Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suat Köroğlu,

Avukat

Hakkın dahi hakettiğince değer gördüğü hukuki düzen idealisti. Hukuki bilgi, tecrübe, deneyim ve yardımlar hakettiği değer karşılığında paylaşılır.

Aralık 2014

Suat Köroğlu

Ceza muhakemesi adına CMK ve ilgili diğer kanunlarda yapılan ve yapılması planlanan güncel değişimlerin mevcut muhakeme sistemimize olumlu ve olumsuz ne gibi etkileri olabilir?

Sizi tebrik ediyorum, aynı soruyu 6 kere sormayı nasıl başardınız? :)
Sorunuzun yanıtı: Hukuktan anlamıyorum ancak değişiklikler birilerinin çıkarına olacak şekilde değil de açık ve ihtiyaç duyulan alanlarda olursa ancak iyi olabilir. Ayrıca nasıl uygulandığı önemlidir.
Ağustos 2014

Suat Köroğlu

Toplumumuzda 'avukat' denilince oluşan yalancı algısı sizce gerçekten doğru mu? Doğru ise bu ön yargının sebebi nedir?

Hukuk; bilgi birikimi, tez koyma, tezi savunma, usul bilme, yorum yapmanın yanısıra bir strateji oyunudur.

İlk olarak şunu söylemek gerekir ki; yalancı, yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş olandır. Bir iki kere ya da seyrek olarak yalan söyleyen kişi 'yalancı' değildir.

Bunu sadece avukatlar açısından düşünmeyin. Günlük hayatta mühendis, doktor, imam, işçi vs. çeşitli mesleklerden kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı birçok kişinin yalan söylediğine şahit olmuşsunuzdur. İşlerini yaparken ya da iş hayatları dışında...

Kimi yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiştir ve bu tip kişilere yalancı diyebilirsiniz.

İkincisi ise, hukukla meşgul kişiler arasında, bu sıfatın avukatların üzerine yapışıp kalmış olması. Neden savcıların yalan söyleyebileceği ya da yalancı olabilecekleri düşünülmüyor?

Üçüncüsü, müvekkil avukatına yalan beyanda bulunup, avukatı yanlış yönlendiremez mi?

Her meslek grubunda olabileceği gibi, avukatlar içerisinde de yalan söyleyenler ya da yalancılar olabilir.

Benzer Kişiler