? Alternatif ve doğru gerilimde bu nasıl olur?" olmalıydı. Bu sorunun cevabını açıklamak elektriğin temel kurallarından olan magnetik alan kuramlarını çok iyi bilmeyi aynı zamanda elektron akış tekniği hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Öncelikle alternatif elektrik akımı iki polar yön içerir. Artı ve eksi alternans denilen yönler. Bu yönler aynı zamanda frekans bileşenine bağlıdır. Doğru gerilimde frekans bileşeni yoktur. Yani frekans sıfırdır. Doğru gerilimde de artı ve eksi polarlar mevcuttur ama oluşan gerilimin yönsel anlamda değişimi söz konusu değildir. Doğru gerilim isminide buradan alır. Malzeme kimyası da burada devreye girer, çünkü üzerinden elektrik akımı akıtmayı düşündüğünüz her malzeme temel yapı taşı olan atomlara ve bunu oluşturan elektron hareketlenmesine göre iyi iletken veya yalıtkan malzeme ismini alır.

Bakır bilinen en iyi iletkenlerden biridir. Aslında kaybın en az olduğu en mükemmel iletken altındır. Ne var ki çok pahalı olmasından dolayı altın iletken tel yerine daha ucuz olan bakır ve alüminyum iletkenleri kullanılır. Akım olayı endüklenen bir gerilim sonucuna göre oluşturacağınız magnetik akı ve bu akının oluşturacağı bir sonuçtur. Magnetik akı elektron hareketleri sonucunda oluşur buda bir magnetik kuvvet meydana getirir. Bu akış yönünü en basit ve en iyi açıklayan sağ el kuralıdır. Bunu incelersen ne demek istediğimi daha kolay anlayacağını umuyorum. Artı ve eksi elektron konusuna gelince elektronlar artı kutuptan eksi kutba doğru akışkanlık gösterir. Mıknatıs örneği gibi aynı kutuplar birbirini iter zıt kutuplar birbirini çeker. Eksi elektronlar durağan halde bekleyen bir yapı gibi düşünülürse artı elektronları da hareketli yapı olarak göz önüne alırsan, bir tetiklenme anında yani magnetik bir akı oluşturmada akım olayı meydana gelir. Frekans kavramı da artı ve eksi alternansı oluşturur.

Doğru gerilimde iletim sağlanacak malzemede bu kutuplaşma sadece artı ve eksi elektronlara göre olur frekans bileşeni yoktur. O yüzden D.C devreler artı ve eksi D.C gerilim olarak adlandırılır. Umarım yardımcı olmuşumdur....
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bu yanıtı beğendi:

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Anaokulundaki bir ufaklığın (4 yaşında) annesi kendisini dudağından öperek sevdiği için yaşıtları arasından olan kız arkadaşlarını aynı şekilde öpmeye çalışmasına tanık olmuştum. Diğer arkadaşları bunu görüp onlar da aynı şekilde davranmak isteyince ciddi bir karışıklığa neden olduğunu söyleyebilirim.
Ebeveynlerin sevgilerini çocuklarına göstermelerinin ya da hissettirmelerinin binlerce yolu vardır eminim ki. Önemli olan çocuğun iç dünyasının gelişimi. Dolayısıyla biraz daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Öğrenmemiz gereken binlerce tanımlama var varlık hakkında. Ancak yukarıda yazılı olan filozofik bir açıklama ve benim fikrim de değil. Fark ettiyseniz tırnak içinde yazılı ve kişi de belirtilmiş.
Varlığı yokluğu tartışabilirim, bilgim dahilinde, ancak o konuda net şeyler söylemek bilgim ve alanım dışında kalıyor.
Evet.
"Gökkuşağı, aslında olmayan bir şeyin görüntüsüdür. Sadece bir yansıma, yani ışık kırılması ve farklı bir şekilde yansıyarak görünür hale gelmiş bir yokluktur." Tim CRANE ( timcrane.com ) I-Tunnes Store'da Philosophy Bites kanalından "Tim Crane on Non-Existence" adlı podcati bulup dinleyebilirsin.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Hahahahaha şirket karikatürü süpermiş, hemen arşivime ekliyim :)
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir  bu yazıyı beğendi:

Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Öğrenci para nasıl biriktirir?

Biriktiremez :)
Gerek de yoktur zaten, öğrenci neden para biriktirsin ki. O ihtiyaç sahibidir ve sürekli ihtiyacı doğar, ille de bir yerlerden patlak verir.
Temel ihtiyaçları vardır, en başta onları karşılamak ister ve ilk parası oraya gider. Sonra ek ihtiyaçlar doğar, sonraki birkaç ay o şekilde geçer. Daha sonra dengeyi bulduğunda ise bu sefer de özel ihtiyaçları devreye girer. Onlar da karşılandıktan sonra özelin ötesindeki keyfi ihtiyaçlar vardır.
Yani anlayacağın, öğrencinin ihtiyaçları vardır ve bitmez.
3 alsa 3 harcar, 5 alsa 5 harcar.
Öğrenci eksikliklerle başa çıkmayı öğrenmelidir. Buna da biriktirmek değil idare etmek denir.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Mezarcılık :)
Sigarayı balkonda sigara içen arkadaşlarından otlanırsa... Öglen yemegini yemekhane de yerse... Akşam yemegi için bi arkadaşına giderse ... Biriktirebilir.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Üniversite 1. sınıf öğrencisiyim, havacılık ve uzay bölümü okuyorum ve kendi bölümüme gerçekten hakim olmak istiyorum. Uzay ve havacılık ile ilgili bilgileri öğrenip takip edebileceğim yerler var mı?

ICAO =>icao.int/Pages/default.aspx
NTSB =>ntsb.gov/Pages/default.aspx
FAA =>faa.gov/
EASA =>easa.europa.eu/
SHGM =>web.shgm.gov.tr/

Yukarıdaki linkleri inceleyerek; kimdir, nedir, ne iş yapar, kimler üyesidir, kimler bu organizasyonlara karşı hangi şartlar altında sorumludur, faaliyet alanları nelerdir...
Bu amcalar ömür boyu hayatının bir parçası olacaklar. Kısaca, genel hatları ile kendilerini tanıyarak başlamanda fayda var. Daha sonrasında alt başlıklar halinde google aramaların da şekillenecek ve daha fazla şey öğrenir hale geleceksin. Özellikle kendi sitelerinden bilgi öğrenmeye çalış çünkü havacılık çatısı altına bir kez girdiysen ille de o yazılanları anlamak ihtiyacın olacak ve de sürekli doğacaktır.

Welcome on board :)
Temmuz 2015

Fazlı ÖzdemirFotoğrafçılık Kulüpleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

Sosyoloji

592 Kişi   151 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Hayal Kurmak

419 Kişi   35 Soru

Ahlak Felsefesi

249 Kişi   49 Soru

İnsan Sağlığı

538 Kişi   314 Soru

Bilişim

552 Kişi   111 Soru

Kişilik

509 Kişi   52 Soru

İcatlar

344 Kişi   42 Soru

Android

408 Kişi   139 Soru

Fikir Cimnastiği

329 Kişi   12 Soru

Blogspot

37 Kişi   13 Soru

Dilbilim

9 Kişi   32 Soru

Arkeoloji

41 Kişi   23 Soru

Sanat Tarihi Ve Arkeoloji

24 Kişi   3 Soru

Bilim

868 Kişi   286 Soru

Tıp

356 Kişi   261 Soru

Uçak Mühendisliği

35 Kişi   28 Soru

Uçak

68 Kişi   64 Soru

Batıl İnanç

13 Kişi   17 Soru

Öğrencilik

2367 Kişi   124 Soru

Enerji

71 Kişi   36 Soru