Bilmek istediğin her şeye ulaş

1 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girecek ''Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları'' ndaki değişiklikler neler olacak?

  • Genel Şartların “A.1. Sigortanın Konusu” maddesi ile “A.4. Ek Sözleşme İle Teminat Kapsamına Dahil Edilebilecek Zararlar” maddelerinde belirtilen riskler için sağlanacak teminatlar 4 farklı ürün ismiyle verilebilecektir. Verilecek teminatın kapsamına göre ürün isminde “Dar Kasko”, “Kasko”, “Genişletilmiş Kasko” veya “Tam Kasko” ifadesi geçecektir.
  • Poliçede belirtilen araç ve aracın üzerine fabrika çıkışında standart donanım olarak monte edilmiş her türlü ses, iletişim ve görüntü cihazları, aracın rayiç değerine kadar teminat altındadır. Bununla birlikte araçta standardının dışında yer alan, fabrika çıkışında veya sonradan ilave edilmiş aksesuarlar, bedellerinin poliçede belirtilmesi koşuluyla sigorta kapsamı içindedir.
  • Ek sözleşmeyle teminat kapsamına dahil edilebilecek zararlara 3 farklı maddede yeni riskler eklenmiştir. Bunlar: Kemirgen ve ek sözleşmede belirtilen durumlar dahilinde diğer hayvanların vereceği zararlar; yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma ve bakımsızlık nedeniyle meydana gelen zararlar; sigorta kapsamına giren bir olaydan doğmadıkça ve böyle bir olayla sonuçlanmadıkça taşıtın mekanik, elektrik ve elektronik donanımında meydana gelen her türlü arızalar, kırılmalar ile lastiklerde meydana gelen zararlar.
  • Poliçelerde sigorta bedeli kısmında belli bir tutar yer almayacak olup Genel Şartların B.3.3.1.1. maddesine göre sigortalı araç, hasar tarihi itibarıyla rayiç değerine kadar teminat altındadır. Ayrıca, hasar durumunda eksik/aşkın sigorta uygulanmayacaktır.
  • Hasar tazmininin ne şekilde yapılacağı (onarım yerine tedarik/parçanın onarımı mümkün değilse tedarik, vb.), tedarikin yapılacağı parça türü (orijinal/eşdeğer parça) ve onarımın sigortalının mı yoksa sigorta şirketinin mi belirleyeceği servis/tamirhanede yapılacağı hususu poliçede belirtilecektir.
Yeni kasko sigortası genel şartlarını görmek için (PDF, 194 Kb): goo.gl/v5fmi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

934 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt