Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Kadınlar yazılım sektöründe olmasın' düşüncesi neden vardır?

Öyle bir düşünce mi varmış ? İlk defa duydum, düşünenleri de kınıyorum.
Keşke kadınlar daha fazla ilgilenseler, sadece yazılım değil tasarım vs. konularda da ilgilenmelerini isterdim bakış açıları beni etkiliyor bazen örnekleri görünce.
Bende merak ettim öyle düşünen birileri var mı gerçekten varsa sebebi neymiş. Erkek işi olarak görüyorlar herhalde yazılım işini, "elinin hamuruyla erkek işine karışma" kafasındaki insanlar olabilirler.
  • Paylaş
2

Semih Cengiz, Bende bunu yazmak için girmiştim :) öyle bir düşünce mi varmış hakikaten ? :) Delinin biri kuyuya bir taş atar kırk akıllı çıkaramaz. sözü böyle şeyler için sanırım

Hande Müge Keser, Kadın mantığıyla kodlama yapılmaz düşüncesiyle çok fazla karşılaştım. Kesinlikle bende bu düşünceye katılmıyorum. Aksine daha derli toplu kodlama yöntemi kullanımları gördüm. Sizlerinde bu düşüncesine teşekkür ederim.

1. Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. Kişiliklerimiz, çocukluğumuzda bu ataerkil toplumun önyargılarıyla şekilleniyor. Burada bahsettiğim yalnız erkeklerde oluşan önyargılar değil, daha önemlisi ve asıl atarerkilliği bir sonraki nesle taşıyan kadınların taşıdığı toplumsal kodlar.

Benim neslimin erkek çocukları bilgisayarlar ile yetişti. Eğitim sistemimizin kötülüğü düşünülünce bilgisayarı biz bilgisayar oyunları yoluyla öğrendik. Kızların yetiştirilmeleri nedeniyle bilgisyar oyunlarına soğuk bakmaları (onlar bebeklerle oynamaya şartlandırıldı), bugün bilgisayar alanındaki azlıklarının temel nedenlerinden biri bence.

2. Erkeklerin toplumsal görevi bu ataerkilliğin etkisi ile ailenin parasını kazandırmak, kadının ise eğer çalışırsa aileye ek kazanç sağlamak olarak olarak düşünülüyor. Bu yüzden erkeklerden maddi kazancı yüksek olan aileleri tarafından bekleniyor (Mühendis, doktor, avukat vb...). Kadınlar ise çalışmasa da olur, kocası var diye düşünüldüğü için üniversite okuyabildikleri ailelerden mesleklerini daha geniş bir alandan seçiyorlar.

3. Beyin çalışmaları, kadınların erkeklere göre sosyal açıdan daha yetenekli olduğunu gösteriyor. Başka işlere göre yazılım ve bilgisayar asosyal denebilecek bir iş. Yazılım mühendisi olabilecek kadar puan toplayabilen kadınlar, sosyal açıdan kendini gösterebileceği diğer popüler meslekleri seçiyor olabilirler (Bunu ne yazık ki diğer etmenlerden ayırmak daha zor)

Bununla beraber, kadın mantığı nedir bilemiyorum. Mantık mantıktır, ve bu konuda kadınlarda erkekler kadar başarılı olurlar. Zihinsel açıdan bilinen her hangi bir eksiklikleri olmadığı gibi 19. yüzyılın tüm erkek egemen yapısına rağmen tarihteki ilk programı yazan kişi de bir kadındır. (en.wikipedia.org/wiki/ada_lovelace)
  • Paylaş
Öyle bir düşünce varsa belli bir çevrededir. Ve o kişiler önyargılarıyla genelleme yapıyordur. Kadınlar gayette bu işi yapabilir ki erkek arkadaşlarım kadar kadın arkadaşlarım da yazılım sektöründe. Beden gücü isteyen bir iş değil ki erkek kuvvetlidir yapar diyelim bu tamamen bir kafa ve konsantre işidir. Ki kadınlar bu konularda erkeklerden daha iyi olabilir. Böyle bir düşüncenin çıkış sebebi ki eğer varsa şu olaya bağlayabilirim. Bir kız çocuğumuz olur ona oyunca bebekler alırız. Ama erkek olunca pesler, oyun pc leri, eskiden ateriler. Kızlara hiç oynatmazdık ki o yüzden kadınlarımız uzak kaldı bilgisayardan. Sadece uzak kaldıkları için erkeklere göre sayıları az olabilir ama eşit şartlarda büyümüş kadın ve erkeklerden oluşan ve yine aynı şartlarda eğitim gören bu bireylerden kadın ve erkek grubu olarak iki ayrı grup yarıştırılırsa kadınların daha başarılı olacağını düşünüyorum.
  • Paylaş
Yazılım sektöründe az kadın var diye yakınanları gördüm ben hep
  • Paylaş
tr.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace
Bilgisayar bilimine en büyük katkı veren isimlerden birisi Ada Lovelace dir. Bir kadın başardıysa başka kadınlarda başarabilir. Ama böyle bir ihtimal olsa da erkekler daha başarılı. Bu ön yargının en büyük sebeplerinden bir tanesi özellikle kadınların başarılı olması gereken alanlarda erkeklerin daha başarılı olması. Örnek vermek gerekirse aşçılıkta, kıyafet ve takı/aksesuar tasarımcılığında vb. erkeler daha başarılı. Bilgisayar biliminde başarılı çoğu kişi erkek. Ve kadınların en büyük sorunu, güzelliğe ve gösterişe harcadıkları emeği ve zamanı hiçbir şeye harcamıyorlar. Bilgisayarları sevmiyorlar. Yazılım mesleğine bir iş olarak bakıyorlar. JOBS ve THE IMITATION GAME: ENİGMA filmlerini izlemenizi öneririm. Bütün iş duygularda bitiyor.
  • Paylaş
Bence asıl soru; Kadınlar neden yazılım sektörüne daha adım atmadı? Olması gerekir. Gerçekten çok az. ve kadın girerse işte daha düzgün yazar, erkek şu şekil yaptığı için bu sektörde gibi mantıkları da doğru bulmuyorum. Olayı cinsiyetçiliğe dökmemek lazım sonuçta. Bu ülkenin suyundan mıdır bilmem ama kadınlar gerçekten yazılım ile uğraşmayı pek sevmiyor. Gerçi yönlendirme yok ki kardeşim. Programlama, yazılım kavramları daha anca anca bir yerlere geliyor bu ülkede ki ben hâla bu durumdan memnun olmayan bir adamım. Haydi kızlar yazılıma. . .
  • Paylaş
Ne bilim biz erkeklerde kadın yazılım bilirse; dedikodu yapan programlar çıkarır, kısır yapan robotlar ya da altın günlerini online platforma adapte eden ultra konuşkan yazılımlar yapar hatta sonra bunu evrenselleştirir parayı bulur kocasını aldatır düşüncesi var heralde :)
( Tamamen önyargısız eglence amaçlı yazılmıştır :)
  • Paylaş
Öyle bir düşünce orta çağ da vardır orta çağ da da yazılım yoktur yeni fikirler yeni yüzler ayrı düşünen beyinler için kadınlar da lazım bu alanda asıl mesele kadınlardan yazılım sektöründe olmasın meselesi kadınların pek erkekler kadar genelde bu mesleği sevmiyor gibi görünmesi ve erkeklerin çoğunlukta olması meselesidir yoksa kalıplaşmış bir düşüncemiz yoktur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

128 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları