Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi adım ve soyadımı bir başkası ile % 50 ortaklıkla tescil ettirsem ve işletsem, ileride anlaşamama durumunda, ya da anlaşma süreci sona erdiğinde bu tescil ettirilmiş isim markam ne tarafta kalır? Tek olarak devam ettigim tarafa isimle ilgili ne vermem gerekir? Tek başıma kullanabilir miyim?

Tescil edilmiş markayı ayrılıktan sonra 2 ortak da kullanabilir. Marka tescilleri hak sahipleri tarafından satılabilir, devredilebilir.
Diğer %50 ye sahip ortaktan Tescilin tamamı istenebilir. Diğer ortak kendi hakkını devretme konusunda olumlu davranır ise... Öncelikle noter e gidilir. Tescil belgesi ile birlikte... Noter bu hususta devir senedi düzenleyerek tarafların imzası ile onayını alır. Noterde yapılan bu devre istinaden, devir senedi Türk Patent Enstitüsüne Devir işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan başvuru yapılır. Bu başvuruya istinaden Türk Patent Enstitüsü devri siciline işleyerek. Markayı tek sahipli halinde Yeni bir tescil belgesi düzenleyerek tek sahibe gönderir.

Bu işlemleri danışman Patent ofislerinden birisiyle yapmanızı tavsiye ederim.

Fatih UZUN
Marka Danışmanı
ayrintipatent.com
  • Paylaş
Bildiğim kadarıyla, ortaklık tescil edilirken, ek bir anlaşma ile ya da anlaşmaya koyulan bir madde ile taraflar arasında bu durumun ayrıca belirtilip önceden kararlaştırılmasında fayda var.
  • Paylaş
1

Binnur Adıgüzel, him... yani kisi daha sonrasi icinde ismin kendinde kalmasini ek olarak bir anlasmada belirginlestirmesi gerekiyor oyle mi?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

497 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları