Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şükrü Bezen, 

Bilgisayar Mühendisi

ODTÜ Bilgisayar Müh. mezunu, Data Visualization alanına meraklı, Big Data ile uğraşır

Mayıs 2014

Şükrü Bezen bir yanıt verdi.

Java mı daha önemli C++ mı?

Kesinlikle C++. ODTÜ Bilg. Müh. Mezunuyum ve programlamaya Python ile giriyor ve arkasından C, C++ dilleri ile teorik, algoritmasal kısımları işliyoruz. (İsteyen Java'yı seçmeli alabiliyor tabi)

Java enterprisedır, piyasa dilidir. Evet para kazanırsınız evet sektörde kullanan zibilyon tane şirket var fakat benim gözümde PHP bilip web programcısıyım diye dolaşan programcılardan farkı yok bu kişilerin.

Bu arada javanın gücüne sahip olmak istiyorsanız Scala öğrenmenizi tavsiye ederim.
Mayıs 2014

Şükrü Bezen bir yanıta alt yorum yaptı

Java platform bağımsızsa ve web'de de çalıştırılabiliyorsa nasıl oluyor da c++'tan daha az verimli oluyor virüs konusunda ;)
Programcılık alanında en önemli şey, bu tür bir sorunun yanlışlığıdır bence. "Timsah mı daha güçlü aslan mı? " gibi bir soru bu. Suda timsah güçlüdür, karada aslan. C++ preformans dilidir. Yazacağınız programın hızı ve kaynak kullanımı (örneğin daha az RAM alanı) önemliyse C++ daha iyidir.

Java'da, C++'daki altyapıya dair bir çok öğe yoktur. Örnek: pointer, referans, volatile. Bu öğelerin görevleri arkaplanda gizlice yapılır. Bilmeniz ve öğrenmeniz gerekmez. Ayrıca Garbage Collector, sizi dinamik bellek yönetimini (ki C++'da öğrenmesi ve kullanması en zor konulardan biridir) öğrenmekten kurtarır. Dolayısıyla Java daha kolay öğrenilir ve daha hızlı kod yazmanızı sağlar. Bununla birlikte, Java platform bağımsızlığı nedeniyle daha güvenlidir. C veya C++ programcısı tam güç sahibidir dolayısıyla virüs yazmak için ideal bir dildir. Oysa Java kodları, JVM tarafından denetlenirler.

Burada java için yazdıklarım büyük oranda C++ ve C# karşılaştırması için de için de doğrudur.
Mayıs 2014

Şükrü Bezen bir yanıt verdi.

Algoritmalar ve Programlama ders içeriği olan Java'ya nasıl çalışılmalıdır? Nasıl bir çalışma yöntemi uygulanmalıdır ki başarılı olunmalı?

Javayı algoritmalar açısından yeni başlayan birisi için doğru dil olarak görmüyorum. C, C++ veya en olmadı Python daha mantıklı gözüküyor bana göre.

Bu arada algoritma öğrenmeniz için ide kullanmanız da şart değil. Açın vim'i veya sublime'yi oradan projecteuler veya hackerrank veya topcoderdaki soruları basitten zora doğru çözerek ilerleyin.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.