Bilmek istediğin her şeye ulaş

1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılmasının yasaklanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Taksim meydanı, özellikle 1 Mayıs 1976'dan sonra, 1 Mayıs kutlamaları için sembolik niteliğe bürünmüştür. Yani burada 1 Mayıs'ı kutlamak özel ve önemli hale gelmiştir. Türkiye'nin başka il ve ilçelerinde 1 Mayıs'ın nerede kutlanıp kutlanmayacağı pek o kadar da üzerinde durulacak bir konu değilken; Taksim'de kutlanması, Türkiye'nin öteki ucundaki vatandaş için takip edilecek bir haber konusu oluyor.

Yaşanmış olan acı ve güzel kutlamalardan sonra, araya bir ara rejim dönemi (12 Eylül) girmiş olmasına rağmen; burada insanlar önemine inandıkları bir günü kutlayıp, birkaç saat sonra dağılacaklar. Yani 2 Mayıs günü meydanlar normal hayatlarına geri dönecekler.

1 Mayıs 1978'de, o günün şartlarına göre (bu kadar gelişmiş telsiz, kamera vb. sistemleri gelişmemişken, o günün şartlarıyla alınabilen polisiye tedbirlerle) bu meydan 100 bin kişi ağırlayabilmişse -hele bir de ana muhalefet partisi lideri (CHP genel başkanı Bülent Ecevit) mitingde konuşma yaptıysa- bugün neden insanlar bu meydanda ağırlanamasın?
  • Paylaş
Geçen sene inşaat çukuru bahane edilmişti hatırlarsanız. Bence meydanların iktidar tarafından halka kapatılması sadece halkın bir kesimini kışkırtmak, o kesimin kötü olduğunu ilan ederek kendi kesimlerinin iyi olduğunu vurgulamak amacı gütmektedir. Hükumet yıllar içinde görmüştür ki halkın sol kesimi ne kadar dövülürse güçlünün yardakçısı olan zayıf ve fakir halk hükumeti o kadar çok desteklemektedir.
  • Paylaş
2010 yılında çekilmiş olan bu fotoğraf bana göre her türlü tutarsızlığı açıklıyor.
1 Mayıs (İşçi Bayramı)
  • Paylaş
3

Merdo Perdo, 4 yıl önce hocam. 2010 yılında Taksim'de kutlama yapılmasına izin verildi.

Ayhan Şimşek, Teşekkürler @merdoperdo düzeltiyorum.

Gökhan Biçer, Umarım bu fotoğraf gerçek değildir, montajdır. Bir ülkede ister iktidar partisi olsun, ister muhalefetteki parti(ler) olsun; halka karşı tutarsız olunması en vahim şeydir. Hele buradaki gibi bir de 'artık' ifadesi kullanılıyor, yani halka tercüman olunuyor (ya da olunuyor gibi görünülüyor) ama bugünkü gibi bunun tersi yapılıyorsa, çok daha vahim.

Hükümetin kışkırtma yaparak asıl önemli olan adaletsizlik, hukuksuzluk gibi konuları geçiştirme çabasıdır, bu yasak. Neden kışkırtma diyorum çünkü sen taksim meydanını genişleteceksin tam mitinglik bir alan yapacaksın(trafik yok, zarar görecek bir yeşil alan yok) sonra yassah hemşerim diyeceksin. Politika işte. Ondan medet umulur mu
  • Paylaş
Mantık dışı oldugunu düşünüyorum... ... .
  • Paylaş
Alavere dalavere memed gider nöbete. Hükümetlerin dhkp-c, tkp, sp, ip içindeki kadrolu hükümet ajanları yine tarlabaşından dalıp bağrış çağrış geyik yapacak, hep olduğu gibi polis müdahale edecek kadrolu ajanlara kafası güzel solculuk oynayan çocuklar katılacak, arada birde ölü çıkarsa hükümdar göbek atacak. Ne oldu şimdi, adını 1 mayıs koyduk hemi. Yürüyün gidin lan diyesim geliyor.
  • Paylaş
Aslına bakarsanız son düzenlemeler ile taksim meydanı, bu düzlük haliyle tam toplanma, miting alanı haline geldi. İnsanların taksimde toplanmalarının da kimseye zararı olmayacak. Ancak buna karşı çıkan hükümetin en büyük dayanağı da bu topluluklar içerisindeki provakatörler. İnsanlar bu provakatörleri içlerinden çıkartmadıkları sürece, suçları olmadığı halde bu engellemelere maruz kalmaya devam edecek malesef.
  • Paylaş
Eylem halkın tepkisini alanlarda ortaya koyma şeklidir. Usulune göre yapıldıgı sürece hiçbir zaman yasak koyulmamalıdır. Bu Yasaklarla Tr yi tanıyoruz. Sonra neden beyin göçü var diyolar. Bu denli baskıcı ve taraflı yasaklar elbet birgün karsılıgını alacaktır.
  • Paylaş
Niye taksim, na var orda? Orada yapınca başın göğe mi değicek? Macera aramayın, dersen ki, ben zaten şah ım şahbaz olacam, oturduğum yerde su çıkkıyor. İşe girdim zar zor, ama çıkacam. Ülkede karışıklık çıkarcam.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

473 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt