Bilmek istediğin her şeye ulaş

Stratejik Seo, 

Senior Seo Consultant

SEO Danışmanlığı

Ağustos 2017

Stratejik Seo  yeni bir  gönderide  bulundu.

İçerik Pazarlaması için Faydalı Araçlar

İçerik Pazarlaması için Kullanılabilecek Araçlar

içerik pazarlaması çalışmaları çok hızlı bir şekilde büyümekte ve çok etkili bir hale gelmektedir. Her gün milyonlarca insan internet üzerinde milyonlarca içerik ile karşılaşmaktadır. Ancak bu içeriklerden hangisi faydalı, hangisi kaliteli elbette ayırt etmek zordur. Sonuçta internet üzerinde oldukça fazla sayıda bilgi kirliliği yaratan birçok içerikte mevcuttur. Bundan dolayı da bir içeriği yazmak, onu optimize etmek ya da belirli mecralar aracılığıyla yayılmasını sağlamak tahmin edildiği kadar kolay olmayabilir. Bundan dolayı içerik pazarlaması konusunda nasıl etkili bir strateji oluşturulur ve içerik oluştururken nelerden, nasıl faydalanılır diye her zaman detaylıca düşünülmelidir. Şimdi içerik pazarlaması çalışmalarında size çeşitli konularda yardımcı olacağını ve işlerinizi kaliteli ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacak olan bazı yardımcı araçlardan bahsedelim.

İçerikleriniz için Fikir Üretin ve Araştırın

Kaliteli bir içerik oluşturmak için elbette öncelikle bir konu belirlenmesi gerekmektedir. Ancak hangi konuda nasıl bir içerik oluşturulması gerektiği noktasında genelde uzun düşünme evrelerine takılmaktadır. Araştırma ve fikir üretme konusunda işlerinizi kolaylaştıracak olan bazı yardımcı kaynaklar vardır. Şimdi bunlara bir göz gezdirelim.

Feedly

11131

Feedly, popüler olan blog siteleri veya haber sitelerinde yer alan içerikleri tek bir havuzda toplayan ve listeleyen bir RSS okuyucu sitesidir. Bu siteyi aracılığıyla ilgilendiğiniz ya da içerik oluşturduğunuz konularla ilgili ve sektörünüzle alakalı haberleri direkt olarak tek bir alanda rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Böylelikle kendi ilgi alanız ile ilgili gelişmelerden ve yeniliklerden anlık olarak haberdar olabilir ve popüler konuları rahatça takip edebilirsiniz. Ayrıca içerik oluşturma konusunda da kolayca fikir sahibi olabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı

11131
Google’ın kullanıcılara sunmuş olduğu “Google Anahtar Kelime Planlayıcı” aracı hem içerik oluşturma konusunda hem de SEO çalışmaları konusunda oldukça faydalı bir ara yüzdür. Google’ın bu aracı ile reklam çalışmaları için kelime grubu fikirleri arama, anahtar kelimelerin geçmiş istatistikleri, bir anahtar kelimenin performansını görme konularında verilerden faydalanabilirsiniz. Anahtar kelime araştırmaları ve analizleri içerik pazarlama stratejilerinde olmazsa olmaz çalışma adımlarındandır. Çünkü içeriğinizi en iyi şekilde ön plana çıkaracak, bulunmasını ve kullanıcıya ulaşmasını sağlayacak olan faktörlerin önemli elemanlarından biridir.

Keyword Tool Aracı

11131
Keyword Tool aracı mevcut anahtar kelimenizin türevlerini, ilişkili olan diğer anahtar kelimeleri görmenizi sağlayan bir araçtır. Bu araç sayesinde kullanabileceğiniz farklı anahtar kelimelerin verilerine ulaşabilir ve kullanıcılar tarafından hangi kelimelerin popüler bir şekilde kullanıldığını tespit edebilirsiniz. Keyword Tool; Google, Bing, Yahoo, YouTube, Amazon, AppStore ve benzeri platformlar için yararlı olacak olan anahtar kelimeleri sizin için tespit etmektedir. Ayrıca bu araç sayesinde kolaylıkla ülke veya dil hedeflemeleri yapabilirsiniz. Bu özelleştirmeler sayesinde en doğru kararı verme ve içeriğinizi o yönde ilerletme konusunda kendinizi yönlendirebilirsiniz.

İçerik Yazımı ve Düzenlemesi

İçerik pazarlama çalışmalarınız doğrultusunda hangi konuda, ne yazacağınıza karar verdiniz. İçeriğinizde değineceğiniz konular ve kullanmanız gereken anahtar kelimeleri de belirlediniz. Sıra ise işe koyulup içeriği oluşturmaya geliyor. İçeriğinizin başlığı, yazının geneli konusunda ise fikir sahibi olmanız da önemli bir konudur. Bu safhada yazdığınız içeriği gözden geçirirken mevcut araçlardan faydalanmanız da size artı kazandıracaktır.

CoSchedule Headline Analyzer Aracı

11131

Bir yazının sahip olacağı “kaliteli başlık” mevcut içeriğin okunmasını, paylaşılmasını ve site trafiğini arttıracak temel faktörlerdendir. Ancak içeriğiniz ile ilgili iyi bir başlık oluşturmak kimi zaman tahmin edildiğinden daha zor olabilir. Bu konuda tekdüzelikten kurtulmak, sıradanlıktan uzak, güçlü ve dikkat çekici bir başlık oluşturmak için CoSchedule Headline Analyzer aracından faydalanabilirsiniz. İyi başlıkları oluşturma konusunda mevcut araca her zaman başvurabilirsiniz.

Grammarly İçerik Aracı

11131

Grammarly aracı içeriğinizde yer alan mevcut gramer hatalarını tespit etmenizi sağlayan ve hatasız bir içerik oluşturmanızı sağlayan bir araçtır. İngilizce yazılmış olan metinler için uyumlu olan bu araç, kusursuz içerikler oluşturma konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. İnternet sitelerinde, bloglarda ve diğer alanlarda yer alan yazı ve makaleleri okurken kullanıcının dikkatini dağıtan kelime hataları ve yazım yanlışlıkları ile karşılaşmak mümkün bir durumdur. Bu tip hatalar ise kullanıcı gözünde olumsuz bir imaj yaratmaktadır. Özellikle de yoğun bir takipçi kitlesine sahip olan popüler firma ve markalara ait içeriklerde bu tip hatalar olduğunda ciddi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Daha önceden ya da yeni oluşturduğunuz içeriklerde gözünüzden kaçan hataları tespit etmek ve düzenlemek için içeriklerinizi Grammarly platformuna yükleyerek hatalarınızı tespit edebilirsiniz. Hatalı yazımları altı çizili bir şekilde gösteren Grammarly aynı zamanda doğru kullanımları da ilgili satırın karşısına yazmaktadır. Ayrıca mevcut kelimelerin yerine örnek kelimelerde öneren bu platform hataların sebeplerini de size sunmaktadır.

Görsel Oluşturma

İçerik pazarlamasının en önemli bileşenlerinden biri de kaliteli görsellere sahip olmaktır. Görsel bir içeriğin kalitesini yansıtan, içeriği tekdüzelikten kurtaran ve akıcı olmasını sağlayan bir faktördür. Yani görsel olmadan içerik olmamalıdır desek çokta yanlış olmayacaktır. Görsel kullanımı sadece kalite açısından değil sosyal medyada paylaşım ve SEO için de önemli olan bir durumdur. İçeriğiniz için ise görsel bulma veya hazırlama konusunda faydalanabileceğiniz bazı popüler araçlar vardır. İşte bu araçlardan bazıları:

Unsplash Görsel Aracı

11131

Unsplash aracı; site üzerinde herkesin kullanımına açık olan, ücretsiz ve yüksek kalitede görsel sunan bir platformdur. Görsellerin herkese açık olarak sunulması ile telif hakkı gibi sorunlar ile de karşılaşılmamaktadır. Bu site aracılığıyla dilerseniz koleksiyonlara göz gezdirebilir ya da siteye abone olarak 10 günde bir kendinize 10 adet yeni görsel sağlayabilirsiniz.

PicMonkey Görsel Aracı

11131

PicMonkey görsel aracı kullanıcılara görseli kesme, üzerine yazı ekleme, yeniden boyutlandırma, renkleri ayarlama ve benzeri birçok imkan sunmaktadır. Bu araç sayesinde site, blog ya da sosyal medya da içerik paylaşımlarınız için etkili ve yaratıcı metin görselleri oluşturabilirsiniz. İlgi çekici görsellere sahip olmak her zaman içeriğinize olan talebi arttıran bir faktördür.

Canva Görsel Oluşturma Aracı

11131

Canva, kullanıcılara yeni trendlere uygun ve kalitesi yüksek görsel tasarımları oluşturulması konusunda yardımcı olan bir araçtır. Oldukça popüler olan bu araç tasarım için kısıtlı zamanı olan ve hazır şablonları kullanmaktan sıkılan kullanıcılar için birebir çözüm ortağıdır. Bir tasarımda ihtiyacınız olacak neredeyse tüm materyale sahip olan bu araç tüm sosyal medya platformlarına uygun görsel içerik oluşturmanıza imkan vermektedir.

Kolay ve Hızlı Paylaşım Yapma

İçerik pazarlaması çalışmalarında kaliteli içerikler oluşturmak, iyi bir sunum yapmak kadar önemli olan bir diğer faktör ise mevcut içeriği yaymaktır. Eğer içeriğinizi sadece yazmakla kalır, yayılmasını sağlamazsanız ne siz kullanıcıya bir fayda sağlarsınız ne de kendiniz bir fayda görürsünüz. Bundan dolayı içeriklerinizin paylaşımı ve yayılması konusunda başarılı bir stratejiye ihtiyacınız vardır. İçeriklerinizi paylaşma konusunda ise size yardımcı olabilecek bazı yardımcı araçlar bulunmaktadır. İşte bu araçlardan bazılar:

AddThis Aracı

11131

AddThis aracı kullanıcıların web sitesine ya da blog sayfalarına sosyal medya paylaşım butonları, takip etme, beğenme butonları, pop up iletileri gibi araçların eklenmesini sağlamaktadır. Bu araçtan faydalanmak için yapılması gereken ise bir hesap oluşturmak ve eklemek istenen aracı düzenlemektedir. AddThis sitesinin size verdiği script kodunu sitenize ekleyerek bu işlemleri basitçe yapabilirsiniz. Ayrıca bu yardımcı aracın bir başka sağladığı kolaylık ise sistem üzerinden butonlarınızın tıklanma oranlarını ve dönüşüm oranlarını takip edebilirsiniz.

SlideShare Aracı

11131

SlideShare aracı LinkedIn sosyal medya ağına ait olan profesyonel bir içerik paylaşım platformudur. Bu paylaşım platformu birçok konuda kullanıcılar tarafından oluşturulan slaytların, infografiklerin ve dokümanların bulunduğu popüler bir alandır. Bu platform aracılığıyla uzmanlık alanınıza uygun konularla ilgili sunumlar oluşturup, kolayca paylaşabilirsiniz. Ayrıca SlideShare platformunun LinkedIn’e ait olması sektörle ilgili ya da uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilendirmeler için her türlü içeriğin paylaşıldığı profesyonel bir alandır. Sizde bu profesyonel alanda, profesyonellere hitap edebilirsiniz.

İçeriklerin Ölçümlenmesi, Geliştirilmesi ve Başarının Değerlendirilmesi

İçerik pazarlaması çalışmaları sadece kaliteli içeriğin üretilmesi, paylaşılması ile sınırlı değildir. Yapılan çalışmanın ne derece doğru olduğu, ne kadar kişiye ulaştığı, elde edilen geri dönüşler, etkileşimler, site trafik oranına katkısı gibi kıstasların da bilinmesi gerekmektedir. Bilinmesi gerekmektedir çünkü yapılan çalışmalara değerlendirmeye tabi tutularak içerik pazarlaması çalışmaları için oluşturulacak stratejiler bu değerlendirmelere göre belirlenmelidir. İçeriklerinizin başarımını değerlendirmede, analiz ve ölçümleme yapma konusunda aşağıda bahsedeceğimiz araçlardan faydalanabilirsiniz.
Google Analytics Aracı

11131

Google Analytics tüm pazarlamacıların kullanması gereken, başarılı bir araçtır. Google Analytics sayesinde içeriğinize gelen sosyal medya trafiğini, tekil ziyaretçi sayısını, sayfada kalma oranlarını, hemen çıkma oranlarını, kullanıcı davranışlarını, sayfada yapılan işlemleri ve benzeri birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında ise içeriğinizin ne kadar başarılı ve etkili olduğunu tespit edebilirsiniz.

Positionly Aracı

11131

Positionly aracı ile organik arama sonuçları ile belirlenen anahtar kelimelerde ne durumda olduğunuzu analiz edebilirsiniz. Böylelikle hedeflenen trafiğin arama motorları aracılığıyla artıp, artmadığını ölçümleyebilirsiniz. Bu araç ücretsiz bir sürüme sahiptir. Ancak çok fazla sayıda anahtar kelime üzerinden sürekli analiz yapmak istiyorsanız, belirli oranda bir bütçe oluşturmanız gerekmektedir.

MajesticSEO Aracı

11131

MajesticSEO aracı sayesinde doğal olarak elde edilen linklerin kalitesi ve sayısı ölçümlenebilmektedir. Böylelikle link verilip, referans gösterilecek kadar kaliteli bir içeriğe sahip olup, olmadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca içerik pazarlama stratejileriniz noktasında rakibiniz sayılabilecek diğer firmaların ne kadar bağlantı aldığını veya doğru bir içeriğe nerelerden referans gösterildiğini görmeniz içinde iyi bir araçtır.

İçerik Pazarlaması çalışmaları ile ilgili aklınızdaki soruları sormak ya da İçerik Pazarlaması hizmeti almak için Stratejik SEO ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak :stratejikseo.com/icerik-pazarlamasi-icin-faydali-araclar
Temmuz 2017

Stratejik Seo  yeni bir  gönderide  bulundu.

Adwords mü? SEO mu?


Dijital pazarlama çalışmaları içerisinde Google AdWords reklamları ve SEO çalışmaları çok önemli iki ayrı alandır. Firma ve markaların kullanıcılara kolay ulaşabilmesi, ürün ve hizmetlerinin tanıtımlarını yapabilmesi, site ziyaretçi sayısını yükseltmesi ve satış oranlarını arttırabilmesi adına iki yöntemde oldukça etkili ve önemlidir. İnternette pazarlama faaliyeti yürüten firmaların ve markaların genel olarak aklındaki soru ise “Google AdWords mü? SEO mu? ” hangisi daha yararlı? Genelde bu şüpheci yaklaşımı internet üzerinde çalışmalarına yeni başlayacak olan kişi ve firmalar sormaktadır.

Aslında bu sorunun net ve keskin cevapları vardır. Ancak birinin diğerinden daha iyi olduğunu net olarak söylemek imkansız daha doğrusu yanlış olacaktır. Çünkü Google AdWords reklamları veya SEO çalışmaları her ikisi de kendi sistemi içerisinde avantajları olan, dijital dünyanın en efektif pazarlama yöntemleridir. Dijital pazarlama yatırımlarının büyük bir bölümünü oluşturan AdWords ve SEO arasındaki tercih farkı ise mevcuttaki pazarlama stratejinize, belirlediğiniz hedefe göre değişecektir. Yoksa birinin diğerinden daha üstün olduğu veya birini yapın, diğerini yapmasınız da olur diye bir ayrım yapmak doğru olmayacaktır. O zaman şimdi açıklamalı ve kıyaslamalı olarak Google AdWords mü SEO mu? Sorusunun cevabını, hangisinin ne avantaj sunduğuna istinaden açıklayalım.

7509


AdWords’ü veya SEO’yu Tercih Etmek Diğerinin Sağlayacağı Faydanın Yerine Geçmeyecektir


Öncelikle temel olarak bilinmesi gereken bir durum var ki AdWords ve SEO çalışma mantığı bakımından birbirinden ayrıdır. Yani birinden birini tercih ettiğinizde, diğerine yapmadığınız yatırım ve çalışmanın, tercih ettiğinizden elde edilmesini bekleyemezsiniz. Sonuçta ikisinin de kendi pazarlama prensibi içerisinde farklı getirileri vardır. Yani AdWords reklamı verdiğinizde arama sonuçlarında ilk sayfada reklamınız yayında kaldığı sürece çıkabilirsiniz. Kullanıcılar size ulaşabilir. Ancak reklamı yayından kaldırdığınızda kullanıcıların ilk sayfada size ulaşması mümkün olmayacaktır. SEO çalışması ile ise anahtar kelimeler bazında sitenizi ilk sayfaya getirdikten yapılan doğru çalışmalar neticesinde uzun süreler boyunca kullanıcıların ilgili ve benzer anahtar kelimeler ile yapacağı aramalarda size ulaşması mümkün olacaktır. Yani bu bağlamda AdWords reklamları tercih edildiğinde reklam yayından kalktıktan sonrada ilk sayfada çıkma beklentisi olmamalıdır ki bu olmayacaktır. Bu verilen örnek haricinde daha birçok örnek ile ikisinden biri seçildiğinde diğerinden beklenen faydanın oluşması gibi bir durumun olmadığını anlatabiliriz. Yani bundan dolayı pazarlama çalışmalarınızda o anki şartlarda ihtiyacınız olanı tercih edip sonrasında diğeri üzerine de çalışmalar yaparak, ikisini birbirini destekleyecek şekilde kullanmanız her zaman en doğru tercih olacaktır.

AdWords Hızlı Sonuç Verir SEO Uzun Vadeli Bir Yatırımdır

AdWords reklam çalışmaları hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Reklam kampanyanızı yayınladıktan ortalama 15 dakika sonra web sitenizi ve reklamınızı reklam bölümünde görmeye başlarsınız. Böylelikle reklam yayını başladıktan sonra internette sizin ürün ve hizmetlerinize yönelik arama yapan kullanıcılar size ulaşacaktır, sitenizi ziyaret edecek ve alışveriş yani satın alma işlemi gerçekleştirecektir.

SEO çalışmaları ise AdWords çalışmalarına göre uzun soluklu bir çalışmadır. Hem AdWords’e göre yapılacak çalışmalarda daha fazla detay ve ayrıntı vardır hem de arama motorlarına varlığınızı hissettirmeniz biraz zaman alır. SEO çalışmalarında sektörünüzün veya anahtar kelimelerinizin rekabet durumuna göre alt yapı çalışmaları 1-2 ay kadar sürmektedir. Üçüncü aydan itibaren etkisini tam olarak göstermeye başlayan SEO çalışmaları ile ortalama olarak 4’üncü aydan itibaren ilk sayfaya gelmeniz mümkündür. Bu süreç orta ve biraz daha üst düzey zorluktaki anahtar kelimeler için gerçerli olup kesin bir süreç değildir. Yapılacak çalışmalar ve bulunulan sektöre göre ilk ay içinde başarılı sonuçlar almakta mümkündür. Bu süreçten sonra ise ürün ve hizmetlerinize yönelik arama yapan kullanıcılar daima ilk sayfada sizin web sayfanıza ulaşacaktır. Yani reklam vermeden de ilk sayfadaki yerinizi alacaksınız. Google AdWords’e göre oldukça uzun bir zaman gerektirdiği görülse de SEO çalışmalarının etkisinin de uzun zamanlar boyunca sürdüğü unutulmamalıdır.

7509
Kısa Süreli Geri Dönüşlerde AdWords Uzun Süreli Yatırımlarda SEO

Google AdWords’e yönelik yapılan yatırımların ve reklam çalışmalarının karşılığını reklamınız yayına girdikten itibaren almaya başlarsınız. Bu bir nevi SEO çalışmalarına göre kısa sürede ve ikna edici olarak kullanıcıların dijital pazarlamaya yönelik güvenini arttırmaktadır. Mesela yeni bir ürün ya da hizmetinizi ön plana çıkartmak ve bir an önce aksiyon elde etmek istiyorsunuz o zaman AdWords’ü tercih etmeniz doğru olacaktır. Çünkü aynı ürünü SEO ile ön plana çıkartıp kullanıcı ile buluşturmanız zaman alacaktır. Ama bunu AdWords aracılığıyla yaparsanız aynı gün içerisinde dahi satış geri dönüşümleri elde edersiniz.
SEO çalışmaları uzun vadeli bir yatırımdır. Ayrıca SEO çalışmaları hiç bitmeyen sürekli devam eden bir durumdur. Web sitenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sürekli ön planda tutmak ve her daim arama motorlarında ilk sayfada yer almak için tercihiniz SEO olmalıdır. Çünkü AdWords çalışmaları reklam yayında kaldığı sürece etkisini göstermektedir. Ancak SEO çalışmalarının geri dönüşlerinizi belirli bir süre sonrasında devamlı almaya başlarsınız. Altyapısını her ne kadar uzun sürede oluştursa da etkisini de uzun vadede göstermektedir. SEO çalışmaları sayesinde ayrıca hem ilk sayfa sıralamalarında hem de diğer sayfa sıralamalarında da varlığınızı göstereceksiniz. Önemli olan doğru SEO çalışmasının düzenli olarak ve bilinçli bir şekilde yapılmasıdır. Eğer geçici bir kazanç elde etme niyetiniz yoksa her zaman SEO çalışmalarını tercih etmeli ve yapmalısınız.

TBM Fazla Olan Kelimeler için SEO Maliyeti Düşük Olan Kelimelerde AdWords

Hem SEO çalışması hem de AdWords çalışmalarını beraber yürüten firmaların yatırım harcamalarında dikkat edecekleri husustan birisi de anahtar kelimelerin rekabet gücü ve maliyetidir. Bu doğrultuda maliyeti yüksek olan anahtar kelimeler bazında AdWords reklamı vermek maliyeti oldukça arttıracaktır. Tıklama başı maliyet (TBM) kriterleri baz alındığında maliyeti yüksek bir anahtar kelime üzerinden reklam verilmesi kullanıcıların reklamınıza her tıklamasında bütçenizi kısa sürede bitirecektir. Bundan dolayı maliyeti düşük olan anahtar kelimeler üzerinden reklam vererek, kısa sürede kullanıcıyla buluşabilir ve geri dönüş elde edebilirsiniz.

Maliyeti yüksek olan anahtar kelimelerde markanızı ön plana çıkartmak için en doğru tercih SEO çalışmaları olacaktır. Hem yapacağınız SEO çalışmalarında TBM faktörü olmayacağı için bu maliyet yükünden kurtulmuş olacaksınız. Kısa sürede harcayacağınız reklam bütçenizi SEO çalışmaları ile uzun vadede daha garanti bir yatırım olarak kendinize avantaja dönüştürebilirsiniz.

Google AdWords’ün Yönetilmesi Daha Kolay SEO Daha Karışık ve Kapsamlıdır

Google AdWords reklamlarının AdWords hesabı üzerinden yönetildiği bir kullanıcı paneli mevcuttur. Bu panel üzerinden kullanıcılar tüm reklam ayarlamalarını, optimize çalışmalarını ve reklam durdurma, yeniden başlatma ve benzeri işlemleri yapabilmektedir. Ancak SEO çalışmaları oldukça kapsamlı bir yöntemdir. Bundan dolayı kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti almak genel itibariyle daha yararlı olmaktadır. Çünkü SEO çalışmaları kapsamında web sitesinde site iççi SEO çalışmaları site dışında ise site dışı SEO çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmaların hepsi belirli bir mantığa ve kurala göre ilerlemektedir. Ayrıca SEO çalışmalarını arama motorlarının özellikle de Google algoritma güncellemeleri etkilemektedir. Bundan dolayı düzenli olarak takip ve araştırma yapılarak SEO çalışmaları her zaman güncel olarak ilerletilmelidir.

Sonuç

Dijital dünyada yapılacak dijital pazarlama çalışmalarında firma veya markasını ön plana çıkartmak isteyenlerin, rakiplerinin önüne geçmek ve kullanıcılara kolay ulaşmak, kullanıcılarında markaya kolay ulaşabilmesini sağlamak için SEO ve AdWords çalışmalarının bir arada yürütülmesi en doğru tercihtir. Çünkü SEO çalışmaları ile uzun vadeli yatırımlar yaparak web sitenizi arama motorlarında ilk sayfaya getirmeniz kullanıcı gözünde sizin daha güvenilir bir marka olmanıza katkıda bulunacaktır. Bunun etkisiyle de kısa sürede satış yapma gereksinimlerinizde vereceğiniz AdWords reklamlarında ilk sayfadaki etkinizden dolayı daha verimli geri dönüşler elde edeceksiniz. Yani tam anlamıyla her iki dijital pazarlama yöntemi de kendi prensipleri çerçevesinde avantajlara sahiptir. Önceliğinizi belirlerken hedeflerinize, bütçenize ve planlamalarınıza göre hareket etmeniz ama her zaman SEO ve AdWords çalışmalarını bir arada ilerletmeniz daha yararlı olacaktır.

Bonus

Eğer hedef kitleniz tam tespit edilebilir değilse ya da sektörünüzde yeni bir ürün / hizmet ortaya çıkardıysanız bu alanlarda hedef kitle ve anahtar kelime tespiti yapmak oldukça zor olacaktır. Bunun yanı sıra yürütülecek Adwords ve SEO çalışmalarının doğruluğu şüpheli olacağından yatırımınızın boşa gitmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda öncelikle yapmanız gereken hedef kitle tanımlaması ve potansiyel müşterilerin toplanmasıdır. Bunun için öncelikli Dijital Pazarlama kanalınız sosyal medya olmalıdır. Bireysel ya da sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak sosyal medya kanallarında ürün ve hizmet tanıtımı yaparak öncelikle kitlenizi oluşturmalısınız. Yeterli hedef kitle oluşturulması, marka bilinirliği sağlanması ardından Adwords reklamlarına yoğunlaşmalısınız. Adwords reklamları sonucunda sitenizde gelen ziyaretçilerin hangi arama terimleriyle geldiğini analiz edip bu kelimeler ve türevleri üzerine SEO Çalışmalarına başlayabilirsiniz. Son aşamada ise marka bilinirliği sağlandıktan belirli bir ziyaretçi kitlesi yakalandıktan sonra remarketing çalışmalarıyla satış dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

AdWords ve SEO çalışmaları hakkında bilgi almak veya SEO danışmanlığı ya da Google AdWords danışmanlığı hizmeti almak için bizimle ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak:stratejikseo.com/adwords-mu-seo-mu
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.