Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asansör yıllık kontrol faaliyetini (muayene) kimler yapar? Yapan kurum/kişi neleri inceler?

Bildiğim kadarı ile MMO'nun boyla bir hizmeti var. Gerekli başvuruyu yaptıktan sonra yetikli bir mühendis gelerek test yükü ile (vinclerde çalışma uykunun 1. 5 kati) gerekli testleri gerceklestiriyor, kaldırma donanımlarının ölçümlerini yaparak size onay belgesini sunuyor.
  • Paylaş
Asansör , Buhar kazanları , vinçler , caraskallar , gibi makine kontrol ve rapor yetkisi Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından gerçekleştiriliyor. Ama öncesinde randevu talep etmeniz ve kontrol günü gerekli olan birkaç ön hazırlığı gerçekleştirmeniz gerekiyor, Size verecekleri belgelerde istenilen şeyler yazıyor.
  • Paylaş
1

Zekeriya Köroğlu, MMO da yapar ancak; yetkili diğer şirketler ve bünyenizde yada dışarıdan MMO ya kayıtlı makine mühendisi de yapar. Periyodik muayeneler eksikliklerin giderilmesi ve durum tespitinin gerçekleştirilmesi içindir. Muayeneye girmeden önce eksikliklerin giderilmesi raporda eksikliğin var olmadığının gösterilmesi açısından uygundur. Yine de eksiklik çıkar ise; raporda yer alması önemli değildir. Çünkü, rapor enstantane halin tespitidir. Sonrasında eksiklik giderilir ve ilgili tamiratın belgesi rapor eki olarak dosyasına konur. Teftişte sorun olmaz. Eğer düzeltme yapılmazsa teftiş sonucu ceza verilir.

Makine Mühendisleri Odasınca kontrol ediliyor. Onay belgesini de yine onlar veriyorlar.
  • Paylaş
95/19/AT yönetmeliğine göre belediyeler anlaşma yaptğı yetkili kuruluşlar aracılığıyla kontrolle yapar, Asansör konusunda Türkiye deki en uzman ve en yaygın kontrol TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından yapılmaktadır. MMO Aynı zamanda Avrupa Birliği kurumlarınca da Akredite kuruluştur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1091 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt