Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fazlı Özdemir,

Demirci

Bana su verme, su vermeyi öğret.

Mayıs 2017

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Bu aralar hobi arayışına girdim ama bir türlü bulamadım kendime göre. Böyle uğraşabileceğim bir şeyler yapmak istiyorum, zamanım çok boş geçiyor. Hobi önerileriniz nelerdir?

Bisiklet alıp ve uzun mesafe turlara katılabilirsiniz. Gayet güzel bir hobi bol zamanı olanlar için. Yürüyüş, kamp, dağcılık gibi faaliyetlere de katılabilirsiniz.
Bu tür grup etkinliklerinde aklınıza gelmeyecek adını duymadığınız güzel yerlere gider çok da eğlenerek vaktinizi de kendi yararınıza olacak şekilde harcamış olursunuz. Maddi durumunuz müsaitse bu tür etkinliklere üst seviye bir grupla başlamanızı öneririm. Motorlu gruplarla geziler veya arazi araçları toplulukları gibi. Hatta daha da güzeli yurtdışı turlarıdır.
Aynı zamanda forum sitelerinden de bu gibi etkinlikler için araştırma yaparak hem bilgi sahibi olur hem de kısa zamanda güzel bir çevre yakalayabilirsiniz.
Maddiyat konusunda o kadar serbest değilseniz kesinlikle bisiklet öneririm. Forumlar aracılığıyla toplanmış, kendi aralarında yaptıkları kısa ve uzun turlar gerçekten çok ilgi çekici.
Uzun turlar Dünya çapında tabi ki.
Bir sürü örneği var ülkemizde; Bir sabah hazırlanıp tek başına Dünya'nın bir ucuna seyahat edenler.
Mayıs 2016

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Dünyanın en iyi helikopteri Türk ATAK mıdır Amerikan APACHE midir?

Gereksiz bir kıyaslama olmuş.
Bu tür araçlar belli bir amaç ve buna ek görevleri de tamamlamak için üretilirler. İşlevlerinin bir çoğunun aynı olması sınıflarının da aynı olduğu anlamına gelmez ama yine de birkaç konuya değineyim.
Atak helikopterin asıl amacı keşif ve taarruzdur ancak Apachi helikopterinde keşif amacı güdülmemiş ve tam bir taarruz canavarı olarak tasarlanmış ve yalama uçuşunda da onun ötesine geçebilecek başka bir taarruz helikopteri olduğunu sanmıyorum. Çünkü alçak uçuş, dönemin teknolojisi olan radar dalgalarından kaçabilmek için tasarlanmıştır. En güzel uygulamalı örneği de "Mathias Rust" amcadır :) Radar çalışma prensibinden mi esinlendi yoksa Apachi helikopter duyurulduktan sonra öğrenerek mi denemek istedi bilinmez ama alçak uçuşun gerçekten de radardan kaçmak için o dönemde tek yol olduğunu kanıtlarcasına Rusya'da kızıl meydana efsane bir iniş gerçekleştirmiştir.
Diğer tarafta Ülkemiz için de dünya için de güncel gereksinimlere göre donatılmış bir keşif canavarı ve taarruz ehli bir makina!
Alçak uçuşta da başarılı olabilen, tabiri caizse dağlara taşlara tırmanıp havada taklalar atan genç bir arkadaş.
Hava araçları yıllandıkça güzelleşen cansızlardandır. Apachi 1984'ten bu yana ilk üretildiği gibi kalacak değil tabi ki; binlerce modifikasyon ve güncelleme geçirmiş, yıllardır da dünya genelinde çok stabil bir profili olan abimiz.
Bu kadar artısı olan bir ağır abi takla atamaz, hızlı dönemez vay efendim yükseklerde baygınlıklar geçirir diye Atak ile kıyaslanmamalı bana göre.
Amaçları doğrultusunda incelemek en doğrusu olur.
Diğer yandan da yetenek hiçbir zaman yabana atılmamalı. Çünkü;
lZamanında Skorsky de ağır abiydi. Verdiler Türk'ün eline, az ilerde takla atarken bütün dünya "Noooo waaaayyyy" Nîdâlarıyla izledi, uçuş sonrasında da göz yaşlarına hakim olamadılar. Bu arada O Türk abimiz de abay pilot olan Vecihi İyidün'dür, saygılar.
Demem o ki, kim güzel kullanıyor ise o daha iyidir. Bence Skorsky daha iyiydi. Çünkü; "Yok abi hayatta olmaz, o kadar hesap yaptım lan! " diyen bir ecnebiye "Hadi len" diyen, dedirten pilot sayesinde ^_^
Şaka bi yana, Milli olanı destekleyelim, Atak bizim canımız.
Tamam hadi itiraf ediyim yukardaki olaylarını çoğunu yarım yamalak hatırladıklarımdan yazdım, hafızam da mükemmel kötü ve bütün isimlere google'dan baktım.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Öğrenci para nasıl biriktirir?

Biriktiremez :)
Gerek de yoktur zaten, öğrenci neden para biriktirsin ki. O ihtiyaç sahibidir ve sürekli ihtiyacı doğar, ille de bir yerlerden patlak verir.
Temel ihtiyaçları vardır, en başta onları karşılamak ister ve ilk parası oraya gider. Sonra ek ihtiyaçlar doğar, sonraki birkaç ay o şekilde geçer. Daha sonra dengeyi bulduğunda ise bu sefer de özel ihtiyaçları devreye girer. Onlar da karşılandıktan sonra özelin ötesindeki keyfi ihtiyaçlar vardır.
Yani anlayacağın, öğrencinin ihtiyaçları vardır ve bitmez.
3 alsa 3 harcar, 5 alsa 5 harcar.
Öğrenci eksikliklerle başa çıkmayı öğrenmelidir. Buna da biriktirmek değil idare etmek denir.
Temmuz 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Üniversite 1. sınıf öğrencisiyim, havacılık ve uzay bölümü okuyorum ve kendi bölümüme gerçekten hakim olmak istiyorum. Uzay ve havacılık ile ilgili bilgileri öğrenip takip edebileceğim yerler var mı?

ICAO =>icao.int/Pages/default.aspx
NTSB =>ntsb.gov/Pages/default.aspx
FAA =>faa.gov/
EASA =>easa.europa.eu/
SHGM =>web.shgm.gov.tr/

Yukarıdaki linkleri inceleyerek; kimdir, nedir, ne iş yapar, kimler üyesidir, kimler bu organizasyonlara karşı hangi şartlar altında sorumludur, faaliyet alanları nelerdir...
Bu amcalar ömür boyu hayatının bir parçası olacaklar. Kısaca, genel hatları ile kendilerini tanıyarak başlamanda fayda var. Daha sonrasında alt başlıklar halinde google aramaların da şekillenecek ve daha fazla şey öğrenir hale geleceksin. Özellikle kendi sitelerinden bilgi öğrenmeye çalış çünkü havacılık çatısı altına bir kez girdiysen ille de o yazılanları anlamak ihtiyacın olacak ve de sürekli doğacaktır.

Welcome on board :)
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?

Kesin bir çizgisi olmamalıdır bana kalırsa.
Mutlu olmak amacıyla harcanmış bir ömürle başbaşa kalabilirsiniz yıllar sonra.
Bazen mutluluğunuzu araç olarak bazen de amaç olarak, uğruna, etrafınızdaki nesneleri, durumları, olayları kısaca 'şey'leri kullanmalısınız.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Cehalet gerçekte nedir, cahilin tarifi nasıl olmalıdır?

Bkz. Prof. Dr. İlber ORTAYLI
Cahil, bilmeyen insan değildir. Cahil ne bildiğini bilmeyen insandır. Adam, Faust'u da Goethe'yi de biliyor ama hangisi hangisini yazmış onu bilmiyor.
Diyor ki, bilmeyen insan öğrenir, yanlış bilen insan da öğrenir bunlar yarı cahildir. Yanlış bilgiden vazgeçmeyenler hatta bu bilgileriyle övünenler de var bu kısım ise cehaletin direğidir.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Hipnoz gerçekten var mıdır? Varsa etkili midir ve hangi konularda yardım sağlayabilir? Kişi hipnozdan sonra kendisiyle ilgili neleri öğrenme imkanı bulabilir?

Evet, gerçekten vardır ve neredeyse filmlerde gösterildiği kadar da etkilidir.
Hafıza, erişilebilir bir kayıttır ve hipnoz, odaklanma yöntemiyle bizi hatıralarımıza çok daha net ulaştırabilir.
Ek olarak, samimi bir doktor arkadaşımdan aktarıyorum.
"Telkin, insanlara var olmayan nesleri fark edip var olan nesneleri de görmezden gelmelerini sağlayabilir. Mesela insanların, telkin vasıtasıyla kesinlike birilerine zarar vermeleri sağlanamaz denir ama bir örnekte masanın çekmecesine boş bir silah konularak tekin sırasında yeri ve yapması gereken söyleniyor. Sonuç olarak kişi boş olduğunun farkında bile olmayan silahı sözde kurbana doğrultarak ateş ediyor. Başka bir denemede ise kişiye kapıdan içeriye girdiğinde sağa döndüğünde karşısında duran kitaplığı görmemesi telkin telkin ediliyor ve kişi içeri girdikten sonra dolabı görmeyerek ona çarpıyor. "

Telkin gibi insanlar üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilecek bir konuda uzmanlar haricinde kimselere güvenmeyin ve sakın ola ki kendi başınıza internet bilgisi ile deneme yapmaya kalkışmayın.
Bir iki kişi bu konuda başarılı olarak çok hoşunuza gidecek şeyler yazmış olabilir, bu kaideyi değiştirmez.
Haziran 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Mayıs 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü için uğraşıyorum. Koç Üniversitesi'nde yan dal olarak Makina Mühendisliği okuyabilir miyim?

Yandal konusunda hiçbir fikrim yok ancak anadal programını gönül rahatlığı ile önerebilirim. Anadal programı ile 2 diploma sahibi olursun.İlk olarak okuman gereken döküman, okuduysan ne ala, Koç Üniversitesi çift anadal yönetmeliği
=>registrar.ku.edu.tr/sites/registrar. Ku....
Sorunun cevabı yasal olarak evet. Anadal konusunda mühendislik fakültesi sorun çıkarmaz ve bölümler arasında genellikle kabul oluyor. Şartlar sağlandıktan sonra tabi.
Daha sonra aradaki fark derslerini öğrenmen gerekir. Bunun için de Koç'ta mühendislik fakültesinden birisini bulup detaylı konuşman gerekir. Çünkü fark dersleri okulunu muhtemelen uzatacak. İki arkadaşım (anadal devam ederken yenilenen yönerge yüzünden) dönem uzatmamak için Elektrik-Elektronik Mühendisliği anadal programından 3. Dönem sonunda vazgeçmişlerdi.
Ben, Havacılık Elektrik-Elektronik okudum. 2 üst devreden birisi 2 yıl okulu uzatması koşuluyla Endüstri'den, alt devrem 1 yıl uzatmalı koşulla Elektrik-Elektronik, Tanımadığım bir arkadaş da 3 dönem uzatmalı olarak Malzeme mühendisliğinden diploma aldı.
Bölümüm mühendislik fakültesi dışında olduğu halde bu kadar rahat geçişler vardı. Tabi Koç Üniversitesi'nin tutumu nasıl olur bilemem.
Bu konudaki her problemi kabul edebilirim diyorsan gerisi tamamen sana kalmış. Makina mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ile birleşince okul sonrası sana hangi kapıları açacak... Bu konularda fikrin eğitim süren boyunca sürekli gelişerek değişecektir emin olabilirsin.
Mayıs 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Reverse Engineering (Tersine Mühendislik) hakkında ne düşünüyorsunuz? Önlemenin yolları nelerdir?

Reverse Engineering hakkında siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bana göre önlemek hiç de mantıklı değil.
Telefonu düşünün mesela, yapıldı ve patenti alındı. Ancak kimse nasıl çalıştığını bilmiyor ve o alet üzerindeki gelişme, patent sahibi şirketin çalışması kadar gelişebiliyor. Dediğin gibi reverse kısmın önü de kesilmiş ve hiçbir şekilde incelenemiyor. O halde, şu an kullandığın telefonun üretimi belki 25 belki de 125 yıl gecikebilirdi.
Reverse Engineering aslında öyle sanıldığı gibi sadece eldeki malzemeyi inceleyip aynısını üretmek gibi dar bir alanda incelenmemeli, Çinli arkadaşların büyük çoğunluğunu bir kenarda tutarsak...
Ayrıca Bu işi icra eden kardeş de sadece üretim amaçlı değil; bakım ve onarım amaçlı olarak da kendi alt başlığını üretmiştir.
Bu soruyu sadece yazılım başlığı altında sormak da değerlendirmek de bana göre yanlış. Benim yazdığım kodu kullanarak başkaları zengin olacak diyorsan, bu da ilk başta senin gelişime karşı ve bencil birisi olduğun anlamına gelir. Çünkü sen de kod yazarken başkalarının oluşturduğu sistemi temel alarak, onun üzerine bir şeyler katarak, geliştirerek bir bakıma reverse engineer oluyorsun. Önce kendi sistemini geliştireceksin ki bunun için transistöre alternatif bir eleman üretmen gerekir... Kurduğun bu alternatif donanıma komut setini de ekleyerek, kendi sisteminde tersine işleyen her şey için bir kısıtlama veya kökten çözüm üretebilirsin.
Kısaca, reverse engineering Dünya temelinde var olan bir sistem ve gelişimin de en büyük yardımcısıdır.

Bu sistem, diyalektiğin en güzel açıklayıcısı ve en somut destekçisidir, bence.
Nisan 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Eskiden yiyecekler nasıl saklanırdı?

Ne kadar eski olduğunu ve nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama doğal buzdolapları kullandıklarını biliyorum. 20 yıl öncesine kadar hala kullanılan bir yöntem olduğunu da biliyorum, malum...
Genişçe bir çukur kazarak içerisine yeteri büyüklükte bir testi yerleştirilirdi. Testi kullanım amacına göre ya su doldurulur ya da boş olarak bırakılırdı ve ağzı kapatılırdı. Bu yöntemle testi içindeki ısı sürekli sabit ve hava değişimden etkilenmeyecek şekilde neredeyse izole bir sistemdir ve toprak sıcaklığındadır.
Bilim Tarihi

Nisan 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

İsimlerimiz kişiliğimizi ne kadar etkiler?

Kişi, ismini otalama 4 yaşındayken merak eder ve neden sürekli bu şekilde hitap ettiklerini öğrenir. Daha sonrasında da anlamınlarını öğrenir ve bu kavramlar üzerinde düşünmeye başlar. Yaşı itibarı ile de hoşuna giden bütün anlamlarını benimser ve bununla sürekli övünür hatta yanlarına farklı anlamlar da ekler. Çocukluk yıllarımızdaki bu bilgiler her ne kadar silinse de davranışlarımızı ve karakterimizi şekillendirme etkisi kaybolmaz. Ne kadar inkar edersek edelim, isimlerimiz karakterlerimizde bir katman oluşturur. Ancak o katmanın kalınlığı da yine bu kavramlara verilen önem doğrultusunda belirlenir.

İsimlerin insan karakteri üstünde etkisinin varlığına inanır mısınız? Sorusunu da aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
inploid.com/t/isimlerin-insan-karakteri. . .
Nisan 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

İ.T.Ü'deki eğitimin çok rahat olduğunu düşünüyor musunuz?

Boşver İTÜ'yü ODTÜ'yü falan...Anadolu Üniversitesi var AÖF diye bilinir, çok rahattır. Kesinlikle tavsiye ederim. ;)
Nisan 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Yabancı dilin eğitimini mi, yabancı dilde eğitimi mi tartışmalıyız?

İkisinin tartışılması da anlamsız olur. Bahanelerden öte değil çünkü...
Yabancı dil eğitimi için hazır olmayan kişilerin, istemeye istemeye seçtikleri eğitime hergün isyan çabaları ve sonucunda etkilediği arkadaşlarıyla her sene biraz daha büyüyen öğrenmeye karşı bahaneler bütünü bunların tamamı.

Yabancı dilde eğitim ise bazılarının dünya çapındaki hayalleri için başlatılmış bir sistem. 3-5 kuruş maaş alarak hiçbir şey üretmeden, tekdüze giden bir sisteme mahkum olarak etliye sütlüye karışmam diyerek yaşayacak insanların bulaşmaması gereken bir iş.

Yabancı dil eğitimi veya yabancı dilde eğitim size sadece o dili öğretmek için değil, aynı zamanda o dilin sahip olduğu kültür hakkında bilgi sahibi olmanız ve onların yaşayış biçimlerini de kendi dilleri ile inceleyebilmeniz içindir. Anadiliniz eserlerinin, yabancı dil eserleriyle karşılaştırılması, eksikliklerinin giderilmesi ve üzerine bir şeyler katarak geliştirilmesi amacıyla başlatılan bir sistemdir bu. Bugünkü dünya sistemi içinde kimse yabancı dil eğitiminin gereksizliğini savunamaz. Herkes dışa bağımlıdır, en az içe bağımlı olduğu kadar.

Eğitim sistemini (en azından bu şekilde) tartışmak bizim işimiz değil. Biz, sistemi istediğimiz gibi kullanabilme özgürlüğüne sahibiz. İngilizce eğitimi seçmeniz için kimse sizi zorlamaz, Türkçe okuyun. Ama seçtiğiniz andan itibaren tartışmanız gereken sistem değildir, öğreneceklerinizin niteliği, yeterliliği ve sınırlarıdır. Eksik görülenlerin kapatılması için de vahiy beklenmemelidir.

Tanıdığım en iyi eğitmen olan hocamdan bir alıntı yapayım, ders anlatırken bir arkadaşımın konuyu eleştirmesi üzerine söylemişti.
"Kürsünün benden tarafına Allah'tan başkası karışamaz ama senden tarafına herkes karışır. "
Prof. Dr. Hidayet BUĞDAYCI
Nisan 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Hayattan keyif almak için en sık yaptığınız şeyler nelerdir?

Kadıköy'den Eminönü vapuruna bin. Yürüyerek Taksim Meydanı'na kadar çık ve ordan geri dönüp yürüyerek Sultan Ahmet Meydanı'na kadar git. Çevreyi dolaşıp iyice yorulduktan sonra Topkapı Müzesi'ne gir ve arka bahçeden denize bakan köşede manzaranın keyfini çıkar. Eğer o dakka hayattan keyif almaya başlayamazsan çok fazla yorma kendini.
Mart 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Okul çantalarını baba ya da annelerin taşıması toplumda yaşanan kötü olayların ailede, çocuk için bir endişe oluşturduğundan mı kaynaklanıyor?

Hayır, örnekliyorum hemen.
Özellikle de 1. Sınıflar için hazırlanmış sistemde bu bir gereklilik olarak görülüyor. Neredeyse kendi ağırlığının yarısı kadar olan çantaları hiçbir veli çocuğunun taşımasını istemez.
Hem, gelişiminin daha başında olan o minik vücutlar için o kadar büyük bir yükün ileride ne kadar kötü sonuçlar doğuracağı da belli değil mi?
Öğretmenler her ne kadar, yapmayın etmeyin onların da sorumluluklarını bilmeleri gerekir deseler de kendi çocukları için aynı davranışı sergiliyorlar. Altındaki en büyük neden de olsa olsa koruma içgüdüsüdür.
Sorudaki "toplumda yaşanan kötü olaylar" kısmı için ayrı bir açıklama daha gerekiyor. Toplumda yaşanan hangi olay buna neden olabilir veya çantayı velinin taşıması toplumsal hangi olayı nasıl değiştirebilir?
Mart 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Tavsiye edebileceğiniz belgeseller hangileridir?

BBC Life serisi, özellikle de "Mağaralar" bölümü kesinlikle izlemeniz gerekenler arısında olmalı.
Mart 2015

Fazlı Özdemir bir yanıt verdi.

Grip aşısının herhangi bir zararı var mı? Olmalı mı olmamalı mı?

Grip aşısı kadar faydasız ve gereksiz başka bir aşı yoktur herhalde. Grip virüsü kadar yaygın ve sürekli mutasyona uğrayarak kendi bağışıklık sistemini geliştirmiş bir hastalığa, etkisi olmayacağını bile bile müdahele etmek...
Grip aşısının içeriği grip virüsünün kendisidir. Mantığı ise, insan bağışıklık sisteminin aşı ile alınmış az miktarda ve zayıflatılmış virüsün vücudumuzdaki sisteme tanıtımıdır. Bu aşı vücudumuz için bir nevi bilgilendirme ve güvenlik semineridir. Ancak, kendisi sürekli mutasyona uğrayıp bağ yapısını çok kolay değiştirebilen, çok aktif bir virüs olduğundan aşı neredeyse hiçbir işe yaramaz.
O aşı ile zaman ve para kaybedeceğinize kendinize haftada 2 veya 3 gün sabah akşam meyve salatası yaparak zaten bağışıklığınızı olası tehlikelere karşı hazırlayabilirsiniz.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler