Bilmek istediğin her şeye ulaş

10 Mayıs 1933'de Berlin Üniversitesi'nde binlerce kitabın yakılması sonrası Nazi Goebbels "Bu alevler eski çağın sonunu aydınlatmakla kalmıyor, yeni çağın başlangıcını da aydınlatıyor" dedi. Sayın Erdoğan'ın Twitter ve internet yasağı sizce bu düşünceyle örtüşüyor mu? Neden?

Her dönemin kendine özgü bir dayatması olduğu kesin. O dönemde kendi ideolojileri dışında hiçbir düşünceye, ilkeye yer vermemek adına kitapları yakanlar-yaktıranlarla, bu dönemin en büyük bilgi kaynağı, paylaşım ağı, düşünce topluluğunu barındıran 'internet'e yasaklar koyulması aynı şeydir. Çünkü fikir çeşitliliğini, düşünce ve ifade özgürlüğüne dayalı farklı bakış açılarını bizler internet platformlarında keşfediyoruz. Çağımızın gerektirdiği şekilde... Nazi zamanında bu durum kitaplarla yapılabilecek birşeydi, izin verilmedi. Demem o ki-tekdüze, ilkesiz, sadece söyleneni yapan ve uygulayan robotlar yaratmak iki dönemdede gördüğümüz birşey-karşı gelenlere yapılan baskılar, hiçe saymalar, kısıtlamalar ve hukuk dışı durumlar... Bunlar faşistlikten öte birşey değildir.
  • Paylaş
2

Faruk Altınay, Çok Güzel bir yanıt. Teşekkür ederim.
Peki desemki nazilerin ve nazizimin sonu belli. Ya bu son Birileri için de geçerli olabilir mi? Unutmayın ki bir Ukrayna kadar olamadık.....

Seda Küden, Kesinlikle haklısınız.Nazizimin sonu ortada ve tabi ki aynı şekilde olması beklenilemez.Ama her iktidarlığın bir sonu olduğu gerçeği var."Birilerinin" gitmesi için ilk olarak arkasındaki desteklerin tamamen çekilmesi ve bu şahsın gözden çıkarılması gerekiyor.Bahsettiğim destekleri de biliyorsunuz.Bu yavaşta olsa günümüzde gördüğümüz birşey.Yine de gitmesi için yeterli değil..Ve tabi hakkındaki yurtdışı sığınma talebi iddialarıyla birlikte hemen arkasından gündemde olan Savaş Suçlusu olarak A.İ.H.M'de yargılama talebinin kabul edilişi de gözden kaçırılmaması gereken durumlar.Belki birşeyler çatırdamaya başlamıştır.Kesinlikle uluslararası bir mahkemede yargılanması gerekir,zaten kendi ülkemizde Adalet'ten bahsedemiyoruz,en azından dünyada bir yerlerde hala hukukun üstünlüğü var umuduyla yaşayabiliriz.

Elbette örtüşüyor. Zamanında Hitler de bu uygulamayı, insanlık dışı uygulamaları gizlemek için gerçekleştirmişti, şimdi Tayyip Erdoğan da aynı nedenden ötürü bu uygulamaları gerçekleştiriyor.
  • Paylaş
Düşünce olarak örtüştüğü kesin ama etki olarak bir kitabın yakılması kadar bile güçlü değil. Aynı etkiyi oluşturmak için sayın yüce başbakanımızın İnternet'i dışarıya tamamen kapatıp bir İntranet oluşturması ve tüm iletişimi denetlemesi gerekmektedir.
  • Paylaş
5

Gökhan Biçer, 'Benim sana yasakladığım kitapları okumayacaksın' düşüncesiyle 'benim sana yasakladığım siteye girmeyeceksin' düşüncesi arasında ne fark var? Kabul ediyorum, bir sitede benim de hiç tasvip etmeyeceğim, tehlikeli bulacağım şeyler yayınlanabilir ama bu site benim de kendi -kendimce faydalı bulduğum- düşüncelerimi insanlara yaymam için fırsat zeminidir.

Şaman, Hocam ben de zaten düşüncenin örtüştüğünü söylüyorum ama yasaklandı diye sitelere girilemiyor değil. Yani etkisi açısından kıyaslanamaz. İlk durumda etki olarak o bilgilere gerçekten erişilemiyor, ikinci durumda o bilgilere erişmek sadece insanı başka bir suçtan yakalanması halince daha suçlu duruma düşürüyor.

Gökhan Biçer, Yok hocam, benim sana lafım yok. Şimdi ayrı bir cevap yazmayayım diye senin cevabının altına yorum yazdım. Kusura bakma.
Bir site zaten tehlike ile ilişkiliyse zaten bunu mahkeme kapatıyordu, buna kamu vicdanı da hayır demiyordu (örneğin terör örgütünün sitesi)
(Terör örgütü buna rağmen yayın yapmıyor muydu, yapıyordu ama o ad ile bir sitenin Türkiye'de faaliyet yapması da yakışık almaz)
Neyse, sözü geçen siteler, sosyal paylaşım siteleri.
Adı üzerinde paylaşım. Yani karşılıklı paylaşmalar, faydalanmalar oluyor.

Sana bir örnek vereyim. Bizim işyerine taze mühendis bir çocuk geldi. Kendi işini kurmuş. Elektronik mühendisi ama kimya mühendisliği alanında bir işe soyunmuş. Türkiye'de üretilmeyen bir polimer esaslı kütük mamül üretiyor. ABD'den ithal ediliyormuş , şimdi dörtte bir fiyatına alıyorsun.
Nereden mi öğrenmiş yapmayı? Youtube'dan.
Youtube nerenin? ABD'nin. ABD'nin elinden pazar payını Türkiye'deki çocuk kapıyor. Peki ABD neden kapatmıyor Youtube'u?

Gökhan Biçer, Yasaklar, yasaklar, nereye kadar yasaklar?
Yasak sadece hukuki gerekçe ile uygulansa bu kadar gürültü koparılmaz.
Dünyaca ünlü şairimizi komünist olduğu gerekçesiyle yasakladık, bir tek kendi ülkesinde yasaktı. Amaç, şairi yasaklamak değil, şaire yöneltilen suçtan nemalanmaktı. Türkiye'ye her zaman geleceği kurgulanan bir komünizm vardı ve buna karşı olarak, buna karşı olmanın politikasını uydurarak, bu komünizm denen şeyden politik çıkar sağlamak lazımdı.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

211 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları