Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmet Elitaş, 

Satış Temsilcisi

aka. Synche

Eylül 2014

Ahmet ElitaşWinterwitch kişisini takip etmeye başladı

Winterwitch, Executive Chef, @ilkesanlav

.

Temmuz 2012

Ahmet ElitaşDr. Özge Mergen kişisini takip etmeye başladı

Dr. Özge Mergen, Psikolog, @drozgemergen

ozgemergen.com

Temmuz 2012

Ahmet ElitaşTailchute kişisini takip etmeye başladı

Tailchute, Mühendis, @tailchute

Temmuz 2012

Ahmet ElitaşBuse Sonugelen kişisini takip etmeye başladı

Buse Sonugelen, İşletme Mühendisi, @BuseSngln

Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

Her gün mutlaka girdiğiniz beş web sitesi nedir?

1. inploid
2. Hotmail
3. Google ve Hizmetleri
4. ESL
5. deviantART
Haziran 2012

Ahmet Elitaş  bu yazıyı beğendi:

Türkiye'de Bir Girişimci

Girişimcilik maceramızda başımdan geçenleri özet olarak buraya aktarmak istedim. Eminim bu yolda ilerleyen birilerine bir nebze de olsa ışık tutacaktır. Elimden geldiğince özet bilgi vermek ve tecrübe aktarmak amacım, ancak gereğinden uzun olacağını hissetsem de zaman ayırıp okumanızı isterim. Özellikle Türkiye'de kendi girişimlerini hayata geçirmek isteyen gençler içindir bu uyarım...

Girişimcilik; yapısı, içinde barındırdığı heyecanları ve dinamikleri itibarı ile evrensel bir şey olmasına rağmen ülkeden ülkeye değişen şartlar ile her yerde farklı bir yapılanma gerektiriyor. Şunu söylemeliyim ki bu yazıyı bundan 8 sene önce yazıyor olsa idim çok daha farklı olabilirdi, ama şimdi yazabiliyorum ve okuyan insanlara 8 yıl değil belki ama birkaç yıl kazandırmak isterim.


Bazılarınızın bildiği gibi kardeşim Hakan ve ben bu siteye gönül veren kişilerden sadece ikisiyiz. inploid öncesinde yaptığımız birçok proje var. Bu projelerin birçoğu kendi geçimimizi sağlayabilmek adına hayata geçirdiğimiz projeler bazısı ise gerçekten bizi bu yolda inanılmaz motive eden ve hep içimizde olan 'insanların hayatında bir şeyleri değiştirebiliriz' düşüncesi temelinde gerçekleşen şeyler. TRINK - Bozuk Para Makinesi (trink.com.tr) projesi ile başladı herşey. Sonrasında da hiç durmadan bir projeden diğerine uçup durduk. Şimdiye kadar yarıda bıraktığımız veya tamamlamadığımız hiçbir proje olmadı, ama paraya dönüştüremediğimiz çok proje oldu :).

Yaptığımız, yaşadığımız her şey karşısında aldığımız yegane ödül tecrübe oldu ve sanırım satın alınması imkansız olan bir şey bu. İnanmayacaksınız ama parayı hiçbir zaman hedefe koymadık. Koymuş olsa idik, hayatımızın 8 yıl gibi önemli bir dönemini sürünerek geçirmezdik. (Mesleklerimiz ve iş tecrübemiz itibarı ile piyasada çok rahat bir yaşama kavuşabilecek insanlar olmamıza rağmen). Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bir girişimciye; iyi bir iş fikri, iyi bir planlama yanında şans da gerekiyor.

Sizlere bu yazıda neler yapmanız gerektiğinden bahsetmek istemiyorum. Zira, hepiniz aşağı yukarı ne yapmanız gerektiğini (yapmıyor/yapamıyor olsanız da) biliyorsunuz. Ama neler yapmamanız gerektiğini bilemiyorsunuz. En azından biz öyle idik. 'Biz' diyorum, çünkü bu macerada en başından beri kardeşim @hakank ile birlikte yürüdüm ve bunu da memnuniyetle dile getirmek isterim.

Yazının odağını dağıtmamak adına çok ayrıntıya girmeden; geçen bu 8 yılda neleri tecrübe hanemize yazdığımızı kısa başlıklar halinde yazmaya başlıyorum:
 • En az onlar kadar iyi yapıyorsanız: Yaptığınız işleri asla küçümsemeyin, bunu yaptığınızı farkederseniz, kafanızı kaldırıp dışarda neler oluyor ve insanlar neler yapıyor bir bakmalısınız. O zaman kendinize ve yaptığınız işe gereken değeri verebilirsiniz belki. En az onlar kadar iyi yapıyorsanız, en az onlar kadar da değer vermelisiniz. Bu noktada kendinize 2 kişiden oluşan ve diğer birçok girişimci gibi sürünmesi gereken varlıklar olarak bakmamanızı öneririm.
 • Taş baş yarar: Devlet desteğini projenizin bir yerlerinde kullanmanız gerekiyorsa ve bundan kaçamıyorsanız, desteği veren kurumun size sunduğu dökümanları iyice okumalısınız. Hatta bununla da kalmayıp bu desteği daha önce alan (mümkünse en son destek dönemine yakın bir zamanda alan) firmalara mutlaka ulaşmalısınız. Türkiye'de yönetmelikler, tüzükler,...vs. değişme hızını görseniz şaşarsınız. Hele de süreç içerisinde yaşanan değişiklikler sizi hiç ummadığınız anda yaralayabilir (Tübitak, Kosgeb ve TTGV tecrübesi yaşamış biri olarak söylüyorum). Umsanız da taş, baş yarar.
 • Hayal kurmakla, hayalde yaşamak çok farklıdır: Bir işiniz varsa ve kendi girişiminizi hayata geçirmek için fırsat kolluyorsanız, işinizi bırakmadan önce çok ama çok iyi bir planlama ve hesaplama yapmalısınız.
 • 'Paranız bitene kadar girişimcisiniz' : Kardeşim Hakan'ın lafıdır ve çok severim. Parasız kaldı iseniz, karar verme mekanizmanız bozulur. O yüzden hayatınızın daha önce hiçbir döneminde GERÇEKTEN parasız kalmadı iseniz bunun nasıl bir şey olduğunu tahmin etmeniz GERÇEKTEN zor olabilir ve tüm bakış açınız sarsılabilir. Biz genelde paramızın olmadığı durumlarda bulunmuş olmamıza rağmen bizi bile etkiledi :). Elbette ki bunu yaşayacaksınız diye bir durum yok ama işin başında herşeyin yolunda gitmeyeceği durumları da aklınızda bulundurmalısınız.
 • Plan ve: Ben yıllarca 'fizibilite ve iyi bir iş planı yapmalısınız' lafını duydum ama gereken önemi o zamanlarda vermemişim. Şimdi şunu kesinlikle söyleyebilirim ki en önemli basamaklardan birisi bu ve kesinlikle atlamamalısınız. Hangi alanda, hangi işi yapıyorsanız ilk işiniz onunla ilgili araştırmalar yapmak olmalı. İş fikrini hayata geçiren firmalar varsa başarılı olmuşlar mı? Olmamışlarsa neden? Nerelerde faaliyetteler? Nasıl bir yöntem izlemişler? gibi. Sizin elinizde olmayan imkanlar başkalarının elinde varsa ve bu imkanlarla çok iyi bir iş çıkarmışlarsa ve buna rağmen başarılı olamamışlarsa, durup bir düşünün derim.
 • Ekip herşeydir: Birileri ile en baştan yola çıktıysanız; 'ekip olmak'; yalnız yola çıktı iseniz 'ekip kurmak' oldukça zor. Belki de sizi en çok zorlayacak olan bu durum (malesef ki) bir çok girişimci tarafından basamak haline gelemiyor ve bir duvar olarak kalıyor. İyi bir ekip değilseniz işiniz normalden birkaç kat daha zor.
 • Bunu gerçekten istiyor muyum: Hayat çok kısa ve zaten hızlı geçiyor. Girişimcinin yaşamının hızını ise anlatamam (anlatılmaz yaşanır). Gerçekten bu kadar kısa bir hayatta, yapacak onca şey varken, bunu gerçekten istiyor musunuz? Bu soruyu aslında en başta sormalısınız kendinize ve olabildiğince dürüst olmalısınız. Sadece işe istediğiniz saatte gitmek için ya da genç yaşta parayı vurup Mercedes'e binebilmek için ya da sizi gören herkesin 'a işte o çocuk bak' demesini istediğiniz için ya da ailenize birşeyler ıspatlamak için girişimci olunmaz, giriş olur sadece. Giriş'im ben diyebilirsiniz sadece, ve çıkışa bakarsınız (bizim motivasyonumuz ilginç bir şekilde hiç bitmek tükenmeyen bir şekilde üretmek'ti örneğin, ve hayatımızın hiçbir döneminde olmadığımız kadar parasız, bir o kadar da çalışkandık bu 8 yılda).
 • Girişimci olsaydı o ne yapardı: Hayatınızın merkezine hangi projeyi koymuş olursanız olun, kararlarınızı alırken asla karar mekanizmanızı dışsallaştırmayın. 'Böyle bir durumda iyi biri girişimci olsa idi ne yapardı?' demek yerine o girişimci siz olmalısınız. Başınıza ne gelirse gelsin, kim ne derse desin, ödevinizi iyi yaparsanız o kararı en iyi veren siz olursunuz.
 • Tecrübeli insanlar: Yaptığınız işi sizden daha iyi yapan ya da daha önce yapmış tecrübeli kişiler ile konuşun. Sadece konuşmakla kalmayıp onların söylediklerini gerçekten ne düşündüklerini anlamaya çalışarak uygulamalısınız. Hem de söyledikleri herşeyi onların bakış açısı ile anlamaya çalışarak. Gördüğüm birçok girişimci için bu tarz konuşmalar sadece onları anlık olarak gaza getiren diyaloglar olarak kalıyor, oysa ki bu tarz tecrübe aktarımlarındaki asıl güç onların sizin projenize olan uygulama yansımaları olmalıdır.
 • Öğrenilmiş çaresizlik: Bu konu o kadar önemli ki, kendini farkettirmeden normal hayatlarındaki birçok insana bile musallat olan -hele ki Türkiye'de- bu psikolojik durum bence Türkiye'de girişimcilerin başındaki en önemli belalardan birisi. 'Öğrenilmiş Çaresizlik nedir?' diyenler için bir ön bilgiyi burada bulabilirsiniz (ö. ç. deneyi, orta alt kısımda). Çıktığınız yolda, başınıza kötü ne gelirse gelsin, o şey hiç gerçekleşmemiş gibi düşünebilme yetisini kazanabildiğiniz gün, hızlı karar verme ve hızlı çözüm üretme yetisini de kazanmaya başlamışsınız demektir. Geriye sadece, özgürce, kendi tecrübelerinizi edinmek kalıyor.
 • Abi bunu herkes kullanacak, bak göreceksin: Birçok girişimci kendi girişimini hayata geçirme sürecinde yaşayacaklarını değil, bu gerçekleştikten sonra olacakları düşünerek işe başlıyor. Yolculuk sırasında başına gelecekleri hesaplamadan/hesaplayamadan. Yani bir ürün üretecekse, ürünün raflardaki halini, internet işi ise, herkesin bunu kullandığını, vb. Bu davranış tarzı, günlük hayatımızda, buluşmak üzere olduğumuz bir arkadaşımıza 'yarım saat sonra ordayım' dememizle aynı şey aslında; biz o anda sadece buluştuğumuz ve onunla karşılaşacağımız o anı hayal ederek konuşuyoruz onunla. Oysa onun yanına giderken belki dehşet bir trafikte kalıyor olacağız, ya da bindiğimiz dolmuş, otobüs, arabamız aniden arıza yapacak. Bunların bazılarını öngöremezsiniz ama öngörebildiklerinize uygun refleksler geliştirmelisiniz. Bunu yapmak için ise önce yolculuğu hayal edebiliyor olmalısınız. Yapacağınız işin güzel hayallerini kurmak sizin kararlarınızı işin başından sonuçlandırmamalı, size alınacak yeni kararlar yaratmalıdır.
 • Bu işe para bulmamız lazım: Projenizde gerçekten paraya ihtiyacınız olduğu an hayallerinizin en yoğun olduğu, ya da ona en yakın olduğunuz an değil, projenizi kesinlikle ve başka hiçbir şekilde ilerletemediğiniz andır (ama bu durum dahi projeden projeye değişiklik gösterir).
Ben ve kardeşim @hakank bugüne kadar birçok şeyi deneyimledik. Burada yazabildiklerim bunların sadece bir kısmı ve benim önemli gördüklerim, daha birçoğunu ve farklılarını da sizler yaşayacaksınız ve umuyorum ki başkalarının da faydalanabilmesi için ve size kulak vermelerini umarak; paylaşacaksınız. Türkiye'de çok ciddi bir davranışsal kültür eksikliği var ve bizlerin yapacak çok işi var.
Haziran 2012

Ahmet ElitaşEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Targa Florio Rallisi'nde Üzücü Olay

Ralli

Peugeot 207 S2000 aracıyla tamamı asfalt olan sekizinci etapta sağ virajı alamayan pilot Breen aracın kontrolünü aniden kaybetti. Genç pilotun otomobili bariyerlere çarptı ve otomobilde büyük hasar meydana geldi. Metal bariyerlerin bıçak gibi kestiği otomobilden pilot Breen yara almadan kurtulurken, yardımcı pilot Gareth Roberts olay yerine feci şekilde can verdi. Breen'in sağlık durumu iyi fakat ağır şok geçirdiği açıklandı. Feci kaza nedeniyle Targa Florio rallisi en başında iptal edildi ve kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kazanın yaşandığı yere bakılırsa seyirciler hariç hiç bir sektör gözetmeninin bulunmadığını görebiliyoruz. Bakalım gelişmeler ne yönde olacak.


Haziran 2012

Ahmet ElitaşBurcu Krk kişisini takip etmeye başladı

Burcu Krk, Bilişim Sistemleri Ve Teknolojileri Bölümü Öğrencisi, @burcukrk

"İnsan da laftan anlamaz, tecrübeleriyle büyür ancak."

Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

F1 Türkiye'den kalkıyor haberleri doğru mu?

Formula 1 için pist yapıp işletme lüksü olmayanlar yüzünden böyle olduğunu kabul etmek gerekiyor. Türkiye’de daha motor sporları nedir bilmezken Formula 1 ile tanıştı tüm insanlar. Hal böyle olunca halka cazip fiyatlarla bilet satmak yerine bu fiyatları Avrupa seviyesinde tutarlarsa olacağı buydu. 3 günlük yarışta belki milyardan fazla insan defalarca İstanbul Park ve Türkiye’yi telaffuz ediyordu. Yıllarca boş tribünlere yarış izlettik işin özeti bu. Hatta Gold tribünü hariç pistte sadece biz oluyorduk diyebilirim. Yarış günü hariç Gold tribünü de boş kalıyordu. Antreman ve sıralamaları bile kimse izlemeye gelmiyordu. Koskoca tesis böylece elde patlamış oldu. Hoş Bernie Ecclestone yaptığı açıklamalarda Türkiye ile bir sorunu olmadığını yarışın çekilme sebebinin en başında yapılan anlaşmalardan kaynaklandığını belirtti. Formula 1'in 2015’e kadar Türkiye’ye döneceğini düşünüyorum. Tabi süreci çok doğru yürütmesi lazım hem ilgili bakanlığın hemde federasyonun.
Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Formula 1

 Formula 1 

Grand Prix olarak bilinen Formula 1 tek kişilik ve dört açık tekerlekli araçlarla düzenlenen otomobil sporlarının en yüksek kademesini oluşturan yarışların genel adıdır. Yakın zamandan beri Grand Prix 2 ve Grand Prix 3 yarışlarıyla genç pilotları Formula 1’e kazandırmak için türevleri de düzenlenmektedir. Formula 1 sezon boyunca her birine Grand Prix adı verilmiş, değişik ülkelerde ve özel tasarım pistlerde koşulan yarışlardan oluşmaktadır. Sezon boyunca toplanan puanlar Pilotlar Şampiyonası ve Takımlar Şampiyonası olmak üzere iki kulvarda değerlendirilir.

Yarışlar Jean Todt’un başkanlığını yaptığı Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından düzenlenir. Fakat yarışların asıl yöneticisi Jean Todt’dan daha otoriter olan Bernie Ecclestone’dur. Her yarış öncesi tüm detayları tek tek kontrol ederek pisttin yarışa uygunluğunu kontrol eder. Yarışların çoğunluğu Avrupa’da yapılsa da artık bu bölgenin dışına kaydırılmaktadır. Bunda ana neden FIA’nın gelişen yeni pazara açılma isteğidir. Ayrıca diğer ülkelerde yasal düzenlemeler AB ülkelerindeki kadar sıkı değildir. Geçmiş zamanda yaşanan çok dramatik ölümlü kazalar sonucunda yerel savcılıklar devreye girmiş ve yarışlar soruşturulmaya başlanmıştır. Bu konu FIA tarafından hoş karşılanmamaktadır. Dünya’nın en çok takip edilen spor dallarından biridir. 2010 yarışları 550 milyona yakın insana ulaşmıştır.

Formula 1’in kökeni genel olarak 1920’lerde Avrupa Grand Prix motor yarışlarına dayanıyor. Aslına bakılırsa Formula kavramı tüm katılımcıların ve araçların uymak zorunda olduğu kuralların bütünüdür. Formula 1, II. Dünya Savaşından sonra 1946 yılında üzerinde anlaşılan kuralların adıdır. İlk dünya şampiyonası yarışı 1950 yılında İngiltere’nin ünlü Silverstone pistine yapılmıştır.

1950-1958 dönemi yol otomobili üreten markalar tarafından domine edilmiştir. Alfa Romeo, Ferrari, Mercedes Benz ve Maserati savaş dönemi öncesi her an Formula kavramının içinde bulunmuşlardır. Mercedes, 1955 Le Mans faciasından sonra tüm motor sporlarından çekilene kadar sürücüler şampiyonluğunu iki sene üst üste kazanmıştır.

1959-1980 dönemi ilk temel teknoloji devrimini beraberinde getirmiştir. 1960’ların sonunda kanat sisteminin ortaya çıkmasıyla birlikte araba dizaynında aerodinamik önemi giderek artmıştır. Bu teknolojinin geliştirilmesiyle artık pilotlar 5G kuvvete maruz kalmaktaydı.

1981-2000 arası büyük işlerin ortaya çıktığı zaman dilimidir. Bu dönemde Concorde Anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma ile takımlar iflas etmediği sürece yarışmak zorundadır. Bernie Ecclestone bu dönemde FISA-FOCA kavgasını sona erdirerek yarışların tüm finansal kontrolünü kendi eline almıştır. 90’ların başında takımlar aktif süspansiyon, yarı otomatik vites kutuları, çekiş kontrolü gibi teknolojileri kullanmışlardır. Takımlar ikinci Concorde Anlaşmasını 92’de, üçüncüsünü 97’de imzaladılar. Bu anlaşmaların yükümlülüğü 2007 sezonunda sona ermiştir.

2000-2008 yılları arasında Ferrari benzeri görülmemiş şekilde ard arda şampiyonluklar elde etmiş ve çoğu takım Formula 1’e geri dönüş yapmıştır. Michael Schumacher pek çok rekor kırmıştır. Bu yıllar arasında bir çok kural rekabeti geliştirmek üzere değiştirilmiştir. 2007’de casusluk skandalı baş göstermiştir. Günümüzde yarışların lastik tedarikçisi Pirelli olup 24 sürücü, 12 takım ve 12 kurucu üye ile organizasyonlar devam etmektedir.

Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Farklı ve güzel...

Zeynep Bektaş

2 0 0 0 yılından bu yana profesyonel müzisyenler ile birlikte birçok seçkin Davet, Kongre, Şirket Gala Yemekleri, Ürün Lansman ve açılışları, Bayi Toplantıları, Düğün, Nişan ve Özel gecelerde yer almaktadir.
Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

Formula 1 ve NASCAR arasında ne gibi fark ve benzerlikler vardır?

Formula 1, diğer adıyla Grand Prix yarışları tek kişilik ve açık tekerlekli otomobillerle yapılan bir organizasyondur. Değişik ülkelerde ve farklı şekillerde tasarlanmış pistlerde düzenlenir. Pilotlar ve takımlar olmak üzere iki kulvarda mücadele edilir. Yarışları FIA düzenler ve yarış takvimine göre ilgili ülkenin federasyonu görevlendirilir. Ülkemizde yarışları organize işini TOSFED üstlenmiştir. Yarış zamanından bir süre önce il gözetmen kurullarına ihtiyaç duyulan hakem sayıları bildirilir ve bu hakemlerin toplanması sağlanır. Yarış öncesi hakemlere o yılın kuralları ile ilgili seminer verilir ve pistteki yerleri düzenlenir. Aynı zamanda takımlarda yarış haftasının analizlerini yaparak mücadeleye hazırlanırlar.

Günümüz Formula 1 araçları tek kişilik olup kabin bölgesi ve tekerlekleri açıktadır. Takımlar otomobilleri kendileri tasarlarlar fakat aracın çoğu parçası büyük otomobil firmaları tarafından üretilir. 2006’da yapılan bir kural değişikliği ile kullanılan motorlar 700 – 750 beygir güç üretmektedir. Günümüzde belirlenen kurallar neticesinde her takım sezon boyunca 8 motor kullanma hakkına sahiptir ve değişme zamanları pilotların ve takımların stratejileri ile belirlenir. Antreman turları düzenlenir ve yarış öncesi pist tanınır. Ardından sıralama turları düzenlenerek yarış öncesi pilotların pozisyonları belirlenir.

NASCAR yarışları ise sadece Kuzey Amerika’da düzenlenen motor sporları organizasyonudur. Yarışlar oval pistlerde 250 ila 500 mil üzerinden 43 aracın katılımıyla yapılır. Diğer motor sporlarına göre araç geçişleri daha fazladır. Yarışlarda lider sürekli değişmekle birlikte en çok kaza gözlenen yarışlardan biridir. Yarışlar düzenlenen 3 ayrı seride koşulur. Sprint kupası NASCAR’ın en prestijli serisi olup 43 pilot 36 yarış boyunca mücadele eder. Sprint kupasının alt serisine Nationwide denir ve Sprint kupasına katılmak isteyen acemi pilotlar burada tecrübe kazanır. 43 pilot ve 36 yarıştan oluşan bir seridir. Ve son olarak NASCAR kamyonet serisi 36 pilotla düzenlenir. En acemi pilotlar bu seride kendini gösterir ve belli bir seviyeye gelir. NASCAR yarışlarını en çok kazanan otomobil markası Chevrolet olup Dodge, Ford ve Toyota markaları bunları izler.

NASCAR yarışları Formula 1’e göre fazla strateji gerektirmez. Pist üzerindeki performans daha önemlidir. Bir nevi pilotların kendini göstermesidir işin rengi. Formula 1 günümüzde gerek güvenlik, gerek uluslar arası izlenme, gerekse seyir zevki olarak farklı bir organizasyondur. Formula 1’de kaza ve güvenlik ihlali durumlarında güvenlik aracı devreye girer. Aracı Formula 1’in prestijli isimlerinden Bernd Mayländer kullanır. Yarış önceleri kameraya en otoriter görünen beyaz saçlı isim ise F1 Supremo olarak bilinen CEO Bernie Ecclestone’dur. Ve son olarak Formula 1’de her yarışın sonunda daha önce tasarlanmamış bir kupa dereceye giren pilotlara ve takıma verilir. Her kupanın boyutu birbirinden farklıdır. Umarım faydalı olmuştur.
Haziran 2012

Ahmet ElitaşGonca Köse kişisini takip etmeye başladı

Gonca Köse, Öğrenci, @GNCKSE

Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

Bu sene Call of Duty MW3 mü yoksa Battlefield 3 mü daha başarılı olur?

Battlefield ile Call of Duty serisini karşılaştırmak çok yanlış. İki oyun arasında kulvar farkı bulunuyor. Battlefield serisi tamamen takım oyunu ile oynanıyor. Takımda 4 klas bulunuyorsa ve bir klas iş yapmazsa direk devre dışı kalıyor ve yeniliyorsunuz. Call of Duty'de ise kişisel yeteneğinizi konuşturuyorsunuz. Senaryo modunu ise sadece Call of Duty olarak değerlendirmemiz lazım. Çünkü Battlefield serisi Bad Company 2'den beri senaryo modu ile oyun piyasaya sürüyor ve bu işte çok yeni. İki oyunu grafik yönünden değerlendirmek gerekirse Call of Duty yıllarca aynı oyun motorunu kullanmıştır ve makyaj mantığı ile karşımıza çıkmaktadır. Battlefield serisi ise ilk oyunu 1942'den beri sürekli yeni oyun motorları ile karşımıza çıkar ve sürekli yeniliklerle son kullanıcıya sunulur. eSpor bazında değerlendirmek gerekirse Battlefield ESL'de günlük 500 oyuncu ortalamasını tutturan bir oyun. Modern Warfare 3 ise pek tutulmadı. Sonuç olarak Battlefield 3 daha başarılı bir oyundur, teknoloji olarak devrim yaratmıştır ve son kullanıcıya ilkleri yaşatmıştır.

Battlefield 3 Senaryo Puanım: 6/10
Battlefield 3 Co-op Puanım: 10/10
Battlefield 3 Çoklu Oyuncu Puanım: 10/10

Call of Duty Modern Warfare 3 Senaryo Puanım: 10/10
Call of Duty Modern Warfare 3 Co-op Puanım: 8/10
Call of Duty Modern Warfare 3 Çoklu Oyuncu Puanım: 6/10

Son olarak yorumumun en başında da belirttiğim gibi iki oyun piyasaya sürülmeden yapımcı firmalarda aynı hataya düşerek biz daha iyi oyunuz kavgasını başlatmıştı. Bir oyunu karşılaştırmak için yapılarının aynı olması gerektiğini düşünüyorum.
Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Medal of Honor Tarihi

1999 yılına uzanan bir zaman yolculuğuna ne dersiniz? Ünlü oyun serisi Medal of Honor’ı baştan sona geniş bir şekilde inceliyoruz…

ESL okurları için hazırladığımız seri oyunları yazı dizimiz hız kesmeden devam ediyor. Bu sefer Medal of Honor serisi karşımızda. Yaklaşık 14 yıldır her yeni çıkan oyunu ile satış rekorları kıran ve eşsiz senaryoları ile biz oyuncuları maceradan maceraya sürükleyen bu mükemmel seriyi anlatacağız sizlere.

Medal of Honor, 2. Dünya Savaşı ve Modern Savaşları konu alan FPS kategorisinde oyunları olan bir video oyunlar serisidir. 1999 yılı başında büyük beğeni ile karşılanmış ve akabinde devam oyunları seriyi bir marka haline getirmiştir. Seri son çıkacak Medal of Honor: Warfighter ile birlikte toplam 16 oyundan oluşmaktadır. Kısaca savaşmayı Medal of Honor’dan öğrenmiştir oyuncular. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan seri oyunlarını tek tek incelemeye başlayalım.

Medal Of Honor

+ Medal of Honor ( 1999 )
DreamWorks film stüdyosu sahibi Steven Spielberg’in eşsiz savaş filmlerinden esinlenilen, tavsiyesi ve kendi yazdığı hikayesi ile yapımına başlanan Medal of Honor, PlayStation konsol sistemi için geliştirilen ilk Dünya Savaşı temalı aksiyon ve macera oyunudur. Oyunun senaryosu Almanya’nın Avrupa’da egemen olmasını engellemek için Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı casusluk girişimleri ve gizli operasyonlarını anlatmaktadır.

Oyunun hikayesi 5 Haziran 1944’de başlamaktadır. Almanya sınırlarında gece yarısı düzenlenen bir hava saldırısı ile birlikte ortam bir anda gerilmiştir. Operasyon sırasında Amerikan Hava Ulaştırma Komutanlığı’na bağlı Teğmen Jimmy Patterson isminde genç bir C-47 pilotu vurulmuştur ve ardından saha ajanı olarak yeni bir göreve başlar. Çeşitli gizli operasyonlar, arama – kurtarma görevleri ve baskınlara katılacaktır. Ayrıca Almanya’nın üstün teknolojilerini keşfetmek asıl görevidir. Oyunun son kısmına doğru Almanya topraklarına girmiş oluyoruz. Dönemin savaş epiklerini yansıtması bakımından en güzel oyunlarından biridir.

Platform:  PlayStation
Web:  Medal of Honor Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Underground ( 2000 )
Medal of Honor: Underground Avrupa’nın düşmek üzere olduğu 1942 yılında başlar. Savaşı yaşayan insanların ise kaybedecek hiç bir şeyi kalmamıştır. Savaş sırasında Fransa’da bir direniş hareketi başlar ve bu direniş grubu Paris’in kurtuluşu için kilit rol oynayacaktır.

Oyunun ana karakteri Manon Batiste isminde Fransız bir kadın direnişçidir. Karakterimiz aynı zamanda bir ajandır. Toplam yedi görevden oluşan oyunda her görev yeni bir komuta merkezine kavuşmamızı sağlayacak ve Almanlara karşı çetin bir savaş verecektir. Bu görevler içinde sayısız zorlukla karşılaşacak karakterimiz sayısız operasyona katılıyor.

Ayrıca Kuzey Afrika bölgesinde yapacağımız görevlerde olacak. İlerleyen bölümlerde ise Monte Cassino’da savaşarak Almanya topraklarına sızmak için çalışıyoruz. 1999 yılına en çok satılan oyun olma özelliği taşıyan Medal of Honor’ın devam oyununda yeraltı düşmanları, tanklar, motosiklet araçlar ve yapay zeka oldukça gelişmiştir.

Platform:  PlayStation
Web:  Medal of Honor: Underground Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Frontline ( 2002 )
Teğmen Jimmy Patterson yeniden karşımızda. Serinin üçüncü oyununda Patterson ile düşman hatlarının arkasına gidiyoruz. Alman cephelerine sızmamız gerekiyor ve mensubu olduğumuz ordunun başlatacağı çatışmadan yararlanarak HO-IX ismi ile karşımıza çıkacak bir Nazi silahını çalmak asıl görevimiz oluyor. Gerek üyesi olduğumuz takımla gerekse tek başımıza 20 önemli görevde yer alıyoruz. Çoğu görevde küçük bir ekip Teğmen Patterson’ın sürekli yanında oluyor ve yardım ediyor. Serinin üçüncü oyunu yapay zekada bir adım daha ileri gitmiş ve çok beğenilmiştir.

Platform:  Xbox, PlayStation 2, GameCube
Web:  Medal of Honor: Frontline Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Allied Assault ( 2002 )
Medal of Honor: Allied Assault tarihsel önemli savaşları ve çatışmaları konu almaktadır. Savaş sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü 1. Ranger Taburunu Amerikan Stratejik Servisler Ofisi (OSS) için çalışan bir ajan ve asker olan Teğmen Mike Powell ile yöneteceğiz ve bir çok göreve katılacağız. Ayrıca oyunun hikayesi ise bir çok yönden Er Ryan’ı Kurtarmak filmine benzemektedir. Bu durum Steven Spielberg’in seriyle doğrudan alakasını göstermektedir.

Savaş 1942 ila 1945 yılları arasında geçiyor. Normandiya çıkarmasından Arzew saldırısına, Fransız direnişçiler ile buluşma görevinden Alman askeri güçleri ile çatışmalara kadar bir çok görev bizleri bekliyor olacak. Ayrıca 3D mekanlar Quake III oyun motoru ile güçlendirilmiştir. Gestapo’lar dahil 22 farklı düşmana karşı savaşıyoruz ve 21’i aşkın tarihsel silahı kullanıyoruz. Oyun toplam 6 bölümden oluşmasına karşın 30′a yakın ayrıntı görevi ile göz doldurmaktadır.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Allied Assault Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Allied Assault – Spearhead ( 2002 )
Allied Assault’a özel çıkarılmış ilk ek pakette Jack Barnes isminde bir Amerikan çavuşunu canlandırıyoruz. Bulge savaşı, Berlin’in düşüşü dahil pek çok tarihsel savaşa katılacağız. Ayrıca bu ek paketle Haziran 1944 ila Mayıs 1945 arası savaş sonu yıllarına uzanacağız. Bu sırada mensubu olduğumuz Amerikan ordusu düşman hatlarını teker teker ele geçirirken Berlin şehrini savunmak için Alman ordusunu meşgul etmeye devam edeceğiz.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Allied Assault – Spearhead Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Allied Assault – Breakthrough ( 2002 )
Allied Assault’a özel çıkarılmış ikinci ek pakette 1943 ila 1944 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinin Avrupa’da düzenlediği operasyonlarda yer alıyoruz. Ek pakette ana karakterimiz Amerikan ordusundan Çavuş John Baker. Kuzey Afrika’da bulunan Kasserine Geçiti, Sicilya’da bulunan Messina sokaklarında yaşanan çatışmalar, İtalya’nın kalbinde bulunan Monte Battaglia’da yaşanmış tarihi savaşta Alman ordusunu püskürtmek dahil bir çok görevde yer alıyoruz.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Allied Assault – Breakthrough Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Rising Sun ( 2003 )
Gözlerinizi Pasifik sularına çevirin. Birleşik Devletler Deniz Piyadesi Onbaşı Joseph Griffin’i canlandıracağız. Dünya Savaşı’nın epik destansı öyküleri Rising Sun ile devam ediyor. Pasifik savaşının sonucu mensubu olduğumuz takıma bağlıdır.

Japon güçleri Pasifik üzerinde hakimiyeti sürekli genişletmek istiyordur. Bu sırada eşsiz komando taktiklerini kullanarak Japon saldırılarını sabote etmek için uğraşacağız. 20 otantik 2. Dünya Savaşı silahını Pearl Harbor ve Guadalcanal çatışmalarında kullanma şansımız olacak.

Platform:  PlayStation 2, Xbox, GameCube
Web:  Medal of Honor: Rising Sun Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Infiltrator ( 2003 )
Aslında listemizde yer veremeyeceğimiz bir yapım Medal of Honor: Infiltrator. Çünkü Gameboy Advance platformuna özel çıkartılmış bir oyun ve grafik düzeyi oldukça düşük. Oyuna özel hazırlanmış 5 farklı senaryoda Amerikan ordusu mensubu Onbaşı Jake Murphy’yi canlandıracağız ve düşman saldırılarını sabote etmek için uğraşacağız.

Platform:  Gameboy Advance
Web:  Medal of Honor: Infiltrator Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Pasific Assault ( 2004 )
Gelelim video oyunlar tarihinin en çok ses getiren yapıtına. Tema müziklerine yazımızın en sonunda detaylı olarak değineceğiz ama önce oyunu inceleyelim. 2004 yılında Medal of Honor: Pasific Assault karşımıza çıktığında çoğu kişi tarafından beğeni ile karşılandı. Tarawa muharebesi ile başlıyoruz oyuna ve ada çevresindeki Japonları alt etmek ana görevimiz oluyor bir anda.

Bu noktadan sonra Pearl Harbor’da üst düzey görevli bir deniz subayının yanında buluyoruz kendimizi. Beklenmedik anda büyük hava saldırısı başlıyor ve konular bu noktada gelişmeye başlıyor. Bir çok kaynağa göre Pearl Harbor saldırısı Amerikan ordusuna savaşmak adına cesaret duygusu vermiştir. Ayrıca oyun boyunca Makin Muharebesi, Makin Adası Baskını, Guadalcanal Muharebesi, Henderson Hava Alanı Muharebesi, Kanlı Köprü Muharebesi ve daha birçok Pasifik savaşında yer alıyoruz.

Oyunun senaryo kısmında Thomas Conlin isminde Amerikan ordusu mensubunu bir rütbesiz askeri canlandırıyoruz. Oyunda gerçekleşen ünlü çıkarma sahnesi hala bir çok oyuncunun aklındadır. Her ne olursa olsun Medal of Honor: Pasific Assault’un video oyunlar dünyasındaki yeri her zaman farklıdır, farklı kalacaktır.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Pasific Assault Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: European Assault ( 2005 )
Medal of Honor: European Assault öykü çizgisinde baktığımızda serinin en güzel oyunlarından biridir. Oyun genel olarak 1942 yılını konu almaktadır ve William Holt isimli bir Amerikan ordusu mensubu Teğmen’i canlandırıyoruz. Nazi Almanya’sının savaş makineları Müttefik Kuvvetlerinin savaşın gidişatı bakımından umutsuz düşünmelerine sebep olmaktadır. Stratejik Hizmetlerde görevli Teğmen William Holt ise düşmanları püskürtmek üzere mangası ile uzun bir göreve atılacaktır.

Platform:  Playstation 2, Xbox, GameCube
Web:  Medal of Honor: European Assault Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Heroes ( 2006 )
Serinin platformlara özel çıkartıldığı oyunlardan biri Medal of Honor: Heroes’dur. Oyunun kendine özgü hikayesi vardır. Senaryo modunda üç karakter karşımıza çıkıyor. Bunlar Er Jimmy Patterson, Er William Holt ve Çavuş John Baker’dır. Adolf Hitler’in demir yumrukla yönettiği Almanya savunma hatlarını sabote etmek asıl amacımız. Teğmen William Holt ise bitmemiş bir işi tamamlamak için Bulge Savaşının yaşandığı Ardennes Ormanına geri dönmüştür.

Platform:  PSP
Web:  Medal of Honor: Heroes Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Vanguard ( 2007 )
Serinin bir diğer oyunu Medal of Honor: Vanguard ismiyle çıkış yaptı. Frank Keegan isimli ve 82. Hava İndirme Tümeni saflarında yer almış bir onbaşıyı yönetiyoruz. Nazi Almanya’sına karşı düzenlenen Husky Operasyonundan itibaren Sicilya kıyılarına kadar bir tarihsel savaşın içinde yer alacağız. Ayrıca düşman hatlarının gerisine sızarak çeşitli görevleri tamamlayacağız.

Platform:  PlayStation 2, Wii
Web:  Medal of Honor: Vanguard Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Airborne ( 2007 )
Eğer ikinci dünya savaşını farklı yönlerden görmek istiyorsanız kesinlikle Medal of Honor: Airborne’u oynamanız gerekiyor. Özel asker ve 82. Hava İndirme Tümeni mensubu Body Travers’ı canlandırdığımız oyunda C-47 nakliye uçağından atlayışlar yaparak çeşitli bölgelere indirme yapacak çetin geçen savaşın lehimize dönmesine yardımcı olacağız. Sinematik görseller ve eşsiz hikayelerle o döneme ışık tutan oyunda gerçek karakterler yer alıyor.

Platform:  PlayStation 3, Xbox 360, PC
Web:  Medal of Honor: Airborne Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Heroes 2 ( 2007 )
İkinci Dünya Savaşının kaderi sizin elinizde. Serinin devam oyunu Medal of Honor: Heroes 2 ismiyle oyuncularla buluştu. 6 Haziran 1944 yılına gidiyoruz ve Amerikan ordusu mensubu John Berg’i canlandırıyoruz. Nazi rejimine karşı saldırılar düzenlemek amacıyla düşman hatlarının arkasından dolaşarak Normandiya’ya sızıyoruz. Nazi savaş makineleri saf dışı bırakmak amacıyla sızma, keşif ve sabotaj taktiklerini kullanacağız.

Platform:  Wii, PSP
Web:  Medal of Honor: Heroes 2 Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor ( 2010 )
Serinin devam oyunu Medal of Honor ismiyle konsept değiştirerek karşımıza çıktı. Amerika Birleşik Devletlerinin Orta Doğuda kullandığı en özel birlikler olan Tier 1’e konuk oluyoruz. 2 milyonun üzerindeki Amerikan askeri denizciler, havacılar ve denizciler olmak üzere üç gruba ayrılsa da içlerinde birde en kritik görevleri üstlenen gruplar bulunmaktadır.

Afganistan savaşını ve çeşitli gizli görevleri konu alan oyun tematik olarak ilk kez Dünya Savaşları dışında bir konsept sundu. Çoklu oyuncu kısmı da halen büyük bir kitle tarafından beğenilerek oynanıyor. Oyunun ESL Versus sistemine dahil olduğunu hatırlatalım. Ayrıca gerçek askerlerin öykülerini anlattığı için bir çok yönden farklıdır oyun. Kısaca ABD – Taliban karşılaşmasını konu alıyor ve bunun için Amerika Birleşik Devletlerinde belli bir kesim tarafından da uzun süre eleştiri konusu olmuştur.

Medal of Honor: Hot Zone DLC
2010′da konsept değiştirerek piyasaya sürülen Medal of Honor’a aynı yıl içinde Hot Zone adı altında birde DLC paketi çıkmıştır. Bu paket Hot Zone isimli yeni bir oyun modunu içerir. Modun genel özelliği ufak alanda aktif çatışmadır. Ayrıca Hindukush Pass ve Korengal Outpost yeni çoklu oyuncu haritasının yanı sıra, yeniden resmedilmiş 2 orjinal haritayı içermektedir.

Platform:  PlayStation 3, Xbox 360, PC
Web:  Medal of Honor Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Warfighter ( 2012 )
Medal of Honor: Warfighter 2010 oyunundaki gibi Tier 1 ekibinin hikayesini baz alıyor. Bilindiği üzere Afganistan’da bir çok maceraya katılmıştık. Yani yeni oyun hikayenin devamı niteliğinde olacak. Kısaca bilinenleri aktarmam gerekirse oyun Battlefield 3 mucidi Frostbite 2 oyun motorunu kullanıyor. Senaryo ve çoklu oyuncu kısımlarından oluyor. Ayrıca 2010 oyunundan farklı olmak üzere CO-OP görevler içerecek. Senaryoda mı yoksa çoklu oyuncu kısmında mı olur bilinmez fakat bu oyunda karşımıza çıkacak bir çok ülkenin askeri özel kuvvetleri var. Yayınlanan ilk videodan öğrendiğimiz kadarıyla özel kuvvetler Tier 1, SEAL, GROM, SFOD-D, SAS, JTF2, OGA, FSK/HJK, KSK, SASR, ROKN UDT, GRUPPA ALFA, IER gibi ünlü kuvvetlerden oluşuyor. Fakat herhangi bir Türk özel kuvvetleri oyunda yer almayacak.

2010 oyunu ile birlikte yeni bir tematik yapı içerisine giren Medal of Honor serisinin yeni oyunu bizleri eşsiz grafiklerle heyecanlı maceralara sürükleyecek gibi gözüküyor. Medal of Honor: Warfighter’da önceki oyunun aksine bu kez hikaye ve multiplayer modları Danger Close stüdyosuna emanet. Stüdyo DICE’ın aksine Battlefield 3′te yaşandığı gibi MOH – COD çatışmasına ve firmalar arası rekabete girmeyeceğini en başta belirtti. Oyunun kapak tasarımı ve teması da belirlenmiş durumda. Ayrıca oyunla ilgili yazımı yazdığım ana kadar sadece 2 resmi video yayınlandı. Gene yazımın arasından bu videoya ulaşabilirsiniz.

Platform:  PlayStation 3, Xbox 360, PC
Web:  Medal of Honor: Warfighter Portalı

+ Medal of Honor Hakkında Ek Bilgiler
Bu bölüme kadar günümüze dek devam çıkmış tüm Medal of Honor oyunlarını inceleme fırsatı bulduk. Kimileri platformlara özel çıkarılmış oyunlar olsa da çoğunluğu ve günümüz oyunları PC odaklıdır. Tekrar etmek gerekirse ESL Versus sisteminde 2010 yapımı Medal of Honor halen oynanmaktadır. Serinin her oyunu gerçekçi atmosferi ile türünde ve döneminde o tarihe kadar çıkan en kaliteli oyunlardan kabul edilir. Medal of Honor’da Battlefield gibi, Call of Duty gibi, Counter-Strike gibi pek çok serinin yanında sevilmiştir ve hatta büyük bir hayran kitlesi bulunur. Görünen o ki hayatımızın uzun bir döneminde de olmaya devam edecek.

Tabi anlatacaklarımız tüm bunlarla sınırlı değil. Battlefield serisinde olduğu gibi birde tema müziği var ki anlatılmaz yaşanır adeta. Tüm Medal of Honor oyunlarına ayrı ayrı uyarlanmıştır. En sevileni de Medal of Honor: Pasific Assault OST albümüdür. Şarkılar o kadar güçlü ve derin bestelenmiştir ve gariptir ki sadece Amerika Birleşik Devletlerini değil tüm Avrupa’yı derinden etkiler dinlerken. Youtube’da yayınlanan şarkıların altındaki yorumlarda kaba sözler göremezsiniz. Kimisi büyük babasının Polonya’da savaştığını, kimisi Pasifik savaşlarında kaybettiğini yazmıştır. Kısaca kahramanlıkların öyküsüdür Medal of Honor.

Ayrıca seri adının Amerika Birleşik Devletleri için bir anlamı vardır. Medal of Honor, Amerikan askerlerinin alabileceği en yüksek madalyadır. En son madalya 16 Kasım 2010 tarihinde verilmiştir ve verilen madalyanın kara, hava ve deniz kuvvetleri için tasarlanmış üç farklı şekli bulunmaktadır. Ayrıca Türkçe’de Onur Madalyası ismine karşılıktır. Kimi çevreler tarafından Medal of Honor serisinin sadece Amerika’nın askeri üstünlüğü ve kahramanlık hikayeleri anlatıldığı için eleştiri alsa da biz oyuncular için oyun yönüyle güzeldir. Her ne olursa olsun bizim için en büyük destanı Atatürk önderliğinde Türk milleti yazmıştır. Bunu da söylemeyi ihmal etmeyeyim. Ne Mutlu Türküm Diyene!

Lütfen Dikkat: Ahmet ‘Synche’ Elitaş tarafından ESL Türkiye için hazırlanmıştır. İzinsiz hiç bir sitede yayınlanamaz. Yazı içerisinde bulunan görselleri buradan download edebilirsiniz.

Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Battlefield Tarihi #3

+ Türkiye’de Battlefield Serisi
Türkiye’de Battlefield oynayanları incelemek için oyunun ilk çıkış tarihine gitmemiz gerekiyor. O dönemde Türkiye’de eSpor nedir henüz bilinmezken belli bir kitle topluluk kurma aşamasına gelmişti bile.

İlk inceleyeceğimiz Türk topluluğu BF42tr. Com. Yanlış hatırlamıyorsam 2003 yılı itibariyle sağlam temeller üzerine kuruldu. Abartısız ve kısaca konuşmamız gerekirse bugüne kadar birbirine bağlı gördüğüm en iyi Türk Battlefield topluluğu olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde hala kapanmamış siteleri ile göz dolduruyorlar. Boş vakitlerinizde siteyi ziyaret ederek seri oyunlarını farklı açılardan inceleyebilirsiniz. Bilindiği üzere Battlefield 2′ye kadar tüm oyunların multiplayer haritaları gerçek mekanları ve dönemleri konu alıyordu. Site yöneticileri gene bu konularda güzel makaleler hazırlamış. Ayrıca Battlefield’ın ilk oyunundan itibaren Türkiye ligleri düzenleyen ilk topluluk olma özelliği taşıyor.

Ve BattlefieldTurkiye. Com isimli Türk topluluğu son dönemde özellikle seri hakkında son dakika haberleri, detay rehberler ve bunun gibi konuları ele alıyor. Battlefield resmi web sitesinde haber olduklarını ve destek aldıklarını belirtmemiz gerekiyor. Her seri oyunuyla ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz, teknik sorunlarınıza çözümler arayabileceğiniz bir topluluk sitesi diyoruz lafın kısası. Battlefield takımları gene bu site üzerinde tanıtım yapabiliyor, diğer takımlara maç davetleri atabiliyor. İlk olarak bu iki siteyi incelerseniz oyunun ne kadar sevildiğini göreceksiniz. Hatta bir oyun için bu kadar emek verilir mi diye soracaksınız. Bundan hiç şüphem yok.

Tabi topluluklara bağlı kalmadan tek başına savaş alanına katılan askerler var. Bugün hala Battlefield oyunlarına özel çıkarılmış modifikasyonları oynayanları görüyoruz. Bunlardan en popüleri Battlefield 2′nin modifikasyonu Project Reality olarak karşımıza çıkıyor. Uzun lafın kısası Battlefield serisi ülkemizde piyasaya sürüldüğü günden beri aktif olarak oynanıyor. Hatta Battlefield 2142′ye kadar ülkemizde satışa sunulmamış veya kısıtlı sayıda getirilmiş ek paketleri ülke dışından özel siparişlerle satın alanları biliyorum. Günümüzde dijital dağıtım platformları Steam ve Origin bu ihtiyaçlarımızı karşılıyor.

+ Ne Kadar Kişi Oynuyor?
Topluluklar düzeyinde incelediğimizde toplamda 20 bin gibi bir oyuncu kitlesine ulaşıyoruz. Fakat Battlefield 3 ile birlikte Battlefield serisini oynayanların sayısı kat be kat artmış durumda. Ayrıca Battlefield 3 ülkemizde ön sipariş durumdayken tükenen ilk Battlefield oyunu oldu. Oyunu Türkiye’ye getiren Aral Game’in çeşitli platformlara yaptığı açıklamalardan anlayacağımız üzere her yeni Battlefield oyunu Türkiye’de bir önceki oyunundan daha fazla kitleye ulaşır duruma geldi. Bugün sunuculara giriş yaptığımızda eski dönemden daha fazla Türk oyuncunun bu seriyi oynadığını görüyoruz. Yani Battlefield serisi ülkemizde artık daha fazla biliniyor, oynanıyor.

Battlefield

+ Hangi Yaş Grubuna Hitap Ediyor?
Aslında bu yazımın en dikkat çekilmesi gereken başlığı bu. İlk oyunu piyasaya sürüldüğünden beri oynayan biri olarak biliyorum ki yaş ortalaması 20′nin altına hiç düşmedi. Tabi bunun belirli sebepleri var. Birincisi ilk oyundan bu yana çoklu oyuncu moduna korsan tabir edilen sürümlerle erişemiyorsunuz. Bir süre önce Youtube’da çok geniş izleyici kitlesine ulaşan Avrupalı bir amcamız PlayStation 3′ünde Battlefield: Bad Company 2 oynarken görüntülenmişti ve izleyenlerin yüzünde güzel bir tebessüm bırakmıştı. İlk olarak o görüntüleri hatırlayalım.

Ülkemizde bu profilde Battlefield 3 oyuncusu aşırı derecede fazla. Belki inanmayacaksınız fakat 2002 yılında Battlefield 1942 oynayarak savaşa katılmış oyuncuların tamamı şuan evlenmiş, çocuk yapmış ve hayatını mütevazi şekilde sürdüren kişilerden oluşuyor. Belki benden yana oyunu özel yapan güzelliklerden biri buydu. Savaş oyunu birde takım oyunu özelliği taşıyorsa eğer birçok Türk erkeğini o işin içinde görmek mümkündür. İşte birazda bu yüzden güzeldir Battlefield.

+ Battlefield: Bad Company Öncesi – Sonrası
Bir diğer önemli başlığımızı Bad Company serisi oluşturuyor. Özellikle bu seriye yoğunlaşmayacağız. Aslında dikkatinizi çekmek istediğim konu oyunun grafiklerinde yapılmış anlık değişim. Bad Company serisi ve birlikte tanıştığımız Frostbite oyun motoru bir devrimi başlattı. Dönemin diğer oyunlarında göremediğimiz yıkım etkileri, efektleri bu seri ile birlikte gördük. İlk oyunun sadece konsollara özel çıkması bir çok Battlefield taraftarı tarafından öfkeyle karşılanmıştı. Çünkü Battlefield serisi sadece PC platformlarına özel bir oyun özelliği taşıyordu.

Battlefield

Tam bu noktada oyunun konsollara kayacağını düşünenler büyük bir yanılgının içerisinde olduklarını bilmiyorlardı. Ben bile o dönem seriyle bağımı koparma noktasına gelmiştim ki Battlefield: Bad Company 2′nin duyurulması yeniden dikkatimin toplanmasına yetti. Bad Company serisi öncesi çıkan oyunlarda aynı grafik motorlarının kullanılması, oyunun tek düze yapısı, oynayış mantığının değişmemesi gibi konular tamamen unutulmuştu. Çünkü Bad Company 2 ileri düzey grafikler, yıkım etkileri ve eşsiz efektleri karşımıza çıkarmıştı.

Battlefield

Hal böyle olunca büyük bir kitle yeniden Battlefield serisine kazandırılmış oldu. Güçlü oyun motorunun getirdiği artılarla o dönemde Battlefield: Bad Company, Battlefield: Bad Company 2, Battlefield 1943 oyunlarıyla tanışmış olduk. DICE ise gizliden gizliye yeni oyunu için hazırlıklara başlamıştı. Frostbite oyun motoru geliştirilerek ikinci versiyonu oluşturuldu ve Battlefield 3 tasarlanmaya başlandı. Henüz incelememiş olanlar buradanikinci bölüme giderek Battlefield 3′ün detay anlatımına ulaşabilirler. Battlefield serisinde savaş alanında olmak, uçak ve helikopter sürmek, tank ve diğer savaş araçlarını kullanmak bir ayrıcalıktır. Kendinizi bu keyiften mahrum etmeyin.

+ Sands of Fire – Bir Battlefield Filmi
Evet bu başlığımızın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bir ekip 5 yılın üzerinde bir çalışmanın ardından Battlefield 2′de çekilmiş 43 dakikalık bir film hazırladı. Davy Staelens ve Daniele Ciccone tarafından oluşturulan bu film, Irak savaşında hayatta kalma mücadelesinin içinde olan Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadelerinin hikayesini anlatıyor.

İlk dakikalarda bu filmin bir oyundan yaratıldığına inanmayabilirsiniz. 720p çözünürlükte karşımıza çıkan filmde her sahne özenle çekilmiş ama özellikle 20. dakikadan sonra başlayacak hava operasyonu çok ama çok hoşunuza gidecek. Böyle bir filmin Battlefield 2 gibi kısıtlı bir oyunda hazırlanması ise ayrıca şok etti beni. Sadece film için onlarca modelleme ve özellik kazandırılmış oyuna. Yani kısaca bu film için bir modifikasyon paketi oluşturulmuş.

+ Türkiye’de Düzenlenmiş Battlefield Etkinlikleri
Birde 2002 yılından beri ülkemizde düzenlenmiş Battlefield etkinliklerine göz atmazsak eksik kalırdı doğrusu. Evet ilk oyundan bu yana Türkiye’de bir çok turnuva, organizasyon düzenlendi.

Toplamda 2 sezon süren BF42tr Ligi oynanan maçlarla birlikte son bulmuştur. 8 takımın katılımıyla gerçekleşen bu toplam 56 maçlık maraton başarıyla sonuçlandı. Ayrıca Mini Turnuva, Bayram Turnuvası, Caen Turnuvası, Afrika Turnuvası, Secret Weapons Turnuvası, Road to Rome Turnuvası, Çöl Fırtınası Turnuvası, Rus Cephesi Turnuvası, Eve Dönüş Turnuvası, Dostluk Maçları ile BF42tr topluluğunun Battlefield camiasına geçmiş dönemde büyük katkılarını görüyoruz.

Aynı şekilde Battlefield Türkiye topluluğunun geçmiş dönemde bir çok dostluk maçı ve özel turnuvalarıyla Battlefield camiasına destek olduğunu görüyoruz. Battlefield 2′den beri ESL üzerinde düzenlenen 4on4, 8on8 ladder ve kupaların önemi de çok büyüktür. O dönemde ülkemizde benimle birlikte çok kısıtlı sayıda oyuncu bu ladderlara katılsa da Battlefield 3 ile birlikte Türkiye’de bir çok takım ve oyuncu ESL üzerinde bu organizasyonlara katılıyor. ESL Türkiye olarak Battlefield 3 için yaptığımız çalışmalar ise sürüyor.

+ Her Battlefield Oyuncusu Askerdir!
İncelememiz gereken konulardan biri buydu. Seri oyunları askeri koleksiyon yapan kişiler için eşsiz materyaller içerir. Kendi adıma konuşmak gerekirse ARES AEG M4 Serisi AR-014 sahibi, askeri kamuflajı bulunan ve tüm Battlefield oyunlarına sahip biriyim. Airsoft silahları hakkında arama motorlarında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Hatta arıza çıkarana kadar bir RC Askeri Helikopterim ( teknik lisede okuduğum dönemde elektronik tabanlı bir proje için satın almıştım ) bile vardı. Bunun yanında elime askeri ürünler geçse hemen odamdaki yerini alıyor. Asker ve merchandise setleri, posterler gene koleksiyonumun içerisinde.

Battlefield

Tüm bunlardan sonra Battlefield oynayanlara ne oluyor sorusu kafanızda oluşmuştur. Bir konuyu netleştirmek gerekiyor. Battlefield oyuncusu savaş taktiklerinde gelişmiştir, silahları iyi tanır, eline gerçek bir silah geçse nasıl kullanacağını biliyordur ve geçmiş tarih dönemlerine meraklıdır / hakimdir. Geçmişte yaşanan savaşları incelemeyi sever ve bu konuda bilgilidir. Tabi bu olaya bakış açınızla alakalı bir şey. Oyunu birlikte oynadığım bir kaç arkadaşımın benim gibi olduğunu gördükçe delirmiş olabileceğim seçeneği aklımdan çıkıyor bir anda. Eğer sizde bu konulara meraklıysanız Airsoft ve Paintball sporlarını kesinlikle öneriyorum. Hatta net olarak taktik sporlara yönelmeniz en iyisi. İnsanı başka yerlere götürüyor emin olun. Savaş dizileri ve filmlerini de unutmamak lazım. Kardeşler Takımı, Pearl Harbor, Kapıdaki Düşman, Piyanist, İnce Kırmızı Hat, Er Ryan’ı Kurtarmak, A Bridge Too Far, Navaron’un Topları, Stalingrad ve 12 Kahraman Haydut bir anda aklıma gelenler. Hala izlemeyen var mı?

+ Türkçe Battlefield Yakın Mı?
Bir diğer merak konusu Battlefield serisinin yeni oyunlarının Türkçe olup olmayacağı. Bu konuda Türkiye’de büyük bir baskı kurulmaya başlandı yapımcı firmalara karşı. Hala aktif olarak yürütülen kampanyalarda bulunuyor. Son dönemde özellikle Sony PlayStation platformu oyuncuları için Türkçe oyunları ardı ardına satışa sunmaya başladı. Crytek’te elinde tuttuğu gücü ile Crysis’i ve devam oyunlarını Türkçe olarak karşımıza çıkarmış oldu. Aral Game’de Türkçe oyunlar için çalıştığını her fırsatta dile getiriyor.

Battlefield serisinin satış rakamları her yeni oyunla birlikte artıyor bu bir gerçek. Yeniden tekrarlamak gerekirse Battlefield 3 henüz ön sipariş aşamasında tükenen ilk Battlefield oyunu oldu ülkemizde. Toplulukların sesleri de her geçen gün güç kazanarak yükselmeye devam ediyor. Bizde bu oyunları orjinal alarak desteklediğimiz taktirde yapımcı firmalar bu gerçeği gözardı edemeyecek duruma gelecek ve Türkçe oyunları peşi sıra karşımıza çıkaracaklar. Bilindiği üzere ülkemiz korsanla mücadelede çok yol kat etti. İnsanlar çeşitli platformlar sayesinde bilinçleniyor. Bugün popüler oyunlar korsan fiyatından daha ucuza temin edilebiliyor. Uzun lafın kısası sektöre verdiğiniz desteğin karşılığını çok yakın bir zamanda alacağız. Sadece Türkiye ismini her yerde duyurmamız gerekiyor.

Son olarak hatırlatmadan geçmeyelim Battlefield 3′ün senaryo modunda Irak görevini hatırlayalım. Olayın Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgede geçmesi nedeniyle Türkçe konuşmalar duyuyoruz. Bu cümleler “Ahmet neler oluyor böyle? ”, “Ben nerden bileyim? ”, “Tamam! Tamam! ” gibi repliklerden oluşuyor. Belki daha fazla cümle var fakat benim dikkat ettiklerim bunlar. Sadece ufak bölümlerde bile bu ayrıntıları görmek güzel ve yeni gelecek seri oyunlarına daha bir güzel bakmamızı sağlıyor.

+ Ve Son…
Son olarak üç bölümden oluşan yazı dizimizi bıkmadan okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Sizlere bir Battlefield forumundan kopyaladığım alıntıyı biraz değiştirerek aktarıp veda etmek istiyorum. Yazıyı yazan arkadaş eski zamanlarda topluluğuyla oynadığı oyunların etkisi altında kalmış ve Battlefield 3′ün çıkmasıyla birlikte eski dönemi hatırlamak babında bir cümle kuruyor. Bu oyunu oynayanların seriye ne kadar bağlı olduğunu buradan göreceksiniz. İnanarak oynuyor denir ya, en güzel örneğidir bu cümleler.

“İsimsiz ihbar mektuplarını gönderen bendim.
Wake Island adasına gömülen askeri mühimmatları
ve bir çok Japon askerinin gene orada
faili meçhule gönderilişini gördüm…”
Bir Battlefield Askeri – 23/8/2010, 08: 27

+ Battlefield Serisi Tarihi Belgeselini İzlemeyi Unutmayın!

Lütfen Dikkat: Ahmet ‘Synche’ Elitaş tarafından ESL Türkiye için hazırlanmıştır. İzinsiz hiç bir sitede yayınlanamaz. Yazı içerisinde bulunan görselleri buradan downloadedebilirsiniz.

Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Battlefield Tarihi #2 Ek

+ Battlefield 3 Multiplayer Görevleri ( B2K Assignments )
Battlefield 3’e Back to Karkand (B2K) DLC paketi ile birlikte bir dizi görev sistemi gelmişti. Bu görevleri tamamlayarak toplamda 10 silahı aktif edebiliyorsunuz. Gelin hep beraber bu görevleri inceleyelim. Bu silahları kullanabilmeniz için başta da belirttiğimiz gibi Back to Karkand DLC paketine sahip olmanız gerekmektedir.

FAMAS
-Defibrillator ile 10 hayat kurtarın.
-Sağlık çantası ile 10 askere yardımcı olun.

L85A2
-Assault Rifles silah sınıfı ile 100 düşman öldürün.
-Grenade Launcher ile 20 düşman öldürün.
-Squad DM modunda 5 round kazanın.

G53
-Takımınızın elektronik malzeme ve araçlarına 10 tamir işlemi yapın.
-Tamir aracı ile 1 düşman öldürün.

QBZ-95B
-Taşınabilir roketlerle 50 düşman öldürün.
-Tamir aracı ile 1 düşman aracını etkisiz hale getirin.
-Conquest modunda 5 round kazanın.

QBB-95
-Light Machine Guns silah grubuyla 20 düşman öldürün.
-Mortar kullanarak 2 düşman öldürün.

MG36
-Light Machine Guns silah grubuyla 100 düşman öldürün.
-Takım arkadaşınızın 50 kez cephane ihtiyacını karşılayın.
-50 kez Suppression Assists alın.

QBU-88
-Sniper Rifles silah grubu ile 20 düşmanı öldürün.
-Düşman veya düşman araçlarını 5 kez SOFLAM veya Q aracılığı ile spotlayın.

L96
-50 düşmanı kafa hizasından ( Headshot ) avlayın.
-Düşman veya düşman araçlarını 50 kez SOFLAM veya Q aracılığı ile spotlayın.
-Bıçakla 5 düşman öldürün.

PP-19
-10 M-COM istasyonunu etkisiz hale getirin.
-Conquest modunda toplam 10 bayrak bölgesini ele geçirin.
-Strike at Karkand haritasında 2 saat oynayın.

MK3A1
-PP-19 ile 10 düşman öldürün.
-DPV Jeep ile 5 düşmanı ezerek öldürün.
-BTR-90 IFV ile 10 düşman öldürün.
-Sharqi Peninsula haritasında 2 saat oynayın.
-Gulf of Oman haritasında 2 saat oynayın.

Battlefield

+ Hudlar ve Bilgi Barları
Battlefield’ın bu oyununda bilgilendirme barları çok renkli, göze batan güzel bir tasarımla bizlere geliyor. Ekranın 3 köşesine yayılan bu barları gerek Battlefield: Bad Company 2 gerekse Medal of Honor oynayan arkadaşlar rahatça anlayacaktır. Oyun ekranınız genel olarak yukarıdaki şekilde olacak. Rush, Conquest oyun modları arasında dolaşırken 1 ile 4 arasında numaralanmış kısımda bulunan bazı işaretler yer değiştirebilir veya yok olabilir.

ATTACK– Takımınıza tanınan atak şansını bu bardan takip edebilirsiniz.
M-COM– Her sektörde 2 M-COM bulunur. Bunları takım halinde yok ettiğinizde veya korumayı başaramadığınızda kaybolduğunu göreceksiniz.
DIRECTIONS– Bakış yönünüze göre hangi yönde olduğunuzu gösteren bilgi barıdır.
SQUAD– Manganızdaki kişileri görebilir, iletişim kurabilir ve yönetebilirsiniz.
HEALT– Sağlık seviyenizi bu bardan takip edebilirsiniz. Sağlık seviyeniz azaldıktan bir müddet sonra hasar almadığınız taktirde arttığını göreceksiniz.
AMMO– Şarjör / Toplam Cephane sayısını gösterir.
INFORMATION– Bilgilendirme alanıdır. Öldüren / ölen bilgilerini bu kısımdan takip edebilirsiniz.
UNLOCK BAR– Sağda en alt kısımdadır. Kullandığınız silahın unlock seviyesini anımsatır.

Battlefield

+ Kamuflaj Seçenekleri
Battlefield: Bad Company 2 oyuncuları hatırlayacaklardır. Geçtiğimiz yıllarda çıkan bir DLC paketi ile birlikte kamuflaj seçenekleri oyunculara sunulmuştu fakat bu pekte etkili görsellikte değildi. Battlefield 3’le bu seçenekler oyuna entegre halde geldi ve 10’un üzerinde sayıyla karşımıza çıkıyor. Tabi çeşitli promosyonlardan reedem kodu kazandığınız taktirde 3 adet daha kamuflaj sahibi olabiliyorsunuz. Çatışma sırasında avantaj sağlamak istiyorsanız kesinlikle kullanmanız gerekiyor kamuflajları.

Battlefield

+ Karakter Yönetim Sekmeleri
Karakter yönetim sekmeleri diğer Battlefield serisi oyunlarına göre oldukça ayrıntılı ve güzel olarak tasarlanmış. Menüler içinde dolaşarak askeri sınıfınızı assault, engineer, support veya recon olarak seçebilir (deploy), manga seçiminizi yapabilir (squad), yöneteceğiniz karakterinizi düzenleyebilirsiniz (customize). Gene aynı şekilde takımların puan durumunu, harita üzerinde takımınızın anlık takibini ve görev listenize erişebilirsiniz. Deploy butonuna basarak spawn noktanıza ışınlanabilirsiniz. Karakter yönetim menülerine öldükten sonra spawn süreniz dolana kadar erişebilirsiniz. Silah özelleştirme sekmesi de aynı şekilde çok daha detaylı. Tüm parçaları açın ve silahınızı en detayı ile donatın. Tüm olanaklar emrinizde!

+ Rütbeler, Madalyalar ve Nişanlar
Battlefield 3′te erişebileceğiniz toplam 100 rütbe bulunuyor. Rütbe 45 seviyesine kadar klasik askeri rütbeleri atlıyoruz. Sonrasında Colonel Star olarak belirlenmiş 55 uzmanlık rütbesi bulunuyor.

Çeşitli görevler üzerine verilen madalyalar bulunuyor ve bu madalyaların sayısı 40’ın üzerinde. Eğer madalya görevlerini öğrenmek istiyorsanız buradandetaylıca öğrenebilirsiniz. Çoklu oyuncu kısmında yaptığımız güzel işlerle anlık olarak kazanılan nişanlarda bulunmakta ve sayısı gene 40’ın üzerinde. Eğer nişanları nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız buradandetaylıca öğrenebilirsiniz.

+ Ve Son Olarak Oynayış
Bu konu hakkında uzun uzadıya bir yorum yapmaya ihtiyaç duymuyorum. Yeni nesil Battlefield oyunları ( BF2142 sonrası ) oyuncular için daha iyi bir oynayış sunuyor bu bir gerçek. Son yıllarda first person shooter oyunlarda gerçekçiliğin esas alındığını biliyoruz. Medal of Honor, Battlefield bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Battlefield 3’de uçak sürerken gerçek anlamda oyunun sizi kontrol altına aldığını hissediyorsunuz. Helikopteri arkadaşınızla kullanırken keyif alıyorsunuz. Düşmanı vurduğunuz anda oyunu sesli de oynuyorsanız eğer vuruculuk hissini alıyorsunuz. Karşınızdaki adamı vurduğunuzu anlamak önemlidir ve oyun bunu bize sağlıyor.

Bana göre son yılların demeyeceğiz, çünkü gelmiş geçmiş en iyi takım oyununu Battlefield 3 oyunculara sunuyor. Unutmadan söylememiz gereken bir şey daha var. Battlefield oyunları sadece first person shooter kategorisinde değerlendirilmemeli. Tüm yönleri ile bir simülasyon oyunu aslında. Eğer hala Battlefield serisinin sürükleyici dünyasına katılmadıysanız hemen şimdi bir teknoloji mağazasına giderek oyunu gözünüz kapalı satın alın.

eSpor dünyası için bir yorum yapmamız gerekirse önümüzdeki güncellemede izleyici modu da dahil olmak üzere ESL organizasyonları için gerekli bir çok özellik oyuna eklenmiş olacak. Artık Counter-Strike ve Call of Duty gibi oyunların yanında Battlefield serisi de eSpor dünyasındaki yerini alacak. Bu vesileyle tüm Türk takımlarına başarılar diliyorum.

+ Üçüncü Ve Son Bölümde Neler Var?
Yazımızın üçüncü bölümü yakında sizlerle olacak. İçeriğinden kısaca bahsetmek gerekirse Türkiye’de Battlefield serisi ne kadar oynanıyor, hangi kitleye hitap ediyor, bugüne kadar neler yapıldı, dünyada battlefield serisi ve bunun gibi konulara değineceğiz. Ayrıca çeşitli videoları beğenilerinize sunacağız. Son olarak birinci bölüme bir kaç yeni ekleme yaptım ve yeniden incelemenizde yarar var. Bizleri takip etmeye devam edin…

Yazımızın son bölümünde Türkiye’de Battlefield serisi ne kadar oynanıyor, hangi kitleye hitap ediyor, bugüne kadar neler yapıldı, dünyada battlefield serisi ve bunun gibi konulara değineceğiz. Ayrıca çeşitli videoları beğenilerinize sunacağız. Yazının genel içeriği ise sizlerle sohbet havasında olacak. Değerli yorumlarınızı lütfen esirgemeyiniz.

Geçtiğimiz bölümlerde Battlefield serisini oluşturan oyunları, ortaya çıkma hikayelerini, büyük ses getiren Battlefield 3′ü ve bir çok konuyu gözler önüne serdik. Peki ya bu değerli oyun serisi ülkemizde nereden nereye geldi?

Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Battlefield Tarihi #2

I Love Battlefield diyerek başlıyoruz yazı dizimizin 2. bölümüne. Bugün serinin en son ve en çok konuşulan oyunu : bf3:  Battlefield 3‘ü detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağım. Battlefield 2′den hemen sonra herkesin konuştuğu tek konu ana seriye devam oyununun ne zaman geleceği olmuştur. 2010 sonuna kadar herkesin açıklanacak diye beklediği Battlefield 3′ün ilk tanıtım videosu yayınlandığında yüzümün ifadesini arkadaşlarım en iyi şekilde biliyor aslında.

“Oyun Ekim 2011′de piyasaya sürüldü ve aradan bunca zaman geçti. Neden bir inceleme yazısı hazırlama gereği duydunuz? ” sorusu elbet sorulacaktır. Amacım tüm seriyi kapsayacak keyifli bir hikaye hazırlamaktı aslında. Lafı daha fazla uzatmadan serinin en çok ses getiren oyunu hakkında tüm bildiklerimizi aktarmaya başlayalım.

Battlefield

+ Battlefield 3 ( 2011 )
Serinin 11. oyunu Battlefield 3 ismiyle Ekim 2011′de karşımıza çıktı. Oyun Senaryo, Co-op ve Çoklu Oyuncu modu dahil olmak üzere toplam 3 oyun modu ile oynanıyor. Senaryo modu 2014 yılında geçmektedir. Ana karakterimiz Birleşik Devletler Deniz Piyade Birliği’nde görev yapan James Blackburn. Zaten senaryo Blackburn’ün anlattıkları doğrusunda gelişiyor veya geri dönüşler yaşıyorsunuz.

Co-op modunda ise önemli kişileri kurtarmak için operasyonlara katılıyor, yer timlerine havadan destek sağlıyor vb. gibi önemli görevlerde yer alıyoruz. Co-op bölümlerini ilerleyen başlıklarda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Oyunun çoklu oyuncu kısmı ise asıl konumuz olacak. Zira oyunun sadece çoklu oyunculu kısmı için DICE önceki oyundan 3 kat daha büyük bir ekiple çalıştı. Assault, Engineer, Support ve Recon askeri sınıfları ile toplam 13 Frostbite 2 haritasında savaşacağız. Oyun modları ise önceki oyunlardan daha detaylı olmak üzere Conquest, Conquest Large, Rush, Squad Rush, Squad DM ve Team DM modlarını destekliyor.

Ek Paketler: Back to Karkand, Close Quarters, Armored Kill, End Game
Web: battlefield.com
Log: battlelog. Battlefield. Com

Battlefield

+ Battlefield 3′e Giriş ve BATTLELOG
Battlefield 3′ü Alpha Trial versiyonundan beri deniyor ve inceliyorum. Oyunla birlikte bir çok yeni teknolojinin yanı sıra çok özel bir platform olan BATTLELOG ile tanıştı oyuncular. Etkileyici ve sürükleyici savaş ortamının yanı sıra oyun dışında yaratılan log sistemi oyunculara çok özel bir ayrıcalıklar sağlıyordu. Ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’a benzeyen BATTLELOG ile artık sunucularda yaptığımız maçlar anlık olarak kaydediyor, skorlarımız tutuyor, ileti gönderme ve sesli iletişim ihtiyaçlarımız gene web tarayıcımız üzerinden kullandığımız web tabanlı teknolojiler sayesinde karşılanıyor. Tüm bunların yanı sıra kazandığımız madalya ve nişanlara, duvar yazılarımıza arkadaşlarınız Hohaah! tepkisi verebiliyor, yorum yazabiliyor.

+ Oyun İçi Server Browser Tarih Oldu
Battlefield serisinin tüm oyunlarında yer alan oyun içi menüler ve sunucu listesi bölümü Battlefield 3 ile tarih oldu. Henüz Battlefield 3 ile tanışmamış oyuncular için belirtmekte yarar var. Artık bu işlemlerin tamamı BATTLELOG üzerinden yapılıyor. İlk kez bir Battlefield oyununda internet zorunlu hale getiriliyor. Oyunun senaryo, co-op ve çoklu oyuncu modlarından oluştuğunu söylemiştik. BATTLELOG’da EA Origin hesabınızla oturum açtıktan hemen sonra Campain, CO-OP veya Multiplayer sekmelerinden herhangi birini seçerek oyun modları arasında dolaşabilirsiniz. Quick Match butonuna tıkladığınızda ise BATTLELOG sizin için en uygun sunucuyu buluyor ve oyuna bağlanmanızı sağlıyor. Yani web tarayıcınız, Origin ve Battlefield 3 için bermuda şeytan üçgeni oluşturulmuş. Üç uygulamadan biri olmazsa oyuna hiç bir şekilde bağlanamıyoruz. Tabi tüm bu işlemler için alt kısımda bulunan Game Manager sekmesine tıklayıp web tarayıcınız için gerekli eklentiyi kurmanız gerekmekte.

+ Veteran Status
Veteran Status serüvenimiz pek önemli olmasa da Battlefield 3 ile devam ediyor. Serinin oyunlarından herhangi birine sahipseniz profilinizde sahibi olduğunuz seri oyunları rozetler şeklinde gösterilmeye devam edecek. Battlefield serisinin takipçileri kendi aralarında şu kadar Battlefield oyununa sahibim diyerek yarışmaya devam edecek.

Battlefield

+ Biri Voice Channel Mı Dedi?
BATTLELOG’un bir diğer önemli özelliği de Voice Channel özelliği oldu. Genel olarak TeamSpeak veya Mumble’ın web tarayıcı üzerinden çalıştırılabilen versiyonu olarak tanımlanabilir. COM CENTER butonuna tıklayın ve arkadaşlarınızı kurduğunuz odalara sürükleyin. Bas konuş veya ses aktif özelliği ile arkadaşlarınızla anlık olarak konuşabilir, iletişim kurabilirsiniz. Eğer butonların işlevleri hakkında bir fikriniz yoksa toplam 5 işlevsel butonun açıklamalarını paylaşmış olalım.

CREATE CHANNEL– Kanalınızı yaratmak için butona tıklayın.
DROP ZONE– Görüşme yapacağınız online arkadaşlarınızı Drop Zone bölgesine sürükleyin.
SETTING– Konuşma ayarlarını değiştirebilirsiniz.
PPT KEY– Bas konuş tuşu varsayılan olarak LSHIFT’dir. Ayarlar bölümünden yeni tuş yetkilendirebilirsiniz.
LEAVE– Yarattığınız kanalı iptal etmek ve kaldırmak için kullanabilirsiniz.

+ BATTLELOG Sözlük
BATTLELOG isimli sitede sürekli olarak karşılaşacağınız sözcük ve terimlerin anlamlarını sizler için derledik. İşlevlerini aşağıdan öğrenebilirsiniz.

HOME– Anasayfa kısmına erişmeniz için tıklayın. Campain, CO-OP ve Multiplayer oyun modlarına hızlı erişim için kullanabilirsiniz.
MULTIPLAYER– Server Browser ve Leaderboards sayfalarından oluşur. Server Browser’a tıklayarak oyun için aktif edilmiş tüm sunuculara ulaşabilir, filtre sistemi sayesinde istediğiniz özelliklerde sunuculara ulaşabilirsiniz. Leaderboards sayfasından arkadaşlarınızın ve sizin istatistiklerini takip edebilirsiniz.
NEWS– Oyun için yazılmış tüm duyurulara ve haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz.
FORUMS– Oyunla ilgili görüşlerinizi yazabilir, oyunda keşfettiğiniz hatalarla ilgili geri bildirimde bulunabilirsiniz.
ADD FRIENDS– Arkadaşlarınızı listenize ekleyebilirsiniz.
PROFILE– Profil sayfanıza erişebilirsiniz.
STATS– İstatistiklerinize ulaşabilirsiniz.
ACTIVE SOLDIER– Aktif olan askerinizi takip edebilirsiniz.
SIGN OUT– BATTLELOG hesabınızdan çıkış yapabilirsiniz.
COM CENTER– Com Center gene BATTLELOG’un nimetlerinden. Arkadaşlarınızla sohbet edebilir, çevirimiçi arkadaşlarınızı görebilir, oyunda oldukları taktirde bulundukları sunuculara slot müsait olduğu sürece ulaşabilirsiniz. Sesli sohbet odaları ise projenin ilerleyen ayağını oluşturuyor.
GAME MANAGER– Game Manager bermuda şeytan üçgeni dediğimiz yapının doğru çalıştığını öğrenmenizi sağlar. Oyunu ve Origin’i web tarayıcınıza bağlar. Tarayıcı eklentisinin “Plugin is up to date. ”, Oyun eklentisinin ise “Game is up to date. ” olarak yeşil onay tiki ile görüntülenmesi gerekir. Her iki eklentide sorunsuz yüklenmişse oyuna giriş yapabilirsiniz. Şuan için Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Google Chrome destekler.
UPTADES– Duvarınızda veya profilinizde gerçekleşmiş güncellemeleri görebilir, arkadaşlarınızın yaptığı aktiviteleri takip edebilirsiniz.
BATTLEFEED– Duvarınıza yazdığınız her yazı BATTLEFEED olarak adlandırılır.
FRIENDS BATTLEFEED– Arkadaşlarınızın duvarlarına veya duvarınıza yazdığı her yazı FRIENDS BATTLEFEED olarak adlandırılır.
VETERAN STATUS– Serinin diğer oyunlarına sahipseniz Veteran Status bölümünde gözükecektir. Bunda önemli olan nokta tüm Battlefield oyunlarınızın aynı mail adresine kayıtlı olmasıdır. Eğer aynı olmasına rağmen bu bölümde göremiyorsanız lütfen EA Support aracılığı ile yardım alın.
STATS & PROGRESSION– İstatistiklerinizi görebileceğiniz sayfadır.
WEAPONS & EQUIPMENT– Silah ve Ekipmanlarınızı bu sayfadan görebilirsiniz. Unlock seviyelerini takip edebilirsiniz.
VEHICLES– Kullanabileceğiniz araçları bu sayfadan görebilirsiniz. Unlock seviyelerinizi takip edebilirsiniz.
AWARDS– Sahip olduğunuz Madalya, Nişan ve Achievementleri bu bölümden takip edebilirsiniz.
DOG TAGS– Oyun içinde bıçakla öldürdüğünüz ve künyelerini ele geçirdiğiniz tüm askerleri bu bölümden takip edebilirsiniz.
RANK– Rütbe seviyenizi bu bölümden takip edebilirsiniz. Bir sonraki rütbeye ulaşmak için ne kadar skor yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.
SERVICE STARS– Kazandığınız skorları bu bölümden görebilirsiniz.
TIME PLAYED– Oyunu oynadığınız toplam süreyi görebilirsiniz.
SCORE / MIN– Oyunu oynadığınız süre içinde yaptığınız skoru bu bölümden görebilirsiniz.
CO-OP MISSION– CO-OP görevlerin kaçta kaçını tamamladığınızı bu bölümden görebilirsiniz.
TIME / KIT– Hangi kiti ne kadar süre kullandığınızı bu bölümden görebilirsiniz.
ACCURACY– Düşmanı ne kadar iyi bir şekilde (az mermi) öldürürseniz doğruluk oranınız o şekilde yüksek seviyelere ulaşır.
K/D RATIO– Ölüm / Öldürme oranınız ne kadar iyi ise K/D RATIO oranınız o şekilde yüksek seviyelere ulaşır.

+ Platoon Sayfanızı Oluşturun!
Bir eSpor takımınız veya oyun grubunuz mu var? O halde platoon seçeneği tam size göre. Bir platoon sayfası oluşturabilir, mevcut bir sayfaya üye veya fan olabilirsiniz. Bu size sadece gösteriş sağlamaz. Takım halinde sunuculara giriş yapabilir, parti ve sesli konuşma desteği ile oyunda eğlenceyi üst sınırlara çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu sıralar tüm platoon sayfaları kendilerine yaratıcı logolar hazırlıyorlar. Gene Edit Platoon sekmesinden bilgilerinizi güncelleyebilir, logonuzu oluşturabilirsiniz. Takım halinde bir sunucuya girmek istiyorsanız bir parti oluşturun ve oyuna girecek arkadaşlarınızı partiye sürükleyin. Ardından bir sunucuya Join With Party yaptığınız an takımınızla sunuculara bağlanabilir, aynı squad gruplarında savaşabilirsiniz.

Battlefield

+ Senaryo Modu
Senaryo modu çoğu oyuncuyu tatmin etmese de önemli bir nokta unutuluyor. Battlefield oyun serisi hiç bir zaman senaryo moduna önem veren bir seri olmadı. Bu yüzden senaryo modunda yaşanan aksaklıkların tamamını görmezden gelmek gerekiyor. Yaklaşık 5 saat sürecek bu modun yanlızca ana hatlarını paylaşacağım sizlerle. Onun dışında bomba gibi bir senaryo sizleri bekliyor olacak.

Paris, Tahran ve New York, Süleymaniye ve Irak Kürdistanı senaryonun geçtiği mekanlar arasındadır. Metropol ve şehir alanları oyunda çoğunluğu oluşturmaktadır. Ana karakterimiz Birleşik Devletler Deniz Piyade Birliği’nde görev yapan James Blackburn Rus ajanlarına yardım etmek ve üst rütbeli bir Amerikan askerini öldürmekten suçlanıyor. Bunun akabinde Orta Doğu’da faaliyet gösteren ve çeşitli terör eylemlerine karışan PLR adlı örgütün lideri olan Süleyman’ın (Solomon) New York’ta bir nükleer saldırı yapacağını düşünüyor ve CIA ajanlarını ikna etmeye çalışıyor.

Ayrıca oyunla birlikte aynı gün piyasaya sürülen Battlefield 3: The Russian isimli kitabı temin edebilirseniz kesinlikle okumanızı isterim. Battlefield 3 senaryosunun yanı sıra daha detaylı ve sürükleyici bir maceraya gideceksiniz.

Battlefield

+ CO-OP Modu
Battlefield serisine yeni bir soluk geldi. Evet CO-OP görevlerden bahsediyoruz. Arkadaşlarınızla uzun soluklu bir maceraya katılabilirsiniz. BATTLELOG üzerinden CO-OP sekmesine tıklayın ve bir bölüm seçin. Ardından bölümü hangi arkadaşınızla oynayacaksanız davet gönderin. Kolay, Orta ve Zor olmak üzere 3 zorluk seviyesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Arkadaşlarınızla veya Public Matchmake seçeneği ile eğlence sizleri bekliyor. Gelin kısaca bu görevleri brifing tarzında inceleyelim.

Operation Exodus
Yüksek önemdeki bir kaç savaş esiri belirlenmiş bir ABD kampında gözaltında tutulmaktadır. Henüz olmuş bir deprem kampın savunmasını azaltmış ve PLR saldırılarına karşı savunmasız hale getirmiştir. Bu şekilde kampın tahliyesine karar verilmiştir. Siz ve bir avuç deniz piyadesi, tüm personeli bölgeden uzaklaştırana kadar kampı savunmakla yükümlüdür.

Fire From The Sky
Bir Amerikan konvoyu görevine doğru ilerlerken pusuya düşürülmüştür ve etkisiz hale getirilerek bir köyde esir tutulmaktadır. Onu kurtarmak üzere gönderilmiş askerlere yakın hava desteği sağlayacaksınız.

Exfiltration
Kapsamlı bir istihbarat çalışması sayesinde EL Zakir’i bulmak mümkün oldu. El Zakir Bağdat’ın varoşlarında bir apartman kompleksi içerisinde çıkarma bekliyor. 20′ye yakın asker ise binanın içine konuşlanmış durumda. Onu ilk olarak bulunduğu delikten çıkartarak yeşil bölgeye geri getirmeniz gerekiyor.

Hit And Run
El Zakir’in araştırıldığı şirket Levin Cooperative. Paris’in merkezinde yer alıyor. Gidip ofisteki tüm ihtiyaç duyulan delilleri ele geçirin. Ofisin özel ve silahlı bir güvenlik ekibi var ve geleceğinizi biliyorlar. Dikkatli olun ve görevi tamamlayın.

Drop ‘Em Like Liquid
Paris’te bir rehine durumu gelişti. Ebu Muhammed, bu rehine operasyonunu bizzat düzenlediğini sitesinde doğruladı. Fransız polisi bu konuda bizden yardım talep ettiler. Biz ise onlara yardımcı olmak için ikinizi gönderiyoruz. Belirli bölgelerde keskin nişancı desteği sağlayacaksınız ve rehineleri kurtardıktan sonra Ebu Muhammed’i nötralize edeceğiz.

The Eleventh Hour
Saldırı resmen başladı. Biz bu saldırının El Zakir tarafından belirtilen ana saldırı olduğundan eminiz. Görgü tanıkları ve kameralar Metro ve Paris Menkul Kıymetler Borsası’na bırakılmış bombalar olduğunu doğruluyor. Abdul Rahman, bu saldırının arkasında ise bunu bir kaç yıl önce Londra’da gerçekleşen saldırının benzeri bir şekilde bekliyoruz. Bombayı bulmak ve kişileri silahsızlandırmak için bu son şansımız. Rahman’ı nötralize edip Fransız polisine yardımcı olacağız.

Kim bilir ileride bizlere sunulacak harita paketlerinin yanında CO-OP içinde bir şeyler yapılır. Şöyle bir baktığımız zaman oyun çıkmadan önce 10 adet senaryo seçeneği olacağı belirtilmişti. Fakat bu sayı 6 farklı senaryo ile sınırlı kaldı.

Battlefield

+ Çoklu Oyuncu Modu
Çoklu oyuncu modunun serinin diğer oyunlarından farklı olmadığını en başta belirtmekte fayda var. Conquest Large, Conquest, Rush, Squad Rush, Squad DM ve Team DM olmak üzere toplamda 6 oyun modu bulunan oyunda şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya güçleri karşılaşıyor. İleride çıkacak DLC paketleri ile yeni ülkelerin gelip gelmeyeceği konusu bilinmezliğini korusa da çoklu oyuncu kısmında savaşın Amerika’ya sıçrayacağını biliyoruz.

Askeri sınıflardan bahsetmek gerekirse Assault her zamanki gibi görevleri yerine getirmek ve ön cephede savaşmak için yaratılmış bir sınıf. Engineer sınıfı düşman araçlarını yok ediyor veya dost araçları tamir ediyor. Support sınıfı savaş hattına ağır veya hafif makineli tüfeklerle diğer askerlerin ilerlemesini sağlıyor. Recon sınıfı ise uzak mesafeden düşmanın yerini belirleyerek, keskin nişancı tüfeği ile savaş hattına destek veriyor.

Silahlar ve Ekipmanlar
Battlefield 3′te silahlar daha ayrıntılı. Ve tabi her askeri sınıfın daha fazla ekipmanı bulunuyor. Her silaha takabileceğiniz 3 eklenti takma hakkınız bulunuyor. 52 silahın yanı sıra tüm askeri sınıflarla birlikte kullanabileceğiniz 28 genel maksat silahı bulunmaktadır.

Toplamda 80 silahı tek tek açıklamak anlamsız olacaktır fakat askeri sınıflara göre en çok tutulan silahları belirtmeden geçmeyelim. Buna göre Assault’ta M16A3,  F2000ve FAMAS, Engineer’da M4A1,  AKS-74uve G53, Support’ta M249,  M27 IARve RPK-74M, Recon’daM40A5ve L96en çok tutulan silahlar olarak gözümüze çarpıyor.

Silah Eklentileri, Mermiler ve Fişekler
Eklentileri tek tek açıklamayacağım fakat sırasıyla isimlerini ve en önemli parçaların etkilerini aktaralım istiyorum. Bu eklentiler sırasıyla Kobra (RDS),  Extended Mag,  PKA-S (HOLO), Tactical Light,  PSO-1 (4x),  Laser Sight,  IRNV (IR 1x),  PKS-07 (7x),  PK-A (3. 4x),  Flash Supp,  Reflex (RDS),  Holographic (HOLO),  ACOG (4x),  Rifle Scope (6x),  M145 (3. 4x)isimleri ile karşımıza çıkıyor. Birde kısaca en önemli eklentileri açıklayalım. Tactical Light ve Laser Sight ile çatışmalarda düşmanınızın dikkatini dağıtabilirsiniz. Flash Supp silahınızın ucundan çıkan ateşi en aza indirger ve savaş alanında dikkat çekmezsiniz. Holographic (HOLO) ise tüm özel tim filmlerinde ve oyunlarda karşımıza çıktığı üzere en iyi nişangah eklentisi. Son olarak IRNV (IR 1x) ise ısı algılayıcılı 1x zoom yapabilen dürbündür ve savaş alanında düşmanların yerlerini anlık olarak tespit edebilirsiniz.

Fişekler ise sırasıyla 12G Flechette,  12G Frag,  12G Slugisimleri ile karşımıza çıkıyorlar. 12G Flechette isimli fişek içinde şarapnel ismi verilen ufak çiviler barındırıyor ve hasar oranı en düşük seviyede. 12G Frag isimli fişek ise düşmana veya düşman aracına çarptığı anda bomba gibi patlıyor ve yüksek hasar veriyor. Ayrıca uzak mesafelerden etkili. 12G Slug isimli fişek ise içerisinde büyük bir metal çekirdek barındırıyor. Gene yakın mesafeden düşmana yüksek hasar verebilirsiniz.

Silah ve Karakter Özelleştirmeleri
Silah özelleştirmeleri toplam 14 adet. Karakterinize hızlı koşmak, ekstra şarjör, ekstra el bombası, bombaların patlayıcı etkilerinin geliştirilmesi ve bunun gibi bir çok özelliği gene oyun içinde spawn olmadan önce ilgili sekmeden ayarlayabilirsiniz.

Araçlar
Battlefield 3′te araçlara baktığımızda gene geçmiş Battlefield oyunlarından daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Savaş uçaklarından tanklara, zırhlı personel taşıyıcılardan deniz araçlarına çok geniş bir yelpaze mevcut. Ayrıca bu oyunda detaylı şekilde anti hava araçlarına yer verildiğini söylemekte fayda var.

Toplam 30 aracın bulunduğu Battlefield 3′te tanklardan M1 Abrams ve T-90A, savaş uçaklarından F/A-18E Super Hornet ve SU-35BM FLANKER-E, helikopterlerden AH-Z1 Viper gibi araçların en çok kullanılanlar listesinde olduğunu söylemek mümkün.

Araç Özelleştirmeleri
Araçların yanı sıra bu araçları özelleştirmek için kullanabileceğiniz toplamda 76 araç özelleştirmesi de kullanılmak üzere bizleri bekliyor. Bu özelleştirmeler sayesinde havadan karaya füzeleri aktifleştirebilir, tanklara gece görüşü ve kızıl ötesi görüş özellikleri kazandırabilir, ekstra zırh özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

Bu özellikleri kullanmanız savaş alanındaki etkinliğinizi ve sağlık durumunuzu doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden spawn olmadan önce menüler arasında araç özelleştirmeler sekmesine gelerek bu özellikleri ayarlamanız gerekiyor.

Battlefield

+ Battlefield 3 Multiplayer’a Yabancı Olanlara
Battlefield 3’ün multiplayer modları PC’de 64 kişi olarak destek vermektetir. Conquest, Rush ve Team DM isimli 3 ana mod bulunuyor. Diğer modlar ise ana modların farklı varyasyonları olan Squad DM, Squad Rush ve Conquest Large olarak karşımıza çıkıyor.

Rush modunda takımlar saldıran ve defans olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ve saldıran takım düşmanın 2 M-COM istasyonunu yok etmek için çalışıyor. Bad Company 2’den farklı olmak üzere M-COM istasyonu C4’ler veya bombalarla hasar almıyor. İllaki yanına gidip E tuşuna basmanız ve bombaları kurmanız gerekiyor. Savunan takımın ise M-COM istasyonlarını karşı takımın ticketları bitene kadar koruması gerekli. Her öldüğünüzde takımınızın ticket havuzundan yediğinizi unutmayın ve buna göre strateji geliştirin. Ölmek yerine takım arkadaşınız tarafından canlandırılırsanız ticket kullanmayarak takımınıza zarar vermiyorsunuz. Burada Battlefield serisinin takım oyunu yönü bir kez daha karşımıza çıkıyor. Kötü strateji takıma zarar veriyor.

Conquest modunda düşmanın ticketlarını bitirmeye çalışıyorsunuz. Ve en çok bayrağı elinde bulunduran takım karşı takımın ticketlarını en hızlı tüketmesine neden oluyor. Bu yüzden oyun boyunca o bayrak senin bu bayrak benim koşturarak arı gibi çalışmanız gerekiyor. Yeri geliyor yoğun saldırı altında bayrak koruyorsunuz, yeri geliyor haritanın diğer ucundaki bayrağı geri almaya gidiyorsunuz.

Son ana mod ise Team DM. Adından da anlaşılacağı gibi bu moddaki tek amaç tüm düşmanlarınızı öldürmek. Oyunda canın 100 olduğu normal modun dışında, birde Hardcore modu bulunuyor ki burada kafanızı düşmana göstermek dahi kritik bir hal alıyor. Çünkü bu modda canınız 60’a düşüyor. Yani çok daha kolay ölüyorsunuz. Kolay ölmenin bir yoluda kafanıza kurşun yemek. Normal modlarda 100 cana sahip biri vücuduna tek kurşun yediğinde ölmüyor. Yani birini kafasından vurmazsanız isterseniz keskin nişancı olun genede tek kurşunla indiremiyorsunuz.

Sınıflara ayrıntılı bir şekilde deyinmeden önce hızlıca geçecek olursak Assault taze ölüleri kaldırabiliyor ve etrafa sağlık paketi bırakabiliyor. Engineer tamir kitine, roketlere, mayınlara ve yoldan giden robota sahip. Support sınıfının C4’leri, hareket algılayıcı patlayıcıları, havan topu ve ağır / hafif olmak üzere makineli tüfekleri bulunuyor. Recon ise hareket algılayıcı dedektörler, uçabilen ve uzaktan kontrol edilebilen bir araca ve bolca keskin nişancı tüfeğine sahip.

Şimdi sınıfların biraz daha detayına inelim. Battlefield 3’te her şey takım oyununa göre tasarlandığı için sınıfları olması gerektiği gibi yansıtacağız. Siz kendi ekibinizle veya tek başınıza başarılı şekilde oynuyor olabilirsiniz. Öncelikle Assault oyunun sağlıkçısı konumunda. Yani oynarken önceliğiniz adam vurmak değil yanınızda can çekişenleri kaldırmak olmalı. Takımınızın ticketlerı azalmasın ve o an bölgedeki asker sayısı azalmasın. Bu nedenle canı azalmış bir asker gördüğünüzde yanına sağlık paketi atın veya yoğun çatışma olan bir bölgede takım arkadaşlarınızın dibine bırakın. Böylece bol bol puan kazanabilir ve fazla efor sarf etmeden çatışmaya devam edebilirsiniz. Ölen birini gördüğünüzde hemen yanına gidip kaldırın fakat uzakta ise kendinizi riske atmayın. Artık onun için yapılabilecek bir şey kalmıyor. Diğer sınıfları oynarken de tam tersi geçerli. Cengaverlik yapıp düşmana yaklaşmayın ve mümkün olduğu kadar sağlıkçıların yanında durun. Bu hem size ulaşmalarını sağlayacak hemde canınız sağlık paketleri nedeniyle normalden iki kat daha hızlı dolacak. Normalde canınızın artması için zarar görmeden 15 saniye civarı beklemeniz gerekiyor. Fakat etrafta sağlık paketi varsa hiç beklemeden saniyede 10 can toplarsınız. Ha birde Assault ile oynarken kendinizi de düşünün. Kritik şekilde vurulduğunuzda yere yatıp kendinize sağlık paketi atın ki canınız hızlıca dolsun.

Silah eklentileri bizim için çok önemli. Örneğin Foregrip yatay tepmeyi yarıya indirir. Dikey tepmeyi ( Support sınıfı için ) 1/3 azaltır. Bipod dikey ve yatay tepmeleri yüksek oranda azaltır. Heavy Barrel kurşunların yayılmasını azaltır ve dikey tepmeyi arttırır. Flash Suppressor silahın alevini gizler. Kurşunların saçılmasını arttırır. Laser Sight yakınlaştırma yapmadan isabet oranını arttırır. Düşmanın az da olsa dikkatini dağıtır. Extended Magazine silahın maksimum mermi sayısını %50 – %100 arttırır. Tüm bunların yanında sayamadığımız bir sürü eklenti bulunuyor.

Her sınıfın en çok dikkat çeken silahlarına deyinmeden önce birkaç ön bilgi geçelim. Öncelikle kullanacağınız silahın geri tepmesi çok önemli. Çoğu silah yukarı ve aynı zamanda yanlara doğru teper. Tetiğe ne kadar çok basarsanız hedeften o kadar çok şaşarsınız. Eğer kullanacağınız silahın nasıl teptiğini öğrenirseniz ateş ederken bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca silahı gez, göz, arpacık yaptığınızda hareket hızınızı farklı etkiliyor. Silah seçimlerinizde buna da dikkat ederek oyun stilinize göre doğru seçimi yapmalısınız. Mesela M16A3 KH2002’ye göre çok daha yavaş kalıyor ki aradaki fark dikkate değer.

Şimdi ise en iyi silahlara bir göz atalım. Assault sınıfının birkaç silahına bakalım. Oyundaki en hızlı atıcılardan biri AEK-971. Hatta Back to Karkand paketi ile birlikte FAMAS gelmemiş olsaydı Assault’un en hızlısıydı. Ayrıca geri tepme oranları da çok düşük. Yakın ve orta mesafede oldukça etkili, uzak mesafede ise seri atış yapmazsanız iyi sonuçlar veriyor. En büyük dezavantajları ise şarjör değiştirme süresinin en yavaşlardan biri olması ve yanlara doğru tepmesi. Fakat bu sorunu Foregrip silah eklentisi kullanarak aşabilirsiniz.

F2000 tam vur / kaç silahı. Silahın ilk kurşundaki tepmesi çok yüksek. Hatta gez, göz, arpacık yaptığınız zaman kurşunlar çok saçılıyor fakat yakınlaştırma yapmayıp ateş ettiğinizde diğer silahlara göre çok daha başarılı. Eğer yakınlaştırma yapmadan kullanacağım diyorsanız üzerine Laser Sight takarak silaha hızlı bir şekilde kurşun kusturabilir hem de rakibinizin dikkatini dağıtmış olursunuz.

Hızlı şarjör değiştirme, hızlı kurşunlar ve düşük tepme M16A4 ve kardeşi M16A3’ü çekici kılıyor. Aslında bu silah tüm özellikleri ile iyi bir orana sahip olduğu için gayet tercih edilebilir. Kendine ortalamanın üzerinde yer edinirken ne eklentisi taksam diye düşünmenize gerek kalmıyor.

Eğer Engineer olduysanız haritalar sizden soruluyor. Takımınızın kullandığı tüm araçları ve elektronik cihazları tamir edebilir veya düşmanın araçlarını yok edebilecek tüm donanıma sahipsiniz. Şöyle ki arkasında iki Engineer ile gelen bir tankı durdurmak son derece zor bir iş. Uçarken helikopter dahi tamir edebilirsiniz. RPG mi Javelin mi konusuna girmeye hiç gerek yok. RPG ile daha özgür oluyorsunuz. Javelin ile tam 12’ye atıyorsunuz. Bu sınıfta birde mühimmat taşıyabilen ve bomba kurup imha edebilen uzaktan kumandalı botlar bulunmakta. Engineer’da öne çıkan silahlar M4A1, A91, SCAR-H olarak karşımıza çıkıyor. A91 atış hızı, düşey geri tepme oranları ve diğer silahlara göre yakınlaştırmadan isabetli atış oranıyla tam Laser Sight takmak üzere yapılmış. Şarjör değiştirme süresini hesaba katarak dar alanlarda terör estirebilirsiniz. Bu silahı uzak mesafe için kılıfından çıkarmayın. SCAR-H ise hasar ve isabet oranıyla hareket etmeden düşman avlamanız için dizayn edilmiş.

Support sınıfı daha detaylı olmak üzere göze çarpıyor. Ağır ve hafif makineli tüfekleri, C4′leri ve Claymore’ları ile asıl yıkıcı etkiyi bu grup yapıyor. En iyi silahları M27 IAR ve RPK-74M. Bu silahları eklentilerle birlikte kullanarak daha güzel işler çıkarabilirsiniz.

Recon sınıfında bulunan SOFLAM ve uzaktan kumandalı gözlem mekaniği sayesinde düşmanlarınıza kök söktürebilirsiniz. Ayrıca haritalara göre kamuflaj seçerek gizlendikten sonra düşmanlarınızı avlamaya başlayabilirsiniz. Klasın en iyi silahları M40A5 ve L96 olarak göze çarpıyor.

Haziran 2012

Ahmet Elitaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Battlefield Tarihi #1

2002 yılına uzanan bir zaman yolculuğuna ne dersiniz? Ünlü oyun serisi Battlefield’ı baştan sona geniş bir şekilde inceliyoruz…

Bu yazımızda her yeni çıkan oyunuyla olay yaratmış ünlü oyun serisi Battlefield’ı ele alıyoruz. Serinin bugüne kadar çıkan tüm oyunları hakkında kısa kısa bilgilendirmeleri bulabileceğiniz yazımızda serinin en son oyunu Battlefield 3hakkında detaylı bir incelemeye de yer verdik. İlk – son sıralamasıyla hazırladığımız yazımıza lafı daha fazla uzatmadan başlayalım ve 10 senelik tarih gezintisine hep birlikte çıkalım.

Battlefield

+ Codename Eagle ( 1999 )
Codename Eagle piyasaya sürüldüğünde DICE daha emekleme aşamalarındaydı. Oyunun temel oynayış tarzı Battlefield serisi ile aynı. Oyunu çalıştırabileceğiniz platform Windows 95/98. Oyun motoru ise Refractor Engine 1. 0 olarak göze çarpıyor. Codename Eagle sayesinde şuan Battlefield serisini oynuyoruz diyebiliriz. Şimdiki serinin fikir babası oymuş aslında.

Battlefield

+ Battlefield 1942 ( 2002 )
İlk hatırlayacağımız oyun Battlefield 1942. Yıl 2002′yi gösterdiğinde Battlefield 1942 gündeme bomba gibi düşecekti. Zira o güne kadar II. Dünya Savaşı temasını en detaylı şekilde oyunculara aktaran ilk video oyunu olarak karşımıza çıkıyordu. Oyundaki temel amaç savaş alanındaki kontrol noktalarını ele geçirerek stratejik üstünlük sağlamaktı. O tarihte çıkan çoklu oyunculu oyunlar içinde takım halinde mücadele edildiği sürece düşman askerlerini zor durumda bırakabildiğimiz tek oyun olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca takım oyunu kavramı online oyunlarda ilk kez karşımıza çıkıyordu. Axis (Mihverler) ülkeleri Almanya, Japonya ve İtalya’dan oluşmaktaydı. Buna karşılık olarak Allied (Müttefikler) ülkeleri ise İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, Özgür Fransa ve Kanada’ydı.

Conquest, Team Deathmatch, Capture The Flag ve Co-op gibi detaylı oyun modlarını o dönemde bizlere sunan Battlefield 1942 kısa sürede büyük bir oyuncu kitlesine ulaştı. Aradan çok zaman geçmeden Battlefield 1942: The Road to Romeve Battlefield 1942: Secret Weapons of WWIIadı altında çıkan 2 tane ek paketi ile savaş alanı çok daha çetin mücadelelere sahne oldu.

Oyunda 5 çeşit asker sınıfı vardı ve bu yenilik çoklu oyunculu savaş oyunlarının tek düze yapısını saf dışı bırakıyordu. Her sınıfın farklı teçhizatı bulunuyor, savaş alanında daha etkin rol oynuyorduk. Her şeyden önce Battlefield, ilk oyundan itibaren uçak, tank, zırhlı personel araçları ve deniz araçlarını kullanabildiğimiz bir simülasyon paketiydi. Aslında seriyi ileride büyük bir kitleye sevdirecek asıl özellik buydu.

Ek Paketler: The Road to Rome, Secret Weapons of WWII
Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield Vietnam ( 2004 )
Serinin ikinci oyunu Battlefield Vietnamismiyle 2004 yılında karşımıza çıktı. Ho Chi Minh patikası, Hue Muharebesi, la Drang Vadisi, Flaming Dart Operasyonu, Khe Sahn Muharebesi ve Saygon Muharebesi gibi gerçek tarihe dayanan geniş haritaları içermektedir. Bu oyunda N. V. A olarak adlandırılan Kuzey Vietnam ve Vietkong ile kısaca U. S olarak adlandırılan ABD ve Güney Vietnam arasında gerçekleşen savaşlarda yer alıyoruz.

Conquest, Evolution, Custom Combat ve Co-op modlarını gene en güzel şekilde oyunculara sunan oyun o dönemde pek tutulmasa da Battlefield 3′te yenilikler listemizde olacak M224 MORTAR vb. gibi silahları daha o dönemde ilk kez karşımıza çıkarmıştı bile. Gerçek savaş silahlarını kullanma fırsatını gene bu oyunda kazanmış olduk. Bu silahlar genel olarak AK-47, M16 gibi piyade tüfekleri, zırhlı personel taşıyıcıları ve tanklara karşı etkili yer mayınları, RPG-7, C4 ve saatli bomba gibi silahlardır. Sadece Amerikan jet uçaklarına özel bir ayrıcalık ise napalm bombası atma özelliğidir. Son olarak çeşitli hava araçları ve yer zırhlılarını kullanırken radyo konuşmaları ve 1960′ların gerçek müzikleri dinlediğimizi belirtmekte fayda var.

Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield: Modern Combat ( 2004 )
Serinin konsollara özel çıkmış ilk oyunu Battlefield: Modern Combatismiyle piyasaya sürüldü. Oyun, Kazakistan’da yer alan NATO ve Çin birlikleri arasında yaşanan kurgusal savaşları konu almaktadır. 24 kişilik multiplayer haritalarında Conquest ve Capture The Flag oyun modlarında oynanabilen oyunda taraflar NATO’ya (Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği) karşı Çin ve Orta Doğu Koalisyonundan oluşuyordu. Oyunun senaryo kısmını ise serinin önceki oyunlarına göre daha gelişmiş grafikler ve gerçekçi sesler ile hiç sıkılmadan saatlerce oynayabilirsiniz.

Oyunun kalbi olan oyun türü Conquest olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunda haritalar sektörlere bölünmüş durumda ve her takımın oynanan haritalara göre başlangıç ticketları vardır. Diğer Battlefield oyunlarında olduğu gibi haritadaki sektörlerin yarısından fazlasına sahip olduğunuzda karşı takımın ticketları düşmeye başlıyor. Ticketları biten takım ise oyunu kaybediyor. Kayıpların telafisi olmadığı için taktiklerin oyun öncesi en güzel şekilde yapılması gerekiyor.

Bir diğer oyun modu ise Capture The Flag olarak karşımıza çıkmakta. Bu modda 2 takım, 2 base ve 2 bayrak bulunuyor. Karşı takımın bayrağını kaçırarak kendi noktanıza taşımanız gerekiyor. Tabi bunun yanında rakiplerinizden gelebilecek tehlikelere karşı kendinizi korumanız veya savaşmanız gerek.

Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield 2 ( 2005 )
Ve Battlefield 2karşımızda. 2005 yılında oyun dünyasına bomba gibi düşen video oyunu oldu hiç kuşkusuz. Modern savaşlar kategorisi denince Battlefield 2′nin oyuncular üzerinde farklı bir yeri vardır. Orta Doğu’daki şehir, kasaba ve kumsallardan Çin’in yüksek ovaları ve köylerine kadar geniş ve gerçekçi kurgusal operasyon ve muharebe alanlarında savaş bir başka oluyordu bu oyunda.

Oyunda Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık gibi büyük güçlere karşı Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Orta Doğu Koalisyonu ile oynuyoruz. Ayrıca askeri sınıflar serinin diğer oyunlarına göre daha detaylı hazırlanmış durumda. Refractor Engine grafik motorunun gelişmiş versiyonu olan Refractor 2 bu oyunda kullanılmıştır. Ayrıca ESL Avrupa’da ligleri açılmış ilk Battlefield oyunudur. Son olarak Battlefield 2: Special Forces,  Battlefield 2: Euro Forceve Battlefield 2: Armored Furyadı altında 3 ek paketi ile oyuncuların gönlünde taht kurmuştur.

Ek Paketler: Special Forces, Modern Combat, Euro Force, Armored Fury
Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield 2142 ( 2006 )
Geleceği ve kurgusal olayları bilim kurgu tarzında konu alan Battlefield 2142, 2006 yılında karşımıza çıktı. Uzay aracı, ışın tüfekleri, yürüyen dev robotlar ve bunun gibi ileri düzey savaş araçlarını içeren oyun seriye farklı bir renk katmıştı.

Oyunun konusunu incelediğimizde dünyada başlayan yeni buzul çağı tüm dünyayı kuşatmaya başlamakta, dünyadaki kaynaklar çok hızlı bir şekilde azalmaktadır. Birleşmiş milletler dağılmış ve yeni siyasi kutuplaşmalar başlamıştır. Savaş bu sefer Pan Asya Koalisyonu (PAC) ile Avrupa Birliği (EU) orduları arasında geçiyor. Oynayışın önceki oyunlardan bir farkı olmadığını söylemek istiyorum.

Serinin önceki oyunlarından ayrı olarak rütbenizin yükselmesinin ardından karakterinizi geliştirecek yeni özellikler ve silahlar kazanabiliyorsunuz. Yeteneklerinize göre farklı sınıflardan çeşitli özellikleri birleştirerek kendi oyun stilinizi yaratabiliyorsunuz. Elektromanyetik bombalar, uçak ve tank savarlar, akıllı mayınlar, gizleyici araçlar ve daha bir çok silah savaş alanını sonsuza dek değiştiriyor.

Battlefield 2142: Northern Strikeisimli ek paketi ise 2007 yılında piyasaya sürüldü. Northern Strike’ın konusu 2145 yılında Rusya’nın Kuzey ve Orta Avrupa’yı tekrar işgal etmesi ve Avrupa’nın topraklarını geri almak için Rusya’ya karşı saldırıya geçmesidir. Eğer modern savaş araçlarından sıkıldıysanız ve ileri düzey savaş araçlarını kontrol etmek istiyorsanız Battlefield 2142 tam size göre bir oyun.

Ek Paketler: Northern Strike
Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield: Bad Company ( 2008 )
Yıl 2008′i gösterdiğinde serinin konsollara özel ikinci oyunu Battlefield: Bad Companyismiyle karşımıza çıktı. Bu oyun DICE’ta hareketlenmelerin başladığının göstergesiydi aslında. Yepyeni bir grafik motoru, mükemmel düzeyde tasarlanmış savaş alanı ve eşsiz yıkımlı çoklu oyuncu deneyimi yaşıyorduk. Ayrıca seriye Bad Company adı altında birde alt seri kazandırılmış oldu.

Tekli oyuncu kısmıyla da serinin ilk detaylı oyunu olduğunu söylemek mümkün. Battlefield: Bad Company, kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden ve para uğruna hayatlarını riske atan bir grup askerin macerasını anlatmaktadır. Gene oyunda bulunan binalarının %90′ına hasar verebiliyor veya yıkabiliyoruz.

Çoklu oyuncu kısmında ise bir dizi yenilikle karşımıza çıkan oyunda, küçük gruplar (squad) yerine daha büyük gruplar vardır. Bu büyük gruplar takımlar içindeki mini takımlar gibidir.

Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield Heroes ( 2009 )
Serinin en eğlenceli oyununa hazır mısınız?  Battlefield Heroes, 2009 yılında karşımıza çıktığında bir çok oyuncu kitlesi tarafından eleştiriliyor, serinin orjinal havasının bozulduğu düşünüyordu. Fakat oyun piyasaya sürüldükten hemen sonra tüm Battlefield oyunlarından daha çok oynayıcı kitlesine ulaştı. 2012 itibariyle oyunu aktif olarak oynayan 10 milyon’a yakın oyuncu olduğunu belirtelim.

Oyun bedava sloganı ile çıkan ilk Battlefield oyunu oldu. Teması ise çizgi film tadında II. Dünya Savaşıydı. Commando, Gunner ve Soldier askeri sınıflarından oluşan oyun National Army ve Royal Army olmak üzere iki hayali askeri güç arasında geçiyor. Dilerseniz oyuncu mağazasından karakterinizin üzerine kıyafetler, zırhlar veya silahlar satın alabiliyorsunuz. Ayrıca komik duygu ifadeleri ile oyunu dahada eğlenceli kılabilirsiniz. Son olarak oyunun ilk Türkçe Battlefield oyunu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Eğer Battlefield Heroes dünyasına katılmak isterseniz buradanEA & Origin hesabınızı kullanarak oturum açabilir, oyunun eğlenceli dünyasına katılabilirsiniz.

Web: battlefieldheroes.com

Battlefield

+ Battlefield 1943 ( 2009 )
Serinin konsollara özel çıkmış üçüncü oyunu Battlefield 1943ismiyle karşımıza çıktı. II. Dünya Savaşını konu edinen oyunda Pasifik Cephesi’nde Amerikan Deniz Piyadeleri ve Japon İmparatorluğu Deniz Kuvvetleri arasında yaşanan kara ve deniz muharebelerini konu almakta.

Frostbite oyun motoru ile yaratılan Iwo Jima, Guadalcanal, Coral Sea ve Wake Island harilarında kıyasıya süren savaşta taraflar Rifleman, Infantry ve Scout askeri sınıflarını seçebiliyorlar. Oyun PC versiyonu Battlefield: Bad Company 2′nin duyurulmasının ardından kısmen iptal edildiğini hatırlatalım.

Web: battlefield1943.com

Battlefield

+ Battlefield: Bad Company 2 ( 2010 )
Ve yıl 2010′u gösterdiğinde Battlefield: Bad Company 2karşımıza çıktı. Yepyeni ve geliştirilmiş bir oyun motoru ile Battlefield severlerin beğenisine sunuldu. Daha büyük haritalar, gerçekçi silahlar ve çoklu oyuncu modu çok beğenildi.

Battlefield: Bad Company 2′de Battlefield: Bad Company’de olduğu gibi senaryolar üzerine kuruluydu. Oyun ilk olarak II. Dünya Savaşı ile başlıyor. Pasifik Cephesi’nde Japonlara karşı çarpışıyoruz. Görevimiz çok önemli bir bilim adamını kaçırmak. Oyunda ilerledikçe modern zamana geliyoruz.

Çoklu oyuncu kısmı Rush, Conquest, Squad Rush ve Squad Team Deathmatch modlarından oluşan oyunda Amerika ve Rusya çetin bir savaş geçiriyor. Yıkım oranı konsollara özel çıkarılmış Battlefield: Bad Company’ye oranla büyük ölçüde artmıştır. 2010 sonunda iseBattlefield: Bad Company 2 – Vietnamsavaşını konu alan bir DLC paketi piyasaya sürülerek büyük beğeni toplamıştır.

Ek Paketler: Vietnam
Web: battlefieldbadcompany2.com

Battlefield

+ Battlefield Online ( 2010 )
Battlefield Online DICE tarafından yetkilendirilmiş bir Kore oyun stüdyosu tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir oyun. Oyunun açık beta testleri 30 Mart 2010′da başlamıştı. Şu sıralar kararlı sürümde yoluna devam ediyor. Oyunun grafik motoru ise Modified Refractor 2 Engine. Geliştirici firma listesinde Neowiz Games, EA Digital Illusions CE yer alıyor. Pek bilinen bir oyun olmasa da Battlefield oyunları listemizdeki yerini alıyor. Ayrıca bu oyunda Battlefiend 2′nin aksine 100 maksimum oyunculu savaşlar için destek verilmiştir.

Web: bfo.pmang.com/

Battlefield

+ Battlefield Play4Free ( 2011 )
Serinin ikinci ücretsiz oyunu Battlefield Play4Freeismiyle 2010 yılında karşımıza çıktı. Battlefield serisini henüz oynamamış oyuncular için geliştirilmiş oyunun Battlefield 2′nin bire bir kopyası olduğunu söylemek mümkün. Strike At Karkand, Gulf Of Oman ve Sharqi Peninsula gibi ünlü haritalar bu oyunla yeniden Battlefield severlerle buluştu.

Battlefield Play4Free’de Assault, Medic, Engineer ve Recon olmak üzere toplam 4 askeri sınıf yer alıyor. Bu sınıfların birbirinden farklı oyuna avantaj sağlayan özellikleri mevcut. Örneğin Recon sınıfında yere Motion sensor atıp düşmanların yerlerini kendi takımımıza bildirebilir veya kendi oyununuza katkı sağlayabilirsiniz.

Eğer Battlefield Play4Free’nin sürükleyici dünyasına katılmak isterseniz buradanEA & Origin hesabınızı kullanarak oturum açabilir, oyunun eğlenceli dünyasına katılabilirsiniz.

Web: battlefield. Play4free. Com

Battlefield

+ Battlefield Modifikasyonları
Modifikasyon paketlerinden bahsetmezsek olmazdı değil mi? Evet bir çok Battlefield oyunu için sayılamayacak kadar modifikasyon paketi duyuruldu. Battlefield: Bad Company’ye kadar DICE oyunların yanı sıra oyun geliştirme paketlerini sunuyordu kullanıcılara. Bireysel çalışan bir çok oyun geliştiri için bir fırsat niteliğindeydi bu paketler. Şimdi kısaca en çok ses getiren Battlefield modifikasyon paketlerini inceleyelim.

Project Reality
Battlefield 2 için geliştirilmiş Project Reality çok ses getirdi. Gerçekçi taktik ve takım savaşını bu modifikasyon paketi ile görmüş olduk. Tekli oyuncu senaryolarının yanı sıra çoklu oyuncu haritaları ile güzel vakit geçirebileceğiniz bir modifikasyon olarak göze çarpıyor. Ayrıca bu paketi arkadaşlarınızla TeamSpeak gibi programlar kullanarak oynarsanız aldığınız zevk tavan yapacaktır.

Web: realitymod.com

Forgotten Hope 2
Battlefield 2 için geliştirilmiş bir başka ünlü modifikasyon paketi Forgotten Hope 2 ismiyle karşımıza çıkıyor. Battlefield 1942′den sonra yeniden o döneme dönmek isteyenler için güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Web: forgottenhope. Warumdarum. De

BattleGroup42
BattleGroup42, takım oyununu ve tarihi gerçekçilikten ziyade oynanabilirlik ön planda tutulmuş Battlefield 1942 modifikasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Araçların tarihi özelliklerine dikkat edilmiş. Yapımcılar Altın 1/3 kuralını burada ön planda tuttuklarını belirtmişler. Mermi hızı, yarattığı hasar ve cephane miktarı gerçekte olanın 1/3’ ü kadar hesaplanmış. Tek atışta yok edilme özelliği, jip ve top dışında burada kullanılmamış. Ayrıca oynanabilirliğin en üst düzeyde olduğu bir modifikasyon paketi.

Web: battlegroup42.de

Battlefield

+ Diğer Platformlarda Battlefield
Ana platform Windows’un yanı sıra bir çok işletim sisteminde yer alan Battlefield oyunlarının sayısı 10′u geçmektedir. Linux’ta Battlefield 1942 ve Battlefield Vietnam dahil tüm ek paketleri yer almaktadır. Macintosh’ta gene Battlefield 1942′yi görebiliyoruz. Mac OS X’e özel çıkan Battlefield 2142 ve ek paketi, iOS’da ise Battlefield: Bad Company 2 ve Battlefield 3: Aftershock piyasaya sürülmüştür.

Konsollarda Battlefield
Battlefield serisinin ana platformu PC olsa da günümüze kadar bir çok seri oyunu konsollara özel veya PC ile birlikte konsollar içinde piyasaya sürülmüştür. XBOX, XBOX 360, PlayStation 2 ve PlayStation 3 olmak üzere toplam 4 konsol gören serinin konsollara özel Battlefield 2: Modern Combat, Battlefield: Bad Company ve Battlefield 1943 olmak üzere 3 oyunu bulunuyor. Bunun yanında PC ile birlikte konsollara çıkmış Battlefield oyunu sayısı 7 olarak göze çarpıyor.

Battlefield

+ Detay: Battlefield Tema Müzikleri
Aslına bakarsanız açıklamazsak eksik kalırdı. Evet Battlefield tema müziklerinden bahsediyorum. 2002 yılından beri serinin her yeni çıkan oyununa farklı bir tarzla bestelendi. Savaş alanında askere hücum ettirecek kadar etkili ve bir o kadarda güzel bir müzikten bahsediyoruz.

Battlefield

Oyunu tasarlayanlar serinin son oyununu Battlefield 3′te artık bir ihtiyaç olduğunu düşünmüş olacaklar ki çoklu oyuncu modunda haritaların bitmesine yakın kısık bir sesle Battlefield tema müziği çalmaya başlıyor. Ayrıca Back to Karkand DLC paketinde bulunan Wake Island haritasında adanın başlangıç spawn bölümünde bulunan gözetleme bölgesi ve Strike at Karkand haritası pazar bölgesinde haritaların unutulmaz giriş müzikleri çalmaktadır. Sizler için en sevilen dört müziği bu vesileyle listelemiş olalım. Ayrıca dünyanın ünlü orkestraları tarafından yapılmış versiyonları Youtube’da tıklanma rekorları kırmaktadır.

+ İkinci Bölümde Neler Var?
Yazımızın ilk bölümü burada sona eriyor. Bu bölümde günümüze kadar piyasaya sürülmüş seri oyunlarını kısaca sizlerle buluşturduk. Yazımızın ikinci bölümünde ise Battlefield 3′ün çıkış hikayesinin yanı sıra oyunla ilgili detaylı bir inceleme karşınızda olacak. Battlefield serisi ile henüz tanışmamış oyuncular varsa şiddetle öneriyor, oynamanızı istiyoruz. Counter-Strike ve Call of Duty serileri gibi ünlü yapımların çoklu oyuncu modlarında kişisel yetenekle güzel işler yapabiliyoruz fakat Battlefield oyununda takım oyunu ve stratejileri karşımıza çıkıyor.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

PHP

511 Kişi   101 Soru

Photoshop

641 Kişi   38 Soru

CSS

232 Kişi   37 Soru

Html5

153 Kişi   39 Soru

ASP.NET

272 Kişi   142 Soru

Cisco Systems

21 Kişi   5 Soru

Oracle

50 Kişi   4 Soru

IBM

5 Kişi   1 Soru

MySQL

156 Kişi   30 Soru

HP

11 Kişi   4 Soru

Motor Sporları

25 Kişi   8 Soru

Formula 1

26 Kişi   14 Soru

Karting

3 Kişi   1 Soru

WRC

3 Kişi   0 Soru

ERC

5 Kişi   0 Soru

IRC

3 Kişi   0 Soru

Html

299 Kişi   48 Soru

Drag

2 Kişi   0 Soru

Slolom

1 Kişi   0 Soru

Network

45 Kişi   22 Soru

FIA

1 Kişi   0 Soru

TOSFED

1 Kişi   0 Soru

IT

16 Kişi   8 Soru

Havacılık

93 Kişi   47 Soru

Sivil Havacılık

20 Kişi   10 Soru

Sanal Havacılık

2 Kişi   0 Soru

Simülatörler

1 Kişi   1 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

Southland

1 Kişi   0 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru