Bilmek istediğin her şeye ulaş
Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

F1 Türkiye'den kalkıyor haberleri doğru mu?

Formula 1 için pist yapıp işletme lüksü olmayanlar yüzünden böyle olduğunu kabul etmek gerekiyor. Türkiye’de daha motor sporları nedir bilmezken Formula 1 ile tanıştı tüm insanlar. Hal böyle olunca halka cazip fiyatlarla bilet satmak yerine bu fiyatları Avrupa seviyesinde tutarlarsa olacağı buydu. 3 günlük yarışta belki milyardan fazla insan defalarca İstanbul Park ve Türkiye’yi telaffuz ediyordu. Yıllarca boş tribünlere yarış izlettik işin özeti bu. Hatta Gold tribünü hariç pistte sadece biz oluyorduk diyebilirim. Yarış günü hariç Gold tribünü de boş kalıyordu. Antreman ve sıralamaları bile kimse izlemeye gelmiyordu. Koskoca tesis böylece elde patlamış oldu. Hoş Bernie Ecclestone yaptığı açıklamalarda Türkiye ile bir sorunu olmadığını yarışın çekilme sebebinin en başında yapılan anlaşmalardan kaynaklandığını belirtti. Formula 1'in 2015’e kadar Türkiye’ye döneceğini düşünüyorum. Tabi süreci çok doğru yürütmesi lazım hem ilgili bakanlığın hemde federasyonun.
Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

Formula 1 ve NASCAR arasında ne gibi fark ve benzerlikler vardır?

Formula 1, diğer adıyla Grand Prix yarışları tek kişilik ve açık tekerlekli otomobillerle yapılan bir organizasyondur. Değişik ülkelerde ve farklı şekillerde tasarlanmış pistlerde düzenlenir. Pilotlar ve takımlar olmak üzere iki kulvarda mücadele edilir. Yarışları FIA düzenler ve yarış takvimine göre ilgili ülkenin federasyonu görevlendirilir. Ülkemizde yarışları organize işini TOSFED üstlenmiştir. Yarış zamanından bir süre önce il gözetmen kurullarına ihtiyaç duyulan hakem sayıları bildirilir ve bu hakemlerin toplanması sağlanır. Yarış öncesi hakemlere o yılın kuralları ile ilgili seminer verilir ve pistteki yerleri düzenlenir. Aynı zamanda takımlarda yarış haftasının analizlerini yaparak mücadeleye hazırlanırlar.

Günümüz Formula 1 araçları tek kişilik olup kabin bölgesi ve tekerlekleri açıktadır. Takımlar otomobilleri kendileri tasarlarlar fakat aracın çoğu parçası büyük otomobil firmaları tarafından üretilir. 2006’da yapılan bir kural değişikliği ile kullanılan motorlar 700 – 750 beygir güç üretmektedir. Günümüzde belirlenen kurallar neticesinde her takım sezon boyunca 8 motor kullanma hakkına sahiptir ve değişme zamanları pilotların ve takımların stratejileri ile belirlenir. Antreman turları düzenlenir ve yarış öncesi pist tanınır. Ardından sıralama turları düzenlenerek yarış öncesi pilotların pozisyonları belirlenir.

NASCAR yarışları ise sadece Kuzey Amerika’da düzenlenen motor sporları organizasyonudur. Yarışlar oval pistlerde 250 ila 500 mil üzerinden 43 aracın katılımıyla yapılır. Diğer motor sporlarına göre araç geçişleri daha fazladır. Yarışlarda lider sürekli değişmekle birlikte en çok kaza gözlenen yarışlardan biridir. Yarışlar düzenlenen 3 ayrı seride koşulur. Sprint kupası NASCAR’ın en prestijli serisi olup 43 pilot 36 yarış boyunca mücadele eder. Sprint kupasının alt serisine Nationwide denir ve Sprint kupasına katılmak isteyen acemi pilotlar burada tecrübe kazanır. 43 pilot ve 36 yarıştan oluşan bir seridir. Ve son olarak NASCAR kamyonet serisi 36 pilotla düzenlenir. En acemi pilotlar bu seride kendini gösterir ve belli bir seviyeye gelir. NASCAR yarışlarını en çok kazanan otomobil markası Chevrolet olup Dodge, Ford ve Toyota markaları bunları izler.

NASCAR yarışları Formula 1’e göre fazla strateji gerektirmez. Pist üzerindeki performans daha önemlidir. Bir nevi pilotların kendini göstermesidir işin rengi. Formula 1 günümüzde gerek güvenlik, gerek uluslar arası izlenme, gerekse seyir zevki olarak farklı bir organizasyondur. Formula 1’de kaza ve güvenlik ihlali durumlarında güvenlik aracı devreye girer. Aracı Formula 1’in prestijli isimlerinden Bernd Mayländer kullanır. Yarış önceleri kameraya en otoriter görünen beyaz saçlı isim ise F1 Supremo olarak bilinen CEO Bernie Ecclestone’dur. Ve son olarak Formula 1’de her yarışın sonunda daha önce tasarlanmamış bir kupa dereceye giren pilotlara ve takıma verilir. Her kupanın boyutu birbirinden farklıdır. Umarım faydalı olmuştur.
Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

Bu sene Call of Duty MW3 mü yoksa Battlefield 3 mü daha başarılı olur?

Battlefield ile Call of Duty serisini karşılaştırmak çok yanlış. İki oyun arasında kulvar farkı bulunuyor. Battlefield serisi tamamen takım oyunu ile oynanıyor. Takımda 4 klas bulunuyorsa ve bir klas iş yapmazsa direk devre dışı kalıyor ve yeniliyorsunuz. Call of Duty'de ise kişisel yeteneğinizi konuşturuyorsunuz. Senaryo modunu ise sadece Call of Duty olarak değerlendirmemiz lazım. Çünkü Battlefield serisi Bad Company 2'den beri senaryo modu ile oyun piyasaya sürüyor ve bu işte çok yeni. İki oyunu grafik yönünden değerlendirmek gerekirse Call of Duty yıllarca aynı oyun motorunu kullanmıştır ve makyaj mantığı ile karşımıza çıkmaktadır. Battlefield serisi ise ilk oyunu 1942'den beri sürekli yeni oyun motorları ile karşımıza çıkar ve sürekli yeniliklerle son kullanıcıya sunulur. eSpor bazında değerlendirmek gerekirse Battlefield ESL'de günlük 500 oyuncu ortalamasını tutturan bir oyun. Modern Warfare 3 ise pek tutulmadı. Sonuç olarak Battlefield 3 daha başarılı bir oyundur, teknoloji olarak devrim yaratmıştır ve son kullanıcıya ilkleri yaşatmıştır.

Battlefield 3 Senaryo Puanım: 6/10
Battlefield 3 Co-op Puanım: 10/10
Battlefield 3 Çoklu Oyuncu Puanım: 10/10

Call of Duty Modern Warfare 3 Senaryo Puanım: 10/10
Call of Duty Modern Warfare 3 Co-op Puanım: 8/10
Call of Duty Modern Warfare 3 Çoklu Oyuncu Puanım: 6/10

Son olarak yorumumun en başında da belirttiğim gibi iki oyun piyasaya sürülmeden yapımcı firmalarda aynı hataya düşerek biz daha iyi oyunuz kavgasını başlatmıştı. Bir oyunu karşılaştırmak için yapılarının aynı olması gerektiğini düşünüyorum.
Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

Heyecan kat sayısı yüksek dizi önerileriniz nelerdir?

- Southland
- V ( Visitors )

V 2011'de ekranlara veda etti fakat çok sağlam bir diziydi. Şuan takip ettiğim dizi Southland ve her bölümü heyecanlı diyebilirim. Ayrıca 5. sezonu yakında başlıyor.
Haziran 2012

Ahmet Elitaş bir yanıt verdi.

Pist alanında hayatını kaybetmiş Formula 1 pilotları kimlerdir?

Formula 1

Charles de Tornado, Onofre Morimon, Luigi Musso, Peter Collins, Stuart Lewis, Jean Behra, Harry Schell, Chris Bristow, Alan Stacey, Wolfgang von Trips, Ricardo Rodriguez, Carel Codin de Beaufort, John Taylor, Lorenzo Bandini, Joseph Schlesser, Piers Courage, Karl Jochen Rindt, Joseph 'Jo' Siffert ve Roger Williamson 1953 ile 1973 yılları arasında pistte hayatını kaybetmişlerdir. Hepsi acıdır da ne yazık ki Roger Williamson daha da kötü eder insanı. Cayır cayır yanan aracın içinde kalan Williamson'un yardımına sadece David Purley koşmuştur. Pist görevlileri ve güvenlik önlemlerin en az oluşu kötü sonu beraberinde getirir. İnsana en çok koyan da 10'a yakın görevlinin kolunu bile kıpırdatmayıp Purley'in arkadaşı için çıldırdığını izlemesidir. O sırada yarışta devam etmektedir. Purley'in umudunu ve çaresizliğini izlemiştir herkes. Bir Formula 1 tutkunu ve pist görevlisi olarak hayatını kaybeden tüm yarışçılar kalbimde. Güvenlik konusu artık yarışlarda en önemli unsur olsa da kazalar her zaman yaşanacak bu bir gerçek ama ne olursa olsun yarasız, ölümsüz yarışlar dileğiyle...