Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fazlı Özdemir,

Demirci

Bana su verme, su vermeyi öğret.

Mayıs 2015

Fazlı Özdemir

"Scribble Pen" isimli bir kalem var ve 16 Milyon renk taklidi yapabilme özelliğine sahip. Bu kalemi nereden bulabilirim?

Yazarları 'google'ı kendi bulmuş gibi davranmak'la itham eden yazardan google'da arayıp cevabı bulunabilecek bir soru.. Nerden baksan tutarsızlık nerden baksan... Neyse bunun bir önemi yok cevabıma geçeyim.

O kalem gerçekten de o 16 milyon rengi taklit edemiyormuş diyorlar:
blog.tilt.com/scribblepen/ bu nedenle bulunması zorlaşmış olabilir. Ama çok ısrarcıysanız websitelerinden ulaşıma geçtiğinizde size yardımcı olurlar diye düşünüyorum:getscribblepen.com/
'Pre-Order' diye bir buton var tıklayınca mail adresinizi istiyor.
 • 1 Yanıt
Nisan 2015

Fazlı Özdemir

Önerebileceğiniz 1960 ve öncesi tarihli kitaplar satan sahaf var mı?

Size bu konuda tavsiye edebileceğim ve aynı zamanda da arkadaşım olan Sahaf Cevdet'i tavsiye ederim. Kendisi son derece kibar aynı zamanda da artık rastlamakta zorlandığımız paranın ne önemi var diyebilen sahaflardandır.
Genelde istenilen her türlü kitap ve basımına ulaşabilen biridir. Yardımcı olamadığı konularda da mutlaka doğru kişilerle irtibat kurmanızda yardımcı olacaktır. Aşağıda facebook sayfasının linkini ekledim. Çekinmeden kendisiyle irtibat kurabilirsiniz.facebook.com/cevdetsalman
 • 2 Yanıt
Nisan 2015

Fazlı Özdemir

Çok beğendiğiniz yiyeceklerin tadını veya kokusunu kelimelerle nasıl ifade edersiniz?

Afrika meyvelerine muhtemelen tatlı ya da ekşi ve reçineli bir tadı var derdim. Çok güzel yiyecekler benim için erotiktir. Erotik hisleri coşturan bir lezzeti var diyebilirim. Soğuk, tatlı bir karpuz için serinletici, tatlı bir lezzet derdim. Aynı kıvamdaki kavuna aromalı, mis kokulu, serinletici ve tatlı diyebilirim. Güzel bir şeftalinin tatlı suları dirseklerimden damlar. Güzel bir imam bayıldı değil imamı ateisti bile bayıltır. Lezzet pınarı da kullandığım tanımlardan.
 • 1 Yanıt
Nisan 2015

Fazlı Özdemir

Leonardo Di Caprio'nun ne zaman Oscar alacağını gerçekten çok merak ediyorum. Sizce neden hala bu ödüle layık görülemedi?

Leonardo nun laneti :) bende hakkının yenildiğini düşünüyorum özellikle shutter island Oscarlıkti. . Ama bence leo duruma çok takılmiyor vermezsen verme bize milletimiz yeter diyerek nonstop devam ediyor.. Bu cümle bir an irite etti hemen kapattım. Özetle devam leo sen Gönüllerin sampiyonusun.
 • 3 Yanıt
Nisan 2015

Fazlı Özdemir

Banka hesabı kapatmanın en kolay yolu nedir?

Merhaba,
Hesabınızda bakiye yoksa internet bankacılığından kapatabilirsiniz.
 • 3 Yanıt
Mart 2015

Fazlı Özdemir

Karakter nasıl ve ne zaman oluşmaya başlar, bu oluşuma doğrudan etki eden faktörler nelerdir?

Kisilik ya da karakterin %90 7 yasina kadar olusuyor. Ozellikle 1-3 yas arasi cocuklarda kimlik arayisi baslayip okul cagina geldiginde aslinda omur boyu tasiyacagi ozellikleri olusmus oluyor.
 • 4 Yanıt
Mart 2015

Fazlı Özdemir

İnsan neden duvarında milyon dolarlık değeri olan bir tablo veya bir kenarda süs eşyası olarak binlerce yıllık 'esirler' tutarlar kendilerine?

Eğer büyük sanatçılar sanatlarını topluma mal edilmeyip zengin kesimin oyuncağı olacağını bilselerdi asla icra etmezlerdi bence. Sanat kapitalizm için değil, toplum için daha da önemlisi sanat içindir.
 • 6 Yanıt
Mart 2015

Fazlı Özdemir

Beynimiz ıslaklık hissini nasıl oluşturur?

'Wetness perception across body sites' adlı makale sanırım sorunuzu cevaplıyor.
Buradan sciencedirect.com/science/article/pii/S...makalenin tamamına ulaşabilirsiniz .
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Fazlı Özdemir

Dünya üzerinde, deneysel olarak üretilebilen en yüksek sıcaklık kaç derecedir, nasıl ve nerede üretilmiştir?

Bunu yazmıştım ama SayınÇiğdem Çelik (@cigdemcelik) düzeltti, güncel rakam 4 trilyon celsius'muş. Açıklama da hocamızın yorumunda...

İlgili link de burada: livescience.com/614-record-set-hottest-t...

Dünya üzerindeki laboratuvar ortamında ulaşılan en yüksek sıcaklık 3.6 milyar fahrenheit yani yaklaşık 2 milyar celsius'dur.Sandia National Laboratories/ New Mexico'daki bilim insanları yaptıkları Z-machine isimli cihazla bunu gerçekleştirmişlerdir. Bu makine dünyanın en büyük X-ışını jeneratörüdür. Makine çeşitli malzemeleri çok yüksek basınç ve sıcaklıklarda test etmek için tasarlanmıştır. 20 milyon amper akımı çok ince düşey sıralanmış tungsten tellerden geçirerek çalışır. Teller yüklü parçacıklardan oluşan aşırı ısıtılmış gazdan bir bulut haline dönüşür yani plazmaya.


Çok güçlü bir manyetik alan plazmayı bir kurşun kalem ucu inceliğine kadar sıkıştırır ve plazma X-ışınları yaymaya başlar. Bu ışınlar sadece birkaç milyon derecedir.


Araştırmacılar ulaştıkları sıcaklığın nedenini hala çözebilmiş değillerdir ama tungsten yerine ince çelik teller kullandıklarında plazma iyonları çok daha hızlı hareket ederek 2 milyar dereceye ulaşmışlardır. Ellerindeki tek ipucu en yüksek sıcaklığa plazma iyonları soğurken ulaşmış olmalarıdır. Bu fazda Z-machine nükleer reaksiyonlarda olduğu gibi aldığından fazla enerjiyi dışarı vermektedir.


ilginizi çekerse daha fazlası: livescience.com/614-record-set-hottest-t. . .
 • 2 Yanıt
Mart 2015

Fazlı Özdemir

Uyuşturucu satışının yasak olduğu ülkelerde (mesela Türkiye) uyuşturucu kullanmak neden yasak değil veya herhangi bir cezai yaptırımı yok?

Uyuşturucu imalat ve satışının yasak olduğu tüm ülkelerde kullanımı da yasak. Yurdumuzda pek bir yaptırım uygulanmıyor olsa da Avrupa'nın bir çok ülkesinde ehliyetinizi uzun süreler kaybedebilir, her ay kontrole gidebilir, yakalanmanın tekrarı halinde psikolojik tedaviye zorlanabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla yeni çıkmakta olan iç güvenlik paketinde uyuşturucu kullanımı da yıllarca hapis cezasına tabi olacak. Eroin gibi uyuşturucularda cezai müeyyidelerin hiçbir anlamı olmuyor, bir kez eroinman olan kişi %99.9 hayatının sonuna kadar eroinman olarak kalıyor hatta hapse atılsa dahi eroinini buluyor ve kullanıyor. Bir tek onlara ceza yaptırımı uygulanmıyor hatta Avrupa devletleri onlara suni eroin (metadon) sağlıyor ki eroin parası için suç işlemesinler. Diğer tüm uyuşturucuların dünyanın hemen her yerinde satışı ve kullanımı cezaya tabi. Tabii ki uyuşturucunun kullanımı satışı kadar ağır cezalandırılmıyor ve cezalandırılmamalı da, kullanan, eğer uyuşturucu zararlı bir türse sadece kendine zarar veriyor, aslında kimseyi ilgilendirmez. Sigara kullanımının bir çok yerde yasak olmasına rağmen devlet sigarayı neden satıyor diyeceksiniz tabii, bu durumda torbacı devlet oluyor ama devlet de kendi kendini cezalandırmıyor. . .
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Fazlı Özdemir

Reverse Polish Notation (RPN) nedir?

Bazı bilimsel hesap makinelerinde kullanılan once verilerin sonra ise işlemlerin girildiği bir notasyon
 • 5 Yanıt
Şubat 2015

Fazlı Özdemir

Eski Mısır'la hiçbir bağlantısı bulunmayan, ortak bir tarihi olmayan, kültür adına hiçbir etkisinin olmadığı halde sadece savaşlar sırasında yağmalanmış olan ve piramitlerden çalınan eserlerin büyük bir kısmı nasıl hala İngiltere'deki British Museum'da tutulabiliyor. Bu nasıl oluyor?

Eğri oturup düz konuşalım. Ülkemiz Mısır'dan çok daha medeni bir ülke ve bizde tarihi eser restorasyonu görseldeki gibi yapılıyor:

Arkeoloji

Binlerce yıllık Apollon Tapınağının üstüne malzeme dolu TIR çıkartılıyor ve harabenin eksik yerleri beyaz çimentoyla "aslına uygun" restore ediliyor. Bir şantiyede arkeolojik eser çıktığında hemen üstü örtülüyor ve inşaata devam ediliyor. Mısır'da da tarihi eserlere daha fazla önem verileceğini düşünmüyorum. İngilizler ise bir tapınağı alıyorlar ve üstüne onu kaplayacak bir bina inşa ediyorlar. Bence kültürlerin tarihi mirasının korunmasına çok büyük hizmet ediyorlar. Akepeye, tüm bağlantılı kişi ve kuruluşlara karşıyım ama yurdumuzdan örnek vermemin asıl sebebi Mısır'daki kültür mirasına nasıl sahip çıkıldığını bilmemem, ben bizdekinden beter olduğunu düşünüyorum. Bizdeki durumda eğer İngiliz, Alman, Japon ya da Amerikalı bizim kültür mirasımızı koruyacaksa başımızın üstünde yeri olmalı zira bizde hiçbir önemi yok.
 • 1 Yanıt
Şubat 2015

Fazlı Özdemir

Bir kağıdın yaşı nasıl belirlenir?

Bi şey anlamadım. Ağaçların yaşı vardı. O da yaş halkasından hesaplanıyordu
 • 1 Yanıt
Ocak 2015

Fazlı Özdemir

Pırlantanın gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır? Ürünlerin sertifikaları incelenirken nelere dikkat etmek ve nasıl kontrol etmek gerekir?

Ön expertiz ile Laboratuar expertizi aynı şey değildir . Pırlanta uzmanlık isteyen bir alan , gerekli yeterliliğe sahip uzmanlar taşlar için ön expertiz yapıp taşın durumunu özetleyebilir, ama daha net sonuçlar mutlaka laboratuar incelemesi sonucunda çıkar. Sertifika bu incelemenin karnesidir. Sertifika veren kuruluşlar mutlaka taşlara kimlik verirler ve bu kimlikle kurumun internet sitesinden bilgiler karşılaştırılabilir. Aldığınız değerli taşlara istediğiniz herzaman sertifika çıkartabilirsiniz.Sahtecilik konusunda oldukça kolay bir şekilde taşın gerçek bilgilerine ulaşabilirsiniz, böylece sahtecilik yapan firmaya karşı hukuksal hakkınız doğabilir. Sahtecilik konusunun kimseye faydası olmaz , Kimse bu konuda itibarını zedelemek istemez.
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster