Bilmek istediğin her şeye ulaş

1 kez intihara teşebbüs etmiş ve kurtarılmış insanların en çok 3. denemelerinde gerçekleştirme oranlarının %90 olduğunu okudum, buna göre hayatında intihar teşebbüsü olan insanlar tedavi edilemez sonucu mu çıkıyor? 1 kez deneyen tekrar dener mi? Yaş önemli mi?

Tamamen şahsi fikrim olarak; bence kendisi başaramadı ise tekrar dener çünkü aynı güdümlemeler devam etmektedir. Ancak kurtarıldı ise burada kişi üzerinde yaratılan farkındalık önemlidir. Eğer azarlanma, suçlanma gibi bir durumla karşılaşır ise, zaten yalnız ve suçlu hissettiğinden bunu ilk fırsatta tekrarlayacaktır. Ama ne kadar değer verildiği, sevildiği fark ettirilse, hayatın güzellikleri, yaşama amacımız gibi konular yada ölümün aslında ne kadar basit bir seçim olduğu ama asla çözüm olmadığına ikna edilebilir.

Burada bence ilk şok esnasında hissettirilen duygu önemli; "eyvah ben ne yaptım, az kalsın sizi bir daha göremeyecektim, az kalsın bu hayatı bir daha yaşayamayacaktım" gibi bir olgu yarattığınızda tekrarlama olasılığının nispeten düşeceğini tahmin ediyorum. Burada kişiye fark ettirilmesi gereken iyi şeyler çok önemli çünkü belki de daha önce hiç kimse o kişi için bunu yapmamıştır, birinin bile onun hayatına el uzatması belki de her şeyi tamamen değiştirecektir.

Ama her ne olursa olsun sonraki süreçte özel bir ilgi ve destek gerektirdiği unutulmamalıdır. Psikolojik desteğin yanı sıra çevresi tarafından sevildiğini ve değerli bir insan olduğunun hissettirilmesi en önemli kilit noktadır ayrıca onu buna sürükleyen etmenler araştırılmalı ve çözmesi için yardımcı olunmalıdır. Bu konu kişiyi sonrasında kendi haline bırakamayacak kadar hassastır.
  • Paylaş
Bu sorulara net cevap vermek için çok ciddi araştırma taraması yapmak gerekir. Bakılması gereken istatistik 1 kere teşebbüste bulunan kişilerin 2. teşebbüsü yapma oranlarının kaç olduğudur. Ayrıca "tedavi" görmüş kişilerin tekrar intihar etme oranlarına da bakmak gerekir.

Bir kişinin 3. denemesinde %90 gerçekleştirme oranı olması bize kaç kişinin (% kaç) 3. denemeye kadar gittiği cevabını vermez. Kısaca yazdığınız istatistikten bir kere intihar eden insanlar tedavi edilemez gibi bir sonuç çıkartmak mümkün değil. Bu istatistiğin söylediği şey 3 kere teşebbüste bulunan kişilerin 3. de gerçekleştirme oranlarının %90 olduğudur. Bu da aslında beklenen bir sonuç. Bir kişi ilk denemede durmayıp devam ediyorsa hatta 2. de de durmuyorsa 3. denemede gerçekleştirme oranı elbette yüksek olacaktır. 4. ve 5. denemelerde ne olduğunu söyleyen bir istatistik varsa buna bakmakta ilginç olacaktır.

Verilen pek çok cevapta kişisel fikir ve akıl yürütme ile 1 kere deneyen mutlaka 2. dener gibi bir yorum var. Elbette bir kere teşebbüste bulunan kişinin risk olarak daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Ancak mutlaka dener gibi bir genelleme yapmak doğru değil. Sosyal bilimlerde hele de psikolojide hiçbir şey mutlak değildir. Zaten yüzdeler ile konuşulmasının nedeni budur.

İntihar deneyimin kendisi, tek başına kişiyi değiştirebilir. Bu durumla çok kez karşılaştım. İntihar eden kişi ölümle yüzleştiği bir deneyim yaşar. Ne kadar geçerli sebepleri olursa olsun bazen sadece bu deneyim bile bir daha denememe kararı almasını sağlayabilir. Unutmamak gerekir ki psikoterapi sihir değildir ve terapistin yardımı olsa dahi özünde sorunu çözen kişinin kendisidir. Bu durumda kişinin sorunu yardım almadan çözebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple yardım almazsa mutlaka tekrar dener gibi yorumları doğru bulmuyorum.
  • Paylaş
İnsan davranışlarını yüzdelere indirgemeye gerek yok bence. Evet istatistik diye bir şey var, bize sayılar ve oranlar veriyor böylece bir şeyleri önceden kestirebiliyoruz. Ama o kadar. Genelde bir kere intihar teşebbüsünde bulunan insan tekrar dener. Çünkü intihar için ciddi sebepleri vardır. Yüzleşmedikçe ve çözemedikçe ya da kabullenemedikçe aynı döngüye girecektir. Bu yüzden uzman yardımı alması gerekir zaten.
  • Paylaş
Böyle bir bilgiyi nerede okudunuz bilmiyorum ancak bilimsel verilere dayanmayan sitelerden ya da kitaplardan okumadıysanız lütfen itibar etmeyiniz.

İntihar dediğimiz durum ya planlanarak ya da ani olarak gerçekleşir. İntihar teşebbüsünde bulunup da kurtulabilen insanlar tabi ki tedavi olabilirler. Önemli olan bu tarz düşüncelere sahip insanları iyi gözlemlemek ve kişilerin davranışlarına dikkat etmek gerekir. Yakında intihar konusuyla ilgili bir yazı paylaşacağım. Oradan da daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Paylaş
Net olarak bilmiyorum da artık deneye deneye işi öğrenmiştir o yüzden belki 3. yüzdesi yüksektir. Daha önce hiç araştırmadığım için bilmiyorum ama destek almadıktan sonra tekrar sıkıntıları baş vereceği için intihar riski bence yüksektir.
  • Paylaş
Sanırım bahsettiğiniz yazıyı ben de okumuştum ama her intihara teşebbüs eden insanın 3. intihar teşebbüsüne kadar gideceğinin kesin olduğunu düşünmüyorum. Yaş, aile ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri veya davranış bozukluğuna sahip olup olmadığı gözetilmeli öncelikle. Genellikle intihara teşebbüs ergenlik bunalımlarından, duyguları bastıramamaktan kaynaklanıyor bana göre. Yani genç yaştaki insanların daha fazla intihara eğilimi olduğunu düşünüyorum. Yaş tabii ki önemli ama bazı durumlarda 70 yaşındaki bir insan bile intiharı düşünebilir. Bu çok derin bir konu çok fazla sebebi olabilir insan için. Son olarak, İntiharı bir kez aklından geçirmiş bir insanın bunu yüksek olasılıkla deneyebileceğini ve başarısızlıkla sonuçlanırsa ve destek alamazsa tekrarlanabileceğini söylemek istiyorum.
  • Paylaş
Bu istatistik bence intihara kalkışanların %10'unun ilgi çekmek için yaptığını gösteriyor...

İntihara kalkışanları kurtaranların onları "ne"den kurtardıklarını hep düşünmüşümdür. Ben intihar etmeye karar versem ki bu hayatımın en önemli kararı olurdu, arkasında kendimce haklı, değiştirilemez nedenler olurdu ve o nedenler ortadan kalkmadıkça tekrar tekrar denerdim. Gerçi denemez ilk seferinde başarırdım... Bu kadar önemli bir karara varmış kişi tabii ki "kurtarılsa" bile ki zaten kurtarılma, intihara teşebbüsü destekleyen yeni bir neden daha olacaktır, başarılı olana kadar tekrar tekrar deneyecektir. Sonuçta %10 ilgi çekmek için ya da değil kurtarılabiliyorsa, mümkün olduğu her durumda kurtarmaya çalışmak gerektiği çıkıyor ortaya.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1627 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları