Bilmek istediğin her şeye ulaş

1. Sınıf okutuyorum. Sınıf çok kalabalık (50 kişi). Ne yapmamı önerirsiniz?

İdeal bir sınıfın maksimum 20 kişi olduğunu düşünürsek işiniz gerçekten çok zor. Umarım her çocuğa düşen bireysel alan çok dar değildir. Ben kalabalık sınıflarda grup çalışmalarına ağırlık veriyorum. Sizin öğrencileriniz çok küçük olduğu için siz de gruplara ayırıp küçük küçük görevler verebilirsiniz. Hem etkileşimleri artar hem de sorumluluk bilinçleri yavaştan oluşmaya başlar.
Beni en çok endişelendiren öğrencilerle yakın bir temas kurmanızın zor olacağı. Bu yüzden ders dışında onlara zaman ayırmanızı öneririm. Çünkü sınıf öğretmeni olduğunuz için onları tanımanız çok önemli. Kolay gelsin . :)
  • Paylaş
Öğrencileri gruplara ayırarak küme çalışması yapmak büyük fayda sağlayacaktır. Ancak, 50 öğrenciyi de tam olarak tanımıyorsanız bu fikir işe yaramaz. Çünkü niteliklerine göre ayırmada başarısız olursunuz. Onun için yapmanız gereken ilk şey öğrencilerinizi tanımak olmalıdır. 1. Sınıf öğretmeni olduğunuzdan bütün derslere giriyor olmalısınız. Bunu avantaj çevirebilirsiniz. Misal: resim, müzik veya matematik gibi derslerde istidatlı olan öğrencileri tespit edip bunları farklı gruplara yerleştirebilirsiniz. Gruplara ayırmada temel kıstas öğrencilerin yeteneklerini tamamlayıcı nitelikte olması önem teşkil eder.(Grupların dengeli olmasına özen gösterilmeli ve her dersten iyi ya da ilgili olan öğrenciler her grupta olmalı) Bir de rekabet yaratabilirseniz gruplar arasında sizin için tadından yinmez olur dersler... ... .
  • Paylaş
İlk önce okulun müdürüne sorununuzdan bahsetmeniz gereklidir eğer onlar bir çare bulamazlarsa. Milli Eğitim Bakanlığına baş vurarak şikayet etmeniz ve ya dilekce yazmanız gereklidir. Bir sınıfta 50 kişinin olması bütün öğrecilerin dikkatini dağıtacak ve başarıyı düşürecektir. BAŞARIYA ULAŞMAK İÇİN SONUNA KADAR GİTMENİ ÖNERİYORUM ... .
  • Paylaş
Kendine sınıfı bahane edip yapamam havası yaratmak yerine tam tersini yapman lazım
  • Paylaş
10'arlı gruba bölsek öğrencileri, toplamda 5 grup olacak. Pazartesi günleri 1. Grubu, salı 2. Grubu, çarşamba 3. Grubu vs. bu şekilde her gün bir grubu aktif kılarak herkesle ilgilenmiş olabilirsiniz belki.

Ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum; ama şu anki halimle böyle bir şey yapmaya çalışırdım.
  • Paylaş
2

Çiğdem Çelik, Tüm sınıfın dikkatini toplayabiliyorsan ha on ha elli çocuk farketmez ki.Hatta ben kalabalık sınıfları daha cok seviyorum.

Aylin Sonmez, Ben kalabalık sınıflardan öğrencilik hayatım boyunca hiçbir verim alamadım. Kişi sayısı arttıkça öğretmen daha çok yoruluyor, ilgisi, isteği verdiği eğitimin kalitesi düşüyor bence. Soruda bahsedilen çocukların yaş grubu küçük ve aktif olmaları gerekli diye düşünüyorum. Kısıtlı bir sürede, o kadar kalabalıkta, o kadar çocuğun aktif olması çok da mümkün değil gibi ki aktif olsalar bile o curcunayı düşünmek istemiyorum bile. :))

Okudugum universitede 150kisilik sinif bile var ve maalesef gurultunun onune gecilmiyor. Tavsiyem on siralarda oturmaya calis
  • Paylaş
2

Selim, Sanirim yanlis anladim soruyu cok pardon

Burakhan Eyüpoğlu, Çok azmış kardeşim.. :) 200 kişilik derslere girdim ben sıkıntı etme. Görme veya ağır işitme problemi varsa dersten yarım saat önce orada ol uygun bir yer al kafan rahat etsin... ;)

Biraz bekleyin, havalar soğuyunca azalırlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

391 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları